Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 13:01

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: przepraszam ...
Post: 31-05-2005 13:11 
oczywiście, że
Wspólnie - i to w każdej sprawie.

:oops:


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 31-05-2005 21:05 
Nareszcie ktoś kto był i widział a także ma swoje zdanie.

Do Karola:
Chętnie bym podyskutował na temat konferencji pod warunkiem wszakże gdybyś zechciał rozwinąć kilka ze swoich tez z powyższego postu.

Cytuj:
To co dla jednego jest oczywiste, formalnie zaistniale dla innego stanowi jakies zaskoczenie- novum.


Czy chodzi o to że władze samorządowe z zadziwiającą łatwością i przy zgodnym przemilczaniu sprawy przez lokalne media ignorują kilkuletnią działalność Stowarzyszenia Społeczny Komitet Odbudowy Cmentarza na Rotundzie ? Czy też o to, że niektórzy potrafią przypisywać sobie z pełną swobodą zasługi innych ?

Cytuj:
Podejrzewam, ze to próba budowania pozycji politycznej, checi zaistnienia czy cholera wie czego.


Nie jest dla mnie to jasne - czy jest to próba ze strony osób prowadzących/pilotujących konferencję czy też osób zabierających głos w dyskusji :wink: :?:

Cytuj:
Mnie osobiscie bardzo podobala sie postawa jednej osoby dobrze zorientowanej w problematyce dotyczacej cmentarzy, która w formie ad vocem sprowadzala na ziemie znana persone.


Czyżbyś miał na myśli sprowadzenie prowadzącego z manowców dywagacji opartych na niewiedzy lub sprostowanie celowej dezinformacji przez członka całkowicie ignorowanego Stowarzyszenia ? :lol:

Cytuj:
Obchody Bitwy Gorlickiej to kolejne piec minut dla zabytkowych cmentarzy.


Moim skromnym zdaniem owo "pięć minut" było już na kilka miesięcy przed konferencją a teraz wszystko wróci do "normy". Kolejne "pięć minut" za dziesięć lat :D :D :lol:

Cytuj:
Mysle, ze powinno sie stworzyc wspolna plaszczyzne wzajemnej komunikacji, aby w przyszlosci nie zaskakiwac sie.


A masz jakieś konkretne propozycje wobec faktu że "władza" po prostu może nie życzyć sobie takiego porozumienia ? Walić głową w ścianę ?
Stowarzyszenie Odbudowy Cmentarza na Rotundzie (jedyne stowarzyszenie działające - choć z siedzbą w Warszawie - na terenie powiatu gorlickiego z celem statutowym ratowania cmentarzy z okresu I wony i propagowania wiedzy o nich ) było otwarte na wszelkie propozycje rzeczowej współpracy ze strony tzw. "decydentów" jednakże propozycje takie nigdy nie padły. Co więcej, Stowarzyszenie nie zostało zaproszone nawet na tą konferencję...

do Karola i Janusza:
Myślcie, myślcie a wspólna płaszczyzna komunikacji w temacie cmentarzy sama się wytworzyła. Z tym, że jest to struktura całkowicie pozioma - wymiana informacji pomiędzy osobami które są rzeczywistymi znawcami (a przynajmniej przez ludzi choć trochę interesujących sie tematem za takie uznawani) - korzysta z tego każdy zainteresowany, wierzcie mi.
Niestety w moim odczuciu szwankuje pionowy przepływ informacji (osoby mające wiedzę merytoryczną - władza"decydenci") albowiem dalej w naszym kraju do władz wybierani są tzw. besserwiserzy nie znoszący myśli że jednak nie są alfą i omegą, i ktoś, w małym, specjalistycznym wycinku wiedzy orientuje się od nich o niebo lepiej.


Do Janusza:
Czy to hasło o trzech góralskich prawdach odnosi się do cytatu powyżej czy cytatu ze strony Starostwa Powiatowego. Moim zdaniem trzecia z wymienionych prawd pasuje do cytatu ze strony starostwa .. :evil: Bowiem cytat umieszczony powyżej jest moim zdaniem prawdziwy, na pierwszy lub drugi sposób. Byłem to wiem.

Do Karola i Janusza:
Cytuj:
Wspólnie - i to w każdej sprawie.

Także w sprawie nieprawidłowo wykonywanych remontów (jeśli w ogóle można to nazwać remontami) :?: W jednym szeregu z ludźmi którzy w imię partykularnego sukcesu (czyt. szybkie wykonanie remontu a następnie wpisanie cmentarza do kategorii "wyremontowane") fałszują historię poprzez przerabianie zabytków :?:

Sorry ja z tego pociągu wysiadam :evil:


Na górę
   
Post: 01-06-2005 07:48 
uruloki pisze:
do Karola i Janusza:
Niestety w moim odczuciu szwankuje pionowy przepływ informacji (osoby mające wiedzę merytoryczną - władza"decydenci") albowiem dalej w naszym kraju do władz wybierani są tzw. besserwiserzy nie znoszący myśli że jednak nie są alfą i omegą, i ktoś, w małym, specjalistycznym wycinku wiedzy orientuje się od nich o niebo lepiej.

Do Janusza:
Moim zdaniem trzecia z wymienionych prawd pasuje do cytatu ze strony starostwa .. :evil: Bowiem cytat umieszczony powyżej jest moim zdaniem prawdziwy, na pierwszy lub drugi sposób. Byłem to wiem.

Do Karola i Janusza:
Cytuj:
Wspólnie - i to w każdej sprawie.

Także w sprawie nieprawidłowo wykonywanych remontów (jeśli w ogóle można to nazwać remontami) :?:
Sorry ja z tego pociągu wysiadam :evil:


Generalnie podzielam Twoje refleksje.
Trzecia prawda odnosi się do reklamówki na stronie Starostwa Gorlickiego.
Pozdrawiam,
Janusz


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 01-06-2005 21:56 
Czytam z uwagą... Uruloki wiedz, że jeśli z tego pociągu wysiądziesz, pociąg i tak dalej pojedzie. A nam (światu) straceńców nie potrzeba, tu walczyć trzeba jak głupota i chamstwo się szerzy. Pewnie, to wcale nie jest łatwe, ale co jest łatwe jak się nie jest blisko czegoś tam?..:) dlatego też:
Stowarzyszenie nie zostało zaproszone nawet na tą konferencję... Zasada stara jak świat a bardzo popularna w Polsce: nie widzieć nie słyszeć nie mówić!
w moim odczuciu szwankuje pionowy przepływ informacji (osoby mające wiedzę merytoryczną - władza"decydenci") albowiem dalej w naszym kraju do władz wybierani są tzw. besserwiserzy nie znoszący myśli że jednak nie są alfą i omegą, i ktoś, w małym, specjalistycznym wycinku wiedzy orientuje się od nich o niebo lepiej.
I wybierani będą, ale to co??? Kolejne wybory wkrótce, nie myślę aby coś się tu zmieniło. Po prostu już nie wierzę. Muszę Wam to napisać, bo jest mi bardzo smutno. Ostatnio dowiedziałam się, że pisanie o cmentarzach jest cytuję: "po prostu niesmaczne..." Pozostawię to bez komentarza.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 02-06-2005 05:50 
Wysiadam z pociągu kolesi poklepujących się po plecach, po kolejnym sp****olonym remoncie, tokujących : "jest dobrze, jesteśmy najlepsi, będzie jeszcze lepiej". Wysiadam z pociągu kolesi którzy w imie budowania swojego własnego image'u i prestiżu w omawianej sprawie są zdolni do zatajania posiadanych dokumentów mogących mieć znaczenie przy remoncie obiektu tylko po to żeby w temacie panował consensus i żeby przypadkiem "nie namieszać". Wysiadam z pociągu kolesi którzy ludzi sprzeciwiajacych się takim praktykom nazywają mącicielami i warchołami.
Trzeba walczyć bo głupota i chamstwo sie szerzy powiadasz - nie oceniałbym pochopnie kto jest chamem, sam bowiem poznałem na swojej skórze że ludzie czasem szczerość nazywają chamstwem... Za dużo u nas grubych kresek i zakłamanego wersalu.
Wysiadanie z pociągu było komentarzem do uwagi że należy działać "wspólnie i to w każdej sprawie" - pierwsze zdanie z góry w moim poście określa mój stosunek do takiego toku myślenia.


Na górę
   
Post: 05-06-2005 13:53 
W wyniku rozmowy ze znaną w środowisku gorlickim osobą można dojść do wniosku, że Stowarzyszenie Społeczny Komitet Odbudowy Cmentarza na Rotundzie to organizacja z kategorii bajkowej - gdzieś za górami za lasami było sobie ot takie " pospolite ruszenie"
Skąd się bierze taka marginalizacja tego Stowarzyszenia? Na to pytanie Uruloki musisz sobie odpowiedzieć sam...

Co sie tyczy remontów. Społecznośc lokalna jest dumna z ilości odnowionych obiektów. Ale gdy poruszę temat nieprawidłowości i zamazywania prawdy historycznej to da się zauważyć pewnego rodzaju konsternację.
Na szczęście w 32 numerze Kwartalnika Gorlickiego znalazłem jeden krytyczny artykuł tyczący sposobu działania "odnowicieli"
Mnie uczono, że prawda "wyzwala"
Wyrażam zatem zadowolenie, że nie ma już monopolu na sobie wygodną prawdę.
A cenzura poszła nareszcie w niepamięć.

Chociaż prace renowacyjne trwają już kilkanaście lat to chyba brakuje jakiejś spójnej wizji oraz ogólnych standartów...
Na forum piszecie o konwencjach, które miały by chronić te obiekty.
Gdy odwiedzałem cmentarze dało się zaobserwować raczej niską jakość robót.
Część nadaje się do ponwnego remontu. Ale oczywiście nie jest to regułą, gro prac wykonane jest solidnie.

Polska ma aspiracje być krajem praworządnym. Więc jak mam rozumieć sytuację, w której odnawiany cmentarz staje się prywatnym folwarkiem ludzi, którzy mają o sobie wielkie mniemanie, że są wybitnymi specjalistami dokonującymi na własny użytek sobie wygodnych przeróbek poprawiając pierwowzór? Czy nie jest to rodzaj występku czy przestępstwa na substancji zabytkowej? Chyba nie ma ludzi niezastąpionych.

Można mieć żal i apel do instytucji znajdującej się u stóp Wawelu na ulicy Grodzkiej, aby wreszcie przyjrzała się dokładniej remontom sama albo przez swoje terenowe jednostki.

P. Knapik na konferencji zwrócił się do Nadleśnictwa w sprawie Regietowa Wyżnego. Ja osobiście też mógłbym zaapelować, aby szlaki turystyczne nie przypominały toru przeszkód a wyczyny motocrossowców nie stanowiły zagrożenia dla turystów i przyrody...

Wracając do cmentarzy to np 81 w Męcinie Wielkiej odnowiony w latach 90-tych sprawia wrażenie jakby był "obok"
Młody las i walające się tu i ówdzie znicze powodują nie ciekawą refleksję.
Oczywiście wspomnę, że cmentarze są niszczone przez hieny a to: napisy Gorlice - Zawodzie, Korczak czy u podnóża Ferdela brak bramki i uszkodzone krzyże. Można by mnożyć przykłady.
Problematyka Cmentarzy i ich koleje losu powinny być prezentowane na lekcjach historii.
Może szkoły mogłyby się zatroszczyć o porządek jak to ma miejsce
w Gorlicach.

Może by wartało rozpropagować wiedzę o tych obiektach wśród społeczeństwa, znaczenia Bitwy Gorlickiej dla ówczesnej Europy a co za tym idzie następstw dla naszego pokolenia.

Do Urulokiego:

Myślcie, myślcie a wspólna płaszczyzna komunikacji w temacie cmentarzy sama się wytworzyła. Z tym, że jest to struktura całkowicie pozioma - wymiana informacji pomiędzy osobami które są rzeczywistymi znawcami (a przynajmniej przez ludzi choć trochę interesujących sie tematem za takie uznawani) - korzysta z tego każdy zainteresowany, wierzcie mi.

Po tych słowach już jestem spokojny.
Czyżby podstawiono inny pociąg ?!

Za dużo u nas grubych kresek i zakłamanego wersalu.

Gruba kreska - zapewne działanie szlachetne, no ale beneficjenci nie potrafią się przyznać do błędów i przeprosić za nie.
Uczą nas demokracji, postaw obywatelskich, przypisują sobie sukcesy gospodarcze, które są wynikiem instynktu samozachowawczego społeczeństwa i jego przedsiębiorczości.

Pozdrawiam,
Karol
==================

kopytko


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 05-06-2005 18:48 
Cytuj:
W wyniku rozmowy ze znaną w środowisku gorlickim osobą można dojść do wniosku, że Stowarzyszenie Społeczny Komitet Odbudowy Cmentarza na Rotundzie to organizacja z kategorii bajkowej - gdzieś za górami za lasami było sobie ot takie " pospolite ruszenie"


Tak, takią właśnie opinię wyrażają "znane w środowisku gorlickim osoby" . Dlaczego tak mówią i dlaczego marginalizują znaczenie Stowarzyszenia ? To akurat wiem ale opisywanie tego na forum mija sie z celem po pierwsze dla tego że za długo by było pisać (częściowo już zresztą pisałem o tym na tym forum w każdym wątku dotykającym tematyki cmentarnej) a po drugie dlatego że znowu szczerość byłaby wzięta za chamstwo.

Cytuj:
Na szczęście w 32 numerze Kwartalnika Gorlickiego znalazłem jeden krytyczny artykuł tyczący sposobu działania "odnowicieli"


No i co ten artykuł zmienił, jak myślisz ? W praworządnym społeczeństwie fakty przedstawione w takim artykule winien zbadać prokurator. W internecie od co najmniej dwu lat możesz przeczytać jeszcze lepsze "kawałki" nt. cmentarzy z I wojny światowej w Beskidzie Niskim - myślisz że wiele to zmieniło ?

Cytuj:
Ale oczywiście nie jest to regułą, gro prac wykonane jest solidnie.


No właśnie - z tego pociągu wysiadam. Gros prac przy cmentarzach w Beskidzie Niskim i powiecie gorlickim wykonane jest niesolidnie. Wymień jeden cmentarz wyremontowany solidnie a nie posługuj się ogólnikami.

Cytuj:
P. Knapik na konferencji zwrócił się do Nadleśnictwa w sprawie Regietowa Wyżnego.

... tyle że o ile pamiętam na konferencji nie było przedstawiciela tegoż Nadleśnictwa. Ale tym nie mniej głos Kanpika był bardzo cenny gdyż pokazał że to nie tylko "pojedynczy wariaci" widzą nieprawidłowości w zakresie remontów cmentarzy wojennych i nie tylko miejscowi.

Cytuj:
Może by wartało rozpropagować wiedzę o tych obiektach wśród społeczeństwa, znaczenia Bitwy Gorlickiej dla ówczesnej Europy a co za tym idzie następstw dla naszego pokolenia.


Taki chyba był cel konferencji naukowej zorganizowanej podczas minionych obchodów czyż nie ? Tyle że moim zdaniem konferencja ta, oprócz prelekcji prof. Matusa Dulli była pokazem "gadających głów" i praktycznie oprócz tegoż prof. Dulli i osobistych wspomnień dr. Kovacsa referaty były prostym powtórzeniem banalnych na tym poziomie "naukowości" stwierdzeń. Propagować wiedzę wśród społeczeństwa naturalnie można i trzeba - po konferencji były podstawione autobusy mające zawieźć chętnych (za darmo) na zwiedzanie cmentarzy w Łużnej - Pustkach i na Przeł. Małastowskiej. Na cmentarz w Łużnej pojechał 1 (słownie jeden) uczestnik, na cmentarz na przełęczy kilku...


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 05-06-2005 21:44 
Osobiście nie umiem powiedzieć, który cmentarz został odnowiony w sposób do końca rzetelny, zgodny z pierwotnym wyglądem.
Podobała mi sie np jakość robót na cmentarzu w Gładyszowie ale nie twierdzę, że nie ma tam ewentualnych przekłamań historii.

Autokary pustawe, cóż za kapryśne towarzystwo. Nawet biba w Stadninie koni w Regietowie nie była dostatecznym magnesem.

Uruloki- to wszystko co tu prezentujesz, kulisy spraw wokół Cmentarzy naprawdę nie napawają optymizmem.

Dla poprawienia sobie humoru lubię posłuchać sobie piosenki zespołu Kombi pt " Pokolenie"

Rodzisz się - to znak
Kocha cię ten świat
Barwy dnia twój krzyk i barwy nocy
Masz już parę lat
Czujesz w co się gra
Dobro i zło śmiech prosto
W bramie łyk jak skok
Kumple są jest noc
Ona jest o krok - już dorosłeś

Każde pokolenie ma własny czas
Każde pokolenie chce zmienić świat
Każde pokolenie odejdzie w cień
A nasze ? nie
Okres burz twój bunt
Wolność ma jej biust
Rzucasz dom by dom swój założyć
Dziecka płacz przez sen
Gorzki smak jej łez
I ta myśl by to godnie przeżyć

Każde pokolenie ma własny czas
Każde pokolenie chce zmienić świat
Każde pokolenie odejdzie w cień
A nasze - nie
Każde pokolenie ma własny głos
Każde pokolenie chce wierzyć w coś
Każde pokolenie rozwieje się
A nasze - nie
Droga na sam szczyt
A tam nie ma nic
Tylko ślady po... pokoleniach


Może rzeczywiście trzeba zmian pokoleniowych aby w sposób całkowicie bezinteresowny zrobić coś pożytycznego dla dobra sprawy.
Ja wierzę, że dzisiejsze pokolenie dwudziestolatków nie obciążone przeszłością dokona zmian.
Czego sobie i Tobie życzę.

Obym się nie mylił i nie okazało się, że za wcześnie się urodzili.

Pozdrawiam,
Karol

==============
kopytko


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 05-06-2005 22:16 
Problematyka Cmentarzy i ich koleje losu powinny być prezentowane na lekcjach historii.
Może szkoły mogłyby się zatroszczyć o porządek

a dlaczego się nie troszczą? Podejrzewam, że w planach większości historyków jest temat: Ochrona miejsc pamięci narodowej. Moja mała ojczyzna itp. Kiedy zaproponowałam jednej ze szkół aby otoczyła opieką cmentarz leżący blisko szkoły popatrzono na mnie jak na zjawę z innej planety. Jak śmiałam?!
Tu potrzeba wychowawców z prawdziwego zdarzenia, a nie ludzi awansujących i gromadzących kolejne sterty papierzysk.
Ja wierzę, że dzisiejsze pokolenie dwudziestolatków nie obciążone przeszłością dokona zmian. Zazdroszczę Ci Gościu Ty wierzysz, a ja nie...chociaż cuda jak mówią zdarzają się...


Na górę
   
Post: 06-06-2005 09:11 
Karol pisze:
Problematyka Cmentarzy i ich koleje losu powinny być prezentowane na lekcjach historii. Może szkoły mogłyby się zatroszczyć o porządek jak to ma miejsce w Gorlicach.
Może by wartało rozpropagować wiedzę o tych obiektach wśród społeczeństwa, znaczenia Bitwy Gorlickiej dla ówczesnej Europy a co za tym idzie następstw dla naszego pokolenia.
kopytko


Tylko KTO mógłby patronować (i sponsorować) tym działaniom.


Na górę
   
Post: 06-06-2005 10:50 
O Pani, więcej optymizmu :!:
Młodość uskrzydla :D
Wiem, że są ludzie umotywowani i zdeterminowani do działania.
Budują bazę intelektualną w postaci wiedzy, no i chcą dostosowywać świat do swoich potrzeb.
Jeśli będą uczciwi w tym co robią to zapewne osiągną sukces.

Zostało już napisane, że potrzeba wychowawców z prawdziwego zdarzenia....
Co do porządku to.... wiejska kobieta.
Cmentarze to także symbol religijny.
Może to być zaskoczeniem ale o gros tych miejsc dba społeczność lokalna.

Jeśli chodzi o większe nekropole to wydaje mi się, że powinno powstać np Stowarzyszenie, które obok innych celów statutowych zajęło by się tą kwestią.
Nie ulega wątpliwości, że na początek potrzeba zainwestować w środki trwałe. O fundusze trzeba by się zwrócić zapewne do władz: być może do władz samorządowych, może wojewódzkich, może do Ministerstwa Kultury.
Dowiedziałem się, że p. Janusz Sepioł jest gorliczaninem, więc może On mógłby wesprzeć finansowo.
A jeśli chodzi o prace fizyczne to prawdziwy miłośnik nie będzie żądał gratyfikacji.


Pozdrawiam,
Karol

=============

kopytko


Na górę
   
Post: 08-06-2005 07:59 
Karol pisze:
Zostało już napisane, że potrzeba wychowawców z prawdziwego zdarzenia....
Co do porządku to.... wiejska kobieta.
Cmentarze to także symbol religijny.
Może to być zaskoczeniem ale o gros tych miejsc dba społeczność lokalna.

Nie ulega wątpliwości, że na początek potrzeba zainwestować w środki trwałe. O fundusze trzeba by się zwrócić zapewne do władz: być może do władz samorządowych, może wojewódzkich, może do Ministerstwa Kultury.

A jeśli chodzi o prace fizyczne to prawdziwy miłośnik nie będzie żądał gratyfikacji.


W zasadzie wszystkie elementy mamy:
- ludność dbająca o cmentarze wojenne,
- władze samorządowe, Ministerstwo Kultury,
- miłośnicy też już coś działają (vide posty)

No to już tylko :!: siły do pokonania "martwego punktu" potrzeba.


Na górę
   
Post: 22-06-2005 20:35 
Obietnce się materializują.

Od początku podobało mi się zapatrywanie na kwestię renowacji cmentarzy reprezentowane przez konsula Rep. Czech Josefa Byrtusa.
Jak miło było zobaczyć ukontentowanego starostę gorlickiego z czekiem
w dłoni na kwote ponad 48 tys. złotych otrzymane od naszych sąsadów.
Gorlice doczekają się renowacji cmentarza nr 91.
A poza tym środki dostanie też nekropola w Owczarach.

Miło także usłyszeć, że mimo mizerii finansowej dzięki wsparciu Gminy i Wojewody odnowione zostanie 45 krzyży na największym cmentarzu w gorlickiem - Łużna.

Nawiasem mówiąc ostatnio sobie czytam o I wojnie i jakaś siła ciągnie mnie aby zobaczyć Pogórze Ciężkowickie i znajdujące się tam cmentarze.
Tylko trudno mi sobie to wyobrazić, aby tak z plecakiem i na piechotkę...

Wspominałem wcześniej o młodym pokolenniu.
I oto w Tursku pod Tarnowem młodzież polska i niemiecka pracuje przy porządkowaniu grobów w ramach projektu "Pojednanie ponad grobami, praca dla pokoju"
Przełamując stereotypy robią coś razem, a nie przeciwko sobie.
Łatwo stwierdzić, że to naprawdę ma jakiś sens.

Czekam wciąż, wierzę wciąż, że może coś się zmieni.
A może już się zmienia?....

Pozdrawiam

Karol


Na górę
   
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl