Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 13:23

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: parę pytań
Post: 08-08-2008 17:26 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Postanowiłem publicznie zadać kilka pytań które od pewnego czasu zakrzątają mą głowę.

1. W Polanach Surowicznych poznałem człowieka który bardzo ciekawie opowiadał o Beskidzie Niskim. Wspominał o występowaniu studni w miejscach mogących zaskoczyć potencjalnego piechura. Jakoś od tego czasu poczułem lekki niepokój. Czy moja obawa jest uzasadniona?
Kiedys usłyszałem, że np. na Rotundzie znajduje się studnia(e). Może ktoś coś takiego zauważył i może wskazać to miejsce.

2. Jeżeli jestem już na Rotundzie to zapytam czy jest prawdą, że znajduja się tam pozostałości po placówce Korpusu Ochrony Pogranicza. Miałem dwa podejścia poszukiwawcze - orbitowałem wokól cmentarza zwiększając promień. Niestety bez rezultatu, a tak chciałbym te ruiny zobaczyć.
Może komuś z Was to się udało? Chętnie powitałbym informacje o sposobie dojścia do wspomnianego obiektu.

3. Cmentarz 48 w Regietowie Wyżnym jest dla mnie szczególny, staram sie tam być podczas odwiedzin BN. Nawet pamiętam jak użytkownicy tego forum upominali się o należytą ekspozycję tego miejsca. Remont tego cmentarza ciągnie się od paru lat, a moja chęć zobaczenia finału bardzo mnie ekscytuje. Może ktos był tam ostatnio i może napisać coś o zaawansowaniu prac .Dodam, że jeżeli na obiekcie nic się nie działo to nie oznaczało to, że tak naprawdę nic sie nie dzieje. :wink:

4. W paździewrniku 2007 w Gorlicach odbyła się konferencja stowarzyszenia Crux Galiciae. Czy może z tego wydarzenia ukazało się jakieś opracowanie merytoryczne (nie chodzi mi o zajawkę medialną) no ewentualnie może być coś na wzór opracowania zamieszczonego w Kwartalniku Gorlickim nr 33.
Aha, jeśli tak to czy można to kupić w gorlickim CI ?


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-08-2008 18:56 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
ad. 1 Tak na Rotundzie jest studnia prawdopodobnie wybudowana właśnie dla placówki (posterunku) KOP. Oczywiście pisząc te słowa nie mam w reku żadngo dokumentu potwierdzającego, że była to budowla międzywojennna. Wskazuje mi raczej na to stan zachowania (zniszczenia). Może to być równie dobrze ruina jednego z posterunków obserwacyjnych budowanych w głębokich latach poprzedniego ustroju z których miano obserwować czy wróg nie nadlatuje zrzucać stonkę :lol: Trudno powiedzieć.
Studnia w każdym bądź razie znajduje się kilkaset metrów poniżej cmentarza, przy "starej" drodze do cmentarza. Na linni pierwszowojennych okopów. Niełatwo do niej trafić - nie prowadzi tam żadna ścieżka. Potrafiłbym ją jednak wskazać w terenie gdyż to właśnie z niej nosiliśmy z Maćkiem w wiadrach wodę potrzebną na beton stóp fundamentowych krzyży. Ponieważ nie prowadzi tam żadna scieżka a studnia posiada ocembrowanie betonami wystające ponad grunt obawa wpanięcia raczej nie zachodzi.

ad.2 Pozostałości budynku znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza - w krzakach za wystającymi i dobrze widocznymi resztkami podstawy wieży obserwacyjnej. Jest to podmurówka niewielkiego budyneczku z zachowaną piwnicą. W piwnicy tej chowaliśmy narzędzia podczas prac na Rotundzie. Ponieważ całość jest mocno zarośnięta trzeba uważać żeby nie wpaść lub nie skręcić sobie nogi na tych ruinach. Jako że podczas naszych prac znalezienie ruin nie przedstawiało żadnych trudności trochę mnie dziwi że ty ich nie znalazłeś :shock: Przyszło mi nawet w tej chwili do głowy że może podczas wykonywania nowej wieży ktoś tą piwniczkę zasypał :shock: :?: :shock: Drugą pozostałością placówki była prostokątna podmurówka podzielona na dwa kwadraty - podstawa sławojki - bliźniaka zlokalizowan przy granicy starego lasu po prawej stroni drogi wychodzącej ongi na Rotundę. Dzisiaj biegnie tędy nowa droga przygotowana dla remontujących cmentarz - trudno mi powiedzieć czy fundament sławojki ostał się przy poszerzaniu drogi.

ad.4 Za dużo pisania :? Ale masz rację - jak nie widać postępów to wcale nie znaczy że nic się nie dzieje 8) Czasem wręcz odwrotnie :lol:

ad.5 Promocja wydawnictwa z referatmi z konferencji Znaki Pamięci z 2007 r. odbędzie się po wakacjach - być może bezpośrednio przed kolejną edycją imprezy 25.10.2008 r. Wydawnictwo w niczym nie będzie przypominać Kwartalnika Gorlickiego (w szczególności w zakresie merytoryki).

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-08-2008 19:13 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
miało być : ad. 3 i ad.4 odpowiednio.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł: KOP?
Post: 09-08-2008 08:23 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Panowie, KOP na Rotundzie, w przedwojennym woj. krakowskim? Według mojego stanu wiedzy ten odcinek granicy ochraniała Straż Celna (potocznie zwana financami), a od 1928 roku Straż Graniczna (Inspektorat SG Nr 19 Jasło, Komisariat Gładyszów, placówki I linii Izby, Wysowa, Zdynia, Radocyna).
Pozdrowienia :)


Na górę
Post: 09-08-2008 08:28 
Offline

Rejestracja: 20-09-2004 07:59
Posty: 36
Lokalizacja: wawka
Karolu.
Co do występowania niezabezpieczonych studni - jest to fakt, można się na nie natknąć w niespodziewanych miejscach - ale z reguły dolinach, w miejscach, gdzie były wsie, przy podmurówkach dawnych domów. Ja sama o mało nie wpadłam do takiej dziury - właśnie w Polanach Surowicznych. Należy po prostu uważać, jak się zwiedza pozostałości po wsiach.

Jak już wyczerpująco pisał Uruloki - na Rotundzie jest studnia, zresztą całkiem sympatyczna i zadbana. Ja nie jestem pewna, czy ona czasem nie jest z czasów budowy cmentarza, bo w sumie kto miałby interes w budowie studni w czasach powojennych? No chyba, ze jako zaopatrzenie w wodę tego budynku na szczycie - ale to też czasy przedwojenne. Jak sądzisz - Uru?

Bywam już na Rotundzie od lat, a ruiny budynku znalazłam dopiero w tym roku! Zresztą - zarys zachowanej podmurówki jest identyczny z obiektem znajdującym się na górze Jasieniów - pomiędzy Polanami a Olchowcem. Ich pochodzenie i cel nas zafrapowało - czy to faktycznie pozostałość po Korpusie? I gdzie ewentualnie takie jeszcze były?

pozdrówka
madziaba


Na górę
 Tytuł:
Post: 09-08-2008 13:48 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Panowie, KOP na Rotundzie, w przedwojennym woj. krakowskim? Według mojego stanu wiedzy ten odcinek granicy ochraniała Straż Celna (potocznie zwana financami), a od 1928 roku Straż Graniczna (Inspektorat SG Nr 19 Jasło, Komisariat Gładyszów, placówki I linii Izby, Wysowa, Zdynia, Radocyna).


Zgadza się KOP to nie ta granica. Masz rację - widzę że masz wiedzę w temacie - czy wg. ciebie na Rotundzie istniał w takim razie posterunek międzywojennej SG ? Bo jak rozumiem jednostką mniejszą niż placówka był w okresie międzywojennym posterunek ?

Cytuj:
Ja nie jestem pewna, czy ona czasem nie jest z czasów budowy cmentarza, bo w sumie kto miałby interes w budowie studni w czasach powojennych?


No tak, ale po co przy budowie tego akurat cmentarza jakieś znaczące ilości wody ? Pierwotnie krzyże były osadzone po prostu bezpośrednio w ziemi, zaś podstawy kamienne gontyn i mur po prostu układane bez zaprawy. Jedyne ślady zaprawy które zauważyłem to zatopienie w betonie tych kątowników które wzmacniały i niejako "prowadziły" z ziemi główne belki wież (kotwy) - zresztą zatopienie w sposób stosunkowo bardzo "oszczędny" oraz murowane słupki po obu stronach wejścia (gdzie na każdy wystarczyłoby wiaderko-dwa zaprawy. Chyba nie było więc potrzeby kopania studni dla budowy cmentarza...

Co innego strażnica - budynek posiada solidną murowaną podmurówkę, piwnicę, schodki betonowe itp. wymagające użycia wody elementy budowlane. Dla takiej budowli na pewno bardziej opłacało się kopać studnię. Zresztą studnia ocembrowana jest betonami prefabrykowanymi - nie wyobrażam sobie aby przy budowaniu cmentarza ktoś ściągał z większego miasta kilka prefabrykowanych kręgów dla 1 studni gdzieś w górach, pośrodku niczego. Posumowując - myślę że studnia jest związana z placówką a nie cmentarzem.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 09-08-2008 14:12 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Najprawdopodobniej w skład placówki wchodziły posterunki (raczej strażnice w "branżowym" języku), jednak nie były organizacyjnie wydzielone. Jednostką organizacyjną najniższego szczebla w Straży Granicznej były placówki (I i II linii). Aha, zapomniałem dodać, że w Gładyszowie oprócz komisariatu funkcjonowała również placówka II linii, no i nieprawidłowo nazwałem jednostkę organizacyjną wyższego szczebla - "Inspektorat SG Jasło" podczas gdy w zgodzie z ówczesną nomenklaturą winno być "Inspektorat Graniczny w Jaśle". Zatem budynek na Rotundzie to posterunek lub strażnica, jedno jest pewne - stacjonowała tam Straż Graniczna :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 10-08-2008 10:53 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
co do fundamentow straznicy, znajduje sie ona mniej wiecej na dwusiecznej kąta, ktorego ramionami sa linie wyznaczone ze srodka cmentarza w kierunku bramy i odejscia czerwonego szlaku w strone Zdyni. od cmentarza ok. 50 m.
a odnosnie studni...ktos kiedys wspominal, moze lesniczy Regetowa z Gladyszowa G. Czuchta, ze studnia powstala w trakcie pierwszej wojny swiatowej, a pozniej na potrzeby placowki na Rotundzie zostala poglebiona i ocembrowana. no ale to tez raczej tylko domysly.

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 10-08-2008 14:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12-04-2007 11:03
Posty: 283
Lokalizacja: Rzeszów
Karol pisze:
3. Cmentarz 48 w Regietowie Wyżnym jest dla mnie szczególny, staram sie tam być podczas odwiedzin BN. Nawet pamiętam jak użytkownicy tego forum upominali się o należytą ekspozycję tego miejsca. Remont tego cmentarza ciągnie się od paru lat, a moja chęć zobaczenia finału bardzo mnie ekscytuje. Może ktos był tam ostatnio i może napisać coś o zaawansowaniu prac .Dodam, że jeżeli na obiekcie nic się nie działo to nie oznaczało to, że tak naprawdę nic sie nie dzieje. :wink:


Byliśmy tam 6.08.2008 r. Po burzy dojście przez łąki b. mokre, droga rozmiękła, strumienie spłuwały koleinami w dół. Szlak cmentarny prowadzi od granicy lasu w lewo, dokładnie na środek ogrodzonej szkółki drzew. Wokół szkółki kszaczory nieprzebyte, pokrzywy i jeżyny. Po zobaczeniu cmentarza w tle lasu szliśmy na azymut, miejscami wzdłuż ogrodzenia szkółki. Bez maczety i w krótkich spodniach koszmar. Dotarliśmy do cmentarza, przy nim piasek chroniony czarną płachtą folii, tu i ówdzie zgramadzone kamienie, z tyłu krzyża centralno-czołowego rusztowanie. Cmentarz ze śladami oczyszczenia (kiedyś i w porównianiu z otaczającym lasem), ale roślinność już od nowa go zarasta. Brak świeżych śladów działań.

http://www.mikula.rzeszow.net/48-1.jpg

http://www.mikula.rzeszow.net/48-2.jpg

http://www.mikula.rzeszow.net/48-3.jpg

Od cmentarza łatwy powrót drogą na NW a następnie w dół zbocza Jaworzynki NE, granicą "jęzora" lasu. Niestety nie po szlaku cmentarnym.

P.S. Jeżyny przy cmentarzu b. smaczne, czarne już są w nasłonecznionych miejscach - to wynagrodzenie za pokrwawione nogi.

_________________
Pozdrawiam

Arjano


Na górę
 Tytuł:
Post: 11-08-2008 11:04 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Gdzie jeszcze znajdowały się strażnice na szczytach gór, takie jak na Rotundzie, czy Jasieniowie?
Nie jestem sobie teraz w stanie przypomnieć rzutu budynku na Dziale Tylawskim, mógł on być zresztą przebudowywany. Możliwe, że to też strażnica?

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł:
Post: 11-08-2008 18:53 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
To co mnie cieszy to wypowiedź kabira.
Podejrzenia, że to placówka KOP-u krążyła od dawna.
Ja te podejrzenia powielałem ponieważ usłyszałem od osoby której ufałem. Przyznam, że parę dni przed napisaniem tego tematu rozmawiałem z kolegą historykiem który się bardzo zdziwił , żeby na terenach BN były placówki KOP-u.

Wcześniej napisałem, że "orbitowałem" - no nie zupełnie -dokładnie zataczałem niestety niepełne okręgi :wink:
Właśnie miejsce za tablicą na drzewie porośnięte krzakami sobie odpuściłem :D
Teraz to mogę zajść tam z zamkniętymi oczami.
W dalszym ciągu mam ochotę zajrzeć do tej studni.

Pani, Panowie wskazujecie miejsce posadowienia w sposob bardzo nieostry :(
Rozumiem, mam zejść drogą zrywkową (techniczną) pareset metrów (co to znaczy? 100, 200 czy 500?), potem odboczit do lewa ( i co ? też kilkadziesiąt?)
Piszecie, że nosiliście wodę w wiadrach - rozumiem, że do basenu przy bramie.
A w końcu po co było to ustrojstwo na gąsienicach - przecież można nim było przetransportować wodę.

Arjano piszesz o trudnościach w poruszaniu się w czasie eksploracji podrotundowego cmentarza.
Osobiście to dzięki determinacji zobaczenia tego miejsca sam raz się pogubiłem idąc od strony Słowacji. Zabrakło wody, a człek spragniony, wstyd się przyznać, ale po dotarciu na cmentarz dorwałem się do zasobów ludzi tam prcujących. Przyznaje to było głupie, no i przepraszam jeśli ktoś z remontujacych to czyta.
A w ubiegłym roku zafundowałem sobie skrót z Wysowej przez Jaworzynkę - niech to szlak trafi i na dodatek te odrapania.
Z cmentarza 48 zostałem bądź to wyrugowany, a może zaanektowany
- przed znajomymi niestety nie mogłem się pochwalić śladem bytności.
Mimo wszystko i tak się tam pojawię, bo to dla mnie szczególny cmentarz 8)


Na górę
 Tytuł:
Post: 11-08-2008 19:01 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
Karol, tego sie nie da zbyt dobrze wytlumaczyc bo nie ma (poza okopami) jakiegos punktu orientacyjnego. nie wiem jak uruloki ale ja po prostu tam bez problemu trafiam, ale nie umiem wytlumaczyc (albo nie mialem z tym problemu dwa lata temu, bo z tego co slysze to sie tam troche pozmienialo). jedyne co mi przychodzi do glowy (ale to takie na mniej-wiecej) to musisz pojsc droga od cmentarza ok. 300 m w dol, pozniej w lewo do okopów i przespacerowac sie okopami 100 m w jedna lub druga strone - studnia nie do przeoczenia.

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
 Tytuł:
Post: 11-08-2008 20:04 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
A w końcu po co było to ustrojstwo na gąsienicach - przecież można nim było przetransportować wodę.

No :!: :lol: A za to żwir nosić w wiaderkach ze Stadniny w Regetowie :lol: I krzyże po jednej sztuce na plecach :lol: I fotografować sie przy tym jak jeden ze znanych małopolskich polityków :lol:
Takich luksusów przy remoncie jak sobie Karol wyobrażasz to tam nie było. DET był tylko raz za darmoszkę, potem taryfa płatna. Zresztą wszystkim zrzedły miny jak w pewnym momencie zerwał gąsienicę. Pamiętasz tą scene Karolu z Czterech Pancernych kiedy Gustlik i Grigorij (chyba) naciągali gąsienicę w Rudym 102 :?: :lol: Było podobnie :lol: Bardziej realistycznie nawet bo kierowcy krew z palców sikała :lol:

Teraz to leśnicy wytyczyli i wykonali na górę, można powiedzieć autostradę.

Cytuj:
Podejrzenia, że to placówka KOP-u krążyła od dawna.

Z treści tego zdania mozna wywnioskować że chciałeś napisać "Plotka" a nie "Podejrzenia". Owszem, krążyła od dawna a wystarczyło sprawdzić w internecie że KOP to nie ta granica. Mnie też się nie chciało...

Generalnie najbardziej mnie zastanawia, że budynek ten (ani studnia, choć wiele innych jest) nie jest zaznaczony na przedwojennej mapie WIG... Wygląda na to, że został wybudowany po 33 - 34 roku.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 11-08-2008 20:22 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
a jeden... hmm ząb? no, w kazdym razie jeden kawalek gasienicy przy tym tak wystrzelil daleko, ze do dzis go chyba nikt nie znalazl, na szczescie operator mial zapasowe w kabinie. wiec jesli ktos na Rotundzie znajdzie kawalek gasienicy to wiadomo skad ;)

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
 Tytuł:
Post: 11-08-2008 21:16 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Pazuzu, spaliłeś potencjalną legendę! Jakby ktoś po latach znalazł, toby w świat poszło - nie dość, że KOP, to jeszcze uzbrojony w tankietki :lol:


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl