Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 15:36

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Cyrankiewicz
Post: 03-02-2006 15:45 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Prawdą jest - czy też legendą, że Cyrankiewicz w Brunarach się urodził :?: :lol:

pozdr


Na górę
Post: 03-02-2006 19:33 
jarek surowiczny pisze:
Prawdą jest - czy też legendą, że Cyrankiewicz w Brunarach się urodził :?: :lol:

pozdr


tak to byl moj wujek :lol:


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 04-02-2006 02:48 
Offline

Rejestracja: 21-01-2006 01:20
Posty: 4
Też mnie kiedyś nurtowała ta kwestia. Tak do końca to chyba nikt nie wie jak było naprawdę, ponieważ nie ma dokumentów, które jednoznacznie by to rozstrzygały.
Często podaje się, że Cyrankiewicz urodził się w Tarnowie. Jednakże zachował się tylko dokument, mówiący o tym, że został on tam ochrzczony. Natomiast nie ma dokumentu jednoznacznie określającego miejsca urodzenia. Jak głosi „legenda” urodził się w właśnie w Brunarach. Podobno bardzo często w czasach młodości spędzał tu wakacje i według relacji niektórych ludzi do dnia dzisiejszego mieszka w Brunarach jego rodzina. Również jako premier miał pojawić się w tej okolicy i nawet jego staraniem miała zostać wybudowana szkoła w Śnietnicy. Ile w powyższym jest prawdy, niestety nie jestem w stanie powiedzieć. :(


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-02-2006 12:08 
Offline

Rejestracja: 21-01-2006 17:56
Posty: 296
Lokalizacja: Ruda Śląska - Orzegów
Oficjalne miejsce urodzenia: Tarnów, Austro-Węgry, ale pewności nie będziemy mieli. Za to wiadomo, że Gomułka urodził się w Krośnie, a Kania we Wrocance pod Jasłem.
J.P


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-02-2006 12:40 
...a Piotr Jaroszewicz ukończył liceum ogólnokształcące w Jaśle


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 04-02-2006 13:25 
Może trochę zamotałem w moim poprzednim poście.
Podaje się Tarnów jako miejsce urodzenia Cyrankiewicza ze względu na dokumenty świadczące o jego chrzcie w tym mieście. Nie odnaleziono jak dotąd dokumentów jednoznacznie określających miejsca jego urodzenia.
A co do Gomółki i Kani to rzeczywiście nie ma żadnych wątpliwości co do tego gdzie się urodzili. Tyle, że to już Doły Jasielsko-Sanockie a nie Beskid Niski chociaż obydwa te regiony geograficzne należą do Karpat.
A nawiasem mówiąc (a dokładnie pisząc :) ) z tych regionów pochodziło i pochodzi wiele znanych osób, niejednokrotnie zajmujących wysokie i ważne funkcje w naszym kraju. Obecnie mamy wicemarszałka sejmu a marszałek województwa czy wojewoda też się od czasu do czasu trafi.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 04-02-2006 13:26 
Offline

Rejestracja: 21-01-2006 01:20
Posty: 4
To byłem ja, tylko zapomniałem się zalogować :lol:


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-02-2006 16:26 
naprawdę to Wrocanka jest "pod" Krosnem- ale niech zostanie tak jak piszecie ,bo znowu nie ma się kim tak za bardzo chełpić
nawiasem pisząc to do niedawna w Krośnie przy ul. Krakowskiej było muzeum Gomułki w jego rodzinnym domu


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 04-02-2006 16:26 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Anonymous pisze:
Obecnie mamy wicemarszałka sejmu a marszałek województwa czy wojewoda też się od czasu do czasu trafi.


Zwłaszcza ten ostatni materializuje program "taniego państwa" :P

pozdrawiam


Na górę
 Tytuł:
Post: 09-02-2006 18:24 
Gar napisał:
Cytuj:
Oficjalne miejsce urodzenia: Tarnów, Austro-Węgry, ale pewności nie będziemy mieli. Za to wiadomo, że Gomułka urodził się w Krośnie, a Kania we Wrocance pod Jasłem.

Anonymous pisze:
naprawdę to Wrocanka jest "pod" Krosnem- ale niech zostanie tak jak piszecie ,bo znowu nie ma się kim tak za bardzo chełpić

Temat niby był o Cyrankiewiczu, ale później też o innych prominentach ówczesnej PL , więc małe wyjaśnienie do tego co napisał gość. A kwestia dotyczyła Wrocanki. Problem w tym, że są dwie Wrocanki, jedna w powiecie jasielskim (gm. Tarnowiec), druga w powiecie krośnieńskim (gm. Miejsce Piastowe). Jednak Kania urodził się w tej Wrocance, która leży w gm. Tarnowiec, czyli jak napisał Gar, pod Jasłem.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów, zarówno tych, którzy chełpią się byłymi VIP-ami, jak i tych, którym to nie w smak :wink: :wink: :wink:


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 10-02-2006 14:01 
Offline

Rejestracja: 19-08-2005 10:57
Posty: 79
Lokalizacja: Węgrzce
Anonymous pisze:
... nawiasem pisząc to do niedawna w Krośnie przy ul. Krakowskiej było muzeum Gomułki w jego rodzinnym domu


Hej
Moja Prababcia wychowała sie kilka domów od Gomułki - przez wiele lat ulica później jego imienia.
Kiedś lekarz po operacji dobudzał Ją i sprwadzał czy juz odzyskała swiadomość.
Wiec pyta: Gdzie Pani mieszka?
Prababcia: Ja to panie zawsze zapominam jaka to teraz ulica ale jak był młody to kury kradł a teraz to jego imieniem nazwali.

:)

RAV - siła pokoleń


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-02-2006 16:49 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07-12-2004 20:50
Posty: 43
Słyszałem, że STOLBUD Grybów powstał w tym mieście "z nadania" Cyrankiewicza, ale głowy nie dam.

Najważniejsze, że w końcu zakład znalazł poważnego inwestora i pewnie zostanie uratowany, ba, można nawet liczyć na sukces rynkowy :-).

Jeśli tylko ludzie będą chcieli odpowiednio pracować, a z tym z tego co wiem, jest na razie problem...


Na górę
Post: 26-12-2011 22:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08-09-2010 22:02
Posty: 38
Lokalizacja: Grybów/Kraków
Z grupy "Grybów" na facebooku:
"Pomnik 1000-lecia Państwa Polskiego, odsłonięty w 1966 roku przez ówczesnego premiera, Józefa Cyrankiewicza. Na grybowskim cmentarzu jest pochowana jego matka, Tekla Regina Szlapak, urodzona w Brunarach." (Andrzej Mikołajczyk)
Ładny przyczynek do dalszego śledztwa. Samego nagrobka nie widziałem.
Trzeba przyznać że dużo inwestycji było w Grybowie ówcześnie i można by je powiązać z Cyrankiewiczem...


Na górę
Post: 06-10-2012 12:51 
Offline

Rejestracja: 06-10-2012 12:22
Posty: 5
Estelion pisze:
(Andrzej Mikołajczyk)


Arkadiusz ;)
Ojciec opowiadał mi, że do grobu łatwo było trafić, bo swego czasu asfaltowa ścieżka prowadziła właśnie do niego. Było to jednak lata temu i wiele mogło się zmienić od tamtej pory.
Witam i pozdrawiam wszystkich, Arek


Na górę
Post: 20-06-2013 05:23 
Offline

Rejestracja: 14-12-2010 19:44
Posty: 287
Lokalizacja: Jasło
Witam!
Dla zainteresowanych tematem, kieruję do wrocławskiego antykwariatu internetowego "Aksjomat". Tam pod podanym linkiem książka Eleonory i Bronisława Syzdków: Cyrankiewicz. Wydanie z 1996 r., w cenie 12 zł.
http://aksjomat.home.pl/ http://aksjomat.home.pl/pl/p/Cyrankiewicz-Syzdek/8939
Zresztą, choć antykwariat jest w trakcie rozbudowy, bogata oferta w temacie pod zakładką "historia".
Pozdrawiam, mar-k


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl