Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 10:35

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 22-05-2014 16:07 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
Na początku przyszłego tygodnia planuję pętelkę ze startem w Foluszu. Jednym z jej rozważanych przeze mnie odcinków jest przeskok z Bodaków do Wapiennego drogą leśną przez przełęcz między Kamienną Górą a Barwinokiem. Moje pytanie brzmi - czy mam się tam spodziewać jakichś niespodzianek (ponoć ostatnie wiatry poczyniły szkód w okolicy jak słyszałem), zmyłek na które trzeba by zwrócić uwagę? Na mapie droga wygląda na bezproblemową, no ale nie raz już się przekonałem że mapa a rzeczywistość to dwa różne światy, więc wolę zapytać. Z góry dzięki za podpowiedzi.


Na górę
Post: 22-05-2014 18:01 
Offline

Rejestracja: 29-01-2012 15:34
Posty: 109
Musisz trzymać się blisko potoku płynącego z północy. W prawo będzie odchodzić droga idąca pod Kornuty. Na przełęczy ostatnio sporo błota.


Na górę
Post: 22-05-2014 19:32 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
Dzięki wielkie. Czyli mapa w zasadzie nie kłamie :) A błota się nie boję, to zazwyczaj stały element moich wycieczek.


Na górę
Post: 28-05-2014 18:12 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
No i trasa zaliczona wraz z odcinkiem o który pytałem. Mapa "w zasadzie nie kłamie" ale i prawdy całej nie mówi. Niedługo po tym jak droga, którą sądząc po śladach niedawno zrywano drewno, odbija wzdłuż potoku na północ pojawia się kolejne rozwidlenie, którego oczywiście na mapie nie ma. Odnoga w prawo zdecydowanie częściej używana, szersza i widoczniejsza, postanowiłem jednak na wszelki wypadek trzymać się lewej, idącej dalej wzdłuż potoku. Błocko, zero ludzkich śladów za do sporo sarnich, jelenich a nawet wilczych 8) (edit: spojżałem jeszcze raz na zdjęcia i jednak chyba jednak borsuczych :lol: ) Choć po jakimś czasie droga właściwie znika (bagno, wysoka trawa, i tylko brak drzew świadczy że jakaś droga tam jest/była) to jednak udaje mi się dotrzeć do przełęczy. 'Znikająca' droga kończy się tam w głębokim rowie biegnącym wzdłuż szerokiej drogi dochodzącej ze wschodu. Zakładam że to wcześniejsze rozwidlenie też by do niej doprowadziło. W lewo za przełęczą pojawia się jednak kolejne rozwidlenie i znaki szlaków konnych wskazujące na Bartne, Męcinę i Wapienne. Ani szlaków tych ani drogi która mogłaby od przełęczy prowadzić do Męciny na mapie (Compass, wyd. X, 2013) oczywiście nie ma :?

Błoto po drodze rzeczywiście było okrutne, choć na samej przełęczy sucho.


Na górę
Post: 28-05-2014 21:05 
Offline

Rejestracja: 29-01-2012 15:34
Posty: 109
Draga którą jechałeś z roku na rok coraz bardziej zarasta. Nie jest po prostu używana. Droga, którą spotkałeś na przełęczy nie łączy się z tą wcześniejszą odchodzącą w prawo. Przynajmniej jako droga a nie ścieżka. Znaki konne prowadzą na grzbiet i przy kulminacji 703 łączą się z szlakiem zielonym idącym w kierunku Kornut. Szlak konny do Męciny idzie przez Kamienną Górę i Męcińską Górę. Schodzi do "Ogrodzisk" i dalej przez Kraczonkę do Ropicy Górnej. Od Kamiennej Góry schodzi strona droga, którą pewnie zauważyłeś przy placu wywozowym a Bodakach ( tym w lesie ). A tak w ogóle to wystarczy, że w danym rejonie jest prowadzona zrywka i wtedy cały układ dróg może ulec zmianie.


Na górę
Post: 29-05-2014 16:35 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
beskidtur pisze:
Draga którą jechałeś z roku na rok coraz bardziej zarasta. Nie jest po prostu używana.


No tak to właśnie wygląda. A droga na przełęczy od wschodu świeżo poszerzana i wyrównywana, i jeszcze te rowy odwadniające...

Dzięki za informacje o konnych szlakach, wykorzytam z pewnością jak znów mnie zaniesie w tę część BNu. Szkoda tylko że Compass nie raczy takiej informacji ująć na swojej mapie :(


Na górę
Post: 29-05-2014 20:33 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
beskidtur pisze:
Szkoda tylko że Compass nie raczy takiej informacji ująć na swojej mapie :(

Z tego co się dowiedziałem, to Compass starał się by te szlaki konne ująć na swojej mapie, ale pomysłodawcy tychże niezbyt rychło i ochoczo chcieli się podzielić mapami z ich przebiegiem:). Może w nowym wydaniu mapy z 2014 roku szlaki te już są naniesione, jeśli wydawnictwu udało je pozyskać.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 30-05-2014 09:30 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
W wydaniu 2014 tych szlaków brak.


Na górę
Post: 08-07-2014 19:27 
Offline

Rejestracja: 08-07-2014 18:57
Posty: 2
No nie naniesiono sieci szlaków konnych, bo inwestor (Stowarzyszenie Beskid Zielony) nie udostępnił przebiegu tych szlaków. Trudno było samemu "zebrać" przebieg tych szlaków, bo to byłoby olbrzymie i kosztowne przedsięwzięcie - razem jest to prawie 1000 km szlaków. A rzeczywiście szkoda, bo szlaki te są wyjątkowo solidnie wyznakowane w terenie, często prowadzą zupełnie nowymi (pozbawionymi innych szlaków) ścieżkami i mogą być bardzo przydatne w planowaniu nowych tras. Mając powyższe na uwadze, podjąłem wiele prób uzyskania informacji o przebiegu tych szlaków, wykonałem dziesiątki telefonów, napisałem kilka maili, w końcu osobiście udałem się po ich odbiór na umówione spotkanie w Gorlicach w siedzibie stowarzyszenia i niestety nie otrzymałem mapy. Wiosną zasugerowano mi wyjaśnienie problemu: szlaki zostały wyznakowane bez konsultacji z właścicielami terenu ( Lasy Państwowe, drogi publiczne, drogi prywatne) i dlatego raczej nie należy publikować ich przebiegu. Szkoda, bo wykonano kawał roboty.
Jednocześnie informuję, że przebieg tego odcinka został uwzględniony w przewodniku rowerowym"Beskid Niski na rowerze" (trasa 8). Tam znajduje się zweryfikowana mapa, opis słowny, a ponadto naniesiono na mapę ten fragment szlaku konnego. Polecam przewodnik, tym bardziej, że osobiście jestem jego autorem :lol:
o przewodniku na: http://compass.krakow.pl/aktualnosci/12 ... WOSC-2014/
Polecam
Roman Trzmielewski
Współwłaściciel Compass (twardy rowerzysta!)


Na górę
Post: 09-07-2014 06:47 
Offline

Rejestracja: 29-01-2012 15:34
Posty: 109
Według mojej wiedzy, wszystkie szlaki zostały wyznakowane w uzgodnieniu z właścicielami terenu. Zostały podpisane stosowne umowy.
Wyjątkiem są niektóre nadleśnictwa. Po interwencjach "turystycznej" organizacji wstrzymały się one z podpisaniem ostatecznych umów
lub poprosiły o zawieszenie już zawartych porozumień.


Na górę
Post: 09-07-2014 07:17 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Witamy na forum :-) Może teraz będzie łatwiej? ;)
RoT pisze:
...Trudno było samemu "zebrać" przebieg tych szlaków, bo to byłoby olbrzymie i kosztowne przedsięwzięcie - razem jest to prawie 1000 km szlaków.

Tym bardziej dziwi Wasze podejście do sygnałów przekazywanych przez użytkowników :-( Nie chodzi mi w tym przypadku o w/w szlak ale o inne obiekty oznaczane na mapach. Skąd np. na tegorocznym wydaniu BN pojawiły się dwa cerkwiska w Wernejówce? Czy możecie sprawdzić, kto dawał Wam informację o danym obiekcie do zamieszczenia na mapie? Interesuje mnie konkretne przypadki:
1. cmentarz z WW na W od Terpiaka/ na S od Baraniego - okolice Łupkowa. Tego cmentarza nie ma, wg info od leśników może być pod nowopowstałą stokówką :-(
2. Cmentarz na stokach Baraniego - ten sam rejon. Co to za cmentarz? Nie znalazłem tam nic. Czy to nie jest sygnał od kogoś łażącego z wykrywką, że znalazł mogiłę? Jeśli tak to było i upamiętnił ją krzyżem z patyków to ciężko będzie to teraz odnaleźć, nie mówiąc co będzie po pewnym czasie. Ja nic nie znalazłem, leśnicy nic nie wiedzą (przynajmniej Ci, z którymi rozmawiałem)
3. Cmentarz z WW na E od granicy na odcinku Wierch nad Łazem-Buniów (Bieszczady część zachodnia, na wschód od Łupkowa) - leśnik interesujący się tematem cmentarzy z WW potwierdził, że nic tam nie ma, WIG-ówka milczy na ten temat, inne mapy również - skąd ta informacja?
beskidtur pisze:
Po interwencjach "turystycznej" organizacji wstrzymały się one z podpisaniem ostatecznych umów lub poprosiły o zawieszenie już zawartych porozumień.

Cóż to za "organizacja turystyczna" mająca na celu ograniczanie turystyki???


Na górę
Post: 09-07-2014 10:37 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Dlugi pisze:
Cóż to za "organizacja turystyczna" mająca na celu ograniczanie turystyki???

Dlugi, dość pokrętnie zadałeś to pytanie, sugerując to i owo:). Myślę, że beskidtur'owi chodziło o PTTK (nawet podejrzewam który Oddział...), które zakwestionowało pewnie przebieg niektórych odcinków przyszłych szlaków konnych przebiegających wspólnie ze szlakami pieszymi. Sam swego czasu to zrobiłem, kiedy to przedstawiciele tegoż Stowarzyszenia przyjechali do Jasła do PTTK-u, stwierdzając wtenczas (patrząc na prowizoryczne mapki), że niezbyt szczęśliwym rozwiązaniem jest poprowadzenie szlaku konnego razem ze szlakiem pieszym żółtym z Wilszni do Smerecznego... I nie miało to nic wspólnego z ograniczaniem turystyki :wink: , ale raczej ze zdrowym rozsądkiem :) . Inną sprawą pozostaje to, czy ktoś się przejął tym co mówiłem wtenczas... :wink:

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 09-07-2014 11:50 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Pytając o tę organizację ani przez chwilę na myśl mi nie przyszła PTTK. Namnożyło się wiele różnych organizacji i myślalem że to któraś z nich.
A co do wspólnego przebiegu szlaków pieszego i konnego - obiekcji większych nie mam, byle tylko tabun po mokrej ziemi nie przeszedł, bo wtedy trochę ciężej się idzie. Nawóz zawsze można ominąć, tym bardziej że mały nie jest a więc i widoczny :-) Wilsznię zawsze górą opuszczałem, najwyżej narażając się na ochrzan, ale tamtędy różni terenowcy przejazdy sobie urządzają więc cóz ja pieszo się przemieszczając mogę zaszkodzić?
Byleby nie było jak w BPN, że trasy konne niedostępne są dla piechurów...


Na górę
Post: 09-07-2014 15:22 
Offline

Rejestracja: 29-01-2012 15:34
Posty: 109
z tego co wiem to;
- przez Wilsznię i Smereczne przebiega Transbeskidzki Szlak Konny wyznakowany na długo przed powstaniem MPN.
- jest on akceptowany przez obecne władze MPN
- w Smerecznym przebiega (wraz z szlakiem pieszym) po terenach prywatnym dwóch wlaścicieli, z którymi podpisane są stosowne umowy
- PTTk O Jasło nigdy nie ograniczało turystyki konnej


Na górę
Post: 10-07-2014 10:02 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
beskidtur pisze:
z tego co wiem to;
- przez Wilsznię i Smereczne przebiega Transbeskidzki Szlak Konny wyznakowany na długo przed powstaniem MPN.

Teoretycznie masz rację :wink: , w praktyce po tym szlaku nie było śladów od dawna już :) , czyli mówiąc inaczej nie było go...

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl