Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 15:25

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3
Autor Wiadomość
Post: 21-01-2010 17:21 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
stary zakapior pisze:
Pomagamy...Pomagamy....Pomagamy...

A mógłbyś nieco jaśniej? To może byśmy się dołączyli? (tabunami of course)


Na górę
Post: 21-01-2010 19:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Władających nie posiadają wg wojewody (znaki zapytania ode mnie):
1. Grabówka gm. Dydnia
2. Łopienka gm. Cisna (???)
3. Chotylub i
4. Dachnów gm. Cieszanów
5. Radróż (2 cerkwie) - (???)
6. Nowe Brusno gm. Horyniec Zdrój
7. Cewków
8. Moszczanica gm. Stary Dzików
9. Płazów
10. Wola Wielka
11. Huta Różaniecka gm. Narol
12. Wielkie Oczy
13. Wólka Żmijowska
14. Żmijowiska gm. Wielkie Oczy
15. Nagórzany gm. Bukowsko
16. Krzywcza
17. Ujkowice
18. Dubiecko (???)
19. Wyszatyce
20. Bystre (???)
21. Liskowate
22. Hulskie (zarz. Nadleś.Lutowiska), nie wiem natomiast co z Krywem, do kogo
należy...

Władających posiadają, ale widać oni nie wypełniają obowiązków opieki:
23.Werchrata,
24. Oleszyce Wola (uż. wiecz. parafii rzym-kat),
25. Chyrzyna (Nadleś. Krasiczyn).

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 21-01-2010 19:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
intrygue mnie jeszcze Hulskie, bo niestety jest już tylko resztka murów...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 22-01-2010 09:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
I jednak jeszcze jedno, nie wytrzymam, bo coś starego zakapiora drażni wyraźnie, a napisał tak:

"Codziennie tabuny Ukrainców przekraczają nasze granice, by handlować przemyconą wódą, papierosami i innymi towarami."
Pomijając fakt, że handel przygraniczny ze znanych powszechni powodów przygasł, napiszę tak:
Codziennie tabuny Polaków przekraczają granicę, by handlować wódą, papierosami i innymi towarami, a przede wszystkim tańszym paliwem :!: i ani im w głowie jakieś polskie zabytki na Ukrainie :!:
Taka natura :!:

Ale też wiele organizacji działających w Polsce współdziała z Ukraińcami ratując wspólnie szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe, w tym m.in. Magurycz, ale także na przykład Towarzystwo dla Natury i Człowieka z Lublina, Stowarzyszenie Dziedzictwo Mniejszości Karpackich z Zagórza, Międzynarodowe Centrum Wolontariatu w Rzeszowie, Fundacja Krzyżowa z Krzyżowej i całkiem sporo innych osób.
Napisałeś też:
"Dziś można korzystać m. in. z funduszy europejskich, która na te cele nie skąpi środków."
Owszem, prawda to, ale akurat Ukraińcy mają do nich bardzo ograniczony dostęp!

I wiesz co stary zakapiorze :?: : pracowałem przy polskich zabytkach na Ukrainie w latach 1990-2004 i po 15 sezonach pracy tam (w sumie spędziłem tam 3 lata...) powiem tak: ostatnimi do których zwracać należy się o pomoc na Ukrainie są Polacy tamtejsi, którzy w większości, zwłaszcza w większych miastach, uczynili ze swojej polskości biznes, w sumie trochę ich rozumiem, ale też napatrzyłem się co potrafi stać się z pomocą z Polski, że nie wspomnę o takich psikusach, że ceny dla rodaków z Polski rosną gwałtownie. Znam - rzecz jasna - uczciwych Polaków na Ukrainie, ale są w zdecydowanej mniejszości...
A na koniec proponuję w tym wątku pisać o tym, co w jego tytule, przyznając, że dałem wciągnąć się w coś co nie ma sensu, a co sprowokowałeś.
Resztę forumowiczów proszę o wybaczenie, ale rozsierdziły mnie teksty o tabunach i wymądrzanie się na temat tego, co kto powinien robić :evil:

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 22-01-2010 10:12 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Szymon, nie ma sobie co strzępić języka :mrgreen:
To człowiek, należący do jednej z kategorii, o których uprzednio pisałeś.
"Nasze Kresy" - i wszystko jasne :)


Na górę
Post: 24-01-2010 13:43 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Szymonie, jestem pełen uznania dla Twojej pracy. Życzę wytrwałości w wielkim dziele, które czynisz. "Plątam" się po wielu miejscach, nie tylko w BN, w których widzę efekty Twojej pracy, podziwiam i zazdroszę, bo można mnie o wszystko posądzać, lecz nie o to, że mam jakikolwiek talent do "majsterkowania". Jeśli w trakcie "rowerowania" po zakamarkach Podkarpacia, będę miał okazję spotkać Cię wraz z ekipą przy pracy, to może będę miał przyjemność poczęstować Was napojem kolarza górskiego. A teraz z innej beczki. W wykazie cerkwi, któy byłeś łaskaw zamieścić, tak jak i Ciebie, zdumiała mnie informacja, że niektóre obiekty są "bezpańskie". Posłużę się przykładem Radruża. O ile nic się nie zmieniło, to zespół cerkiewny w końca XVI wieku jest obiektem muzealnym i z tej choćby racji nic mu nie powinno zagrażać. Druga cerkiew jest wykorzystywana przez kościół rzymsko-katolicki więc j.w. Nie wydaje mi się również, by cerkiew w Łopience, odbudowna wysiłkiem pasjonatów. miała pozostawać bez opiekuna. Wprawdzie kilka lat temu, gdy zapędziliśmy się w tamte strony pedałując w kierunku Cisnej, mogliśmy bez problemów obejrzeć wnętrze tej cerkwi i nie zauważyłem, by ktoś-nawet dyskretnie-przygladał się co czynimy. Mam nadzieję, że choć na noc ktoś ją zamyka.
Szymonie, ponieważ mój post ws. niszczejących cerkiewek w Lubaczowskiem, ale mogę podać inny przykład (Królik Wołoski) wywołał w Tobie potrzebę "dania odporu", a Kabir "zaszufladkował" mnie do kategorii Nasze Kresy" (pochlebiasz mi Kabirze) pozwolę sobie zaproponować, być zajrzał na stronę: http://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl. Tak, po prawej stronie ikonka Pomoc Kościołowi na Wschodzie, a po lewej otworzy się mnóstwo linków, które-mam nadzieję przekonają Cię, iż dla chcącego nie ma nic trudnego. Znajdziesz tam m. in. wywiady: z Ks. Arcybiskupem Ignacym Tokarczukliem, Ks. dr. Janem Niemcem, Ks. Jackiem Uliaszem (celowo wymieniam kapłanów na pierwszym miejscu, bo to właśnie dzięki nim zostaliśmy "zdopingowani": do pożytecznej pracy "Na Naszych Kresach" (ach, jakże mi się to spodobało Kabirze). Znajdziesz tam również informacje o wielu pożytecznych dziełach, którym staramy się pomóc: np. Dom Dziecka w Załuczu, w którym przebywają porzucone przez rodziców-ciężko doświadczone przez los-dzieci, które dzięki naszej i współpracującymi z nami ludźmi dobrej woli oraz firmami (np. ofiarowują leki) , pomocy przestały wegetować w "umieralni". O Domu Samotnej Matki w Pisarówce (przebywają w nim matki, które chcą urodzić dziecko, a nie poddać się aborcji). Ale są tam również informacje o świątyniach katolickich (i tu dotykam tematu, który pośrednio wiąże się z tym forum) podnoszonych z ruin, dzięki wysiłkom Polaków z Ojczyzny i Kresów. Można na tej stronie dowiedzieć się wielu innych ciekawych informacji z audycji radiowych i programów telewizyjnych (Telewizja Rzeszów patronuje również tym poczynaniom). Jest o wyprawach rzeszowskiej Solidarności na Ukrainę (oj, muszę ich upomnieć, bo powinno być na "Nasze Kresy"). Jest tam także lista darczyńców (też na niej jestem). Informacje dopełnia stosunkowo bogaty serwis fotograficzny. A wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie ogromna praca kapłanów i sióstr zakonnych, wysłanych tam, by czynić dzieło, które przynosi efekty. A, że ma wielu dobrodziejów (choć, tych zawsze mogłoby być więcej) to i efekty są coraz bardziej widoczne. Gdybyś miał okazję posłuchać Ukraińców, którzy z wielką wdzięcznością odnoszą się do tego, co jest tam czynione i nieustannie w modlitwie dziekują za to, pewnie byś się dał przekonąć, iż chcieć to móc. Moja wypowiedż, przyznam, że "podnosząca ciśnienie", ale nie było w tym złośliwości, lecz tylko próba zdpoingowania wyznawców prawosławia i grekokatolików, by ratowali świątynie, w których modlili się ich dziadowie, ojcowie z może i oni sami, miała na celu obudzić w nich ducha do czynienia rzeczy pożytecznych . A, że mogliby to czynić przy pomocy swoich duchowych przewodników, to-jak świadczy nasz przykład-jest możliwe. I jeszcze w sprawie pozyskiwania środków unijnych. Mogłby to czynić Związek Ukraińców w Polsce (chyba jest taka organizacja). Trzeba tylko chcieć!
Pozdrawiam serdecznie. Kabira również. P.S. Proszę tylko, nie posądzajcie mnie o złośliwość, choć momentami piszę "z przekąsem", lecz "szczypta humoru" jeszcze nikomu nie zaszkodziła.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl