Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 12:31

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 758 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 135 36 37 38 3951 Następna
Autor Wiadomość
Post: 20-01-2017 20:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2010 20:29
Posty: 23
Dzięki za wyjaśnienie, nie słyszałem o tym... I jako oficjalny powód podawano równoległy przebieg słowackiego szlaku?


Na górę
Post: 21-01-2017 22:08 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
piters pisze:
Dzięki za wyjaśnienie, nie słyszałem o tym... I jako oficjalny powód podawano równoległy przebieg słowackiego szlaku?

To był jeden z powodów. Ale to był powód, który spłynął na Oddziały PTTK znienacka, bo nikt nie uzgadniał tego wcześniej z zainteresowanymi. Tzw. góra uzgodniła coś ze Słowakami no i wymyślono, że skoro nasz szlak graniczny nie prowadzi do końca tylko granicą, to może zostać skasowany, a słowacki szlak zostanie. I później to forsowano na siłę. Oczywiście były też podawane powody finansowe, że nie ma pieniędzy na utrzymanie zbędnych szlaków itp. Ale jak dla mnie to mały wiarygodny argument był, bo przecież PTTK nie dawało nam pieniędzy na odnawianie szlaków, tylko były to dotacje celowe z Ministerstw, a i od Marszałka Województwa pozyskiwaliśmy pieniądze, więc trudno mi zrozumieć taką nadgorliwość włodarzy od szlaków w PTTK do ich kasowania - szczególnie, że chodzi tu o drugi co do długości szlak pieszy górski w Polsce.
Najważniejsze, że szlak został uratowany i chyba już nikt nie odważy się go skasować :).

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 22-01-2017 12:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2010 20:29
Posty: 23
Nawet nie to, że drugi (w sumie należałoby go dokładnie zmierzyć, bo ostatnio GSB "skurczył się" do 496 km, ale nie mam danych, jak to wygląda po korekcie pod Jordanowem - za to GSS rozrósł się do 444 km) - przede wszystkim jest to szlak ważny. Może nie ma nim za wiele infrastruktury, co jednak może być też atutem szlaku, natomiast poza GSB za bardzo nie ma alternatywy dla długodystansowego wędrowania między Beskidem Sądeckim a Bieszczadami. Zmuszanie do korzystania ze szlaku słowackiego byłoby według mnie obciachem dla PTTK. Nie wiem, skąd takie pomysły, naprawdę są/były niepoważne :?


Na górę
Post: 23-01-2017 20:43 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Było już o obozie Konfederatów barskich pod Wysową, teraz przyszedł czas na próbę zrekonstruowania przebiegu bitwy tamże. Oto i ona :), przedstawiona przez Pana Macieja Śliwę: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... igelka.php

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 29-01-2017 09:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2010 20:29
Posty: 23
Fajny tekst, szkoda tylko że nie ma odnośników, czy cytatów z materiałów źródłowych. Bo nie wiem, skąd np. wiadomo że Rosjanie zdobyli tylko wzgórze 598,7 m n.p.m.?
A z innej beczki dopytam: w Wojkowej chodzi o wał graniczny, opisany przed laty przez T. Nowalnickiego, czy może o coś innego? Na północnych pograniczach Orawy oraz starostwa nowotarskiego mamy takich wałów całe kilometry; wnioskując z przebiegu datujemy je orientacyjnie na 1770 (kordon sanitarny).


Na górę
Post: 29-01-2017 14:02 
Offline

Rejestracja: 30-12-2010 19:11
Posty: 61
Ciekawy tekst,szacunek dla pana M.Śliwy za ciągłe odkrywanie Konfederacji.Mam tylko małe zastrzeżenie, w miejsce ,węgierskie chłopstwo" można było napisać ,,miejscowe chłopstwo" jak już mamy być poprawni politycznie.Tymczasem wyszła NOWA historia ,jak to Węgrzy bili Konfederatów.


Na górę
Post: 02-02-2017 20:59 
Offline

Rejestracja: 14-12-2010 19:44
Posty: 287
Lokalizacja: Jasło
Witam!
Temat: Czeremcha.

● W przewodniku Od Komańczy do Bartnego znajdziemy:
„W pierwszych dniach kwietnia 1769 roku stacjonował we wsi konfederacki oddział pod Łubieńskim. Dowódca pisał o swoich podkomendnych do Pułaskiego:
podczas obozowania mego w polu na dniu wczorajszym wielkie gwałty we wsi i w karczmie poczynili. Żyda bili, gorzałkę darmo wypili, a co większe skrzynki odbijali, pieniądze zabrali
Konfederaci udali się stąd do Barwinka, by połączyć się z zaciągami formowanymi po słowackiej stronie. W Czeremsze założono obóz warowny, skąd oddziały dowodzone przez Miączyńskiego chadzały aż pod Przemyśl”.
[W. Grzesik, T. Traczyk, Od Komańczy do Bartnego, Wyd. Stanislaw Krycinski 1982, s. 76]
● W przewodniku Beskid Niski dla prawdziwego turysty autorzy piszą:
W 1769 r. konfederaci założyli w Czeremsze warowny obóz, z którego dokonywali wypadów nawet pod Przemyśl.
● U Pieradzkiej drobna wzmianka:
Słynny [chyba raczej osławiony – mar-k] Marcin Lubomirski pracował, aby wznowić konfederację po Sandomierz i Sanok, w ciągu 1769 r. miało nastąpić koło Czeremchy połączenie polskich zaciągów z nowymi formowanymi na Węgrzech. Przypuszczalnie w Barwinku nastąpiło spotkanie wojsk 7 kwietnia, stamtąd ruszono do Biecza dla dalszego werbunku.
[Krystyna Pieradzka, Na szlakach Łemkowszczyzny, Kraków 1939, reprint 2003, s. 45]
● Natomiast w Ostatnim rycerzu Europy znajdziemy:
Rotmistrz książęcy, niejaki Rudzki, już wybierał kontrybucje w południowych powiatach. Przychodzą nowe zaciągi, formowane przez Lubomirskiego w Kurimie. Regimentarz Łubieński o nich donosi księciu w liście z 6 kwietnia:
„obozowania mego w polu na dniu wczorajszym wielkie gwałty we wsi i w karczmie poczynili. Żyda bili, gorzałkę darmo wypili, a co większe skrzynki odbijali, pieniądze zabrali”. 29).
Pułaski wraz Łubieńskim obozowali wówczas na stoku góry Czeremcha koło wsi Grab, na samej granicy węgierskiej.
----------------------------
290. Autor powołuje się na przypis u Konopczyńskiego, Kazimierz Pułaski, Życiorys., s. 78, przypis 4.
[Janusz Roszko, Ostatni rycerz Europy, Wyd. Śląsk, Katowice 1983, s. 132]
● Teraz Konopczyński:
W przypisie [4] znajdujemy ten sam tekst o „gorzałce i skrzynkach” na liście datowanym 6 kwietnia. W liście tym, na odwrocie, jest dopisek Kazimierza Pułaskiego, że nazajutrz roześle uniwersały do oblaty.
Z dopisku wynika, że list nie był kierowany do Kazimierza Pułaskiego (nie pisałby przecież do siebie!), jak chcą autorzy Od Komańczy do Bartnego, a do księcia Lubomirskiego. Dziś już tego nie sprawdzimy. Oryginał znajdował się w Bibliotece Ordynacji Krasińskich, a tę spalili celowo Niemcy w październiku 1944 r. Co wcale nie wyklucza jakiegoś innego i wiarygodnego potwierdzenia – np. wydobyte i odczytane listy konfederatów z tego okresu.
Przytoczę za Emanuelem Rostworowskim: W nauce historycznej błąd miewa uporczywe życie; raz zapuściwszy korzenie może w postaci pseudofaktu owocować przez wiele pokoleń.
Na owy czas stan naszej wiedzy nie pozwalał na pewne stwierdzenie: tak, tu był obóz!
Gdy zaistniała kwestia warownego obozu w Czeremsze, zwróciłem się do Wojciecha Krukara (chyba nie muszę wyjaśniać kto zacz?) o opinię. Odpowiedział, że zbierając materiały do tworzonych przez siebie map, nie zetknął się nawet ze wzmianką o takowym, natomiast umieścił na swojej mapie obóz w Barwinku. Dodał, że zlokalizował obóz w Łupkowie, jednak brak czasu nie pozwala na pogłębienie tematu – był to rok 2013.
Dzisiaj, po udostępnieniu mapy v. Miega i radarowych map Geoportalu, sytuacja może się zmienić - w każdej chwili spodziewać się należy sensacji.
Za Emanuelem Rostworowskim: Plewienie starego ogrodu jest jednak rzeczą nie mniej pożyteczną jak karczowanie dziewiczych lasów. Ponowna zaś uprawa „tradycyjnej” gleby może niekiedy wydać zgoła nietradycyjne frukta.
A ja ucieszyłbym się bardzo, gdyby obóz się znalazł, bo graniczny szlak wzbogaciłby się o jeszcze jedną atrakcję i jeszcze jeden atut dla KSzKB! Zwróciliśmy się w tej materii do leśników – oni przecież „są u siebie w domu”. I jak na razie pan Edward Marszałek z krośnieńskiej Dyrekcji LP, który także zapalił się do tematu, na krynickich spotkaniach wymienił Radoszyce z hipotetycznym miejscem warownego obozu. Pokładamy duże nadzieje – kto jak kto, ale oni najlepiej wiedzą, co w korze piszczy. Rozmawiałem jakiś czas temu z leśniczym z Moszczańca (przy drodze do Jasiela) o lesie Hamry – Oskar Kolberg wspominał o jeszcze czytelnych mogiłach konfederatów barskich w tym lesie. Leśniczy zaprzeczył istnieniu jakichś śladów mogił. A Las Hamry jest doskonale widoczny z wysokości – jest ciemniejszy z nasadzonej tu jodły. No cóż, nie mam skrzydeł! Chyba żeby dronem.
Powróćmy do Czeremchy.
U Konopczyńskiego, w Kazimierzu Pułaskim pojawia się wieś Czeremcha, ale w o rok odleglejszym czasie, po bitwie w Dęborzynie (w źródłach 13 lub 15 V 1770 r.).
[…] Jak tylko zebrał swe siły, posłał Pułaski raport do Generalności o porażce. Przyjęto go z filozoficznym spokojem. »Nie umniejsza ona (porażka pod Pilznem) bynajmniej szacunku męstwa i waleczności JWPana«, pisał Pac na pocieszenie, »owszem więcej jeszcze przydaje lustru i okazałości. Nie od nas, ale od szczęścia zawisło placu potyczki utrzymanie, a to jest codziennie odmiennem, w niniejszym zaś wojowaniu naszego stanie dosyć jest chwały drogo go przedać, a nie jest strata tak wielka w ludziach, iżby łatwo kompensowaną nie była, osobliwie kiedy jeszcze tak siła kosztowała nieprzyjacielowi«
Na przyszłość przecież obowiązywać ma prawidło: »bez wyraźnego dołożenia się« nie ruszać w głąb kraju, aż wspólna ułożona będzie planta, i to mianowicie z Miączyńskim, który tymczasem przeniósł swój obóz na wschód, za przełęcz dukielską do wsi Czeremchy, oraz z Walewskim i Karczewskim konsyljarzem warszawskim, których oddziały tylko w ich nieobecności miały wprost słuchać rozkazów łomżyńskiego [Kazimierza Pułaskiego – mar-k]
Oczywiście przydawanie doradców, i to po części niższej rangi (pan Kazimierz cenił sobie wysoko godność marszałkowską), miało posmak cierpkawy dla ambicji pokonanego; w dodatku Miączyńskiemu jednocześnie poszczęściło się lepiej, bo w trakcie jego wypadu z Radzimińskim aż pod Przemyśl radziwiłłowski pułkownik Drost (rodem zdaje się Duńczyk, u nas Drozdem zwany), w początkach maja zabrał w Gródku Jagiellońskim regiment Wieniawskiego, 113 ludzi z dobrym orężem, końmi, umundurowaniem.
[Wł. Konopczyński, Kazimierz Pułaski. Życiorys, PAU Kraków 1931, s. 142-143]
Przepisałem spory fragment, bo zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy mają dostęp do tego opracowania.
Jakoś łączą mi się te wypady Miączyńskiego aż pod Lwów, tylko, że dzieli je przeszło rok czasu! Rodzące się wątpliwości wcale nie przekreślają możliwości istnienia obozu, ale właśnie może te wątpliwości pomogą w jego odkryciu. Moje wątpliwości dotyczą kalkowego powtarzania wydarzeń, które zapewne działy się w różnym czasie vide list Łubieńskiego z dopiskiem Pułaskiego, czy rajd Miączyńskiego.
Sama Czeremcha wymieniona jest trzykrotnie (jak do tej pory): list Łubieńskiego (?), wzmianka o przeniesieniu obozu Miączyńskiego i jeszcze jedna wzmianka o manifeście odbierającym marszałkostwo księciu Marcinowi, który to manifest przywieźli do Czeremchy Wilkoński i Czerny-Szwarcenberg, nowokreowani marszałkowie tzw. Ogniwa, a datowany 8 kwietnia 1769 r.

Przydałby się jeszcze obóz w Grabiu do kolekcji, tak przecież często wzmiankowany w dokumentach i literaturze barskiej – powstał by przepiękny łańcuszek! Na koniec znów Rostworowski:
Któryż historyk nie doznał tego, że źródło odczytane we wczesnym etapie stało się dużo wymowniejsze (niekiedy wręcz zmieniło sens), gdy powrócił do niego rozporządzając dojrzalszą koncepcją? Słowa jakby przypisane naszej Czeremsze!
OBY!
Pozdrawiam, mar-k


Na górę
Post: 04-02-2017 18:14 
Offline

Rejestracja: 11-02-2011 17:59
Posty: 80
mar-k napisał:
"Przydałby się jeszcze obóz w Grabiu do kolekcji "

Mam takie nieodparte przekonanie, że obóz konfederatów w Grabiu znajdował się w miejscu cmentarza wojennego nr.4
Na miejscu konfederatów, własnie tu założyłbym obóz mając pod kontrolą drogę na Przełęcz Beskid nad Ożenną i za plecami granicę.
Na miejscu Dusana Jurkovica, tu właśnie założył bym cmentarz mając częściowo zniwelowany teren.
Pozdrawiam.


Na górę
Post: 09-02-2017 10:28 
Offline

Rejestracja: 14-12-2010 19:44
Posty: 287
Lokalizacja: Jasło
Witam!
Już przerabialiśmy ten temat. To samo było z obozem pod Wysową. Mnie też wydawało się (!), że Czerszla jest bardziej odpowiednia. Ale musimy pod uwagę zasady, którymi kierowali się konfederaci budując je. Wszystkie rozpoznane dotąd obronne obozy konfederatów, usytuowane były tuż przy granicy (300-500 kroków). To były, jak sądzono, tzw. „bezpieczne plecy”. No, akurat pod Wysową, nie były tak bezpieczne. I gdy tylko rzucić okiem ma mapę: odległość cmentarza nr 4 do granicy, to dzisiejsze dwa kilometry, a gdyby w pobliżu skrzyżowania dróg ustawić kilka dział, to mamy "ogarnięty obóz i zaryglowaną drogę w obydwu kierunkach. I żadnej drogi odwrotu. Ja nie jestem specjalistą od fortyfikacji, by zając definitywne stanowisko – a może już niedługo obóz, raczej jego pozostałości, przestaną być tajemnicą???
Chociaż zdaję sobie sprawę, że ten teren „nakryty” jest działaniami I. i II. wojny światowej, zwłaszcza drugiej. Cieszyłaby lokalizacja obozu, udokumentowana artefaktami z epoki. Dla dobra tych pozostałości potrzebne są badania archeologiczne dla udokumentowania i prawnego usankcjonowania miejsca.
Przybyły nam dwa nowe obozy: Łupków i Roztoki, a to już dużo, jeśli „dołączą” Grab i Konieczna, to mamy przepiękny łańcuszek w całym ciągu Pasma Granicznego Beskidu Niskiego.
I co z ty zrobić?
Pozdrawiam, mar-k


Na górę
Post: 01-03-2017 12:22 
Offline

Rejestracja: 14-12-2010 19:44
Posty: 287
Lokalizacja: Jasło
28.+1 = 249.
Dzisiaj mamy pierwszego marca – rok nie przestępny, ale jakby z obowiązku należy pamiętać o 249. rocznicy zawiązania konfederacji barskiej. Miałem cieniutką nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto będzie pamiętał o tym. No niestety – nie! W refleksji… to nawet nie jestem zdziwiony – przecież to Forum Historyczne!!!
A i tytuł działu po temu!
Zatem porozmawiajmy może o pieczarkach!
mar-k


Na górę
Post: 01-03-2017 14:02 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Mar-k, jesteś niesprawiedliwy:
http://beskid-niski.pl/forum/viewtopic.php?f=16&t=7894&start=105#p46198


Na górę
Post: 01-03-2017 14:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
mar-k pisze:
przecież to Forum Historyczne!!!

Jedno z wielu na tutejszym forum.

mar-k pisze:
Zatem porozmawiajmy może o pieczarkach!

To jest Forum Beskidu Niskiego, a nie tylko pieczarek i konfederatów barskich.

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 08-03-2017 09:57 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
W opracowaniu, na które namiary w innym wątku podał morganghost pytając o lokalizację jezior osuwiskowych

( BESKID NISKI, opracowała Joanna Bukowiec
Uaktualnienia, poprawki, wzbogacenie treści Jerzy Iwaszkiewicz(jerzyaai@tlen.pl) , grudzień 2013r
)

Autorka wymieniając ślady pobytu Konfederatów Barskich na tym terenie, wymienia m.in.
"Brzozowy Krzyż na terenie obozu w Blechnarce."

Materiały, z których korzystała autorka sięgają do 2013 r, nie są więc mocno przestarzałe, przynajmniej niektóre z nich. W pracy tej, pobieżnie ją przeglądając, dostrzegłem parę błędów. O powyżej cytowanej informacji nie mam pojęcia. Może ktoś ze znawców tematu to skomentuje.


Na górę
Post: 09-03-2017 12:11 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Jak ktoś ma chęć i czas, to 18 marca 2017 roku w Jedliczu odbędzie się prelekcja na temat Konfederacji Barskiej na naszym terenie. Organizatorzy zapraszają - wstęp wolny. Szczegóły tutaj: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... lekcje.php

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 16-03-2017 12:10 
Offline

Rejestracja: 07-03-2017 15:16
Posty: 1
O to już w tę sobotę. Mam nadzieję, że czas mi pozwoli i będę miał okazję posłuchać.

_________________
Zobacz jak rozróżnić zmarszczki i co stosować na poszczególne z nich http://www.rodzaje-zmarszczek.pl/


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 758 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 135 36 37 38 3951 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl