Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 25-04-2024 17:04

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 04-04-2012 19:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04-04-2012 13:11
Posty: 7
Witam wszystkich Forumowiczów,

Jestem tu nowa i dopiero się przyglądam, chociaż często zaglądałam tu jako gość.
Zaczynam dopiero poznawać wciąż dziki Beskid Niski, ale to tak jest jak coś się ma pod nosem to szuka się dalej tzw "cudze chwalicie, swego nie znacie".
Dopiero od niedawna zaczęłam szukać ciekawych miejsc w BN a jest ich tak dużo, więc jeszcze mam małą wiedzę, ale cały czas ją staram się rozwijać choćby o Wasze forumowe wiadomości.
Bardzo interesuje się historia Karpat zwłaszcza w czasach I i II wojny światowej. Właśnie planuję "zwiedzanie" cmentarzy wojennych w Beskidzie Niskim i chętnie przeczytam jakieś sugestie, propozycje co i jak. Jadąc w Bieszczady (bo to moja ulubiona kraina), zawsze staram się zahaczyć o jakąś cerkiew bądź cmentarz z I wojny lub cmentarze żydowskie ale do tej pory zupełnie bez przygotowania.
Serdecznie pozdrawiam


Na górę
Post: 04-04-2012 22:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
Nie ten wątek, proszę admina o przeniesienie do nowego...

A co do tego co zobaczyć - każdy ma swoje ulubione miejsca. Ja np. na start w Niskim polecałbym koniecznie Rotundę, Ożenną, Magurę Małastowską, reprezentacyjny w Gorlicach... wymieniać można wiele... Naprawdę wiele... Musisz sprecyzować o co pytasz:)


Na górę
Post: 05-04-2012 09:36 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04-04-2012 13:11
Posty: 7
Wiem, wiem,że nie ten ale nie mogłam się doszukać powitalnego wątku:)
Pytanie odnośnie cmentarzy czy do któregoś są problemy z dotarciem?


Na górę
Post: 05-04-2012 10:49 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
To trzeba było założyć:)

Są - do wielu z nich:) Trzeba poszukać, mapy kłamią, czasem nie uda się znaleźć...


Na górę
Post: 05-04-2012 10:50 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Z dotarciem do wymienionych wyżej cmentarzy nie ma praktycznie żadnych problemów, choć trzeba zaznaczyć, że w Ożennej są aż 3 cmentarze i z dotarciem do cmentarzy nr 1 i 2 mogą być problemy. Trzeba znależć właściwy azymut. Ale proponował bym zacząć od dość bogatej lektury na ten temat, lub choćby postudiowanie stron internetowych poświęconych cmentarzom z I wojny św. A jeśli wcale nie znasz Beskidu Niskiego a chcesz go "napocząć" to trochę pracy przed Tobą.
Polecam na dobry początek przewodnik "Beskid Niski" wydany przez Rewasz, lub choćby "studiowanie" tego forum. Zapewniam, nie będziesz się nudzić.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.


Na górę
Post: 05-04-2012 10:50 
Offline

Rejestracja: 28-07-2006 22:25
Posty: 107
Lokalizacja: Katowice
Wszystkie się da znaleźć. Namiary GPS są na stronie Crux Galiciae


Na górę
Post: 05-04-2012 10:52 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Slonecznik pisze:
Pytanie odnośnie cmentarzy czy do któregoś są problemy z dotarciem?


Czasami z odnalezieniem, ale moim to dotyczy niewielu z nich; problemy często maleją razem ze zniknięciem liści. Oczywiście nie wszędzie dotrzesz autem, ale na nogach już tak; czasami wymaga to krótkiej wycieczki (Rotunda). Problemy w paru wypadkach mogą powstać przez konieczność "sforsowania" prywatnych posesji, jednak ich właściciele zwykle nie robią problemów (bo oczywiście, jeśli zamierzamy komuś zdeptać podwórko, wypada wcześniej grzecznie zapytać o pozwolenie :wink: ).

stary zakapior pisze:
Z dotarciem do wymienionych wyżej cmentarzy nie ma praktycznie żadnych problemów, choć trzeba zaznaczyć, że w Ożennej są aż 3 cmentarze i z dotarciem do cmentarzy nr 1 i 2 mogą być problemy.


Od zeszłorocznego remontu jest nieco łatwiej, na obu łączkach poniżej cmentarzy widać koleiny dojazdowe do nich czy coś podobnego. W tym roku pewnie też będą tam jakieś prace wykończeniowe, więc ślad powinien się utrwalić.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 05-04-2012 11:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04-04-2012 13:11
Posty: 7
Troszkę znam:). Rewasza mam juz dlugo i korzystam z niego za każdym przejazdem przez BN. No właśnie mapy kłamią-czyli na której są najlepiej oznakowane cmentarze? Temat cmentarzy "odkrywam" od dłuższego czasu i na kilku juz byłam z tym że teraz nie chcę tylko przelotem być w BN jak do tej pory. Do bram BN mam poł godz drogi więć mogę w BN spędzać każdy wolny dzień tylko ich strasznie mało.

Ps. Piękne są te cmentarze dzięki Waszej ciężkiej pracy i za to dzięki że tak dbacie o historię naszego regionu:)


Na górę
Post: 05-04-2012 11:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04-04-2012 13:11
Posty: 7
Dziękuję za wydzielenie tematu:)


Na górę
Post: 05-04-2012 12:08 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Slonecznik pisze:
No właśnie mapy kłamią-czyli na której są najlepiej oznakowane cmentarze?


Polecam lekturę tego wątku:
viewtopic.php?f=9&t=2194

Generalnie większość cmentarzy jest tam, gdzie powinny być wg. mapy. Ale niektóre wędrują :lol: Z tym że ten problem jak dla mnie jest poważniejszy na Pogórzu, a nie w BN. Na terenie Beskidu Niskiego ja osobiście największe problemy miałem z cmentarzami (niektórymi) w Małastowie i Ropicy, w jednym przypadku "zawdzięczałem" to właśnie mapie.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 05-04-2012 13:07 
Offline

Rejestracja: 07-11-2008 19:15
Posty: 114
Lokalizacja: Dukla
giekaa pisze:
Wszystkie się da znaleźć. Namiary GPS są na stronie Crux Galiciae


Próbowałem wejść na tę strone, ale pojawia mi się komunikat

"Ostrzeżenie- przejście do tej witryny może być niebezpieczne dla Twojego komputera!"

Czy to realne zagrożenie czy tylko fałszywy alarm. Na strone próbowałem wejść przez google.


Na górę
Post: 05-04-2012 20:00 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
giekaa pisze:
Wszystkie się da znaleźć. Namiary GPS są na stronie Crux Galiciae

Coś mam wrażenie że nie wszystkie - chyba że piszesz o numerowanych, choć jest też trochę poza nimi opisanych. Nie mogę tego sprawdzić bo już przy wyszukiwaniu w googlach jest ostrzeżenie przed wirusem i rzeczywiście przy próbie otwarcia go złapało :-(


Na górę
Post: 05-04-2012 21:04 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Na stronie Crux Galiciae rzeczywiście nie wszystkie cmentarze miały namiary GPS.
Ale te które miały podane namiary (znakomita większość) były określone z bardzo dużą dokładnością.
Ktoś wykonał dobrą robotę w terenie.


Na górę
Post: 06-04-2012 06:39 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Ni mamy sprzętu, ni mamy giepeesa ... więc mapa w łapę, opisy przeczytać (choćby ze strony www.cmentarze.gorlice.net) i naprzód, może będzie fajna przygoda :lol:

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 07-04-2012 16:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
Wziąć jeszcze Frodymę w ręke i szukać:)

JA z Ożenną miałem w zeszłym roku mały problem. Trochę w tym lesie się naszukałem:) No, ale to było przed remontem.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 82 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl