Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 14:42

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 14-03-2005 00:46 
Offline

Rejestracja: 14-03-2005 00:12
Posty: 10
W Bielicznej na poziomie cerkiewki, idąc od Izb zakręcamy w lewo (obecnie bodajże czarny szlak rowerowy), idąc jakieś pół godziny dochodzimy do grzbietu, którym idąc dalejw góre dochodzimy do Białej Skały. Natomiast idąc w dół dochodzimy do Ropek. Właśnie na grzbiecie po lewej stronie zlokalizowany jest mały oblisk, triangul, fragment krzyża - nie wiem co to jest - jest tam chyba jakaś data i prawdopodobnie chyba napis po łemkowsku. Od kogoś słyszałem że na poczatku XX wieku jakiś chłopak popełnił tam samobójstwo - może ma to jakiś związek z tym obiektem ? Ktoś wie co to ?


Na górę
Post: 14-03-2005 10:03 
Dotychczas, przechodząc obok tego postumentu myślałem, że jest to podstawa kapliczki albo krzyża, jakie często stawiano na granicy wsi, przy drodze między nimi, w tym wypadku Bieliczną i Ropkami. Takie krzyże stoją m.in. na granicy Wyszowadki i Długiego czy Czarnego i Jasionki. Historia o samobójstwie wydaje się prawdopodobna, skoro dawniej chowano samobójców na granicy między wsiami. Na przykład w książce Romana Reinfussa (chyba w niej ale mogłem pomylić źródło, historię podaje też przewodnik "Rewaszu") pt. "Śladami Łemków" znalazłem opis historii "egzorcyzmowania" przez znachora okolic sąsiedniego Ostrego Wierchu w związku ze straszeniem przez ducha pochowanego w okolicach szczytu (gdzie schodzą się granice kilku wsi) samobójcy. Przyłączam się do Twojego zapytania, bowiem przechodząc z Bielicznej do Ropek wielokrotnie zastanawiałem się nad tym postumentem, jeśli tak to można nazwać.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 14-03-2005 11:25 
Offline

Rejestracja: 14-03-2005 00:12
Posty: 10
To zabrzmi jak odcinek strefy 11, ale idąc tam kiedyś sam, czułem się niezbyt komfortowo. Coś z tym duchem musi być... ;-)


Na górę
 Tytuł:
Post: 14-03-2005 13:05 
W Izbach była prawosławna parafia z ks. Chylakiem. Nie pamiętam, ale w Bielicznej byli tylko gr.katolicy. Być może postawili na granicy wsi krzyż, aby "chronić się przed prawosławiem", co przykładowo robili małomądrzy Panknianie /Pętnianie/ od prawosławnej Banicy. :evil:


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 14-03-2005 14:39 
Offline

Rejestracja: 14-03-2005 00:12
Posty: 10
Anonymous pisze:
W Izbach była prawosławna parafia z ks. Chylakiem. Nie pamiętam, ale w Bielicznej byli tylko gr.katolicy. Być może postawili na granicy wsi krzyż, aby "chronić się przed prawosławiem", co przykładowo robili małomądrzy Panknianie /Pętnianie/ od prawosławnej Banicy. :evil:


hmm ale to wzniesienie to bardziej granica między Bieliczną a Ropkami a nie Izbami.

Tam chyba było wyryte 1903 albo 1889. PRzy czym zaznaczam - to coś ma wygląd abrdziej słupka granicznego-triangula lub malego postumentu niż krzyża


Na górę
Post: 14-03-2005 20:50 
Ostatni raz mijałem ten postument 31 XII 2004 r. o godz. 17 - mrok i warunki atmosferyczne nie pozwoliły mi na głębszą analizę tego miejsca- wydaje mi się jednak że ewentualne odkrycie śladów mocowania czegoś żeliwnego albo kamiennego na postumencie (czy nie było na na nim takich śladów?) wskazywałoby na krzyż albo rzeźbę (raczej krzyż). Następnym razem dokonam baczniejszych oględzin i zrobię jakieś zdjęcia.


Na górę
   
Post: 24-07-2008 10:10 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Od powyższej dyskusji minęły już ponad 3 lata a nadal nie padła odpowiedź dotycząca tego pomnika. Byłem tam w piątek i sam sobie ponownie zadałem pytanie o ten pomnik...może ktoś z obecnie aktywnych forumowiczów może rzucić jakieś nowe światło na ten temat

BW

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
Post: 24-07-2008 14:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Kilka słów odnośnie wypowiedzi w temacie, że Grekokatolicy ...."być może postawili na granicy wsi krzyż, aby chronić się przed prawosławiem"

Uważam, że Łemkowie są w tym temacie podzieleni. Dlaczego?. Rozmawiałam ostatnio na temat Kościołów i Osoba kultywująca wiarę grekokatolicką z dziada pradziada, zasugerowała, że bliżej im do Kościoła prawosławnego niż rzymskokatolickiego. Argumentowała swą wypowiedź min. tym, że to: Kościół wschodni, podobny język, nieobowiązujący celibat ....no i kalendarz. Do tej pory sądziłam, ze jest inaczej, ale jak widać chyba się trochę rozmijamy.

Wątek wiodący jest , no.... z dreszczykiem ... będę z zainteresowaniem obserwować, co tam nowego odkrywacie .... :roll:

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny
ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
 Tytuł:
Post: 12-10-2008 15:56 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
po mojemu jest to krzyż przydrożny na przełęczy pomiędzy Bieliczną a Ropkami z 1888 roku. I tyle

Obrazek Obrazek

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 13-10-2008 20:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Przypadkowo natknęłam sie na tekst Marka Pierzynowskiego z Międzyzdrojów i nie oparłam się pokusie, żeby go nie wrzucić na forum .......bo, pasuje tutaj jak ulał :)

""Ni to obelisk, ni krzyż pokutny...
Widok smutny!
Sądząc z daty, starszy niż USA....
kogo to wzrusza?
Stoi gdzieś w chwastach i marnieje!
świat się śmieje!

Konserwatorze!
Zmuszony jestem przypomnieć!

Kto nie szanuje starego krzyża, obelisku
tego historia "kopie" po d.... czli siedzisku"

/ autor - Marek Pierzynowski/

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 02-03-2010 22:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
tomekfu pisze:
Na przełęczy Prehyba (Perehyba) nad Bieliczną - w miejscu, gdzie żółty szlak z Ostrego Wierchu do Ropek skręca pod kątem prostym w prawo - znajduje się w lesie stary kamienny cokół. Czy ktoś wie, czy to jest jakiś grób, czy pozostałość krzyża wotywnego? Sfotografowałem ten obiekt, także inskrypcję cyrylicą na obrzeżu cokołu, ale nie potrafię jej odczytać. Jeśli ktoś jest zainteresowany zdjęciami, mogę przesłać na adres mailowy.

Czy ktoś potrafi odczytać inskrypcję?
Obrazek
Obrazek
Ogłaszam konkurs :D :!: :!: :!:
Zdjęcia nadesłane przez Forumowicza "tomekfu"

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 02-03-2010 23:51 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
Hm, Pawył i Maryja (Павилъ и Марияъ) ?

_________________
romaszka


Na górę
Post: 03-03-2010 11:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
a zatem mamy do czynienia prawdopodobnie z czymś w rodzaju XIX-wiecznej walentynki :D , być może "kapliczka" postawiona była przez fundatora w dowód wdzięczności Bogu za zawarcie związku małżenskiego Pawła i Marii :?:
tak to mnie więcej wygląda:
Obrazek
Ostatnia litera to inskrypcji to wyraźnie B, być może jest to inicjał nazwiska?
No i Maryja pisane jest chyba przez łacińskie "R".
Intryguje mnie ten miękki znak na końcu imienia Pawył, czy to jest standart, czy może XIX-wieczny wyjątek?

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 03-03-2010 17:51 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
To nie jest miękki tylko twardy znak, pisany niegdyś po spółgłoskach.
Teraz mam jednak wątpliwość czy chodzi o Maryję. Coś mi tu nie gra z tym "w" na końcu właśnie.

_________________
romaszka


Na górę
Post: 29-05-2010 16:16 
Offline

Rejestracja: 13-04-2009 12:19
Posty: 4
Jako "stary bolszewik" pierwszy wyraz odczytuję jako ŁAWNYJ więc GŁAWNYJ czyli GŁÓWNY.
Drugi to MAJAND, aczkolwiek nie znam znaczenia tego słowa

pozdrawiam


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 38 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl