Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 06:25

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2
Autor Wiadomość
Post: 20-12-2013 10:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-10-2009 22:51
Posty: 182
Lokalizacja: Krosno
Basia Z. pisze:
Co oznacza "szlak turystyczny nieczynny" - nie rozumiem tego ?
Zepsuł się czy co ?
Nie można nim iść ?

Ciężko wyczuć :mrgreen: Może PTTK Tarnów nie ma kasy aby go utrzymywać ?

_________________
http://www.przewodnik-beskidzki.eu


Na górę
Post: 20-12-2013 11:17 
Offline

Rejestracja: 12-04-2011 15:38
Posty: 11
Szlak turystyczny to jak wynika z definicji, wytyczona w terenie trasa, służąca do odbywania wycieczek ludziom, oznakowana symbolami , znakami o jednolitej formule, które zapewniają turyście bezpieczne przebycie owej trasy. Szlak turystyczny w rozumieniu dróg, tras, jest drogą publiczną. Na takowej drodze mogą nastąpić zdarzenia, które uniemożliwiają bezpieczne korzystanie z niego- podobnie jak na każdej drodze publicznej(drogą publiczną są też drogi piesze): osuwisko, wiatrołomy itp. Jeśli jakaś droga na ten przykład droga powiatowa w danym momencie nie spełnia warunków bezpieczeństwa to się ja zamyka i wyznacza dla niej objazdy. Podobnie jest ze szlakami- tyle,ze tutaj rzadko kiedy administratorzy szlaków(PTTKi, nadleśnictwa, inne organizacje pożytku publicznego) wytyczają obejścia , a notorycznym jest nieupublicznianie na czas informacji o zamknięciu drogi choćby w biuletynach informacji publicznej.
Jako przykład prawidłowego działania podaję PTTK w Strzelinie na Dolnym Śląsku, gdzie wytycza się obejścia dla zamkniętych części szlaków na bieżąco, wytycza się nowe przebiegi szlaków i zdarza się nawet podawanie do publicznej wiadomości informacji o zamkniętych odcinkach. Tutaj najczęstszą przyczyną są wycinki w lasach i zamykane drogi leśne po których owe szlaki przebiegają.
Zatem jeśli ktoś wyżej napisał, że szlak się zepsuł to po części ma rację- szlak zamknięto bo się zepsuł.
Podobne informacje podają administratorzy ścieżek przyrodniczych w Bieszczadzkim PN, gdy dochodzi do zmian przebiegu szlaku


Również szlak może być zamknięty czasowo: warunki atmosferyczne uniemożliwiają bezpieczne z niego korzystanie, prowadzone są prace nad odnowieniem szlaku (remont drogi) itp.
Dobrze jest przed wyjściem na szlak, zorientować się u administratora szlaku czy jest on aktualnie dostępny- szczególnie przy planowaniu trasy wykluczającej "objazdy" ze względu na czas przejścia; lub być gotowym na poruszanie się w terenie bezszlakowo.

Jeszcze co do Brzanki: byłem w bacowce w maju i czerwcu- na kolana mnie nie powaliła. Ale mozna było przekimać. Byli nawet turyści. Wszyscy zmotoryzowani, ale bylo dośc gwarno.


Na górę
Post: 20-12-2013 15:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-10-2009 22:51
Posty: 182
Lokalizacja: Krosno
A to jeszcze wspominany wcześniej basen przy bacówce zapodaję:

Obrazek

_________________
http://www.przewodnik-beskidzki.eu


Na górę
Post: 20-12-2013 18:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
Zastanowił mnie ten "nieczynny szlak" bo do wędrowania nie potrzebuję szlaków.
Ale gdyby gdzieś na trasie były np. duże wiatrołomy, osuwisko czy coś w tym rodzaju - to pewnie poszłabym inną drogą.
Zamiast napisać "szlak nieczynny" lepiej było napisać (dla przykładu) "Droga na odcinku 200 m zniszczona przez powódź", albo "Na odcinku 500 metrów brak oznakowania z powodu wycinki drzew", albo "Oznakowanie słabo widoczne" - i już wiadomo byłoby czego konkretnie oczekiwać i każdy mógłby sam ocenić czy iść czy nie iść.
Bo komunikat napisany w taki sposób jak na zdjęciu mi osobiście nic nie mówi.


Na górę
Post: 21-12-2013 16:47 
Offline

Rejestracja: 12-04-2011 15:38
Posty: 11
Basia Z. pisze:
Zastanowił mnie ten "nieczynny szlak" bo do wędrowania nie potrzebuję szlaków.
A(...) komunikat napisany w taki sposób jak na zdjęciu mi osobiście nic nie mówi.

Basiu Z. - Ten komunikat jest bardzo jasny i klarowny: szlak jako droga publiczna wytyczona w terenie do uprawiania turystyki - w tym wypadku pieszej- jest nieczynny. Po prostu w tym momencie idziesz przez las, pola, wzdłuż potoku bez szlaku, czyli nie po drodze publicznej. Nie masz tutaj obowiązków jak na drodze publicznej, ale nie masz tez takich praw. To ma zawsze jakies konsekwencje. Jeśli jedziesz samochodem po drodze publicznej to w ramach ubezpieczenia na przykład możesz skorzystać z holowania itp, a jadąc po polu- spróbuj na to liczyć (nie ma znaczenia jakie auto, tylko jaka polisa). Podobnie w wypadku turystyki: może w naszym pięknym kraju nie jest to aż tak powszechne, ale weź pod uwagę chocby sąsiednia Słowację: wejdź tam na zamknięty szlak (czyli szlak nieczynny) na ten przykład okresowo w Tatrach, i w czasie wędrówki spowoduj dla siebie zagrożenie i wezwij Horską Służbę... Wtedy zrozumiesz szybko, co oznacza oznaczenie Szlak Zamknięty ( Chodnik zatvoren). Administrator drogi zdjął z siebie odpowiedzialność za Twoja na nim obecność stawiajac tabliczkę. I jeszcze przypomniały mi się inne zdarzenia determinujace zamkniecie szlaku: zmieniają się uwarunkowania własnościowe terenów po których szlak przebiega i zachodzi konieczność zamkniecia szlaku. Zamykalem kiedys osobiście szlak w okolicy Legnicy, a potem bralem udział w wytyczaniu jego nowego przebiegu. Przyczyna była banalna: doszło do komasacji gruntów, chłop zaoral droge po której biegł szlak (zielony Tatarski na odcinku Koskowice-Legnickie Pole) i należało przebieg zmienić. Gdybysmy tego nie zrobili turysci mogliby byc zagrożeni poruszaniem sie po TERENIE PRYWATNYM, mogliby byc narażeni na niebezpieczeństwo ze strony pracujących na polu maszyn itp. Pozornie to może dziwne sprawy, ale jak się nad nimi zastanowisz to może dojdziesz do konstruktywnych konkluzji.
W kwestii zmian własności gruntów: niedawno równiez na moich opłotkach zamknięto szlak z powodu sprzedaży gruntu z lasem osobie prywatnej, która to nie życzy sobie na swoim terenie szlaku turystycznego. Zmiany wymagały wytyczenia 11 km nowej trasy po drogach należących do lasów państwowych.


Na górę
Post: 22-12-2013 21:29 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
W Tatrach lub w innym parku narodowym okresowe zamykanie szlaków jest dla mnie w pełni zrozumiałe. Tam ze względów ochrony przyrody (np. rodzenie się młodych kozic, lęgi ptaków- dotyczy Słowackiego Raju i Małej Fatry) zamyka się szlaki na jakiś czas i w pełni to rozumiem.
Rozumiem również okresowe zamykanie szlaków ze względu na niebezpieczeństwo lawin (dotyczy np. Niżnich Tatr, Wielkiej Fatry)

Ale w Paśmie Brzanki ? Przecież tam obojętnie czy szlakiem czy bez szlaku polnymi drogami wszędzie można przejść (nie ma ograniczeń jak w PN-ach). Nie słyszałam też o ochronie w Paśmie Brzanki jakichś szczególnie cennych okazów przyrodniczych.
Natomiast jeżeli teren jest oznaczony wyraźnymi tabliczkami "teren prywatny - wstęp wzbroniony" - to tam nie wchodzę, gdyż szanuję prawa właściciela.
Ale mogli napisać czemu ten szlak jest zamknięty. Tak mnie to zaintrygowało, że zajrzałam nawet na stronę Tarnowskiego Oddziału PTTK, który ma w swojej pieczy ten szlak i nie znalazłam żadnych informacji.


Na górę
Post: 25-12-2013 13:15 
Offline

Rejestracja: 12-04-2011 15:38
Posty: 11
A co to da że napiszą , dlaczego jest dany szlak zamkniety? Zmieni to fakt jego zamkniecia? Albo pomoże w planowaniu trasy? Zamknięty i już. Powody zawsze jakieś są. Poza tym zamykanie szlaków w Tatrach to nie tylko kwestia ochrony przyrody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa turystów.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl