Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 12:43

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 57 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 20-02-2013 15:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
Oczywiście, że nie ma wiecznych lampek - z tego co wiem jest to element czysto łaciński. Natomiast tutaj nie możemy zapominać, iż cerkiew wykorzystywana jest jako kościół rzymskiego obrządku - stąd też zamontowana dodatkowo wieczna lampka. Nie jest to żyrtandol z oryginalnego wyposażenia.


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 20-02-2013 16:48 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Do Romaszki: "pojechałem" z Ruskimi. Zgadza się. Takie skojarzenie akurat się mi przytrafiło z gdzieś, kiedyś wyczytanymi informacjami. A, że na płótnie, to chyba wszystko w porządku. Zgodne z pierwowzorem (najprawdopodobniejszym),czyli chustą-płótnem z odbiciem twarzy Chrystusa dla chorego na trąd króla Edessy Abgora V. Nie wiem, czy być może posądzasz mnie o pomylenie z veraiconem- zachodnim odpowiednikiem mandylionu. Odróżniam cierpiącą twarz Chrystusa odbitą na chuście św. Weroniki (np. w kościele św Małgorzaty w Nowym Sączu), od łagodnego wizerunku na mandylionie, oczywiście pisanego, a nie malowanego ludzką ręką.

_________________
BESKID NISKI TO JEST LEKARSTWO, KTÓRE OD CZASU DO CZASU MUSZĘ ZAŻYĆ, ABY ORGANIZM MÓJ MÓGŁ PRAWIDŁOWO FUNKCJONOWAĆ.


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 20-02-2013 17:12 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Do Bakera: mandylion w Leluchowie "znalazłem" na stronie: panoramy.zbooy.pl. Poszperaj tam, fajna strona. Obejrzałem na niej też m.in. wnętrze cerkwi w Powroźniku (z mandylionem), kościół św. Małgorzaty w N.Sączu z (veraiconem) i wiele innych różności.

_________________
BESKID NISKI TO JEST LEKARSTWO, KTÓRE OD CZASU DO CZASU MUSZĘ ZAŻYĆ, ABY ORGANIZM MÓJ MÓGŁ PRAWIDŁOWO FUNKCJONOWAĆ.


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 27-02-2013 18:35 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Uzupełnienie mojej info z 19 lutego: cerkiew z mandylionem, której zdjęcia umieściłem, znajduje się w Sokołowsku -w Górach Kamiennych, na pd. od Wałbrzycha.

_________________
BESKID NISKI TO JEST LEKARSTWO, KTÓRE OD CZASU DO CZASU MUSZĘ ZAŻYĆ, ABY ORGANIZM MÓJ MÓGŁ PRAWIDŁOWO FUNKCJONOWAĆ.


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 20-08-2013 14:42 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Dnia 23.08 - piątek, o godz.17.05 na kanale Religia TV wyświetlony będzie program: Twarz Boga i człowieka - chusta z Manoppello. Chusta ta uważana jest za pierwowzór wszystkich obrazów przedstawiających twarz Chrystusa, w tym mandylionów, a więc i tych w cerkwiach w BN. Wzbudza ona wiele kontrowersji. W gronie znawców i badaczy istnieją przynajmniej trzy wersje jej pochodzenia : 1.Jest to chusta św. Weroniki. 2.Chusta posłana przez Chrystusa dla króla Edessy Abgara. 3. Chusta grobowa Chrystusa. Jest prawie identyczna z całunem Turyńskim, który przedstawia osobę martwą i jest negatywem. Chusta z Manoppello zaś przedstawia osobę żywą, jest pozytywem, a raczej obrazem dwustronnym i dzięki zmienności optycznej oraz innych cech jest bardzo zagadkowa i do końca nie wyjaśniono jej pochodzenia. W programie oprócz faktów historycznych, raczej niepodważalnych, przedstawiono różne hipotezy, przypuszczenia z którymi niekoniecznie trzeba się zgadzać. Program ten traktuję jako przyczynek, uzupełnienie do wiedzy jaką mam o mandylionach i dlatego informacje o nim umieszczam w tym wątku.

_________________
BESKID NISKI TO JEST LEKARSTWO, KTÓRE OD CZASU DO CZASU MUSZĘ ZAŻYĆ, ABY ORGANIZM MÓJ MÓGŁ PRAWIDŁOWO FUNKCJONOWAĆ.


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 24-01-2014 16:38 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
I jeszcze w Bielance:)


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 24-01-2014 21:39 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
task pisze:
1.Jest to chusta św. Weroniki. 2.Chusta posłana przez Chrystusa dla króla Edessy Abgara. 3. Chusta grobowa Chrystusa.


Hmm. Ale jednak pochodzenie (wyjaśnienie pochodzenia) tych wizerunków mocno się różni. Mandylion (wersja 2.) to Chrystus żywy i "spokojny", bez wyrazu cierpienia, bez korony cierniowej. Inaczej się ma rzecz z wersją 1. (żywy, ale z koroną cierniową) i 2. (wersja po śmierci).
Oczywiście, wersje te się przenikają...

Żeby nie było tak prosto, odmianą (kontynuacją?) typowego Mandylionu jest Keramikon, odpowiadający dalszym losom Mandylionu z Edessy. I jeszcze "mandylion bez chusty"...

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 25-01-2014 22:22 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
A la, la!
Z moją skromną wiedzą, raczej encyklopedyczną, nie śmiem wchodzić z Tomem1915 w takie specjalistyczne dysputy.
Zakładając ten wątek, cicho liczyłem na więcej niż suchą odpowiedź, wyliczankę mandylionów od 1 do 20. I się nie przeliczyłem.
Chętnie więc dowiem się więcej (myślę, że nie tylko ja) o mandylionie bez chusty. Brzmi to jak chusta bez chusty. Bo mnie mandylion zawsze kojarzy się z chustą, obrazem/odbiciem na płótnie. Może jakieś przykłady, a może coś z "naszego" terenu?
A tyn keramikon- cóż to?


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 26-01-2014 01:58 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Coś tam wiem, ale zastrzegam - że czegoś tam nie wiem, zatem mogę pokręcić.

Jest taka kategoria zbiorcza - z greki Acheiropita (wikipedia podaje ładniej:Acheiropoietos), co się tłumaczy jako Nierukotworny - czyli wizerunek nie uczyniony ludzką ręką. Najbardziej klasyczny wizerunek:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Chris ... oietos.jpg

Podtypem jest mandylion - wizerunek jw., ale na chuście. Związany z opowieścią o królu Edessy.

A (tu uwaga, mogę szczególnie sknocić): Keramikon (Keramidion, Keramion) to wyobrażenie twarzy Chrystusa na tle muru, cegieł, kamieni. Chodzi zdaje się o "dalszą część" opowieści o mandylionie. Otóż gdy następca Abgara powrócił do pogaństwa, mandylion - umieszczony bodaj na miejskiej bramie - został zamurowany. Potem twarz Chrystusa ukazała się na murze, tak jak wcześniej na chuście. Wikipedia opisuje to jako wersję ikony pn Spas na czrepii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mandylion

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 26-01-2014 20:10 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Tom1915 dorzucił w temacie sporo nowego.

O keramikonie wcześniej nie czytałem i nie słyszałem. Spotkałem się z kilkoma wersjami opowiadającymi o przygodach Ananiasza, którego Abgar V wysłał do Chrystusa, w tym o pożarze, jaki Ananiasz przeżył wracając do swego pana z listem i ręcznikiem na którym odbił się wizerunek Chrystusa Teraz, gdy trochę poczytałem, wydaje mi się, że keramikon to ta sama historia, przynajmniej w części, którą kiedyś czytałem, a w której opisano spas na czrepii.

"Mandylion bez chusty". Cudzysłów uzasadnia takie określenie. Inaczej nie mógłbym z tym się zgodzić.
Jak napisałeś :mandylion to podtyp acheiropity- na chuście. Ale nie każda acheiropita jest wizerunkiem na chuście.
Takie, trochę podobne, porównanie: ssak/pies. Każdy pies to ssak, ale nie każdy ssak ma cztery kończyny. O niektórych ssakach (ale nie o psach) można powiedzieć "pies o dwóch nogach". Tak to sobie wydedukowałem.

Namiary na link, które wyżej otrzymałem i zawarte tam info, potwierdziły,to co napisałem wcześniej, w połowie tego wątku, że
mandylion obecny był na sztandarach wojsk ruskich podczas I w,ś.
Wówczas pisząc to nie pamiętałem skąd to info posiadałem. Teraz w Wikipedii znalazłem tego potwierdzenie. Wydaje mi się jednak, że na sztandarach to nie był spas nierkotwornyj, tylko ręką ludzką malowany na setkach sztandarów wizerunek Chrystusa naśladujący mandylion i stanowił bodziec, który miał zwiększyć waleczność u sołdatów - za ojczyznę i Boga. A może się mylę.


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 26-01-2014 21:17 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
task pisze:
mandylion obecny był na sztandarach wojsk ruskich podczas I w,ś.
Wówczas pisząc to nie pamiętałem skąd to info posiadałem. Teraz w Wikipedii znalazłem tego potwierdzenie. Wydaje mi się jednak, że na sztandarach to nie był spas nierkotwornyj, tylko ręką ludzką malowany na setkach sztandarów wizerunek Chrystusa naśladujący mandylion i stanowił bodziec, który miał zwiększyć waleczność u sołdatów - za ojczyznę i Boga. A może się mylę.


Mógłbyś dać linka? Znaleźć tego nie mogę.

Przeciwna strona miała na sztandarach Matkę Boską:
http://www.kuk-wehrmacht.de/img/oe1898_10.jpg

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 27-01-2014 20:56 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Do Toma 1915:
Poprzedni Twój post/ ostatni link na mandylion w Wikipedii. Tam punkt 3: Inne mandyliony - zawiera to info.
A także: na b.n.pl. wejdź na galerię i dalej: osobliwości beskidzkie/ cerkwie i kościoły/ o ikonach. Tam na menu z lewej strony: galeria ikon, tam trzecia ikona: MANDYLION i opis pod nią- drugie zdanie.


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 27-01-2014 21:08 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Małe uzupełnienie poprzedniego mojego info:
ten drugi namiar (opis pod Mandylionem) zawiera również wzmiankę w temacie: spas na czrepii.


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 28-01-2014 07:44 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
task pisze:
Do Toma 1915:
Poprzedni Twój post/ ostatni link na mandylion w Wikipedii. Tam punkt 3: Inne mandyliony - zawiera to info.


Ale tam mowa o sztandarach wojsk ruskich. Na moje wyczucie - chodzi nie o carską armię z I wojny, a o wojska ruskie z czasów Rusi Kijowskiej etc, w każdym razie - sprawa starsza.
Z carskich sztandarów znalazłem jakiś obrazek sztandaru ceremonialnego, takiego na uroczystości religijno-wojskowe. Ale nie kojarzę, żeby sztandary, z którymi rosyjska armia carska szła w pole, miały wizerunek Mandylionu czy coś zbliżonego...

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 28-01-2014 20:16 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Nie upieram się, że tak było podczas I w.ś.
Temat ten to nie moja działka. Wydawał się mi jednak na tyle interesujący, że zainteresował mnie i wczytałem się w niego.
Cytuję więc precyzyjnie, ale nie mam wiedzy, czy to jest prawda, ponieważ nie znam autora:

"Mandylion nosiły też na sztandarach elitarne carskie (tzw gwardyjskie) pułki jeszcze w czasie I w.ś."

Znalazłem to na forum http://www.paranormalne.pl
Ale żeby na to trafić napisałem w googlach: "czy święty Grall został odnaleziony".
Wyświetlą się te hasła, kliknąć na to hasło ze w/w. stroną www, wyświetli się w/w temat wątku i w nim gdzieś daleko post napisany przez
"noxili" z dnia 07.10.2010. o godz. 12.57.
Taką drogą trafiłem , bo jak wszedłem na stronę , nie mogłem znaleźć tego wątku.
Powtarzam : nie znam autora, jego wiedzy, wiarygodności oraz źródła skąd ma to info.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 57 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl