Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 24-04-2024 05:07

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 17 8 9 10 11 Następna
Autor Wiadomość
Post: 11-12-2010 06:38 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Koledzy z for bieszczadzkich od dawna obserwują niedźwiedzie w tej okolicy. Mieli szczęście. Nie jest to pierwszy żubr w Nadleśnictwie Baligród zabity przez niedźwiedzia. Pierwsza była trzyletnia krowa upolowana chyba w 2004 r. Spotkał ją też Kolega z forum, Irek nawet opublikował niegdyś zdjęcia. Wtedy jednak polowanie uskutecznił samiec, zresztą ponoć przepotężny, być może największy jaki żył w naszym regionie. Ponoć nawet przewyższał wzrostem tego znalezionego na Otrycie. Ten stary samiec znaleziony martwy na Otrycie to potężna 'bestia', z tego co pamiętam ma chyba z 2.30 cm. Jest spreparowany, można go zobaczyć w izbie przyrodniczej w Birczy.
Szukając informacji w necie znalazłam coś ciekawego, polecam
http://www.kp.org.pl/pdf/poradniki/pora ... iedzie.pdf


Na górę
Post: 11-12-2010 23:03 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Zapoznałem się Lucynko z tym poradnikiem i uważam go za bardzo ciekawy. Więcej takich i innych bym prosił... :D
Mam takie pytanko co oznacza że niedźwiedź jest zsynantropizowany?

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 12-12-2010 07:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Nie wiem, gdzie mam notatki z wykładu. Później poszukam i coś skrobnę.
Polecam Ci naprawdę świetny artykuł
http://pracownia.org.pl/dzikie-zycie-nu ... ticle,2703
tu masz też opisane przypadki synantropizacji niedźwiedzi w Tatrach. Pierwszy zsynantropizowany samiec to był Kuba, a samica to Magda.


Na górę
Post: 12-12-2010 09:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
WWF od lat prowadzi kampanię zapobiegającą zsynatropizowaniu się niedźwiedzi. Warto sięgnąć do źródeł. Tu można pobrać ciekawą broszurę
http://wwfpl.panda.org/fakty_ciekawostk ... sci-Karpat

Ups. to tylko okładka. Idę szukać notatek.


Na górę
Post: 12-12-2010 12:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Nie mam notatek, nie mam broszury. Ktoś pożyczył i nie oddał. :|
Piszę z głowy. Synantropizacja to zatracenie przez zwierzęta naturalnego lęku przed człowiekiem i przystosowanie się do życia w naszej obecności. Jest to proces dość szybko przebiegający, szczególnie u niedźwiedzi, które są tzw. ekologicznie plastyczne czyli bardzo szybko uczą się, szczególnie młodociane osobniki. Szybkość przebiegu owego procesu jest wprost proporcjonalna do presji antropogenicznej czyli jest uzależniona od naszego nacisku na środowisko, w przypadku miśków naszego zachowania. Naukowcy określili dla niedźwiedzi trójstopniowy zakres synantropizacji: płochliwe, ośmielone i demoralizowane. Płochliwe unikają w czasie żerowania obecności człowieka, ośmielone potrafią jeść w naszej obecności, a zdemoralizowane żądają jedzenia. Obecność miska obok nas nie zawsze jest przez człowieka odnotowana. Te inteligentne zwierzęta czasami nas obserwują, widziałam na zdjęciu miska jak sobie leżał na szczycie przejścia dla zwierząt nad droga i gapił na samochody.
Bardzo fajne filmiki m.in. o niedźwiedziach są tu
http://wwfpl.panda.org/fakty_ciekawostk ... dia/filmy/


Na górę
Post: 12-12-2010 13:20 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Tak właśnie czułem to pojęcie czytając ten przewodnik który wcześniej mi linkowałaś. Chciałem się upewnić. Jak tylko masz coś ciekawego to zawsze możesz zapodać. ;)

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 12-12-2010 13:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Wiem ,że lubisz różnego rodzaju publikacje. Warto sięgnąć po te bezpłatne wydawane np. przez zarządy parków krajobrazowych. Chyba przedwczoraj dostałam bardzo interesujące wydawnictwa od Pana Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
Wśród nich są: świetna monografia "Przyroda Popradzkiego Parku Krajobrazowego", mapy i przewodniki. Czytam monografię, rozdział "Ssaki" autorstwa Henryka Okarmy. Na terenie Beskidu Sądeckiego żyją?/żyły? (rok wydania 2000) niedźwiedzie. Pojawiły się po 1980 r., gawrowały w okolicach Runki w paśmie Jaworzyny Krynickiej i w leśnictwie Majdan koło Muszyny. Dla mnie to ciekawostka.
Aby otrzymać wydawnictwa wystarczy napisać meila do dyrekcji. Bardzo dużo ciekawych książek wydaje zespół parków w Przemyślu i w Krośnie. :)


Na górę
Post: 30-12-2010 21:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
W pdf do pobrania jest ciekawa broszura dotycząca żubrów
http://www.smz.waw.pl/images/wydawnictw ... iewicz.pdf


Na górę
Post: 08-01-2011 00:47 
Offline

Rejestracja: 08-01-2011 00:12
Posty: 2
Apropo niedźwiedzi i zubrów:

"...Obecność niedźwiedzia w Puszczy Białowieskiej w tym okresie potwierdza także spis zwierzyny przeprowadzony w 1830 roku.

W 1844 roku odnotowano pojedynek dużego niedźwiedzia z żubrem. Działo się to przy drodze z Białowieży do Rudni. Walczące ze sobą zwierzęta połamały i wydeptały wokół potężnego drzewa wszystkie krzewy na powierzchni około 100 sążni kwadratowych. Zwyciężył niedźwiedź. Eugeniusz Wiszniakow w swojej książce-albumie „Biełowieżskaja Puszcza. Nabroski pierom i fotografieju” (S.-Peterburg 1894), opierając się na relacji naocznego świadka, podaje, iż żubr ciągnął niedźwiedzia na swych plecach. Nie da się wykluczyć, że to żubr napadł na niedźwiedzia, gdyż chodzące pojedynczo osobniki nie znoszą obecności innych zwierząt.

Do walk pomiędzy niedźwiedziami a żubrami dochodziło częściej. Z urzędowych wykazów wynika, że niedźwiedzie zabijały pojedyncze żubry także w latach 1832, 1841, 1869 (2 sztuki), 1870 i 1873. Natomiast w 1846 roku straż leśna zastrzeliła w Puszczy niedźwiedzia, który tylko w ciągu jednego lata zabił 5 żubrów..."

http://www.encyklopedia.puszcza-bialowi ... slo&id=339

O tu jest jeden taki niegrzeczny ,tfu,nie zsynantropizowany osobnik:
"...Informację o jeszcze jednym agresywnym niedźwiedziu z okolic Białowieży znajdujemy w głównym dziele Alfreda Brehma - „Życiu zwierząt” (1864-1869). Autor w tomie „Ssaki” podaje, że osobnik ten, przechodząc z pastwiska na pastwisko, zabił 23 sztuki bydła, lecz żadnej z nich nie napoczął..."


Na górę
Post: 08-01-2011 02:51 
Offline

Rejestracja: 08-01-2011 00:12
Posty: 2
Gastli pisze:
Apropo niedźwiedzi i zubrów:

"...Obecność niedźwiedzia w Puszczy Białowieskiej w tym okresie potwierdza także spis zwierzyny przeprowadzony w 1830 roku.

W 1844 roku odnotowano pojedynek dużego niedźwiedzia z żubrem. Działo się to przy drodze z Białowieży do Rudni. Walczące ze sobą zwierzęta połamały i wydeptały wokół potężnego drzewa wszystkie krzewy na powierzchni około 100 sążni kwadratowych. Zwyciężył niedźwiedź. Eugeniusz Wiszniakow w swojej książce-albumie „Biełowieżskaja Puszcza. Nabroski pierom i fotografieju” (S.-Peterburg 1894), opierając się na relacji naocznego świadka, podaje, iż żubr ciągnął niedźwiedzia na swych plecach. Nie da się wykluczyć, że to żubr napadł na niedźwiedzia, gdyż chodzące pojedynczo osobniki nie znoszą obecności innych zwierząt.

Do walk pomiędzy niedźwiedziami a żubrami dochodziło częściej. Z urzędowych wykazów wynika, że niedźwiedzie zabijały pojedyncze żubry także w latach 1832, 1841, 1869 (2 sztuki), 1870 i 1873. Natomiast w 1846 roku straż leśna zastrzeliła w Puszczy niedźwiedzia, który tylko w ciągu jednego lata zabił 5 żubrów..."

http://www.encyklopedia.puszcza-bialowi ... slo&id=339

O tu jest jeden taki niegrzeczny ,tfu,nie zsynantropizowany osobnik:
"...Informację o jeszcze jednym agresywnym niedźwiedziu z okolic Białowieży znajdujemy w głównym dziele Alfreda Brehma - „Życiu zwierząt” (1864-1869). Autor w tomie „Ssaki” podaje, że osobnik ten, przechodząc z pastwiska na pastwisko, zabił 23 sztuki bydła, lecz żadnej z nich nie napoczął..."


Miało być zsynantropizowany
http://assets.wwfpl.panda.org/downloads ... zczady.pdf


Na górę
Post: 04-06-2011 10:50 
Offline

Rejestracja: 04-06-2011 10:32
Posty: 3
Lokalizacja: Czermna
A ja mam takie pytanie gdzie najczęściej można spotkać wilka i niedzwiedzia w beskidzie?


Na górę
Post: 04-06-2011 11:55 
Offline

Rejestracja: 22-11-2009 20:33
Posty: 100
W masywie Jawornika swego czasu był bardzo duży osobnik. Niedaleko od chatki Elektryków widziałem kiedyś ślady, w okolicach Czeremchy a także w lasach koło Rymanowa Zdroju.


Na górę
Post: 04-06-2011 12:04 
Offline

Rejestracja: 04-06-2011 10:32
Posty: 3
Lokalizacja: Czermna
Dzięki za informację i proszę o jeszcze zbieram gdyz mam zamiar wybrać się na fotołowy i potrzebuję dużo informacji.


Na górę
Post: 06-05-2013 23:28 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Już wczoraj miałem zarzucić linka: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-at ... nId,963225

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 15-05-2014 18:07 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Zobaczcie na to spotkanie w Cisnej:

http://www.krosno.lasy.gov.pl/aktualnos ... 3Ty1XB4PCa

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 17 8 9 10 11 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl