Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 18-04-2024 23:18

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 16-12-2005 00:36 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Mam pytanie.
Jak wiadomo w okolicach Radocyny, Lipnej i Koniecznej został przez nadleśnictwo Gorlice wyznaczony szlak zielony.
Swego czasu nawet opisałem jego przebieg

http://www.beskid-niski.pl/index.php?po ... laki&ID=30

Jego przebieg można prześledzić na mapie....

http://www.beskid-niski.pl/index.php?po ... osci&ID=32

Według tej mapy i według dotychczasowej mojej wiedzy stwierdzonej organoleptycznie...szlak za Hotelem w Radocynie (idąc w stronę Długiego) skręca w lewo na łąki nad drogą by dojść do niej w okolicach cmentarza w Czarnem.
Jednak moje zdiwienie było spore gdy po przejściu Wisłoki w Długiem odnalazłem zielone znaki (LP) szlaku. Nie był to jeden znak... lecz kilka prowadzących w stronę Wyszowatki (min. na budynku smolarzy)

Czy komuś coś wiadomo na ten temat?
Bartek


Na górę
 Tytuł:
Post: 16-12-2005 15:50 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Zainteresowało mnie kilka rzeczy w twoim opisie szlaku zielonego:
1: „Na południowym stoku, ok. 50 metrów od drogie biegnącej dnem doliny, 200 metrów od Wisłoki, widoczny jest zrekonstruowany cmentarz wojenny nr 44 z okresu I wojny światowej...” Może i widać cmentarz ale na pewno nie zrekonstruowany – jak jest z nim na prawdę możesz (i mogłeś przed napisaniem tego przeczytać tutaj: www.cmentarze.gorlice.net.pl/okreg_1_cz2.htm#nr44 ). Wiesz, nie mam nic do osobistego odbioru wyglądu danej budowli przez nikogo (tzn. czy się komu podoba, czy nie) ale nie zwracanie uwagi na ten skandalicznie wykonany „remont” jest po prostu zgodą na takie działania i sankcjonowaniem nieudolności dokonujących takich i podobnych „dzieł”.
2: „Poza ogrodzeniem cmentarza wojennego stoi samotny, drewniany krzyż upamiętniający poległych w bitwie o Przełęcz Dukielską jednak informacja na krzyżu jest nieścisła; w czasie walk o oddaloną o 20 kilometrów Przełęcz Dukielską w zabudowaniach cerkiewnych mieścił się lazaret polowy, w którym zmarło około 20 żołnierzy niemieckich. Zostali pochowani na placu obok cerkwi jednak w latach 90-tych ich szczątki zostały przeniesione na Niemiecki Cmentarz Wojenny w Krakowie.” – skąd wiadomość o ekshumacji, a co ważniejsze o lazarecie ?

Sugestia dotycząca znaków w dolinie Długiego biegnących w stronę Wyszowatki: - być może znaki są „podciągnięte” do przełęczy pomiędzy Długiem a Wyszowatką a następnie biegną przez las w stronę jeziorka osuwiskowego. To byłaby logiczna pętla, ale jest to tylko moja sugestia, być może jest inaczej...

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 16-12-2005 19:25 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
8)


Ostatnio zmieniony 11-03-2007 21:15 przez pazuzu, łącznie zmieniany 2 razy.

Na górę
 Tytuł:
Post: 16-12-2005 23:56 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
ad.1 Przyznaję Tobie 100% racji. Teraz juz wiem faktycznie na czym polegał "remont" cmentarza i nie do końca wiem jak zastąpić to słowo "zrekonstruowany"
ad.2 Informacje pochodzą z dwóch źródeł ale nie są podparte żadnymi materiałami
- pierwszy raz o tym usłyszałem od jednego z mieszkańców Gładyszowa,
- drugi raz usłyszałem to przy okazji prac przy cmentarzu w Siemianowicach. Jako, że mieszkam 15 km od Siemianowi to cmentarz ten odwiedzam. Rozmawiałem kiedyś z osobą, która była związana z pracami przy cmentarzu. Po odnalezieniu w spisie kilku beskidzkich miejscowości zapytałem a co z resztą?
Jednym z elementów dłuższego wywodu było wspomnienie o kilku wcześniejszych oraz mniej formalnych ekshumacjach właśnie w tamtej okolicy (nie wspomniał z nazwy Czarnego a jedynie opisal te okolice).

Bartek


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl