Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 09:33

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 512 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 20-05-2011 09:13 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
oho, do moderatora żeby spadał.....

A co do "Łun w Bieszczadach" faktycznie to gadzinówka. Ukraińcy od samego jej wydania podkreślali, że nie ma tam prawdy żadnej. I oni też odkłamują obraz UPA tam zawarty. Powodzenia jednym i drugim.

_________________
romaszka


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 20-05-2011 09:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
romaszka pisze:
oho, do moderatora żeby spadał.....

A co do "Łun w Bieszczadach" faktycznie to gadzinówka. Ukraińcy od samego jej wydania podkreślali, że nie ma tam prawdy żadnej. I oni też odkłamują obraz UPA tam zawarty. Powodzenia jednym i drugim.

Do Moderatora :) On zawsze może mi powiedzieć spadaj i to na zawsze :)

"Łuny w Bieszczadach" nie są już na szczęście lekturą obowiązkową, nikt nikogo nie zmusza od oglądania "Ogniomistrza Kalenia". Być może z czasem przestaną być traktowane jako źródło. Na nieszczęście można wszystko powiedzieć o tej gadzinówce z wyjątkiem jednego, że jest xle napisana. Gerhard stworzył naprawdę dobrą powieść, jego bohaterowie są "soczyści", w sposób umiejętny pomieszał prawdę z fałszem. Jednym słowem stworzył mit. Janusz Kłosiński w "Ogniomistrzu Kaleniu" zagrał naprawdę dobrze. Pamiętam słowa pana Niemca - syna Żubrydów o jego roli. Znienawidził tego aktora także dlatego, że tak dobrze zagrał negatywną postać majora Żubryda, że zapisała się w pamięci milionów Polaków.
Kropla kruszy skałę. Magdzie z naszego Stowarzyszenia udało się obejść zakaz projekcji pierwszego "półkownika" III Rzeczypospolitej. Na pokazach zamkniętych widziałam film "List do Syna". Takich działań jest więcej. W tym roku panel zostanie powtórzony. Zapraszam!


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 20-05-2011 09:37 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Jezus Maria... Jaki zakaz projekcji, jakie pokazy zamknięte???

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 20-05-2011 09:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
HM pisze:
Jezus Maria... Jaki zakaz projekcji, jakie pokazy zamknięte???

Nie znasz historii filmu dokumentalnego "List do Syna"? http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/4213031
Istnieje zakaz sądowy jego rozpowszechniania.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 20-05-2011 10:03 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
No toś mnie zaskoczyła... Oglądałem ten film z 10 lat temu, zrobił na mnie średnie wrażenie. Taki "naiwny" dokument - na pewno nic konkretnego w tym filmie nie było powiedziane. Głównie ze względu na wiarygodność samego Vaulina.

A co chodzi z tym zakazem?

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 20-05-2011 20:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
HM pisze:
No toś mnie zaskoczyła... Oglądałem ten film z 10 lat temu, zrobił na mnie średnie wrażenie. Taki "naiwny" dokument - na pewno nic konkretnego w tym filmie nie było powiedziane. Głównie ze względu na wiarygodność samego Vaulina.

A co chodzi z tym zakazem?

Właśnie to jest charakterystyczne jeżeli chodzi o Żubryda. Czasami mam wrażenie, że postać Żubryda nadal otacza taka trudna do przebicia bariera, nic nie jest jednoznaczne.
Film średni, bardziej ciekawa jest niesamowita otoczka. To I półkownik III Rzeczpospolitej z zakazem publicznych pokazów. Na wniosek mordercy Żubrydów Vaulina sąd zablokował wyświetlanie filmu. W filmie został wykorzystany list mordercy w którym przyznaje się do zbrodni, ten fakt wykorzystał Vaulin trakując ów list jako swój dorobek literacki.
Waldemar Basak "Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie" str. 229
"Twarz w twarz z zabójcą" Janusz Niemiec
[...] Prowadzone przez prokurator Hannę Solarewicz śledztwo jednoznacznie wykazuje, że Jerzy Vaulin jest zabójcą. Wobec faktów Vaulin przyznał się do morderstwa. Pewnego dnia około południa zapukał do drzwi mojego mieszkania i wręczył mojej żonie Izabeli list zatytułowany Do Syna. Jest to 5-cio stronicowy maszynopis bez podpisu z szokującym mnie wstępem, który pozwolę sobie zacytować
Słowa te kreśli człowiek który przed pół wiekiem odebrał życie Pańskim rodzicom. W dniu 24 października 1997 r. w dniu dokładnej pięćdziesiątej rocznicy tego dramatu powstała możliwość, a nade wszystko konieczność, złożenia na pańskie ręce tego wyznania.
W dalszej części tego listu Vaulin przedstawia swoją wersję wydarzeń opierając swoje relacje na konieczności obrony swego życia. List ten natychmiast przekazałem do prokuratury w Brzozowie, która przygotowywała w tym czasie akt oskarżenia. W dniu wręczenia listu mojej żonie byłem w pracy, dlatego nie doszło do naszego pierwszego spotkania. Przyznam szczerze, ze moja reakcja na to wydarzenie mogła być nieprzewidywalna. W tym czasie, reportaż Piotra Lipińskiego w "Gazecie Wyborczej" o śmierci małżeństwa Żubrydów wywołał zainteresowanie tym tematem Wytwórnię Filmów Dokumentalnych w Gdańsku, która postanowiła nakręcić krótki film. Realizatorzy tego filmu planowali doprowadzić do spotkania Jerzego Vaulina ze mną, ale do tego wydarzenia nie doszło. Film przedstawia Vaulina jako człowieka cynicznego, pełnego buty i pewności siebie. Na pytanie dlaczego zamordował Żubrydów odpowiada: że może z sadyzmu, a może lubię zabijać ludzi?
[...]
Ostatnie moje spotkanie z zabójca Rodziców miało miejsce dwa lata temu w Sanoku. Odbyło się z inicjatywy Telewizji TVN Kraków, która planowała nakręcenie 3 odcinkowego filmu o historii mjr Żubryda. Vaulin oczekiwał mnie na brzegu Sanu, wyciągnął rękę na powitanie której naturalnie nie przyjąłem. Po chwilowej ostrej dyskusji między nami spotkanie zakończyła cyniczna i szokująca wszystkich obecnych odzywka J. Vaulina o następującej treści: Czy w związku ze śmiercią Rodziców otrzymał pan od państwa odszkodowanie, bo jeśli tak to powinien Pan być mi wdzięczny i mi podziękować Spotkanie to zostało utrwalone przez kamerę TVN.
Janusz Niemiec
Mirocin, 25 VIII 2010 r"

Dziś rozmawiałam z panem Andrzejem Romaniakiem historykiem zajmującym się tym tematem. Zapytałam Go czy "dorobek" Żubryda jest mniejszy od dorobku innych żołnierzy wyklętych.
Wg Niego nie, należy pamiętać, że oddział działał krótko. Kwestia grup podległych Żubrydowi - tu należy czekać na recenzje książki dr Basaka.

Żubryd i UPA, tylko raz doszło do starcia. Mieszkańcy Hłomczy i Łodziny podkreślają, że tam nie było problemów dzięki ochronie Żubrydowców. Są spisane relacje.

W konkursach bieszczadzkich mamy nagrody kilka książek "Powiat sanocki w latach 1945-1956" z artykułem pana Romaniaka. 5 egzemplarzy jest z dedykacją Autora, zapraszam do zabwy wszystkich Miłośników regionu


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 21-05-2011 15:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Odnośnie Antoniego Żubryda

Pozwolę sobie zadać to pytanie Pani Lucynie ...
co wspólnego miał A. Żubryd z Łemkowszczyzną (?)

Bo ja myślę, że niewiele, ale mogę się mylić ...

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny
ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 21-05-2011 19:40 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Słowianka pisze:
Odnośnie Antoniego Żubryda

Pozwolę sobie zadać to pytanie Pani Lucynie ...
co wspólnego miał A. Żubryd z Łemkowszczyzną (?)

Bo ja myślę, że niewiele, ale mogę się mylić ...

Odpowiem pani w ten sposób. Proszę o to spytać wujka google


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 22-05-2011 12:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
No to się dowiedziałam :)

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 22-05-2011 17:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Proszę mi podać motywy jakimi kierowała się Pani zadając pytanie. Odebrałam je jako złośliwostkę.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 22-05-2011 18:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Pani Lucyno

W roku 1946 losy Polski, ustroju społecznego i granic Polski były przesądzone ...

Nieco wcześniej repatriacje dotyczyły i Rusinów i Polaków

Co nam Pani chce przekazać, prezentując sylwetkę Żubryda (?)

Tylko pytam ... nic więcej

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 22-05-2011 19:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Słowianka pisze:
Pani Lucyno

W roku 1946 losy Polski, ustroju społecznego i granic Polski były przesądzone ...

Nieco wcześniej repatriacje dotyczyły i Rusinów i Polaków

Co nam Pani chce przekazać, prezentując sylwetkę Żubryda (?)

Tylko pytam ... nic więcej

Zapoznać z częścią historii Polski i Beskidu Niskiego, zaprosić do merytorycznych dyskusji. Nie rozumiem Pani wzmianki o repatriacjach?


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 22-05-2011 22:54 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
A.Żubryd jest osobą kontrowersyjną, w pewnym okresie swojego życia pełnił funkcję oficera śledczego w PUBP w Sanoku od dnia 26 września 1944 roku do 7 czerwca 1945 r. Przy nominacji otrzymał stopień podporucznika.

po porzuceniu pracy w UB, zorganizował oddział działający na terenie powiatów: krośnieńskiego, brzozowskiego, sanockiego i leskiego…
W tym okresie podziemie polskie i ukraińskie współpracowało ze sobą .

Natomiast w kraju był to okres przebudowy ustroju politycznego, bezwzględny i bezpardonowy.
Małe oddziały bez względu na to, czy upowskie, czy żubrydowskie, nie były w stanie zahamować postępującego procesu …

Więc dlatego zapytałam Pani Lucyno - dlaczego osoba Żubryda jest tak ważna dla Beskidu Niskiego (?)

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 23-05-2011 00:22 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
Czy Slowianka zna jakis przyklad akcji Zubryda w powiecie krosnienskim - czy tylko powtarza za blizej nieznanymi zrodlami?

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 23-05-2011 06:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Słowianka pisze:
A.Żubryd jest osobą kontrowersyjną, w pewnym okresie swojego życia pełnił funkcję oficera śledczego w PUBP w Sanoku od dnia 26 września 1944 roku do 7 czerwca 1945 r. Przy nominacji otrzymał stopień podporucznika.

po porzuceniu pracy w UB, zorganizował oddział działający na terenie powiatów: krośnieńskiego, brzozowskiego, sanockiego i leskiego…
W tym okresie podziemie polskie i ukraińskie współpracowało ze sobą .

Natomiast w kraju był to okres przebudowy ustroju politycznego, bezwzględny i bezpardonowy.
Małe oddziały bez względu na to, czy upowskie, czy żubrydowskie, nie były w stanie zahamować postępującego procesu …

Więc dlatego zapytałam Pani Lucyno - dlaczego osoba Żubryda jest tak ważna dla Beskidu Niskiego (?)

Nigdy nie powiedziałam, że osoba Żubryda jest "aż tak ważna dla Beskidu Niskiego". Na pewno jego oddział działał na terenie Beskidu Niskiego, jego partyzanci pochodzili z tego regionu, jest częścią naszej wspólnej historii. Beskid Niski to nie tylko Łemkowie, to był teren wieloreligijny, wielowyznaniowy, wielonarodowościowy.
Na naszym terenie nie było współpracy pomiędzy podziemiem, w każdym bądź razie ja nic o tym nie wiem. Wyjątek stanowiła próba jej nawiązania przez szefa MO w Cisnej, nic z tego nie wyszło.
Proszę zastanowić się nad jednym. Czy żołnierze wyklęci i partyzanci z UPA wiedzieli o tym, że "Małe oddziały bez względu na to, czy upowskie, czy żubrydowskie, nie były w stanie zahamować postępującego procesu …". Jedni walczyli o swoją wizję Polski, a drudzy o przyłączenie tych ziem do Ukrainy, a w końcowej fazie chyba tylko o to aby przeżyć.
Pani słowa non stop odbieram jako próbę ocenzurowania Forum. Nie rozumiem tego argumentu o pracy w UB. Nie wiem czy orientuje się Pani, że Podziemie niepodległościowe wysyłało swoich ludzi do pracy zarówno w UB jak i w MO. Nie można udowodnić, że tak było w przypadku Żubryda ale też nie można całkowicie nie brać tego pod uwagę.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 512 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl