Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 14:44

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna
Autor Wiadomość
Post: 15-12-2016 22:18 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
Znawca to najwyraźniej za dużo powiedziane, bo np o owym niemieckim cmentarzu nie wiem nic, nie natknąłem się też w czasie swoich penetracji okolicy na nic co by o istnieniu takowego świadczyło. Trafiłem jedynie swego czasu na mocno nieprecyzyjny i trudno ocenić jak wiarygodny przekaz o pochowanej załodze niemieckiego czołgu. Ale popytam przy najbliższej okazji, dam znać jeśli czegoś się dowiem.

A od wydawnictwa znajomości i oznaczania wszystkich, Boże broń, krzyży i kapliczek nie oczekuję, niech zostanie coś tu i tam jako wyzwanie dla np. Dlugiego :lol: (Dlugi, jak to czytasz, to flaszeczka tarninówki wygrana za TEN krzyż wciąż czeka, choć toczę sam ze sobą dramatyczną walkę, bo to ostatni już egzemplarz z niezwykle udanego rocznika :twisted: ).


Na górę
Post: 16-12-2016 07:40 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
No, robię co mogę by przejąć zacną flaszeczkę :-)
Najbliższa okazja będzie jutro - mam się poszwędać w okolicach Olchowca. Odezwę się na FB, czy będziesz.
A co do okolic Iwli - w PKS-ie krośnieńskim pracował kierowca z Iwli. Kiedyś jadąc z nim do Moszczańca rozgadaliśmy się na temat Doliny Śmierci. Opowiadał, że gdzieś nad Iwlą jest miejsce nazywane Białą Górką. Podobno tam Niemcy składowali jakieś chemikalia i do dziś na tym miejscu nic nie chce rosnąć. Dla mnie dziwne - nazwa wskazuje na wzniesienie. W takim miejscu magazynowano by cokolwiek?


Na górę
Post: 16-12-2016 09:09 
Offline

Rejestracja: 07-11-2008 19:15
Posty: 114
Lokalizacja: Dukla
Darek Z. pisze:
Czy wiesz coś na temat cmentarza żołnierzy niemieckich z okresu II wojny światowej, których cmentarz (mogiła) znajduje się na jednej z okolicznych górek nad Iwlą?

Znam tylko lokalizację tego cmentarza, ale nie mam żadnych informacji na jego temat. Mam za to parę zdjęć i postaram sie po powrocie z pracy wstawić.


Na górę
Post: 16-12-2016 20:00 
Offline

Rejestracja: 07-11-2008 19:15
Posty: 114
Lokalizacja: Dukla
Mam nadzieje że to o tym mowa, bo nie zdziwił bym się gdyby takich mogił było więcej w tamtej okolicy.
Mogiła znajduje się przy drodze prowadzącej do "Krzyża Wdzięczności" w przysiółku Łazy-Kąt. Idąc w stronę krzyża to mogiła znajduje się po lewej stronie drogi. Teraz ciężko mi określić w jakiej odległości przed linią lasu, ale może to być ko 100m lub mniej. Mam zapisany jakiś punkt GPS, zapisany ale nie opisany więc nie mam pewności że to ten. N49 32 52.7 E21 37 54.0 (hddd mm ss.s)

Obrazek

Obrazek


Na górę
Post: 16-12-2016 21:24 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
No i konkurs na znawcę okolic Iwli rozstrzygnięty; brawo Szymek :) a ja muszę intensywniej eksplorować wschodnią stronę wsi. Z tym, że namiar chyba dotyczy czegoś innego, bo jak rzuciłem okiem na krukarową mapę to te współrzędne wskazują jakieś miejsce w lesie na południowy zachód od krzyża wdzięczności, więc ne po lewej stronie drogi.

Dlugi, Biała Górka to jest wzniesienie odchodzące na wschód od Borku i całe pokryte lasem, no chyba że chodzi o jakiś konkretny punkt na nim.


Na górę
Post: 16-12-2016 22:10 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Dlugi pisze:
A co do okolic Iwli - w PKS-ie krośnieńskim pracował kierowca z Iwli. Kiedyś jadąc z nim do Moszczańca rozgadaliśmy się na temat Doliny Śmierci. Opowiadał, że gdzieś nad Iwlą jest miejsce nazywane Białą Górką. Podobno tam Niemcy składowali jakieś chemikalia i do dziś na tym miejscu nic nie chce rosnąć. Dla mnie dziwne - nazwa wskazuje na wzniesienie. W takim miejscu magazynowano by cokolwiek?

W. Krukar umiejscawia nazwę Biała Górka niedaleko wodospadu, to stok opadający ze wzgórza Borek (582 m) w kierunku Iwielki i potoku dopływającego do Iwielki.

szymek pisze:
Darek Z. pisze:
Czy wiesz coś na temat cmentarza żołnierzy niemieckich z okresu II wojny światowej, których cmentarz (mogiła) znajduje się na jednej z okolicznych górek nad Iwlą?

Znam tylko lokalizację tego cmentarza, ale nie mam żadnych informacji na jego temat. Mam za to parę zdjęć i postaram sie po powrocie z pracy wstawić.

Lokalizację to i ja znam :), ale właśnie informacji brakuje na ten temat.

szymek pisze:
Mam nadzieje że to o tym mowa, bo nie zdziwił bym się gdyby takich mogił było więcej w tamtej okolicy.
Mogiła znajduje się przy drodze prowadzącej do "Krzyża Wdzięczności" w przysiółku Łazy-Kąt. Idąc w stronę krzyża to mogiła znajduje się po lewej stronie drogi. Teraz ciężko mi określić w jakiej odległości przed linią lasu, ale może to być ko 100m lub mniej. Mam zapisany jakiś punkt GPS, zapisany ale nie opisany więc nie mam pewności że to ten. N49 32 52.7 E21 37 54.0 (hddd mm ss.s)

Mogiła ta znajduje się na wzniesieniu 482 m, które na mapie W. Krukara zwie się Łona Góra.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 21-11-2017 11:04 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Darek Z. pisze:
task pisze:
- na nowej mapie naniesiono żółty szlak z przełęczy Mazgalica na południe do wsi Dlhoňa. Pierwszy raz ten szlak widzę na mapie. Ktoś może potwierdzić jego istnienie?

Nie byłem ostatnio na Przełęczy Mazgalica, więc nie wiem, czy Słowacy wyznakowali ten szlak, a plan taki był od dawna. Ale swego czasu widziałem ten szlak naniesiony na zapodanej w linku przez Task'a słowackiej mapie ze szlakami - później go zlikwidowano.

Podczas Spotkania Miłośników BN w Hucie Polańskiej byliśmy na Mazgalicy.
Szlaku żółtego na słowacką stronę nie zauważyłem.
Na mapie hiking.sk też tego szlaku nie ma.


Na górę
Post: 22-11-2017 10:18 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
task pisze:
Darek Z. pisze:
task pisze:
- na nowej mapie naniesiono żółty szlak z przełęczy Mazgalica na południe do wsi Dlhoňa. Pierwszy raz ten szlak widzę na mapie. Ktoś może potwierdzić jego istnienie?

Nie byłem ostatnio na Przełęczy Mazgalica, więc nie wiem, czy Słowacy wyznakowali ten szlak, a plan taki był od dawna. Ale swego czasu widziałem ten szlak naniesiony na zapodanej w linku przez Task'a słowackiej mapie ze szlakami - później go zlikwidowano.

Podczas Spotkania Miłośników BN w Hucie Polańskiej byliśmy na Mazgalicy.
Szlaku żółtego na słowacką stronę nie zauważyłem.

Dzięki, tak jak myślałem, nie zrealizowano tego planu. A na mapie słowackiej https://mapy.hiking.sk/ , tak jak pisałem, był swego czasu zaznaczony i tego jestem pewien.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 22-11-2017 18:06 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
O żółtym szlaku
Darek Z. pisze:
A na mapie słowackiej https://mapy.hiking.sk/ , tak jak pisałem, był swego czasu zaznaczony i tego jestem pewien.
Był, a teraz nie ma. Na mapach Compassu 2016 był i na 2017 jest.

Jak już "jesteśmy" w tym rejonie, to pytam:
co wiesz o realizacji porozumienia między PTTK ( ZG PTTK i KTG ZG PTTK) a Klubem Słowackich Turystów w temacie szlaków granicznych w rejonie podległym PTTK Jasło i Krosno?
W porozumieniu była mowa, aby granicą biegł jeden szlak jednego z krajów.
W rejonie Oddziału PTTK Gorlice zostało to zrealizowane (likwidacja polskich odcinków granicznych szlaków zielonego i żółtego).
A w okolicach Baraniego i nie tylko wciąż na granicy istnieją dwa szlaki . Niebieski, na moje niedokładne oko, jakby niedawno odnowiony.

PS. Dzięki za namiary na Twojej stronce na okolice Pachniączki + Zach + Wsch. Odwiedzone.


Na górę
Post: 28-11-2017 13:23 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
i bardzo dobrze. niebieski jest drugim co do długości szlakiem w polskich karpatach (po GSB)

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 28-11-2017 18:12 
Offline

Rejestracja: 04-02-2017 17:39
Posty: 59
pazuzu pisze:
i bardzo dobrze. niebieski jest drugim co do długości szlakiem w polskich karpatach (po GSB)


...poza tym powstał dużo wcześniej niż czerwony "graniczny" Słowacki. ZG PTTK za łatwo chce się go pozbyć.


Na górę
Post: 01-12-2017 22:07 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Jan M. pisze:
pazuzu pisze:
i bardzo dobrze. niebieski jest drugim co do długości szlakiem w polskich karpatach (po GSB)


...poza tym powstał dużo wcześniej niż czerwony "graniczny" Słowacki. ZG PTTK za łatwo chce się go pozbyć.

Teraz już ZG PTTK nie chce się go pozbyć, bo szlak został odnowiony w 2017 roku. Zresztą tak naprawdę to nie ZG PTTK, tylko (KTG) Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK lansowała pomysł skasowania tego szlaku na odcinku granicznym. Ale jak jeszcze zajmowałem się szlakami w jasielskim PTTK, Oddziały skupione we Wschodniokarpackiej Delegaturze tejże Komisji po latach przepychanek z tą Komisją zdecydowanie sprzeciwiły się likwidacji szlaku, wystosowując odpowiednie pismo. Trwało to jeszcze chwilę, bo KTG ZG PTTK nie chciała odpuścić, ale w końcu chyba dała sobie spokój i szlak się ostał :).

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 04-12-2017 09:58 
Offline

Rejestracja: 14-02-2014 14:51
Posty: 96
Darek Z. pisze:
ale w końcu chyba dała sobie spokój i szlak się ostał :).

I cieszyć się należy, bo graniczny niebieski jako niebieski-czerwony-niebieski...itd to byłoby już nie to :)


Na górę
Post: 06-02-2018 08:07 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Nurtuje mnie pewna sprawa - na mapie Compass-u z 2016r pojawiło się oznaczenie cmentarza z WW przy rezerwacie Haburske raselinisko. Byłem tam już 2 razy, ostatnio początkiem grudnia zeszłego roku. Nie znalazłem żadnego śladu istniejącego ani mającego tam powstać cmentarza, pojawiły się tylko nowe tablice na granicy Rezerwatu Przyrody Źródlisja Jasiołki.
Pytałem również Compass-u, skąd mają taką informację. Standardowa formułka, że umieszczają na mapie tylko pewne i sprawdzone informacje.
Może ktoś wie coś więcej n/t tego cmentarza?

Obrazek


Na górę
Post: 07-02-2018 11:31 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Dlugi pisze:
Może ktoś wie coś więcej n/t tego cmentarza?
Niewiele mogę pomóc.
To prawdopodobnie jest miejsce cmentarza Čertižné V (jeden z pięciu w tej okolicy oznaczonych: I,II,III,IV,V).
Do roku 2014 z tych cmentarzy zrekonstruowany został prawdopodobnie jedynie Čertižné I. Z tego, co wygrzebałem wiem, że Čertižné V umiejscowiony był blisko granicy i miejsce to powinno być oznaczone krzyżem. O szczegółowej lokalizacji nic nie mam. Było tam 19 grobów, a w nich pochowanych 47 Żołnierzy Austro-Węgier i 3 Rosjan.
Nie gwarantuję, że powyższe info jest wiarygodne.
Masz kolejny bodziec do penetrowania bezszlakowych zakamarków BN. Ja w kajecie z planami na ten rok mam kilka takich miejsc- zakamarków, ale nie ten rejon.
(Sugeruję ostatnie dwa posty przenieść do działu cmentarnego tworząc nowy wątek z nowym tytułem).


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl