Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 19:39

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 512 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 23-05-2011 06:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
janrajchel pisze:
Czy Slowianka zna jakis przyklad akcji Zubryda w powiecie krosnienskim - czy tylko powtarza za blizej nieznanymi zrodlami?

Nie pamiętam jak przebiegały granice pomiędzy poszczególnymi powiatami po II wojnie św. ale na pewno Żubrydowcy byli przetrzymywani przez UB w Krośnie.
Tytuł: "Dzieje Podkarpacia tom VII Areszt śledczy w Krośnie i jego więźniowie (na tle działań antykomunistycznego podziemia w powiecie krośnieńskim w latach 1944-1956)
Redakcja: Jan Gancarski
Wydanie: I
Ilość stron: 281 plus wkładka z kolorowymi fotografiami
ISBN: 83-89473-85-2
Wydawnictwo: Podkarpackie Towarzystwo Historyczne
Krosno 2003

Czesław Nowak
Wystąpienie podczas uroczystości odsłonięcia tablicy "W hołdzie ofiarom terroru komunistycznego" str. 17-18
"[...] W latach 1945-1949 w powiecie krośnieńskim prowadziły konspiracyjną działalność nieliczne oddziały poakowskie , organizacja WiN i Młodzież Polski Walczącej, związana ze Stronnictwem Narodowym.
WiN podjął metody walki cywilnej i podjął główne działania propagandowe i informacyjne, ukazujące społeczeństwu szkodliwość rządów komunistycznych. Wskazywał także płaszczyzny i metody oporu społecznego. Rada Powiatowa WiN została zlikwidowana w 1947 r. w wyniku przeprowadzonych aresztowań. Krośnieńscy działacze WiN przeszli okrutne śledztwo w Krośnie i Rzeszowie. Obrazował je los jedno z nich - Władysława Folcika, któremu uszkodzono kręgosłup powodując paraliż. Mimo to, tak chorego skazano na dożywotnie więzienie i przetrzymywano we Wronkach do 1954 r. Wśród aresztowanych trzech skazano na karę śmierci (Benedykt Klimek, Leon Stec, Władysław Strączak), dwóch na dożywocie (W. Folcik, Tadeusz Kubit), pozostałych na wieloletni pobyt w więzieniu ( Roman Dec, Józef Długosz, Józef Gładysz, Stanisława Jaworska, Andrzej Lisik, Marian Makulski, Kazimierz Welcer, Wojciech Wojciechowski, Stanisław Zygmunt, ks. Jan Zawrzycki.).
Wprawdzie wyroków śmierci nie wykonano, bo wyroki w wyniku rewizji zamieniono. lecz większość skazanych spędziła wiele lat w więzieniach. Wspomniani działacze WiN mieli za sobą lata walki z Niemcami, pobyty w więzieniach i obozach, byli obarczeni rodzinami, a jednak dla ratowania honoru i prawdy zdecydowali się na działalność w konspiracji antykomunistycznej.
W MWP podjęli działalność zarówno żołnierze NOW-AK, jak też uczniowie szkół wieczorowych i młodzi robotnicy. Potwierdzona jest działalność w MWP Stanisława Hebzdy, Władysława Janochy, Danieli i Tadeusza Kazalskich, Władysława Moskala i Mariana Zajdla. Wspierał ich działacz SN Józef Zajdel z Suchodołu. Skazani zostali w procesach politycznych w 1947 i 1949 r. Władysław Urbanek z Odrzekonia, kierownik sekcji MWP, został zdradziecko zamordowany przez funkcjonariuszy UB.
Przez wiele powojennych lat (do 1954 r) prowadziła nielegalna działalność grupa Jana Malinowskiego z Targowisk (słynny żołnierz AK "Rolski" - wykonawca wyrku na niemieckim żandarmie z Dukli - Paulu Dieballu). Jego najbliższym współpracownikiem byli Antoni Such z Iwonicza i Stanisław Turek z Lubatowej. Po likwidacji grupy przez Ub, sądy skazały także kilkadziesiąt osób udzielających jej pomocy.
Najdłużej działała grupa Józefa Cieśli, słynnego "Topora" z Bajdów, byłego dowódcy oddziału Batalionów Chłopskich w Krośnieńskiem. Przetrwali do 1955 r. siejąc postrach wśród funkcjonariuszy Ub, MO i aktywnych działaczy komunistycznych. J.Cieślę skazano na karę śmierci. W wyniku zastosowania amnestii wyrok zmieniono na 15 lat więzienia. W 1969 r. w tajemniczych okolicznościach zmarł on w więzieniu w Barczewie. W związku z działalnością J. Cieśli aresztowano ponad 80 osób - członków oddziału, krewnych współpracowników.
W areszcie PUBP w krośnie przebywało wielu żołnierzy oddziału Antoniego Żubryda i osób podejrzanych o współpracę z nim. Oddział A. Żubryda operował głównie w powiecie sanockim, ale przemieszczał się też do sąsiednich powiatów. Niektórzy żołnierze A. Żubryda pochodzili z naszego terenu, np. Władysław Sęp z Bóbrki (zginął zastrzelony przez funkcjonariuszy UB w Trześnowie). [...]"


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 23-05-2011 13:54 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
Mnie Lucyno nie chodzi o WiN w powiecie krosnienskim, ani o to skad pochodzili zolnierze Zucha, Mundka czy Mariana,ale czy znana jest jakakolwiek akcja ktora by przeprowadzil batalion dowodzony przez Zubryda w tym powiecie.Wyczyny pojedynczych zolnierzy majora na przepustkach i samowolkach nie biore pod uwage.Chodzi tylko o akcje.Przetrzymywanie zolnierzy Zubryda w areszcie UB w Krosnie zlapanych kiedy odwiedzali swoje rodziny takze akcjami tymi nie sa wedlug mnie.Nie bylo takze akcja tego batalionu zastrzelenie w Targowiskach funkcjonariusza UB z Krosna.Zrobili to prawdopodobnie koledzy Malinowskiego wyrwani ze snu zjawieniem sie funkcjonariuszy puscili serie z erkaemu ustawionego w facjacie na dachu budynku w ktorym sie ukrywali.
Ale i Malinowski i Ciesla , ktorego najwiekszym wyczynem byl napad na bank w Krosnie ,to nie ludzie Zubryda.
Wiec prosze o podanie jakiegos przykladu - jezeli istnieje.

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 23-05-2011 16:17 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Lucyna pisze:
Nie rozumiem tego argumentu o pracy w UB. Nie wiem czy orientuje się Pani, że Podziemie niepodległościowe wysyłało swoich ludzi do pracy zarówno w UB jak i w MO. Nie można udowodnić, że tak było w przypadku Żubryda ale też nie można całkowicie nie brać tego pod uwagę.

No tak, z niedopowiedzeń najlepiej tworzyć mity. A służba Żubryda w PUBP była przecież naturalną kontynuacją jego agenturalnej współpracy z organami sowieckimi.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 23-05-2011 17:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
A któż tworzy mity i po co ma to robić? Czekam na dalsze publikacje, zapowiadają się interesująco. Już jeden z historyków otrzymał dokumenty z Niemiec, należy poczekać na ich opracowanie.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 23-05-2011 18:29 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Szkoda, że ani widu, ani słychu o dokumentach z Łubianki. Mity - no własnie stwierdzenie, że nie wiadomo, być może ..... (że niby Żubryd na polecenie polskiego podziemia wstąpił do UB). Owszem, takie przypadki bywały, ale Żubryd trafił do UB jako zaufany człowiek i z rekomendacji (w sumie sam się zgłosił) sowieckiego wywiadu. Czort wie, jakie usługi świadczył "Orłowski" swoim mocodawcom, komu się "przysłużył". Coś pewnie jest w rosyjskich archiwach, ale ani Basak, ani Romaniak do nich dostępu nie mają, być może nawet nie chcieliby mieć ....


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 23-05-2011 18:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Jesteś tego pewien? :roll: Z tego co ja wiem to wystąpili, czekają na odpowiedź. Pracując dla Sowietów szkodził co najwyżej Niemcom.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 23-05-2011 18:50 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Lucyna pisze:
Pracując dla Sowietów szkodził co najwyżej Niemcom.

Bo się zaraz zl ... :lol: :lol: :lol:
Pewnie zastrzegł "Panowie Sowieci, ale ja na Polaków, na polskie podziemie donosił nie będę, ja będę wyłącznie szkodził Niemcom". A Sowieci jemu: Kanieszna, gaspadin Orłowskij :lol:


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 23-05-2011 18:54 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
kabir pisze:
Lucyna pisze:
Pracując dla Sowietów szkodził co najwyżej Niemcom.

Bo się zaraz zl ... :lol: :lol: :lol:
Pewnie zastrzegł "Panowie Sowieci, ale ja na Polaków, na polskie podziemie donosił nie będę, ja będę wyłącznie szkodził Niemcom". A Sowieci jemu: Kanieszna, gaspadin Orłowskij :lol:

Bez komentarza.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 02-06-2011 09:45 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Ja jednak podtrzymuję zdanie o niskiej wartości bojowej oddziału. Konkretne akcje zbrojne przeprowadzone sporymi siłami można policzyć na palcach - w przeciwieństwie do pojedyńczych zabójstw, napadów i rabunków. Jak pisze Motyka - jedną z najbardziej brawurowych akcji był przejazd grupki Żubrydowców przez Sanok i sklęcie przez Żubryda oficera WP za orzelka bez korony i postrzelali trochę... Jak by się nie napatoczył Rajewski, cała opisywana jako spektakularna akcja zakrawałaby na pijacką brawurę nie na planową akcję oddziału partyzanckiego.

Porozumienie z UPA - NSZ odrzuciło porozumienia z UPA (choć brało udział w rozmowach) Kossakowskiego odstąpili ludzie jak zaczął rozmawiać z Ukraińcami.

Wywiadowcza działalność Żubryda w czasie wojny nie budzi kontrowersji. Był Radzieckim agentem i szpiegował na rzecz Rosjan. Co mnie ciekawi, to kiedy ta współpraca się skończyła.
Wątpię, żeby Żubryd poszedł do lasu na polecenie potencjalnych zwierzchników z Moskwy - czas misternych prowokacji dopiero miał nadejść.

Współpraca z 34pp - to raczej nic chlubnego.. i dla jednych i dla drugich. Ograniczała się do wspólnego mordowania i grabienia cywilnej ludności ukraińskiej, wzajemnych kontaktów "handlowych" i libacji alkoholowych.

Na koniec Vaulin - nie wierzę w ani jedno jego slowo, ani te zaraz po zastrzeleniu Żubrydów, ani te z procesu. A więc? Albo motyw i przebieg tego zdażenia był absolutnie przypadkowy - pomijająć agenture Vaulina (kolejne pytanie - dla kogo faktycznie pracował Vaulin?) Albo.... Dokładnie zaplanowana akcja - pytanie zasadnicze pozostaje to samo.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 02-06-2011 14:04 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Masz rację, HM - sam fakt agenturalnej działalności Żubryda nie budzi kontrowersji. Interesujący jest natomiast zakres informacji, przekazywanych przez Żubryda sowieckim mocodawcom. Czy informacje te dotyczyły wyłącznie niemieckich umocnień na linii Sanu, jak twierdzą jego apologeci? Sądzę, że Żubryd przekazywał Sowietom takie informacje, jakich od niego żądali. Jednoznacznie stwierdzić by to można jedynie po dotarciu do dokumentów sowieckiego wywiadu (zwiadu) pogranicznego. Jeśli te papiery są w rękach FSB to d... zbita, jeśli Rosjanie nawet ujawnią jakieś dokumenty, to tylko te, które będą chcieli udostępnić. Większa szansa, gdyby dokumenty znajdowały się obecnie w archiwach SBU.

Natomiast jeśli chodzi o przejście Żubryda do lasu - sądzę, że to była jednak jego własna decyzja, tylko z innych pobudek, niż wskazują jego hagiografowie. Gość sobie zdał sprawę, że wcześniej czy później zaliczy kulkę od każdego - od UPA, od UB, od NKWD, od wojska, od partyzantki poakowskiej, a może nawet od NSZ. No i żeby swój żywot przedłużyć udał się na zbójowanie pod szyldem NSZ. Charakter działań Żubryda - wręcz niechęć do podejmowania walki z kimkolwiek, grabieże i czasem morderstwa (niektóre "polityczne", ale większość związana z grabieżą) potwierdza takie przypuszczenia.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 02-06-2011 18:29 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Zapraszam na jesienny tegoroczny drugi panel historyczny poświęcony Żubrydowi. Tam, na konferencji zawsze będziecie mogli porozmawiać o wszystkich Waszych wątpliwościach z historykami.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 02-06-2011 18:54 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
A tak normalnie, na forum, nie można?
W końcu dyskusyjne jest, a o czymś trzeba dyskutować między panelami, na które z reguły i tak ciężko dotrzeć.
No i forum jest jednak bardziej otwarte i dostępne...
Sama założyłaś ten wątek, a teraz mam wrażenie, że się z niego za wszelką cenę chcesz wycofać.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 02-06-2011 20:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Nie chcę się wycofać, nie mam tylko czasu. Jest sezon, pracy huk, jestem tak zmęczona, że jedyne moje marzenie to sen. Chcę się tylko porządnie wyspać. Z miłą chęcią będę dyskutować jak znajdę chwilę czasu. Muszę sięgnąć do książek, to zajmie mi kilka godzin.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 03-06-2011 04:22 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
HM pisze:

Wywiadowcza działalność Żubryda w czasie wojny nie budzi kontrowersji. Był Radzieckim agentem i szpiegował na rzecz Rosjan. Co mnie ciekawi, to kiedy ta współpraca się skończyła.
Wątpię, żeby Żubryd poszedł do lasu na polecenie potencjalnych zwierzchników z Moskwy - czas misternych prowokacji dopiero miał nadejść.



Na koniec Vaulin - nie wierzę w ani jedno jego slowo, ani te zaraz po zastrzeleniu Żubrydów, ani te z procesu. A więc? Albo motyw i przebieg tego zdażenia był absolutnie przypadkowy - pomijająć agenture Vaulina (kolejne pytanie - dla kogo faktycznie pracował Vaulin?) Albo.... Dokładnie zaplanowana akcja - pytanie zasadnicze pozostaje to samo.


Mogę bez zaglądania do książek i prośby o pomoc historyków specjalizujących się w zagadnieniu odpowiedzieć Ci tylko na te wątpliwości.

Na pewno pracował dla Sowietów. Kiedy skończyła się współpraca? W 1941 r. w chwili rozpoczęcia wojny niemiecko-sowieckiej. Także watpię w to. Bardziej wydaje mi się prawdopodobne, że poszedł do pracy w UB na polecenie polskich struktur podziemnych. Na to jednak nie ma żadnych dowodów, wiadomo tylko, że Żubryd był widziany kilkakrotnie z paryzantami.

Vaulin to "Kanalia" ("Kanalia" raport o wszczęciu agenturalnego rozporacownaia...") bardzo często mijająca się z prawdą. Na pewno działał na zlecenie UB mordując Żubryda. Nie wiadomo tylko czy przedmiotem kontraktu była też Janina Żubryd.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 03-06-2011 07:58 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Lucyna pisze:
Bardziej wydaje mi się prawdopodobne, że poszedł do pracy w UB na polecenie polskich struktur podziemnych. Na to jednak nie ma żadnych dowodów, wiadomo tylko, że Żubryd był widziany kilkakrotnie z paryzantami.

Struktury podziemne, to dość ogólnikowe określenie.
Moim zdaniem polecenie "struktur podziemnych" jest tek samo prawdopodobne, jak polecenie "resortu".
Po człowieka bez przeszłości w konspiracji, za to z wątpliwym i zagmatwanym życiorysem zgłaszają się jakieś struktury podziemne? Jakie? kto? po co?
Nie dość, że nie ma dowodów, to nawet nie ma przesłanek.

edit:
Mamy tu kogoś ogarniętego w rzeszowskim NSZ?

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 512 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl