Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 14:42

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna
Autor Wiadomość
Post: 25-06-2009 15:59 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Oczywiście zdajesz sobie sprawę z tego, że jest to Twoje subiektywne zdanie.
Jeśli Bibliografia ma czemuś służyć (na przykład do krytycznej analizy literatury tematu) nie można jej ograniczyć tylko do pozycji, które uważamy za godne umieszczenia.
Jeżeli bibliografia zawiera jakiś filtr powinien on być jednoznacznie określony.
Albo bibliografia jest kompletna dla danego zakresu treściowego i wtedy usprawiedliwiona jest nazwa "Bibliografia Łemkowszczyzny" - taki tytuł jednoznacznie sugeruje, że ta bibliografia rejestruje wszystkie dokumenty odpowiadające kryterium "Łemkowszczyzna".
Albo bibliografia nie jest kompletna tylko selekcyjna wtedy nazywając ją trzeba by dodać jakiś przymiotnik określający kryterium selekcji. Czyli na przykład: "Przydatna informacyjnie bibliografia Łemkowszczyzny" albo jakoś tak... Nie wiem tylko czy takie jest zamierzenia autorów.

Zwracam uwagę na słowo rejestruje.

Oczywiście w literaturze tematu w zależności od rodzaju opisu wyodrębniamy:
* bibliografie rejestracyjne (mające opis zasadniczy);
* bibliografie adnotowane, analityczne lub krytyczne, w których opis zasadniczy uzupełniony jest adnotacją, analizą lub adnotacją krytyczną odnoszącą się do opisywanego dokumentu.
Ale obydwa rodzaje rejestrują wszystkie dokumenty.

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Post: 25-06-2009 16:37 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Bzdury. To tak, jakby współcześnie np. w językoznawstwie przywoływać twory Wielkiego Językoznawcy. Chyba łapiesz? Albo w bibliografii dot. jakiegoś zagadnienia medycznego zestawiać artykuł w poważnym periodyku, napisany przez renomowanego fachowca z wydaną własnym sumptem broszurką praktykującego (a jakże) znachora. Wszak też "na temat"?


Na górę
Post: 25-06-2009 17:15 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
kabir pisze:
Bzdury.


Nie mam z Tobą o czym rozmawiać.
Nie odpowiada mi poziom dyskusji.
pzdr.

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Post: 25-06-2009 20:14 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
A tam, mała strata. Nie raz i nie dwa deklarowałeś już na tym forum, że nie będziesz prowadził ze mną dyskusji. I jakoś wytrzymać nie możesz. I za każdym razem koniec następuje w momencie wyczerpania rzeczowych argumentów (z Twojej strony oczywiście), osiągnięcia bariery wiedzy, odejścia od zdroworozsądkowego myślenia, albo i czegoś innego. No cóż, mała strata jak dla mnie, bowiem poza mechanicznym linkowaniem wikipedycznych mądrości i kopiowaniem zajawek o lokalnych imprezach to niewiele jakoś ostatnio masz do zaoferowania. Tak więc strata niewielka, jednakowoż pozdrawiam również. I obiecuję, że zawsze możesz na mnie w dyskusji liczyć :)


Na górę
Post: 25-06-2009 20:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
Sądzę, że stworzenie kompletnej bibliografii Łemków i Łemkowszczyzny przerasta możliwości tego forum. Książek, artykułów czy brosur było po 1983 tak wiele, że nie starczy tu miejsca na wymienienie wszystkich. Stworzenia takiej bibliografii podjął się (rok do roku) już T. Kiełbasiński, który publikuje w każdych "Magurach" takąż - jednak zapewne i niekompletną. Wracam właśnie z konferencji pn. Łemkowie. Ostatni Mohikanie Europy? i tam można było nabyć na prawdę paręnaście nowych pozycji o tej tematyce. Ale trud chwalebny, mimo że syzyfowy.

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 25-06-2009 20:47 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
A mógłbyś wypisać tytuły, może jakieś zaskoczenie? Przynajmniej takie, które Ci się wydają istotne.


Na górę
Post: 25-06-2009 21:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
żadna z tych kilkunastu pozycji nie pojawiła się w obszernej już forumowej bibliografii. Podam tylko trzy pozycje,które przywiozłem z Krynicy:
1. Petro Murianka, A Wisła płynie dalej (Z zamierzonego cyklu: Opisać życie), Krynica 2007;
2. Panteon Zielonej Łemkowyny (tytuł i treść również po łemkowsku), wybór, redakcja, wstęp P. Trochanowski, Gorlice 2008;
3. Łemkowie, Bojkowie, Rusini. Historia, współczesność, kultura materialna i duchowa red. S. Dudra, B. Halczak, A. Ksenicz, J. Starzyński, Legnica 2007 (prawie 40 artukułów z sesji naukowej pod tym tytułem zorganizowanej w Zielonej Górze w 2007 roku).

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 25-06-2009 21:15 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Dzięki wielkie, te trzy to znam, jedną nawet anonsowałem w temacie "Beskid Niski na aukcjach internetowych i w księgarniach" (Łemkowie, Bojkowie, Rusini), ale dziękuję za trud wypisania. A może jakieś jeszcze pamiętasz?


Na górę
Post: 25-06-2009 21:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
No, "promowano" jeszcze Wesele łemkowskie Bogumiły Tarasiewicz i P. Magocsiego (kolejną) historię Rusinów Karpackich po ukraińsku - bogato ilustrowana (nie kupowałem, bo już jedną "wersję" mam). Sprzedawano też roczniki Ruskiej Bursy.
kabir pisze:
http://lemkowyna.wikidot.com/start :?:

A to, to bomba. Dzięki!

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 25-06-2009 21:59 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
I vice versa, ponowne dzięki :D


Na górę
Post: 25-06-2009 22:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
bibliografia jednej z bibliotek: http://www.wbp.krakow.pl/files/lemkowie ... grafia.pdf

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 26-06-2009 18:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23-02-2009 15:52
Posty: 389
As, proszę coś napisać o książce P.Trochanowskiego "Panteon Zielonej Łemkowyny", nie znam tego.

_________________
Góry, strumienie, sioła,
chciały iść z Fewroniom, Klementijom.
Zostały.
Słońce poszło.


Na górę
Post: 28-06-2009 17:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
Panteon - jak pisze Trochanowski - to nie Panteon, przed którym stałem swego czasu w Paryżu, który przybił mnie do bruku swoim ogromem, który - wewnątrz, poprzez mieszczące się w nim bogactwo przywołał do pokory dumnego Łemka.Panteon Zielonej Łemkowyny - pisze dalej Murianka - to - w sensie abstrakcyjno-fizycznym - tylko niebo nad ziemią ojczystą, w którym triumfują czy niepokoją się dusze wszystkich naszych wielkich, to - w sensie duchowym - zachowana o nich pamięć. Panteon jest zbiorem (półstronicowych, dwujęzycznych) "biogramów" ponad 40 mitycznych i mniej mitycznych postaci związanych z Łemkowyną: od Kniazia Laborca i Pawła Rusyna, poprzez Dymitra Bortniańskiego i Aleksandra Duchnowycza, po Nikifora i Antonycza. Większość biogramów zawiera portret i fragment utworu bohatera wzmianki (wiersz, utwór muzyczny, proza, obraz), bądź - w przypadku dawniejszych postaci - fragment opowieści o tej postaci. Panteon zawiera również bibliografię i dołączoną mapkę z zaznaczonymi miejscami pochodzenia postaci. W sumie: 95 stron tekstu. Książkę wydał Klub Patriotów Łemkowszczyzny z Gorlic.

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 28-06-2009 18:38 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Niestety, Gajury już tam są :lol:
http://lemkowyna.wikidot.com/3


Na górę
Post: 28-06-2009 22:29 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23-02-2009 15:52
Posty: 389
as pisze:
- Panteon Zielonej Łemkowyny - pisze dalej Murianka - to - w sensie abstrakcyjno-fizycznym - tylko niebo nad ziemią ojczystą, w którym triumfują czy niepokoją się dusze wszystkich naszych wielkich, to - w sensie duchowym - zachowana o nich pamięć.


Tak jakoś właśnie, jawił mi się ten panteon.
As, dziękuję bardzo.

pozdrawiam

_________________
Góry, strumienie, sioła,
chciały iść z Fewroniom, Klementijom.
Zostały.
Słońce poszło.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl