Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 12:50

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 24-03-2005 23:41 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Pod tym linkiem znajduje sie program obchodów 90-lecia "bitwy gorlickiej"

http://www.beskid-niski.pl/index.php?po ... impreza008

Liczę, ze Uruloki jako będący najbliżej tematu (i w przenośni i dosłownie) będzie miał "coś" do dodania i uzupełnienia....

Bartek


Na górę
 Tytuł:
Post: 28-03-2005 18:09 
Dlaczego miałbym coś dodawać albo uzupełniać ?
Niech doda do tego programu jakiś komentarz osoba ze starostwa powiatowego która ci go przekazała. Albo dodaj własny...
Jako osoba nie uczestnicząca i nie biorąca udziału w żadnych pracach komitetu powołanego do zaplanowania i przygotowania tychże uroczystości nie mam odpowiedniej wiedzy do komentowania programu.
W moim przypadku czas na komentarze będzie PO uroczystościach i imprezach.


Na górę
   
Post: 28-03-2005 18:44 
a mógłbyś,wystarczyłaby odrobina dobrej woli, zapewne wiesz więcej niż my. Podejrzewam, że nie są to wiadomości wagi państwowej, chociaż... w starostwie widać jakiś kapuś jest! :oops:
No to żarty, oczywiście.
:wink:
Interesująca jest sesja naukowa. Nie podano jej tematu, ani prelegentów. I jeszcze jedno: Kto będzie przewodnikiem podczas zwiedzania cmentarzy nr 123 i 60?


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 28-03-2005 18:45 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
uruloki pisze:
Niech doda do tego programu jakiś komentarz osoba ze starostwa powiatowego która ci go przekazała. Albo dodaj własny...


Nikt Ciebie o komentarz nie prosił a jedynie o dodanie i uzupełnienie informacji o obchodach o których zapewne wiesz a nie zostały zamieszczone w tym programie. Lecz jeśli nie chcesz się z nikim tym dzielić...zachowaj je dla siebie.
A komentarz faktycznie ma sens po wszystkim


Na górę
Post: 27-05-2005 10:46 
[/quote] A komentarz faktycznie ma sens po wszystkim [/quote]



[/quote]


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 27-05-2005 13:48 
Uruloki i co z tym komentarzem. Jest już po uroczystościach, imprezy się odbyły, a tu nic. Napewno wszyscy czekają na Twój komentarz, później może inni zachęceni tymże, dodadzą własny.
Fakt, że na obchody 90 rocznicy musieliśmy czekać te 90 lat, ale Ty nie każ nam tyle czekać :lol: .

Pozdrawiam Darek


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 28-05-2005 06:03 
Cytuj:
Uruloki i co z tym komentarzem.


Nic.

Cytuj:
ale Ty nie każ nam tyle czekać


Odradzam czekanie na mój komentarz. Może lepiej zaczekaj na komentarze innych :wink:


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 28-05-2005 18:14 
Cytuj:
Odradzam czekanie na mój komentarz.

A tak mogło być pięknie...................

Cytuj:
Może lepiej zaczekaj na komentarze innych Wink

Wobec zaistniałej sytuacji, nic innego mi nie pozostaje. :roll:


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 28-05-2005 21:05 
Z komentarzami to może być gorzej ale za to można zobaczyć zdjęcia http://www.miasto.gorlicki.iap.pl/dni_g ... o_dg05.htm
a jeszcze ciekawostka. Ratujących cmentarze jest coraz więcej. Tym razem studenci germanistyki z Jasła :)
http://www.pwsz.krosno.pl/index.php?go= ... ermanistow

Pozdrawiam


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 29-05-2005 06:37 
Nawiązując do artykułu o odnawianiu cmentarza w Banicy - powiem tylko jedno - bardzo dobrze że ci co dają pieniądze w tym przypadku nie decydują o wyglądzie tego obiektu... I ciekawe też, że nie wspomniano w tym artykule o innych uczestnikach procesu odbudowy tego cmentarza bez których, obawiam się stworzono by w Beskidzie Niskim kolejnego "dziwoląga". Tomasz Nowak - inicjator odbudowy i właściciel terenu. Waldemar Huebner - wykonał projekty odtworzeniowe na podstawie zachowanych zdjęć i szkiców z APKraków . Leszek Brzozowski - rzeźbienie oranamentów krzyży. Itd.

Ciekawe że w tak krótkim artykuliku o tak małym cmentarzu może być aż tyle błędów ...

Z mojej skromnej wiedzy wynika że choć krzyże nagrobne są już dla tego cmentarza wykonane i leżą sobie spokojnie w "Gościńcu" to jednak pierwszy ma stanąć duży rzeźbiony krzyż pomnikowy...

Ciekawi mnie kiedy przyjdzie do zwykłej fizycznej roboty, jak plantowanie terenu, usuwanie pryzm utworzonych przez spychacze na terenie cmentarza (tak, tak cmentarz nie jest zniszczony bo "teren się obsuwa" tylko teren był "rekultywowany"), odtworzenie grobów, kto to będzie robił...


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 29-05-2005 18:20 
link do tego artykułu podałam tylko jako tzw. ciekawostkę dla wszystkich interesujących się tematem. Zgadzam się z opinią iż łatwo rzucać hasła, a kiedy trzeba zabrać się do roboty wtedy chętnych brakuje. A swoją drogą w powiecie jasielskim jest dość roboty nawet dla tak chętnych studentów germanistyki, nie trzeba aż daleko jeżdzić. No ale tak: huczne obchody, ważni goście to i deklaracje wielkie... Obym się myliła.


"I ciekawe też, że nie wspomniano w tym artykule o innych uczestnikach procesu odbudowy tego cmentarza " - napisał uruloki,
cóż ciekawe, ale czy to aby pierwszy raz taka pomyłka? Wystarczy ostatni przykład Kamienia.

Pozdrawiam


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 29-05-2005 21:03 
Cytuj:
No ale tak: huczne obchody, ważni goście to i deklaracje wielkie... Obym się myliła.


Mylisz się - już w zeszłym roku ci ludzie rozglądali się gdzie wydać te pieniądze które mieli - tak więc są to deklaracje zeszłoroczne i nie związane z 90 tą rocznicą bitwy. Mogło być tak że dali by te pieniadze na odbudowę Rotundy ale... No właśnie, jedna znana osoba zajmująca się tym tematem nie była łaskawa poinformować ziomków że na Rotundzie się coś dzieje. I tak skontaktowano ich z Tomaszem Nowakiem który akurat rozglądał się za środkami i sposobami remontu cmentarza znajdującego się na terenie stanowiacym jego własność.

Ogólnie, dla mnie wsio ryba który cmentarz się remontuje bo zależy mi na wszystkich tym nie mniej niesmak pozostał.

Oczywiście nie muszę wspominać że dla niektórych takie atomizowanie ludzi którzy chcą coś zrobić dla ratowania mogił żołnierskich z I wojny światowej jest bardzo wygodne. Stara zasada - "dziel i rządź" tutaj też działa. Poza tym przecież nie może być kilku papieży na raz :wink: :lol: :lol:

Na konferencji w Gorlicach miałem przyjemność (a raczej konieczność :evil: ) wystąpić na mównicę - przemawiała także reprezentantka tychże studentów z Jasła - miałem więc potem okazję porozmawiać z nią ...

Aha i jeszcze jedno a propos treści artykułu - Starosta gorlicki zaprosił ich na ogólnodostępną :!: darmową :!: konferencję (wystąpienia ich przedstawicielki nie było w porządku odczytów - nastapiło w ramach "dyskusji") a już jest ich najlepszym przyjacielem. Ot, widać że ma prawdziwy instynkt polityczny - nie wydał ani grosza a zyskał dozgonną wdzięczność :wink:


Na górę
   
Post: 30-05-2005 09:05 
może zapytano czy,

uruloki pisze:
- Starosta gorlicki ...


wystąpi o dotację z UE na renowację cmentarzy wojennych?


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 30-05-2005 23:29 
Kierowany ciekawoscia poznawcza udalem sie na międzynarodowa konferencje naukowa w ramach obchodów 90. rocznicy Bitwy pod Gorlicami. Sesja odbywała się ph. " Historyczne Konsekwencje Operacji Gorlicki - Tarnowskiej".

Konference poprzedzil film z 1995 ukazujacy przebieg i historyczne aspekty Bitwy Gorlickiej.

Bardzo ciekawy referat wyglosil prof. Marian Zgórniak.
Osobiste odczucia zwiazane z ta rocznica zaprezentowal dr Kovacs.
Nastepnie wystapil sekretarz Rady Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik.
Ostatnim z prelegentów byl prof. Matúš Dulla z Wydziału Architektury Politechniki Słowackiej w Bratysławie który przybliżył postać słowackiego architekta Dušana Jurkoviča. Pan Dulla swoj wyklad ilustrowal przezroczami ukazujacymi dokonania wybitnego architekta.

Wiecej :
http://www.wrotamalopolski.pl/root_BIP/ ... rencja.htm

Podczas wystapien padlo wiele zapewnien pomocy tej finansowej i intelektualnej przy odnawianiu cmentarzy wojennych.
Mnie osobiscie zaciekawila obietnica konsula Rep. Czeskiej, która juz wylozyla srodki finansowe i obiecala dalsze na prace remontowe.
Nie wypominajac naszym poludniowym sasiadom, to jednak mozna by zaapelowac, aby wreszcie zajeli sie swoja nekropola znajdujaca sie w Czernovirze, która odwiedzilem przed czterema dniami. Setki grobów chyba wolaja o pomste do nieba a tysiace umarlych o nalezyty szacunek. Dzielnie mijajacemu czasu opieraja sie dwie kaplice autorstwa Gustava Rossmanna: chrzescijanska i muzulmanska.

Wracjac na wlasne podwórko....konferencje zakonczyla dyskusja.
Po tej dyskusji nasuwa mi sie smutna refleksja.
Dochodze do wniosku. ze decydenci, znawcy problematyki i milosnicy mówia róznymi jezykami. To co dla jednego jest oczywiste, formalnie zaistniale dla innego stanowi jakies zaskoczenie- novum. Podejrzewam, ze to próba budowania pozycji politycznej, checi zaistnienia czy cholera wie czego.
Mnie osobiscie bardzo podobala sie postawa jednej osoby dobrze zorientowanej w problematyce dotyczacej cmentarzy, która w formie ad vocem sprowadzala na ziemie znana persone.
Na konferencji zgromadzona byla mlodziez, która zywo reagowala oklaskami na wystapienia wspomnianej osoby. Osobiscie mysle, ze mlodzi maja w sobie taka immamentna ceche, która pozwala odrozni prawde od nieprawdy czy pólprawd.

Obchody Bitwy Gorlickiej to kolejne piec minut dla zabytkowych cmentarzy. Chcialoby sie nie zgodzic ze stwierdzeniem Jana Nowaka Jezioranskiego, ze "najwiekszym zagrozeniem dla Polaków sa wlasnie sami Polacy".

Mysle, ze powinno sie stworzyc wspolna plaszczyzne wzajemnej komunikacji, aby w przyszlosci nie zaskakiwac sie.

Pozdrawiam


Na górę
   
Post: 31-05-2005 12:16 
Karol pisze:
Podczas wystapien padlo wiele zapewnien pomocy tej finansowej i intelektualnej przy odnawianiu cmentarzy wojennych. ...

... Na konferencji zgromadzona byla mlodziez, która zywo reagowala oklaskami na wystapienia wspomnianej osoby. Osobiscie mysle, ze mlodzi maja w sobie taka immamentna ceche, która pozwala odrozni prawde od nieprawdy czy pólprawd...


Są 3 prawdy :cała prawda, tylko prawda i gówno prawda
Oto cytat z http://www.powiat.gorlicki.pl/
...Unikalną cechą Ziemi Gorlickiej są także monumentalne cmentarze wojskowe, mistrzowsko wkomponowane w krajobraz Beskidu Niskiego, będące wymownym świadectwem ... - bitwy pod Gorlicami z maja 1915 roku. ...

Popieram Twoje [/quote] Myślę, że powinno się stworzyć wspólną płaszczyznę wzajemnej komunikacji, ... [/quote]

Pozdrawiam
Janusz


Na górę
   
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl