Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 18:48

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 566 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 125 26 27 28 2938 Następna
Autor Wiadomość
Post: 16-02-2012 14:53 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
No ale jeśli są zdjęcia oryginału, na których widać, że Madonna przypomina Częstochowską tak nie do końca... to można mieć wątpliwości. Możliwe, że Kasparowi chodziło o nawiązanie do kilku różnych Madonn.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 16-02-2012 15:10 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
przepraszam - a miał skopiować kropka w kropke rysy twarzy? bez przesady, to nie sprzedaz dewocjonaliow na odpuscie pod jasna gora, zeby aż tak bardzo przywiązywac uwagę do identyczności wizerunków. wg mnie najbardziej charakterystycznym i unikatowym "atrybutem" jest blizna, ktora jednoznacznie pozwala wrzucic MB Przełęczomałastowską do szuflady pt. wariacje nt. MB Częstochowskiej

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 16-02-2012 15:26 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
"...die von Kašpar gemalte Kopie der schwarzen Muttergottes von Częnstochau..."
łącznie z tym "ę" :wink:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 16-02-2012 15:38 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
tom1915 - zdjęcia możesz przesłać na adres "cmentarze". Nawiasem mówiąc coś dziwnego dzieje się z moimi pw - jak komu odpowiem to taka wiadomość pojawia się w folderze "Do wysłania" i tak sobie wisi nie przechodząc do "Wysłane" . O cóż może chodzić. Tobie tom też odpowiedziałem na pw i jest tak samo...

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 16-02-2012 16:00 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
odpowiedz na Twoj problem jest w FAQ - faq.php#f4r1

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 16-02-2012 20:43 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
pazuzu pisze:
przepraszam - a miał skopiować kropka w kropke rysy twarzy? bez przesady, to nie sprzedaz dewocjonaliow na odpuscie pod jasna gora, zeby aż tak bardzo przywiązywac uwagę do identyczności wizerunków. wg mnie najbardziej charakterystycznym i unikatowym "atrybutem" jest blizna, ktora jednoznacznie pozwala wrzucic MB Przełęczomałastowską do szuflady pt. wariacje nt. MB Częstochowskiej


No właśnie wariacja na temat. Bo poza rysami i kolorem (o ile mogę sądzić po zdjęciu z Drogomira; dziś kolor zupełnie nie częstochowski) prawie żadnego podobieństwa się nie można dopatrzyć. Tzn. ogólny typ przedstawienia, hodogetria, się zgadza. Nie mam wątpliwości, że skoro są rysy/blizny, to przedstawienie z Małastowskiej miało nawiązywać do MB Częstochowskiej. Ale czy tylko? No i przede wszystkim - kopią MB Częstochowskiej to się tego nazwać nie da...

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 16-02-2012 22:23 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
ale Tomku, nie traktuj tego zbyt dosłownie. nie oczekuj od artysty, że bedzie sie znizał do zwykłego kopiowania, odtwarzając w każdym szczególe wizerunek MBCz. wg mnie wlasnie po to jest ta blizna, aby dzielo Kaspara nie nastręczało wątpliwości odnosnie interpretacji. znalazles jakikolwiek inny charakterystyczny element rzezby, ktory pozwoliłby na twierdzenie, ze obraz nawiązuje do jakiejs innej MB?
poza tym patrzac na to, co pisali Broch i Hauptmann, wtedy nie bylo watpliwosci co na Magurze było zamontowane.

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 17-02-2012 08:10 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
pazuzu pisze:
znalazles jakikolwiek inny charakterystyczny element rzezby, ktory pozwoliłby na twierdzenie, ze obraz nawiązuje do jakiejs innej MB?


Hmm, zastanawia mnie tylko, skąd tak daleko idące różnice. Najbardziej chyba charakterystyczne - zupełnie inne ułożenie welonu/chusty czy jak to nazwać na głowie MB. W częstochowskim oryginale jest ona specyficznie, symetrycznie udrapowane. Na Przełęczy - bardziej jakoś tak nawiązuje do przedstawień ludowych na moje oko, jest tworzy po prostu niezbyt regularny owal dookoła twarzy MB. Ciekawe, czy to zamierzone, czy nie. Czy Kaspar (albo ktoś inny :wink: ) znał wizerunek MB Częstochowskiej z widzenia, czy tylko o nim słyszał i nadał Madonnie z cmentarza te cechy, które były najbardziej charakterystyczne (rysy+karnacja).

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 17-02-2012 12:07 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
a kto to wie... zreszta dyskusja w tym przedmiocie jest zupelnie bezprzedmiotowa ze wzgledu na brak przedmiotu o którym rozmawiamy. tylko pozostaje pytanie kiedy plaskorzezba zniknela, skoro stało się to dosyc dawno...
tak jak juz wspominałem, na zdjęciu z 1979 r., zamontowana była już ta MB co teraz. moge sie mylic, zdjecie niby jest wyrazne, ale szyba odbija swiatlo i 100% pewnosci nie mam. uzytkownik Uruloki powinien miec w swoich zbiorach tą samą fotkę, może on wypatrzy co innego niz ja. starsze zdjęcia ktore mam z okresu miedzywojennego (archiwum krakowskiego PTTK) pokazują widok ogólny cmentarza i nie da się stwierdzić co tam jest :(

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 25-04-2012 21:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23-02-2009 15:52
Posty: 389
tom1915 pisze:
stary zakapior pisze:
We współpracy dziewięciu samorządów rodzi się koncepcja nowego produktu turystycznego na bazie Bitwy pod Gorlicami z 1915 roku. Jej robocza nazwa brzmi "Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego - Małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej - etap !".


Jak się to ma do postawionych już tablic Szlaku Frontu Wschodniego? Bo może chęci były dobre, ale wykonanie tych tablic jest albo kpiną, albo wyrzuceniem kasy w błoto.

Rzut oka na taką tablicę przy cmentarzu na Przełęczy Małastowskiej (który zresztą przestaje być widoczny zza tablic, wiat, ciekawe, co jeszcze zostanie przed nim postawione). I od razu kwiatki. Pal licho, że napisane tam o Matce Boskiej Częstochowskiej, Madonna z Małastowskiej co prawda nie przypomina zbytnio jasnogórskiego oryginału, ale to się już jakoś tak utarło. Ale jakim cudem opisano ją jako "płaskorzeźbę" ? Wykonawca tablicy najwyraźniej nie widział cmentarza na oczy. Ale liczyłem, że choć jedna osoba, zamieszana w proceder stawiania tablic, będzie cośkolwiek zorientowana w temacie. :evil:
Oczywiście trzeba się było pochwalić Mendlem Brodem. Ok, rzecz jest oryginalna. Tylko kto robił, kto zatwierdzał przekład tekstu z tablicy na niemiecki? Do jakiej jednostki należał Mendel Brod? Do 4 "Feldschuetzenbataillon". Ja wiem, że z polskiego na niemiecki można "batalion strzelców" tłumaczyć i jako "jaeger-", i jako "schuetzenbataillon", ale, do jasnej cholery, ta nazwa była w oryginale niemiecka! I trzeba było tej oryginalnej użyć! Jakoś obecne na cmentarzu skróty "Jg." i "FJB" niczego nikomu nie zasugerowały :evil: Jak zobaczą to jacyś zagraniczni goście, znający nieco temat, padną ze śmiechu. A Austriacy mogą z zemsty rozpowszechnić informację, że Sobieski pod Wiedniem prowadził do ataku lansjerów.

Fajna inicjatywa, o której pisze stary zakapior. Ale błagam, niech poza bajarzami, gawędziarzami i źródłotwórcami, którzy wielokroć kręcą się przy tego rodzaju pomysłach, niechże na sprawę spojrzy ktoś, kto ma minimalne pojęcie o tamtej wojnie. Parafrazując klasyka tematu - mądre upamiętnienie powinno kosztować podobnie, jak głupie.


Tablice są teraz bardzo dobrze widoczne :P Wycięto drzewa :(

_________________
Góry, strumienie, sioła,
chciały iść z Fewroniom, Klementijom.
Zostały.
Słońce poszło.


Na górę
Post: 26-04-2012 08:57 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
O takich tablicach zapewne ta dyskusja
Obrazek
i o Matce Boskiej Częstochowskiej
z dalszej
Obrazek
nieco bliższej
Obrazek
i całkiem bliskiej perspektywy
Obrazek


Na górę
Post: 26-04-2012 17:59 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
To miało być zdjęcie z całkiem bliskiej perspektywy. Sprawdzałem na podglądzie przed wysłaniem i było to właściwe. Zaglądam teraz i okazuje się, że go nie ma a jest 2 X to z nie całkiem bliskiej perspektywy. Zatem naprawiam to co dziwnym trafem się nie udało
Obrazek


Na górę
Post: 27-04-2012 16:34 
Offline

Rejestracja: 29-01-2012 15:34
Posty: 109
Wracając do współczesnego "obrazka" madonny na przełęczy . Nie znam dokładnie historii zmian, ale obecnie to też jest płaskorzeźba. A jeżeli nie, to na pewno nie obraz na płaskiej desce. Zdobienia, zarys postaci i inne elementy mają charakter, jak wspomniano, 3D


Na górę
Post: 27-04-2012 20:51 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
jak sobie kupie drabine i wejde na wysokość f2f do obrazka, to sie wypowiem co tam dokladnie jest, bo jak na razie dla mnie to wciaz jest "coś za szyba"

a swoja droga, cos uroczo sie rozsypuje w konstrukcji/obrazie/plaskorzezbie (?), skoro za utworzyła się górka wiorów po lewej stronie obrazu, doskonale widoczna na zdjeciu starego zakapiora

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 27-04-2012 21:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
Po długim weekendzie wrzucę świeżutkie zdjęcia z cmentarza. Zobaczymy - czy się sypie, czy nie...


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 566 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 125 26 27 28 2938 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl