Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 14:18

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5
Autor Wiadomość
Post: 06-03-2012 21:52 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
@Lucyna
Oj ma! I to naprawdę dużo. Szczegóły zostawię na później.
Ale odpowiedz proszę na pytanie które zadałem Ci w poprzednim moim poście.
Pozwól, że sprecyzuję: Jacy historycy używają określenia: "walka o duszę Rusina". I może czym się różni "walka o duszę Rusina" od "sporu o duszę Rusina". Bo najwyraźniej według Ciebie to dwa niezależne procesy dziejowe rozrzucone w czasie.
Uświadom mnie (i może nie tylko mnie) proszę, bo mimo ukończenia przeze mnie sześciu klas szkoły powszechnej, Twój wywód jest dla mnie (mam nadzieję że tylko dla mnie :oops: ) niezrozumiały.


Na górę
Post: 06-03-2012 22:14 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Mimo tego, że kompletnie nie interesują mnie sprawy polityczno-religijne na Łemkowszzyźnie czytałam, wprawdzie dawno temu, ale czytałam i coś tam zapamiętałam "Łemkowszczyznę w Drugiej Rzeczpospolitej Zagadnienia polityczne i wyznaniowe." Moklaka. To tam jest podajże o ścieraniu się wpływów trzech obozów różniących się sympatiami politycznymi, dwa główne to proukraiński i rusofilski. Ten ostatni możemy podzielić na staroruski odnoszący się do przeszłości związanej z Rusią i moskofilski. Chcesz w tym wątku o tym rozmawiać?
Kwestia religijna: proukraiński kler greckokatolicki i konsekwencja ich działalności czyli np.schizma tylawska. Tu możemy dorzucić wątek latynizacji obrządku wschodniego.
Polecam ciekawy artykuł na ten temat Stępienia zamieszczony w chyba 1 tomie "Polska-Ukraina 1000 lat sąsiedztwa" Można go pozyskać wysyłając sms-a.
Itd itd
To odnośnie walki o dusze Rusina.
A spór o duszę Rusina to oklepane sformułowanie padające na szkoleniach przewodnickich. Taki spór też tu toczymy.


Na górę
Post: 06-03-2012 23:29 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
humanitas wyciagnął asa z rękawa - 1938 rok i chełmczyznę ... znam to .

To min główny argument ukraińskich nacjonalistów, usprawiedliwiający ich poczynania ...

W II RP mieli własnych posłów na Sejm , prawo do religii , odrębnego języka ...

Zapytam inaczej - dzisiaj Rusinom też jest źle w Polsce humanitas (?) ... bo ja tego nie zauważyłam,
ale może nie umię patrzeć ...

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny
ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 07-03-2012 07:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Drugi argument, który pojawia się w tego rodzaju rozmowach dotyczy działalności Komitetu Do Spraw Szlachty Zagrodowej na Wschodzie Polski i książki "Na szlakach Łemkowszczyzny" Pierackiej, działalności samego Związku Szlachty Zagrodowej, no i powstałego jako kontra Związku Bojarów.

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=56926&st=0


Na górę
Post: 07-03-2012 17:36 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
@ Słowianka
Myślę Słowianko, że doskonale umiesz patrzeć, ale wszystko zależy od kierunku patrzenia i tego, czy patrzący czasem rozgląda się dookoła.
Posłużyłaś się pewnym uogólnieniem, to i ja zapodałem taki sobie link (jaki tam as, ledwo wysoka blotka), świadczący że wcale nie było tak dobrze jak twierdzisz. A odnośnie naszego regionu, (bo wydaje mi się, że do niego nawiązywałaś), to też nie było idealnie. Wystarczy wspomnieć rok 37, kiedy to mieszkańcy okolicznych wiosek szli przez góry protestować w Nowym Żmigrodzie i Dukli przeciwko złym warunkom społeczno-gospodarczym. I zostali brutalnie stłumieni. Zadowolony i syty z reguły nie protestuje, prawda? II Rp może i nie była macochą, ale kochającą matką też chyba nie.
A czy dzisiaj Rusinom żyje się dobrze? (Znów to uogólnienie) Wydawać by się mogło, że tak. Mają pracę, telewizję, telefony, internet. Ekonomicznie niczym nie różnią się od mieszkańców innych regionów Polski. Ale… Dlaczego tak trudno odzyskać im swoją własność, przejętą przez państwo po wysiedleniach. Dlaczego nie mogą uzyskać godnego zadośćuczynienia za prześladowania i cierpienia. Dlaczego Akcja „Wisła” nie została oficjalnie uznana za zbrodnię? Dlaczego nie ma dwujęzycznych nazw miejscowości? Dlaczego gminy sprzedają grunty razem z cmentarzami? Takich naiwnych pytań „dlaczego” znalazło by się więcej. Jedno jest pewne. Żyje się lepiej niż dawniej.

@Lucyna
Cieszy mnie fakt, że coś tam czytałaś i coś tam zapamiętałaś. To dobrze rokuje na przyszłość. Ale nie, nie o tym chcę rozmawiać. Natomiast chciałbym, jeśli to nie problem, dostać proste odpowiedzi na zadane Ci wcześniej dwa pytania. Nie zasłaniaj się szkoleniem przewodnickim ani nie zalewaj mnie nadmierną erudycją. Pytanie Słowianki zbyłaś pozbawionym sensu zlepkiem zdań, jednocześnie podpierając się autorytetami hipotetycznych historyków. Zainteresowało mnie to, stąd też moja prośba o odpowiedź.

@Kabir
Mimo iż jestem świadomy swoich ograniczeń, wydaje mi się że wiem o co kaman :P .
Co gorsza, wydaje mi się też, że moje wnioski są zbieżne z Twoimi.


Na górę
Post: 07-03-2012 18:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Protekcjonalny ton proszę schować dla swoich znajomych. Złośliwostki takoż. Pozostanę przy swojej erudycji, bez odbioru.


Na górę
Post: 07-03-2012 18:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
@ Humanitas

Ja jeszcze nigdy nie słyszałam od żadnego Rusina, że jest coś winien tej ojczyźnie w której mieszka. Prezentujesz postawę
roszczeniową i oskarżającą jak większośc z Was.
Piszesz złe warunki . A powiedz, czym różniły się warunki bytowe polskiego chłopa od ruskiego .
Dzielili ten sam los i tę samą dolę. W najgorszym przypadku pluli jeden na drugiego i mieli się wzajem za nic.

Kiedyś natknęłam się na zapiski dotyczące dziwnych ceremonii wiernych i kapłanów kościoła grekokatolickiego z okolic Sanoka
i Zagórza. Mam na uwadze te procesje ze śpiewem, chorągwiami i trumną w której były umieszczone symbole Polski.
Był to tzw „Pogrzeb Polski” . Wiesz – dreszcze mnie przechodzą, jak pomyślę ile energii ludzie wkładali w to, żeby zasygnalizować swoją nienawiść .

Nie podam Ci przypisu , bo tę książkę akurat pożyczyłam, ale popytaj ziomków,
może wskażą Ci te „kopce „ z symbolicznymi grobami w okolicach Sanoka .
Pamiętają o tym najstarsi ludzie i mówią o tym. Myślisz, że tylko Rusini maja dobrą pamięć (?) A przypisy podam – nie bój się .

Odnośnie” Akcji Wisła” - uznam to za zbrodnię , jak Ukraińcy uznają własne zbrodnie na polskich osadnikach. Jak uznają to, że zmietli
z powierzchni ziemi całe wsie i Bogu ducha winnych ludzi… tylko dlatego, ze politycy polscy popełnili wiele błędów!
Tamtych Polaków nikt nie wysiedlił. Ich po prostu wymordowano !!!

Podsuwacie pod nos młodzieży Caruka , Wjatrowycza , Torzeckiego itp. … i krzyczycie to nieprawda!
Niestety to prawda. Taka sama jak to , ze zawsze błędnie wybieracie sprzymierzeńców.

Ukrainę zawiodła cesarska ( habsburska ) Austria , zawiodła ją Rzesza
a dzisiaj widzimy, ze zawiódł ją własny naród. Ukraińcy odrzucili księżniczkę , dlaczego (?) Może chcą w koncu odrobine spokoju...

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 07-03-2012 19:01 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
humanitas pisze:
@Kabir
Mimo iż jestem świadomy swoich ograniczeń, wydaje mi się że wiem o co kaman :P .
Co gorsza, wydaje mi się też, że moje wnioski są zbieżne z Twoimi.

Mi się natomiast wydaje (znaczy - pewien jestem), że oprócz Ciebie (nie umniejszając oczywiście Twojego zrozumienia) sporo osób wie o co kaman, jednakowoż nie każdy ma ochotę z koniem się kopać :D


Na górę
Post: 07-03-2012 19:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Jeden z krzyży postawionych na grobie Polski zachował się. Znajduje się w Czarnej, w Górach Sanocko-Turczańskich vel Bieszczadach. Groby były/są obok cerkwi w Zagórzu, Monastercu, Terce, Mchawie, Polańczyku, Jankowcach, Sanoczku. Część z nich została zniszczona po II wojnie św., część zatarł czas. Do takich grobów wkładano: godło Polski, flaga Polski, kajdany jako symbol niewoli, polskie dokumenty. Bardzo często tego rodzaju pogrzeby Polski były urządzane przez księży greckokatolickich, a honorowymi gośćmi byli hitlerowcy, w tym esesmani.


Na górę
Post: 07-03-2012 19:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Jeszce jedno
Półtora wieku niewoli … Mocarstwa Austro –Węgry , Rosja, Niemcy , Polacy, Rusini - wcielani do wrogich armii, niejednokrotnie walczący przeciwko sobie , zdziesiątkowana ludność cywilna, ogromne spustoszenia, straty ekonomiczne, kulturalne
i niezwykle trudne początki tworzenia państwowości i państwa...

I w tym tyglu iskra nadziei

A czy przypadkiem ta Ukraina, którą mieli wspierać Habsburgowie nie miała być dodatkiem do Austrii ...o ustroju dziedzicznej monarchii konstytucyjnej (?)

Nacjonalisci potrafią niszczyć - fakt . Może pora ich hasła zastąpić innymi i nauczyć się współpracy .
I budować na solidnym fundamencie, bo same mrzonki nie wystarczą .

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 09-03-2012 20:30 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Słowianka pisze:
Ja jeszcze nigdy nie słyszałam od żadnego Rusina, że jest coś winien tej ojczyźnie w której mieszka

Ja słyszałem. Podatki.
Słowianko, szanuję Twój punkt widzenia, choć w wielu kwestiach mamy różne zdanie.
Natomiast masz w zupełności rację twierdząc, że prezentuję postawę roszczeniową i oskarżającą, jak wielu z nas.
Aby współpracować i jak piszesz "budować na solidnym fundamencie" wpierw musi być przebaczenie za przewinienia.
A tego nie może być bez przyznania się do winy i przeprosin.
A może takie hasło (już zapisane): "Wojna burzy, wojna buduje"?

Ale wydaje mi się, że to nie to miejsce i czas na dyskusje na ten temat. Oddaliliśmy się za bardzo od tematu wątku.

Jeszcze tylko jedno. Lucyna odmówiła mi odpowiedzi na moje pytania. To spróbuję sobie odpowiedzieć na nie sam.
Zaciekawiła mnie, bo jej nie znałem, fraza: "walka o duszę Rusina". Co prawda Lucyna ładnie wyjaśniła sedno:
Lucyna pisze:
o ścieraniu się wpływów trzech obozów różniących się sympatiami politycznymi, dwa główne to proukraiński i rusofilski. Ten ostatni możemy podzielić na staroruski odnoszący się do przeszłości związanej z Rusią i moskofilski.

tożsamy z np. tekstem: Wśród Łemków ścierały się różne orientacje polityczne. Dwie główne to proukraińska i rusofilska. Tę ostatnią można podzielić na staroruską - odnoszącą się do przeszłości Rusi" zaczerpniętym jako żywo z rzeczonego Moklaka.
Ale mnie dalej nurtowało, którzy to historycy używali takiego ładnego określenia. Przepuściłem przez kilka wyszukiwarek i co?
Średnia wyników: 2. Oba autorstwa Lucyny.
Do tego doszedł bzdet:
Lucyna pisze:
Tak, tak historycy nazywają to co działo się na terenie Łemkowszczyzny, Bojkowszczyzny, Huculszczyzny, zresztą na terenie całej Galicji Wschodniej od II połowy XIX w.. Teraz to co dzieje się określa się sporem o duszę Rusina.

który w ogóle namieszał mi w głowie, bo niby co teraz się dzieje? I dlaczego to określa się właśnie "sporem o duszę Rusina".
Następne pytania bez odpowiedzi :(
Lepiej już skończę.
Jeszce tylko odnośnie "sporu o duszę Rusina". Tak został zatytułowany jeden z rozdziałów przewodnika Rewasza "Bieszczady".
Ten romantyczny tutuł ukuł politolog i eseista Tadeusz Andrzej Olszański.


Na górę
Post: 10-03-2012 08:14 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
Widze ze nastepny etap "uzgadniania historii" mamy za soba na tym forum.Pewnie nie ostatni.
Mieli ten problem dziadowie , maja wnuki a beda mialy jeszcze i nastepne pokolenia.
A skoro:
kabir pisze:
sporo osób wie o co kaman

to spor ten "trwa mac" z czym -niestety, trzeba sie pogodzic.Chociaz prubowac mozna i wielu prubuje wsadzac kij do ula.

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Post: 19-05-2013 19:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Artykuł o Nikiforze , można poczytać

http://film.onet.pl/wiadomosci/publikac ... omosc.html

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 20-05-2013 08:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Ciekawe są komentarze pod artykułem. Czyżby sformuowanie "nasz Nikifor" było nie na miejscu? "Spór" o spuściznę artysty?

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl