Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 17-10-2019 20:52

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 625 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 138 39 40 41 42
Autor Wiadomość

Konia z rzędem kto podpowie gdzie kupić "Konfederacja barska, od Spiszu po Bieszczady" autor: Maciej Śliwa, wyd. Posserwis?

Książkę na razie można kupić tylko na Allegro oraz w Muzeum w Nowym Żmigrodzie

P.T. konfederaci!
Właśnie ukazała się książka Pana Macieja Śliwy, Konfederacja barska od Spisza po Bieszczady.
Na allegro można ją kupić za ok. 35 zł, także w żmigrodzkim Muzeum, bądź w siedzibie GOK-u.
Pisana przystępnie, a to, że opisuje nasze strony, tym bardziej podnosi jej walor. Jest w niej rys historyczny, lokalizacja wszelkich umocnień konfederatów, także mapki.
Polecam!
mar-k
Obrazek

Dla mnie rewelacja.Po prosto wszystko to co przeciętna osoba zainteresowana konfederacją na ,,naszych terenach" powinna wiedzieć.
Oczywiście podziękowania dla Pana Maćka.Czekam na na drugą zredagowaną przez mar-k ,pozdrawiam i pytam kiedy ????????

W portalu Onet natrafiłem na "sporych rozmiarów sensację". Bo oto mamy Kazię Pułaską, a ja czekam niecierpliwie na Amala Mniszcha.
Mimo to, przeczytać warto.
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/media- ... zi/te1c3xr
mar-k

szmatlawcow sie nie klika, zeby im ogladalnosci nie podnosic i nie przysparzac klientów-reklamodawcow.

Zakupiłem - cena w Nowym Żmigrodzie 40 zł.
Mogłyby być dokładniejsze lokalizacje części umocnień.

Dzięki Kulczykowi też posiadam i czytam "KONFEDERACJA BARSKA od Spiszu po Bieszczady".
(nie Spisza, jak napisał mar-k. Chociaż i ta forma jest właściwa).
Lektura ciekawa, pozwoliła mi spojrzeć szerzej i dokładniej na konfederackie wydarzenia w Beskidzie Niskim.
Temat Konfederacji interesuje mnie z racji zainteresowania BN, nie siedzę głębiej w temacie i dotychczas o Konfederacji Barskiej wiedzę czerpałem głównie z info oraz dyskusji umieszczanych w tym wątku i ze strony śp. Darka Zająca.
Wracając do książki.
Czyta mi się ciężko. Głównie z powodu, że temat znam pobieżnie, ale nie tylko. Niektóre fragmenty czytam kilka razy, aby zrozumieć.
Niekiedy nie łapię treści i nie wiem, czy jestem mało kumaty, czy to wina autora, czy korekty (Grzegorz Grabski). Najbardziej jaskrawy przykład, początek rozdziału VII:
Niepowodzenie misji Bierzyńskiego mającego utworzy nową Generalność wolną od wpływów biskupa Krasińskiego zakończyła się wielka klęską jego mocodawców.
Sprawdziłem poprawność cytatu. Chyba 4 błędy w jednym zdaniu; utworzy(ć), zakończyła (?), wielka(ą) + gramatyka.
Nie wiem do kogo kierowana jest ta książka: dla wąskiego grona zainteresowanych tematem, czy dla szerszego grona czytelników.
Nie wtajemniczony czytelnik nie musi wiedzieć, że Pułaski senior, to Józef. Podobnie pisząc "Starosta warecki..."
We wstępie Pan Maciej Śliwa pisze "...obszar ten graniczył z królestwem Węgier...", ...administracyjnie należały do kapitanatu Górne Węgry...
Nie znający ówczesnej sytuacji politycznej, powiązań w Europie itp. mogą nie wiedzieć skąd w treści pojawia się Cesarstwo Austrii, Austria.
Na stronie 42 czytamy "Chcąc dać wyraźnie do zrozumienia, że takie wybryki będą surowo karane..." trzeba wrócić kilka zdań, aby znaleźć o jakich wybrykach mowa.
Żeby "złapać" o czym w książce napisane kilka razy uzupełniałem wiedzę na stronie Darka Zająca, gdzie w sposób bardzo przystępny o Konfederacji barskiej napisano, głównie Pan Maciej Śliwa.
Ale to uwagi pobieżnie znającego temat.
W sumie ciekawa lektura. Uzupełniam wiedzę o Czeremchach, inaczej oceniam Bierzyńskiego, dowiaduję się konfliktach i bojach między Konfederatami, które musiały mieć istotny wpływ na finał tego zrywu.
To tyle po przeczytaniu ośmiu rozdziałów (i wracaniu do kilku fragmentów).

13 września w Rzeszowie obok dzwonnicy kościoła farnego odsłonięto tablicę upamiętniają poległych Konfederatów Barskich poległych w bitwie o Rzeszów 13 sierpnia 1769 r.

Zdjęcie tablicy, o której w poprzednim poście:
Obrazek
Wmurowana w chodnik, co nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, bowiem przechodnie depczą po niej nieustannie.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 625 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 138 39 40 41 42

Strefa czasowa UTC+01:00