Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 23-04-2024 20:02

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Granica UE
Post: 11-01-2005 11:57 
Offline

Rejestracja: 05-01-2005 20:32
Posty: 17
Lokalizacja: Warszawa
Z mojej niewielkiej wiedzy w temacie poruszania się po granicach RP wynikało, że po drodze granicznej poruszać się nie można, o ile nie jest tamtędy wyznakowany szlak. Czy ktoś się może orientuje jak teraz wygląda sprawa z poruszaniem się po drodze grancznej wzdłuż granic z państwami należącymi do Unii Europejskiej (głównie interesuje mnie tu Słowacja :wink: ) :?:


Na górę
 Tytuł: keine grenze ?
Post: 11-01-2005 13:46 
Strona Straży Granicznej http://www.sg.gov.pl/poradnik/index.asp?id=17&roz=114 informuje:

Cytuj:
Przekraczanie granicy Polski w przejściach na szlakach turystycznych zarówno przez obywateli RP, jak i ob. UE/EOG odbywa się na podstawie dowodów osobistych lub paszportów. Nie można jednak przekraczać granicy w dowolnym miejscu, a tylko w miejscach wskazanych (oznaczonych) jako przejścia turystyczne.


Ja idąc taką drogą graniczną bez szlaku w przypadku "złapania" dowodził bym iż nie przekraczam granicy państwowej zaś jako obywatel mam prawo do nieskrępowanego poruszania się na obszarze RP, jeśli oczywiście droga graniczna nie przebiega przez np. Park Narodowy gdzie poruszanie poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione. Tym nie mniej nie biorę odpowiedzialności za użycie tego sposobu w praktyce :wink: :lol:

Proponuję na tej stronie znaleźć telefon np. do Karpackiego Oddziału SG i zatelefonowanie tam. Kiedyś (przed 1 maja 2004) jak dzwoniłem tam w innej sprawie to udzielono mi wyczerpującej i kompetentnej wypowiedzi.

Ogólnie uważam za lekką paranoję zakaz przekraczania granicy pomiedzy Polską i Słowacją w dodwolnym miejscu po wejściu do Unii. Wg. mnie powinno być tak że przekraczać wolno wszędzie natomiast powinni nadrabiać to większą aktywnością operacyjną ("lotne" kontrole naszej SG i słowackiej policji w strefie przygranicznej).


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 11-01-2005 16:45 
Offline

Rejestracja: 06-01-2005 16:20
Posty: 42
Nic się nie zmieniło od wejścia do UE. Jeżeli na granicy nie ma szlaku a jest tabliczka "Pas drogi granicznej - wejście zabronione", to przebywanie w odległości 15 m od granicy jest zabronione. Ja się kiedyś starałem o zgode SG na przejście granicą bez szlaku i dostałem zgodę na telefon, bez problemów. W BN teraz to nie problem, bo jest sporo przejść granicznych i można po przekroczeniu granicy korzystać ze słowackich szlaków granicznych.


Na górę
 Tytuł:
Post: 14-01-2005 16:57 
Offline

Rejestracja: 08-01-2005 20:33
Posty: 118
Lokalizacja: LG
mysle ze na granicy ze Slowacja nie powinno byc problemow. ladny usmiech w Twoim przypadku moglby chyba zmiekczyc serca dzielnym straznikom. zreszta na terenie BN prawie cala granica jest omalowana niebieskim (od zachodu zielonym) szlakiem. gorzej na wschodzie - jak Ci sie zamarzy zdobyc np. Opolonek i przy realizacji tego zlapie Cie SG to raczej nie pozwola kontynuowac podrozy. zreszta tam w dodatku jest jeszcze chyba BPN tak ze i jakis mandacik moglby zawezwany czlowiek z parku wlepic. /ale da sie to prawie legalnie zrobic - ja na szczescie zamiast to czynic wybralem sie na Halicz i spotkalem niezle stadko zubruff :D
pozdrawiam

_________________
mateo


Na górę
 Tytuł: gr
Post: 14-01-2005 20:03 
Offline

Rejestracja: 05-01-2005 20:32
Posty: 17
Lokalizacja: Warszawa
No, tak, kiedyś ładnie się uśmiechnęłam i mój dziki nocleg przy granicy nie miał żadnych konsekwencji, ale miałam nadzieję, że po tym jak już oba kraje będą w UE nie będzie problemów... Cóż, może trzeba poczekać aż podpiszemy układy z Schengen...
A swoją drogą, to całkiem nieźle trafiłeś, bo marzyła mi się (i nadal, mówiąć szczerze, marzy) wycieczka grzbietem karpackim z Kremenarosa po Tatry za jednym podejściem... No cóż, pożyjemy zobaczymy... Dzięki za odpowiedź :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-01-2005 21:20 
Offline

Rejestracja: 21-09-2004 19:22
Posty: 40
Lokalizacja: W-wa
Moim zdaniem tutaj mniej ma do powiedzinia UE jako taka a wiecej Uklad z Shengen (tak sie to chyba pisze?).
"Mowi sie" ze jak uszczelnimy granice wschodnia to wejdziemy w pelni do ukladu (likwidujacego kontrole graniczne w ogole) okolo roku 2007.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl