Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 17:44

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 566 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 124 25 26 27 2838 Następna
Autor Wiadomość
Post: 14-11-2011 18:11 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
Zdjęcie sprzed remontu - narożnik przeciwległy do wejścia, od strony potoku.
http://imageshack.us/photo/my-images/16 ... 0x600.jpg/
Nowy mur widziany od strony tego narożnika
http://imageshack.us/photo/my-images/10 ... 0x600.jpg/
Ten sam narożnik od wewnątrz – połączenie starego muru z nowym.
http://imageshack.us/photo/my-images/69 ... 0x600.jpg/
Umocnienie potoku pod tym narożnikiem.
http://imageshack.us/photo/my-images/40 ... 0x600.jpg/

Niewykluczone, że większym zagrożeniem niż potok jest napór mokrej ziemi na mur (przed remontem był mocno odchylony). Od wewnątrz mur ma wysokość mniej więcej 3 warstw kamienia, od zewnątrz – 6-7 warstw. Zwykle w takiej sytuacji robiono odwodnienie.


Na górę
Post: 15-11-2011 06:28 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
No, nic. Ważne że KG potwierdza że pierwotny obszar cmentarza nie został "okrojony".

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 06-12-2011 08:58 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
A ja właśnie, przy porannej kawie, przeczytałem artykuł sprzed lat "Krzyże w trawach" o cmentarzach wojennych w Beskidzie Niskim zamieszczony w dodatku "Turystyka" GW. Miałam zwyczaj gromadzenia różnych ciekawostek dotyczących całej Polski i nie tylko, również Słowacji, Rumunii, Węgier, Czech, Ukrainy, Litwy itd zamieszczanych w różnych, niekoniecznie specjalistycznych gazetach. Robiąc porządki w tychże materiałach natknąłem się na powyższy artykuł, który z przyjemnością sobie przypomniałem. Pozdrawiam serdecznie z Gdańska Beskidniczki (-ów). Wprawdzie do BN daleko, ale z okna mam widok na gdańskie forty i choć górki nie te, lecz zawsze to coś nie płaskiego.


Na górę
Post: 31-12-2011 11:10 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Więźniowie będą porządkować cmentarze wojenne
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... jenne.html

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 01-01-2012 17:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
Swego czasu Miller już obiecywał udział więźniów w porzadkowaniu wojennego cmentarza w Wadowicach, pieniądze też obiecywał... Oby teraz nie skońćzyło się na samych obietnicach...


Na górę
Post: 07-02-2012 12:47 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
We współpracy dziewięciu samorządów rodzi się koncepcja nowego produktu turystycznego na bazie Bitwy pod Gorlicami z 1915 roku. Jej robocza nazwa brzmi "Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego - Małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej - etap !". Zakłada on m. in. utworzenie w rejonie kasztelu w Szymbarku interaktywnej ścieżko historyczno - edukacyjno - rekreacyjnej wraz z kinem historycznym i plenerową ekspozycją sztabu dowodzenia 11 Armii Niemieckiej generała Augusta von Mackensena. Projekt przewiduje także odbudowę gontyny w Łużnej. W kontekście odbudowy gontyny Starostwo Powiatowe w Gorlicach poszukuje materiałów archiwalnych dotyczących właśnie, nieistniejącej kaplicy (gontyny) na cmentarzu wojennym nr 123 Łużna Pustki. Mile widziane są plany, rzuty, rysunki, opisy techniczne, zdjęcia z prywatnych kolekcji. Osoby posiadające takie materiały proszone są o kontakt z Danielem Markowiczem, Wydział Rozwoju, Starostwo Powiatowe w Gorlicach u. Biecka 3, pok. 106, tel. 183548793, e-mail: dm@powiatgorlicki.pl


Na górę
Post: 14-02-2012 19:16 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
stary zakapior pisze:
We współpracy dziewięciu samorządów rodzi się koncepcja nowego produktu turystycznego na bazie Bitwy pod Gorlicami z 1915 roku. Jej robocza nazwa brzmi "Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego - Małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej - etap !".


Jak się to ma do postawionych już tablic Szlaku Frontu Wschodniego? Bo może chęci były dobre, ale wykonanie tych tablic jest albo kpiną, albo wyrzuceniem kasy w błoto.

Rzut oka na taką tablicę przy cmentarzu na Przełęczy Małastowskiej (który zresztą przestaje być widoczny zza tablic, wiat, ciekawe, co jeszcze zostanie przed nim postawione). I od razu kwiatki. Pal licho, że napisane tam o Matce Boskiej Częstochowskiej, Madonna z Małastowskiej co prawda nie przypomina zbytnio jasnogórskiego oryginału, ale to się już jakoś tak utarło. Ale jakim cudem opisano ją jako "płaskorzeźbę" ? Wykonawca tablicy najwyraźniej nie widział cmentarza na oczy. Ale liczyłem, że choć jedna osoba, zamieszana w proceder stawiania tablic, będzie cośkolwiek zorientowana w temacie. :evil:
Oczywiście trzeba się było pochwalić Mendlem Brodem. Ok, rzecz jest oryginalna. Tylko kto robił, kto zatwierdzał przekład tekstu z tablicy na niemiecki? Do jakiej jednostki należał Mendel Brod? Do 4 "Feldschuetzenbataillon". Ja wiem, że z polskiego na niemiecki można "batalion strzelców" tłumaczyć i jako "jaeger-", i jako "schuetzenbataillon", ale, do jasnej cholery, ta nazwa była w oryginale niemiecka! I trzeba było tej oryginalnej użyć! Jakoś obecne na cmentarzu skróty "Jg." i "FJB" niczego nikomu nie zasugerowały :evil: Jak zobaczą to jacyś zagraniczni goście, znający nieco temat, padną ze śmiechu. A Austriacy mogą z zemsty rozpowszechnić informację, że Sobieski pod Wiedniem prowadził do ataku lansjerów.

Fajna inicjatywa, o której pisze stary zakapior. Ale błagam, niech poza bajarzami, gawędziarzami i źródłotwórcami, którzy wielokroć kręcą się przy tego rodzaju pomysłach, niechże na sprawę spojrzy ktoś, kto ma minimalne pojęcie o tamtej wojnie. Parafrazując klasyka tematu - mądre upamiętnienie powinno kosztować podobnie, jak głupie.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 16-02-2012 13:27 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Ale jakim cudem opisano ją jako "płaskorzeźbę" ? Wykonawca tablicy najwyraźniej nie widział cmentarza na oczy.

Cóż, podstawy jakieś takiego opisu są np. tutaj: AP Kraków sygn. akt GW 61, fot. nr 43, czy nr 41 oraz 42.
Jeśli nie masz dostępu do archiwaliów zajrzyj do "Poległych" J. Drogomira t. I na str. 365, choć tam akurat autor bardzo moim zdaniem arbitralnie podszedł do opisu oryginalnego dzieła z Madonną opisując je jako "obraz" a i reprodukcja fotografii jest b. marnej jakości w stosunku do archiwalnego oryginału. Na oryginalnym zdjęciu archiwalnym widać światłocień wyraźnie wskazujący, iż jest to dzieło wykonane w technice 3D, a nawet na powierzchniach płaskich widoczne są ślady dłuta...
Osobną sprawą jest współcześnie obserwowalny "obrazek" za szkłem i okoliczności jego montażu.

Od razu wyprzedzając pytania dodam, że w tablicach nie maczałem palców nawet w najmniejszy sposób...

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 16-02-2012 13:39 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
a tak na marginesie, ktoś zna jakąs madonne z bliznami na prawym policzku poza ta czestochowska? pytam, bo nie jestem fanem tego typu tworczosci i nie mam pojecia czy takie przedstawienie to norma czy wyjatek.

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 16-02-2012 14:04 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
uruloki pisze:
Na oryginalnym zdjęciu archiwalnym widać światłocień wyraźnie wskazujący, iż jest to dzieło wykonane w technice 3D, a nawet na powierzchniach płaskich widoczne są ślady dłuta...


No tak, durny mój błąd :oops: założyłem, że od początku obraz był płaski. Ale inna rzecz, że tablica opisuje obecny stan cmentarza.

uruloki pisze:

Od razu wyprzedzając pytania dodam, że w tablicach nie maczałem palców nawet w najmniejszy sposób...


Nawet mi to przez myśl nie przemknęło, serio. Myślę, że w tym projekcie ludzie znający dobrze temat byli raczej osobami niepożądanymi, no chyba że w charakterze kwiatka do kożuszka.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 16-02-2012 14:16 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Ale inna rzecz, że tablica opisuje obecny stan cmentarza

I tu tkwi właśnie cały ambaras z opisywaniem tych "wyremontowanych z całym pietyzmem" cmentarzy, nie tylko na tablicach... Niejednokrotnie gdyby na takiej tablicy napisać jak cmentarz wyglądał pierwotnie to ludzie mogliby pomyśleć, że pomylono tablice :?
Czy masz może tom1915 jakieś zdjęcia tej tablicy ? Jest tam na niej jakieś foto archiwalne?

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 16-02-2012 14:32 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
a tak na marginesie, ktoś zna jakąs madonne z bliznami na prawym policzku poza ta czestochowska?

Według mnie raczej ewenement - "wyjaśnienie" pochodzenia tych niezwykłych blizn można znaleźć w legendach z ubiegłych wieków...
Tak, że chyba i "płaskorzeźba" i "Matka Boska Częstochowska" są w porządku.

Przepraszam za post pod postem.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Ostatnio zmieniony 16-02-2012 14:32 przez uruloki, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
Post: 16-02-2012 14:32 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
uruloki pisze:
Osobną sprawą jest współcześnie obserwowalny "obrazek" za szkłem i okoliczności jego montażu.



w 1979 r. był już ten "obrazek" który jest teraz

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 16-02-2012 14:37 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
uruloki pisze:
Czy masz może tom1915 jakieś zdjęcia tej tablicy ? Jest tam na niej jakieś foto archiwalne?


Nie, foty archiwalnej nie ma. Są zdjęcia współczesne z Pustek, 91 i muzeum w Gorlicach, plus mapa. Fotki postaram się podesłać.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 16-02-2012 14:40 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
uruloki pisze:
Tak, że chyba i "płaskorzeźba" i "Matka Boska Częstochowska" są w porządku.



W polskim tłumaczeniu B&H Autorzy opisuja to "coś" jako "Czarną Madonne Częstochowską", jeśli tak samo jest w reprincie niemieckim, to raczej nie ma podstaw by kwestionowac "częstochowskość" tego pierwotnego wizerunku tym bardziej ze oryginal mial te nieszczęsne blizny

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 566 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 124 25 26 27 2838 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl