Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 16:26

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 09-04-2007 10:30 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Pises, ze zitra budes cestovat do Wysowej.
Muzu Ti porucit cestu s Wysowej pres Blechnarke do Regetowa Wyżniho a potom Niżniho.
V Blechnarce najdes cirkev Kosmy i Damiana, na hore Wysota vojensky hrbitov cislo 50, potom bliz hranicy cislo 49.
V Regietovie Niżnim uvidis kaple na miste davne casowni, u Jaworzynki hrbitov cislo 49 ktery se spravuje asi 2 roky. Doufam,że letos prace budou postupovat.
V Regietowie Niżnim mużes se podivat na huculske konie. :wink:
Osobnie libi se mi chut a pocit ove dediny. :lol:
Potom muzes vytlacit kolo na hrbitov cislo 51 – Rotunda.
V srpnu 2004 pres okamzik sem delal pri spravovani.
Oprava se zabrzdila i myslim, ze se nic ne dela. :cry:
S Wysowej do Regietowa da se rovniez pres Kozie Żebro.
S Rotundy do Zdyni (pozemek lemkowskey watry,hrbitov,.cirkev), dal Konieczna (hrbitov u cirkvie, na hore u hranicni stezky krasny cintronin Beskidek cislo 46)
Dal hranicni prehod, Becherov, Zborov a dom. :wink:
Preju Vam skvele pocasi a dobrou cestu.
Miejte se krasne –cau,cau- ahoj!!!

Co się tyczy przekraczania granicy od 1.01.2008.
Popłynęły nie bagatelne pieniądze na ochronę zewnętrznej granicy UE, została stworzona databaza o poszukiwanych osobach, o ukradzionych autach itp., policja polska może operować na terytorium np. Niemiec, cyfrowe podobizny i odciski palców itp.
Jest furtka która mówi, że na okres czasowy (uzasadniony) można wznowić kontrolę.
Pozostaje także kwestia takich państw jak Szwajcaria i Cypr.

Tak się zastanawiam kto na terytorium obcego państwa udowodni mi w którym miejscu przekraczałem granicę.
Tym bardziej, że dowód osobisty nie ma być wymagany , a tym bardziej paszport.
Piotrze najlepiej jednak zapytać u źródeł.
Postępuje globalizacja a właściwie... neokolonializm i nic nam nie pozostało jak tylko integrować się... :wink:
_________________


Na górę
 Tytuł:
Post: 09-04-2007 22:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04-04-2007 23:11
Posty: 32
Lokalizacja: Slowakia-Bardejov
Karol bardzo ci dźekuje.
Coś sproboje z tego.
Moźe bede śmigać przes Frićka-Izby-Huta Wysowska-Wysowa-Blechnarka-Stebnik-Zborow-Bardejow (70km).
Niewiem.


Na górę
 Tytuł:
Post: 10-04-2007 08:33 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Jeśli tak to trzeba zobaczyć Bieliczną - jedną z najpiękniejszych dolin Beskidu Niskiego 8)


Na górę
 Tytuł:
Post: 10-04-2007 09:48 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
Karol, racja.
Kodeks Schengen mówi tak:
"Artykuł 20 Przekraczanie granic wewnętrznych Granice wewnętrzne mogą być przekraczane w każdym miejscu bez dokonywania odprawy granicznej osób niezależnie od ich obywatelstwa".
Prócz, oczywiście, uzasadnionych przypadków wprowadzenia kontroli.


Na górę
 Tytuł:
Post: 10-04-2007 10:35 
Offline

Rejestracja: 21-12-2004 10:02
Posty: 69
Lokalizacja: Gorlice
Cytat:
Jeśli tak to trzeba zobaczyć Bieliczną - jedną z najpiękniejszych dolin Beskidu Niskiego

Karolu musisz sie pośpieszyć z zobaczeniem Bielicznego bo władze gmin i marszałek Małopolski chcą budować droge przez Bieliczne.

_________________
Iść boso, poprzez śniegi,
byle tylko było do czego.


Na górę
 Tytuł:
Post: 11-04-2007 17:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29-03-2007 10:38
Posty: 14
Lokalizacja: Kraków
CO? Droga przez Bieliczną? :evil: Czy oni już kompletnie powariowali? Czy kiedyś przyjdzie nam się pożegnać z Beskidem? I na co komu ta droga przez Bieliczną?


Na górę
 Tytuł:
Post: 11-04-2007 20:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04-04-2007 23:11
Posty: 32
Lokalizacja: Slowakia-Bardejov
Kiedy chca budować droge przes bieliczne?


Na górę
 Tytuł:
Post: 22-04-2007 08:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04-04-2007 23:11
Posty: 32
Lokalizacja: Slowakia-Bardejov
Panowie uwaga!!!!!
Jezeli ma ktoś slowacka mape wydawnictva Harmanec no.160 Beskid Niski-cześć zachoddnia,to niech uwaźa bo w tej mape jest źle znaciony źólty szlak turystyczny na trasie Ostry Wierch-Biala Skala-Ropki. :(
Wczoraj śmigaliśmi w tej cześći beskidu.Bila super pogoda.Później wiszle jakie foto.


Na górę
 Tytuł:
Post: 22-04-2007 10:57 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Cytuj:
Panowie uwaga!!!!!
Jezeli ma ktoś slowacka mape wydawnictva Harmanec no.160


;)
Co do pozostałych arkuszy (161,162,163 - na zachód jest już lepiej) też sugeruje uwage, i daleko posuniętą nieufność w stosunku do treści turystycznej...

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł:
Post: 12-06-2007 20:53 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-05-2007 17:10
Posty: 123
Lokalizacja: Mielec
W 1995 lub 1996 pierwszy raz wybrałem się na dłuższe penetrowanie BN na Słowacji. Powracam tam często i zawsze cieszy mnie , że mogę odkrywać nowe miejsca w tych górach. Cieszy mnie też i to, że tak mało ludzi na szlakach i bezdrożach. I serdeczność ludzi, bezinteresowność.
A jeśli chodzi o mapy to faktycznie trochę błędów jest - głównie w przebiegu szlaków, ale jak coś jest nie tak to na nosa i jest ok.
PS.
Szlaki tamtejsze też nie są zbyt często odnawiane.

_________________
od halnego
....niech cię zawsze na szlak trafi !!!


Na górę
Post: 06-05-2014 20:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29-03-2007 10:38
Posty: 14
Lokalizacja: Kraków
Chciałbym wrócić do tego wątku, który właśnie przeczytałem jeszcze raz, a sam go założyłem w 2007 r. Wydaje mi się to tak dawno, te dyskusje o nielegalnym przekraczaniu granic, gdy teraz Schengen jest jasne jak słońce, a wszyscy już wielokrotnie przekraczaliśmy granice gdzie popadnie i bez problemów i kontroli. Nie chcę zanudzać personalnymi wspomnieniami, ile to rzeczy się w moim życiu pozmieniało, a jednak Beskid Niski ciągle bliski i wracałem tam od 2007 r., i odkrywałem nowe miejsca.

Drogi z Bielicznej chyba ciągle nie wybudowali, próbowali chyba z Wysowej do Cigeľki (vide rozoraną drogę wzdłuż szlaku do byłego pieszego przejścia granicznego). Ale gdzie tam dalej - powolnej materii na Słowacji tak łatwo nie da się obrobić; czytałem też gdzieś, że włodarze z Bardiowa nie są zainteresowani kolejnym traktem asfaltowym do Polski w tych okolicach - i świetnie. Właśnie wczoraj, odbierając sobie wolne za 3 maja, zaplanowałem eskapadę rowerową z Wysowej do Cigeľki. Myślałem, że z pieniędzy unijnych odnowiona cestička spod wysowskiej cerkwi elegancko zawiedzie mnie pod surrealistyczny sklep z potravinami w Cigeľce (a może coś się tam jednak zmieniło? - myślałem), gdzie właśnie w 2007 r. na jednodniowej wycieczce pieszej z kumplem zakupiliśmy czekoladę Studencką za wszystkie korony, które akurat mieliśmy w portfelu, zupełnie odurzeni atmosferą i ciszą tego miejsca, mimo że dzień był pracujący, tak - jakimś genius loci, jakby czas zatrzymał się tam w latach 70. i stał. Cóż, jednak zielony szlak z Wysowej w 2014 r. zatarasowany jest chaszczami i sprawia wrażenie, jakby mieszkańcy Cigeľki właściwie nie chcieli, żeby jacyś cudzoziemcy się tam pałętali i ich wieś odwiedzali. Pomijam, jaka by to była atrakcja dla turystów w Wysowej z tą słowacką innością obcować po krótkim spacerze, ale widać, że mieszkańcy Cigeľki nie są zainteresowani bynajmniej kręceniem na tym biznesu.

Zawróciłem, zimno się zrobiło i niemiło, ale wracając z Bardiowa do Krakowa już autem, zboczyłem z drogi, żeby jednak znów zobaczyć Cigeľkę, a także Fričkę. Od razu łatwo zauważyć, że całą, dość izolowaną okolicę bardzo upodobali sobie Cyganie; cygańske dzieci - ich naprawdę piękne uśmiechy są jednak uderzające i urzekające, i muszą się brać chyba z beztroskiego życia, jakie prowadzą całe rodziny - spacerowały lub bawiły się wzdłuż drogi, zabijając czas, a jednocześnie szczerze ciesząc się pięknem wiosennego i słonecznego dnia. Przy wjeździe do Frički wita dwujęzyczna tablica słowacko-rusińska - Фричка. Tak, chyba tylko w tak odległych miejscach mogło się uchować to wschodniosłowiańskie narzecze. Zaś w Petrovej, wieś wcześniej, dostrzegłem dwujęzyczny napis na niszczejącym budynku Miestnej Ľudovej Knižnicy, który z tym rdzewiejącym szyldem, pamiętającym głęboką komunę, nadawałby się na okładkę nowego tomu esejów Stasiuka.

Nienasycony jednak jestem klimatem tych zaginionych dla świata miejsc. Może też ktoś ma jakieś ciekawe wspomnienia z rusińskich wsi lub spotkaniami z Rusinami po słowackiej stronie Beskidu? Niby tak blisko od nas, gdy granic nie ma, a wydaje się jednak, że mentalnie bardzo daleko. I to jest fascynujące.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl