Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 20:44

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 22-09-2011 10:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Witajcie,
Wreszcie udało się wyrwać na kilka dni (a dokładnie 2,5) w BN rowerem. Pogoda dopisała na medal. Zrobiliśmy bazę w Lipowcu z wypadami w okoliczne pasma. Pierwszy dzień to Polany Surowiczne i w górę do Puław (przepiękny przełom Wisłoka) a później pasmo Bukowicy z Tokarnią (powietrze w miarę przejrzyste, więc widoki były super). Kolejny dzień to Zyndranowa z wizytą w Muzeum Łemkowskim (pozdrowienia dla p. Przewodnik :) ), Tylawa, Smereczne, Wilsznia, Olchowiec, Chyrowa, czerwonym szlakiem do Pustelni Św. Jana z Dukli, Zawadka Rymanowska i drogą przez las obok Piotrusia z Abramowa do Radowa k/Daliowej. Później Jaśliska i baza. Dzień 3 wersja krótka z Lipowca na Kamień nad Jaśliskami pasmem granicznym prawie do Kanasiówki (zjazd niebieskim szlakiem do Jasiela). Przez Wolę Wyżną do Posady Jasliskiej i powrót do bazy. Dla zainteresowanych klika zdjęć:
https://picasaweb.google.com/1013630393 ... ki2011Sep#
https://picasaweb.google.com/1013630393 ... esnia2011#
Pozdrawiam
Lukasz

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
Post: 23-09-2011 08:12 
Offline

Rejestracja: 22-11-2009 20:33
Posty: 100
https://picasaweb.google.com/1013630393 ... 6823986366
To są zbiorniki p poż na terenie rezerwatu.


Na górę
Post: 23-09-2011 08:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
maciek b. pisze:
https://picasaweb.google.com/101363039391292820947/BeskidNiski2011Sep#5654486823986366
To są zbiorniki p poż na terenie rezerwatu.


podany link to cały album, o które zdjecie chodzi (nr, podpis)? Nie zauważyłem żadnych zbiorników

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
Post: 23-09-2011 09:23 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
Dwa ostatnie zdjęcia (Jasiel).


Na górę
Post: 23-09-2011 14:21 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Jasne :) chodzi o te stawy, dlatego są blisko drogi. Robią niesamowite wrażenie z tymi usychającymi drzewami.

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
Post: 19-08-2012 07:02 
Offline

Rejestracja: 20-09-2004 07:59
Posty: 36
Lokalizacja: wawka
Taka mała uwaga co do zdjęć
Kaplica w Smerecznem nie jest dawną czasownią. W Smerecznem czasowni nie było.
To drugi taki obiekt powstały na Łemkowszczyźnie. Pierwszy stanął w lipcu 2007 roku w Regetowie Wyżnym, ten - w październiku tamtego roku.
Inicjatorem postawienia kaplic była Fundacja Wspierania Mniejszości Łemkowskiej "RUTENIKA". Docelowo planowano ich 50.
Czy ktoś wie, czy to zostanie zrealizowane? Bo minęło parę lat a tu ani widu, ani słychu, ani kukuryku..


Na górę
Post: 19-08-2012 09:38 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
dziabka pisze:
To drugi taki obiekt powstały na Łemkowszczyźnie. Pierwszy stanął w lipcu 2007 roku w Regetowie Wyżnym, ten - w październiku tamtego roku.

Tamtego roku na pewno nie ;)


Na górę
Post: 19-08-2012 10:08 
Offline

Rejestracja: 20-09-2004 07:59
Posty: 36
Lokalizacja: wawka
Dlugi pisze:
dziabka pisze:
To drugi taki obiekt powstały na Łemkowszczyźnie. Pierwszy stanął w lipcu 2007 roku w Regetowie Wyżnym, ten - w październiku tamtego roku.

Tamtego roku na pewno nie ;)


Ojejku :P
Wiadomo, że chodzi o rok 2007 :)))


Na górę
Post: 19-08-2012 13:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
dziabka pisze:
Taka mała uwaga co do zdjęć
Kaplica w Smerecznem nie jest dawną czasownią. W Smerecznem czasowni nie było.
To drugi taki obiekt powstały na Łemkowszczyźnie. Pierwszy stanął w lipcu 2007 roku w Regetowie Wyżnym, ten - w październiku tamtego roku.
Inicjatorem postawienia kaplic była Fundacja Wspierania Mniejszości Łemkowskiej "RUTENIKA". Docelowo planowano ich 50.
Czy ktoś wie, czy to zostanie zrealizowane? Bo minęło parę lat a tu ani widu, ani słychu, ani kukuryku..

Dzięki za słuszną uwagę dotyczącą kaplicy. Poprawie opis. Piszą nawet o tym w przewodniku "Od Komańczy do Wysowej". Skąd tylko pewność że w Smerecznym czasowni nie było? Wiemy że w okresie międzywojennym mieszkańcy Smerecznego przeszli zbiorowo na prawosławie (np. przewodnik Rewasz). W miejscowościach, w których ludność odchodziła od grekokatolicyzmu stawiano właśnie czasownie prawosławne czyli cerkwie tymczasowe. Żaden ślad się nie zachował bo Smereczne było bardzo doświadczone podczas I i II wojny, ale nie można tego wykluczyć.

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
Post: 19-08-2012 19:31 
Offline

Rejestracja: 20-09-2004 07:59
Posty: 36
Lokalizacja: wawka
Lukasz_konrad pisze:
Skąd tylko pewność że w Smerecznym czasowni nie było? Wiemy że w okresie międzywojennym mieszkańcy Smerecznego przeszli zbiorowo na prawosławie (np. przewodnik Rewasz). W miejscowościach, w których ludność odchodziła od grekokatolicyzmu stawiano właśnie czasownie prawosławne czyli cerkwie tymczasowe. Żaden ślad się nie zachował bo Smereczne było bardzo doświadczone podczas I i II wojny, ale nie można tego wykluczyć.



Zainspirowana twoją uwagą ciut się przyłożyłam :)
Otóż sprawdziłam dwa źródła wiedzy (Rewasz, Od K do W) i one mówią, że wieś, owszem, przeszła na prawosławie, ale cerkiew wystawiła dopiero po tej konwersji. Cerkiew była o rzut kamieniem - w Wilszni, może wieś nie czuła potrzeby wystawiania swojej. Zatem czasowni (senso stricte) nie było. Ponadto, z tego co pamiętam, kaplica stoi jeszcze na płaskim terenie, przy drodze, porównując z mapą WIG z 1938 zabudowa wsi zaczynała się wyżej. A poza tym, na tejże mapie nie wypatrzyłam żadnego obiektu sakralnego (ciekawe!).
Ergo - kaplica nie stoi na miejscu po czasowni :)))

Nie pamiętam ściśle dokładnie, gdzie ta dzwonnica stoi, a na żadnej mojej mapie nie jest zaznaczona. Chętnie porównam.
Jeśli pamiętasz lokalizację kapliczki z mapy, to łatwo porównać jej lokalizację z mapą WIG. Mapy te są dostępne na stronie mapywig.org - mapa 1:100 000 arkusz Jaśliska.


Na górę
Post: 19-08-2012 23:31 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
dziabka pisze:
Nie pamiętam ściśle dokładnie, gdzie ta dzwonnica stoi, a na żadnej mojej mapie nie jest zaznaczona. Chętnie porównam.


Jest zaznaczona choćby na mapach Compassu...


Na górę
Post: 20-08-2012 05:53 
Offline

Rejestracja: 20-09-2004 07:59
Posty: 36
Lokalizacja: wawka
prosty pisze:
Jest zaznaczona choćby na mapach Compassu...


No to podkreśliłam, że na żadnej MOJEJ mapie nie ma. Mam widocznie same starsze wydania.
Czy mógłbyś zatem porównać z mapą WIG? Podałam link i arkusz. Zaciekawiła mnie ta sprawa :)


Na górę
Post: 20-08-2012 10:33 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Mapa Compassu z zaznaczoną dzisiejszą kaplicą:
http://www.e-gory.pl/index.php/Mapy-onl ... odnia.html

Po zestawieniu z mapą WIGu wychodzi mi, że kaplica stoi mniej więcej tam, gdzie było największe skupisko zabudowy Smerecznego.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 20-08-2012 18:31 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Faktycznie, kaplica stoi mniej więcej na terenie starej zabudowy Smerecznego wg map polskich WIG. Nie zaznaczono też obiektu sakralnego. Sprawdziłem też inne tereny BN z tych map, większość które sprawdzałem jest z lat 30 ubiegłego wieku lub wcześniej. Zaskakuje dużo mniejsza powierzchnia lasów na tym obszarze. Krajobraz się zmienił.
Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. W wspomnianym przewodniku "Od Komańczy do Wysowej" autorzy piszą na stronie 418:
"Na naszym terenie przestały istnieć cerkwie i czasownie ..." i tutaj cała lista miejscowości wśród których wymienione jest Smereczne.
Poszukam jeszcze o czasowni lub cerkwi w Smerecznem, jeśli była :)

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
Post: 20-08-2012 19:17 
Offline

Rejestracja: 20-09-2004 07:59
Posty: 36
Lokalizacja: wawka
Lukasz_konrad pisze:
Faktycznie, kaplica stoi mniej więcej na terenie starej zabudowy Smerecznego wg map polskich WIG. Nie zaznaczono też obiektu sakralnego. Sprawdziłem też inne tereny BN z tych map, większość które sprawdzałem jest z lat 30 ubiegłego wieku lub wcześniej. Zaskakuje dużo mniejsza powierzchnia lasów na tym obszarze. Krajobraz się zmienił.
Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. W wspomnianym przewodniku "Od Komańczy do Wysowej" autorzy piszą na stronie 418:
"Na naszym terenie przestały istnieć cerkwie i czasownie ..." i tutaj cała lista miejscowości wśród których wymienione jest Smereczne.
Poszukam jeszcze o czasowni lub cerkwi w Smerecznem, jeśli była :)


Dzięki za sprawdzenie i za nowszą mapę, faktycznie kapliczka stanęła tam, gdzie była zabudowa.
Łukaszu - no bo w Smerecznem była cerkiew a nie czasownia i ona znikła, ta cerkiew :)

A co do lasów - przed wojną zabudowa byłą bardzo gęsta (po kilkaset chałup w jeden dolinie), zagęszczenie ludzi też było znaczaco większe. Więc jasna sprawa, że otaczające tereny były znacznie bardziej wykorzystywane - jako pastwiska, jako pola uprawne i jako źródło drewna - budulca, opału i tak dalej.
Po 1947, po Akcji Wisła, cały ten wykarczowany dawno (aż do XVI wieku) las odrósł. Zwróć uwagę, jak będziesz chodził bądź jeździł po Niskim, to są w 90% lasy młode. Często stosowano też nasadzenia.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl