Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 13:36

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 20-08-2012 22:06 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Trudno to sobie wyobrazić ale w szczycie sezonu 2012 na Lackową nie da się wejść znakowanym przez PTTK szlakiem turystycznym.
Dziś szedłem sobie z Izb przez przełęcz Beskid na Lackową. Kto zna przeł. Beskid to wie, że najprościej tam zabłądzić schodząc wygodną drogą w kierunku słowackiej miejscowości Fricka. Ścieżynka graniczna, która odchodzi od tej wygodnej drogi jest kompletnie niewidoczna (oznaczeń brak oczym dalej).
Na całym odcinku od przeł Beskid aż na Lackową (ok 2 km.) nie ma ani jednego znaku szlaku zielonego !!! a czerwone znaki szlaku słowackiego (w ilości śladowej i bardzo stare) pojawiły się dopiero na wypłaszczeniu za ścianką.
Na szcycie nie ma żadnego polskiego oznaczenia wysokości (tabliczki) a jedynie mała drewniana tabliczka z pewnością powieszona przez turystów (koślawe literki na zwykłej desce).
Schodząc na Przeł. Pułaskiego dalej nie było ani jednego znaku zielonego a jedynie wprawne oko może zuważyć na odcinku blisko 2 kilometrów, kilkanaście zamalowanych oznaczeń szarą farbą. Znaki słowackie w ilości śladowej.

Fakt, że nie łatwo jest się tam zgubić ale takie podejście do znakowania szlaku i jego utrzymania w szczycie sezonu to po prostu kpina.

Bartek Wadas

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
Post: 20-08-2012 23:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Mam podobne wrażenie - w maju tego roku szedłem z Tylicza przez Lackową do Wysowej; schodząc z Ostrego W. zamiast schodzić granicą, postanowiłem iść "tak jak znaki" czyli obniżyłem się o "trochę" i początkowo na leśnej drodze były stare zielone, które potem poznikały (było kilka zamalowanych) a ponieważ rozpadało się na dobre, wziąłem "azymut" i wkrótce wyszedłem z lasu wprost na restaurację "Arkadia" i na przystanek Voyagera (napisałem o tym gdzieś, chyba na str.PTTK-u - do tej pory brak odp.).
Nie wiem, komu podlega r.Lackowej - Krynicy czy Gorlicom ?
Pozdrawiam :-)

_________________
"... Jeszcze nie czas swe marzenia do walizek kłaść,
jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr..."


Na górę
Post: 21-08-2012 09:05 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Z tego co wiem, to zielony szlak PTTK od Przełęczy Cigelka aż do okolic Dzielca (792 m) w zamyśle Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK przeznaczony jest do likwidacji. To wszystko przez te uzgodnienia ze Słowakami, o których tutaj można przeczytać: http://ktg.pttk.pl/index.php?mod=news&a ... 1339221457 . Krótko mówiąc, KTG PTTK stoi na stanowisku, że niepotrzebnie granicami biegną 2 szlaki, polski i słowacki, więc ustalono, że pozostanie tylko słowacki. Dlaczego akurat ten, to nie wiem... :evil: . Niektóre Oddziały nie zgodziły się z takim stanowiskiem KTG PTTK, zaburzając całą koncepcję polsko-słowackich ustaleń :) , więc powstał nie mały bałagan w tym temacie.
Oddział gorlicki zaczął kasować ten odcinek szlaku, o którym rozmawiamy, bowiem słowacy już zmienili kolor swojego szlaku z Cigielki do granicy, z koloru żółtego, właśnie na kolor zielony. Plan był taki (wg KTG PTTK i słowaków), żeby zamiast szlaku zielonego Stróże - Wysowa - Krynica, powstał szlak zielony: Stróże - Wysowa - Cigelka - Busov - Gabaltov. Więc odcinek polskiego szlaku zielonego PTTK od przełęczy Cigelka do Dzielca wg zamierzeń musiał ulec likwidacji, by na granicy w trzech kierunkach nie rozchodził się zielony szlak. Na czym stanęły rozmowy ze słowakami i z oddziałami, które miały odmienne zdanie na temat tych zmian, to nie wiem... Fakt jest taki, że my jako oddział jasielski od lat już nie odnawiamy niebieskiego szlaku granicznego, bo od lat mówią, że ten szlak jest przeznaczony do likwidacji, bowiem ma pozostać czerwony słowacki. Więc szkoda nam lokować pieniądze na szlak, który może przestać istnieć :roll: . A, że wiele się mówi, ustala, zmienia ustalenia już ustalone :wink: , a efektów w postaci konkretnych decyzji nie widać, to mamy to co mamy na szlakach granicznych :roll: .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 21-08-2012 09:53 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
A efekt jest taki, że nie ma ani zielonego... ani czerwonego.

BW.

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
Post: 21-08-2012 10:08 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Bartek Wadas pisze:
A efekt jest taki, że nie ma ani zielonego... ani czerwonego.

BW.

Na różnych spotkaniach z przedstawicielami KTG PTTK informowaliśmy o takiej groźbie (patrząc chociażby na to jaki jest stan słowackiego szlaku granicznego), że my skasujemy swoje graniczne, a Słowacy nie odnowią swojego czerwonego i nie będzie szlaków wcale. Ale wątpię, by ktoś się tym przejął i na poważnie się nad tym zastanowił. A jak widać z tego co piszesz, sprawdziły się nasze obawy :roll: .
Teraz pozostaje tylko pisać uwagi na ten temat do KTG PTTK...

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 22-08-2012 13:15 
Offline

Rejestracja: 21-07-2011 12:32
Posty: 8
witajcie,
potwierdzam, miałam okazję iść 3 tygodnie temu na Lackową od strony Izb i na przełęczy szukaliśmy wejścia na szlak.
Żadnej informacji .. weszliśmy w las i idąc naszliśmy na słupek graniczny, poźniej na kolejny itd...dotarliśmy na Lackową ale długo zastanawialismy czemu ten biedny turysta pozostawiony jest sam sobie i zdany na niekoniecznie czytelne oznakowania.schodziliśmy na Bieliczna juz na "czuja", korzystając z leśnych dróg...
Szkoda że ktoś władny tego nie dopatrzył i nie zareagował przed sezonem.
Pozdrawiam


Na górę
Post: 22-08-2012 15:51 
Offline

Rejestracja: 22-03-2008 15:17
Posty: 20
powiadają, że "ryba psuje się od góry 8) znaczy głowy" i tak chyba jest z PTTK
ciekawe kto "beknie" jak jakiś turysta ulegnie wypadkowi?!!(czego nikomu nie życzę)
Klub Słowackich Turystów, PTTK znaczy KTG,
jak komuś zależy na szlakach to niestety u nas musi być społecznikiem obecnie czyt. wolontariuszem
pisanie do PTTK nic nie da, nie ma norm prawnych co do szlaków a poza tym, kto tam na " górze " przejmuje się turystą plecakowym w takim BN.
jedyne co to nagłaśniać sprawę w mediach, i podsycać coraz to nowym kawałkiem "uzgodnień" Polskich i Słowackich Klubów,

P.S swego czasu jeden z wschodnich Oddziałów PTTK dostał nieśmiałą propozycję czy by nie odnowił frg. granicznego szlaku tylko, że nie w kolorze niebieskim a czerwonym, bo Słowacy nie mają Euro, to propozycja została gremialnie wyśmiana i "...spadać na drzewo" :lol:

P.S. Bartku! bardzo ładny temat na ciekawy artykuł na pierwszą stronę Portalu BN.

z turystycznym plecakowym pozdrowieniem :wink:


Na górę
Post: 22-08-2012 16:00 
Offline

Rejestracja: 22-03-2008 15:17
Posty: 20
P.S powyższego:
te "jaja" na granicznych szlakach trwają już kilka ładnych lat:
viewtopic.php?f=2&t=2599


Na górę
Post: 22-08-2012 19:07 
Offline

Rejestracja: 30-03-2011 18:08
Posty: 6
W ubiegłą sobotę wędrowaliśmy z Izb przez Lackową do dol. Bielicznej. Zaskoczeniem było dla nas prawie KOMPLETNY brak oznaczenia. Jedyną pociechą pozostał .... szlak przeznaczony dla turystyki konnej ( :P )prowadzący w stronę Tylicza i pozwalający się odnaleźć w turystycznej przestrzeni. Jedynymi "reliktami" dawnego oznaczenia były: nieudolnie zamalowane szlaki koloru zielonego jakimś szarym malowidłem,pozostałości szlaku zielonego na jakimś obalonym przez siły natury dawnym słupku granicznym i szlaki słowackie (pamiętające ... dość odległe czasy). Te ostatnie napotkaliśmy tuż przed słynną ścianką Lackowej ( :twisted: ). Nie wspomnę o oznakowaniu szczytu. O tym, że to wierzchołek dowiadujemy się z mocno sfatygowanej tabliczki i słowackiego oznaczenia, z którego można dowiedzieć się, iż Lackowa ma 996 m ( :roll: ). Cóż różnica zapewne bierze się z faktu, iż turyści wędrujący na szczyt od strony Izb "rozdrapują" Lackową w trakcie podejścia ( :wink: ). Natomiast kierunek zejścia do dol. Bielicznej wyznaczył nam mocno przepełniony... kosz na śmieci.
Podsumowując: jeżeli chcecie dostać się na Lackową od strony Izb kierujcie się słupkami granicznymi i mapą.Odnajdziecie je już przed skrętem wygodnej ścieżki w kierunku Fricki.


Na górę
Post: 23-08-2012 22:56 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Ja też wędrowałem tyle, że od Bielicznej na przełęcz, potwierdzam to co pisaliście oznaczenia brak jednak słupki graniczne pozwalają trafić bez problemu...

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 06-07-2014 18:11 
Offline

Rejestracja: 14-02-2014 14:51
Posty: 96
Żeby narobić większego bałaganu w temacie...od pewnego czasu stoi w Wysowej szlakowskaz a na nim oznaczenie, że zielonym szlakiem jest...2,5 h na Ostry Wierch i 3 h na Lackową. To w końcu ten szlak jest czy go nie ma??


Na górę
Post: 06-07-2014 19:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
Nie ma. 8)
Ale, że tablice się pojawiły, to może coś niebawem wymyślą.

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 06-07-2014 21:39 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
creamcheese pisze:
Żeby narobić większego bałaganu w temacie...od pewnego czasu stoi w Wysowej szlakowskaz a na nim oznaczenie, że zielonym szlakiem jest...2,5 h na Ostry Wierch i 3 h na Lackową. To w końcu ten szlak jest czy go nie ma??

Tzn. od jakiego czasu?

Ja będąc końcem marca tego roku we Wysowej widziałem drogowskazy, ale zielony szlak kierował tylko do przejścia granicznego Cigelka. Dalej na wspomniane szczyty tylko szlakiem czerwonym, co zostało na drogowskazie uwypuklone. Dodatkowo wyżej widniała informacja od Oddziału PTTK Gorlice, że odcinek graniczny zielonego szlaku uległ kasacji decyzją COTG Kraków. Zresztą możecie sobie to obejrzeć jak to wyglądało w marcu: http://www.szlaki-beskid.klikklik.pl/po ... agadki.php

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 06-07-2014 22:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
Darek Z. pisze:
Tzn. od jakiego czasu?
Ja będąc końcem marca tego roku we Wysowej widziałem drogowskazy, ale zielony szlak kierował tylko do przejścia granicznego Cigelka.

Aktualnie widnieją tam już tablice kierujące zielonym bezpośrednio na Lackową (3h) - czyli tak jak kiedyś (szlak im. Wincentego Pola).
Planują nowe oznakowanie, odświeżenie starego szlaku? :roll:

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 07-07-2014 05:19 
Offline

Rejestracja: 14-02-2014 14:51
Posty: 96
20.06.2014 na szlakowskazie koło cerkwi było już oznakowanie jak pisałem w poprzednim poście...foto mogę wkleić po uzyskaniu zgody fotografa. Pozdrawiam


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl