Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 11:08

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 20-09-2005 17:10 
1. Relacja ze spotkania VW Garbusów w Radocynie!

I już po spotkaniu właścicieli ZABYTKOWYCH POJAZDÓW marki VOLKSWAGEN wyposażonych w silniki typu boxer chłodzone powietrzem, popularnie zwanych GARBUSAMI, które odbyło się w Hotelu Nadleśnictwa w Radocynie. Zjawiło się 12 "garbusów" i 4 "ogórki"; najstarszy z roku 1958, najmłodszy 1973. Liczba osób 35 (łącznie z dziećmi), wiek uczestników ... od 1 roku do 50 lat. Uczestnicy spotkania dojeżdżali do Hotelu po drodze publicznej, na której wbrew wcześniejszym fałszywym insynuacjom nie ma zakazu ruchu, co nawet zostało potwierdzone przez Nadleśnictwo na piśmie, a obszerny parking przed hotelem może pomieścić ponad 50 aut i drugie tyle na sąsiednim placu.

W piątek: przyjazd, ognisko, długie nocne "rodaków rozmowy", tematy wszystkie prócz polityki.

W sobotę: deszczowa i zimna pogoda pokrzyżowała plany, więc planowana piesza (!) wycieczka z przewodnikiem po okolicy: brodami Wisłoki do Nieznajowej a potem przełomem Zawoi, została skrócona do pieszej (!) wycieczki do bacówki w Czarnem. Od Pana Darka, naszego przewodnika, który najlepiej zna okolicę, bo 20 lat temu zakładał bazę namiotową w Radocynie i do dziś się nią opiekuje, dostaliśmy olbrzymią porcję wiedzy i wydrukowane miniprzewodniki. Po południu tzw. "parada" do Regietowa na "Dni Huculskie", dokąd zostaliśmy zaproszeni przez Gazetę Krakowską. Deszcz, deszcz, deszcz ... więc i planowany po powrocie mecz siatkówki nie odbył się. Wieczorem zamiast ogniska spotkanie w świetlicy hotelowej, i znów długie nocne "rodaków rozmowy" przy gorącym bigosie przygotowanym przez Panią Wiolę i zimnym piwie sponsorowanym przez organizatorów.

W niedzielę: opuściliśmy hotel wcześnie rano, bo przyjeżdżali dewizowi myśliwi mordować bezbronne zwierzątka. Posprzątaliśmy (!) po sobie i odjechaliśmy do domów pełni wrażeń ze spotkania ze starymi znajomymi, poznania nowych "garbusiarzy", możliwości pochwalenia się naszymi odrestaurowanymi autami, wymiany doświadczeń i wspaniałego odpoczynku w pięknym otoczeniu. Dla wielu uczestników był to pierwszy kontakt z tym rejonem, mieli więc okazję poznać okolicę, nauczyć się wiele z historii i podziwiać niepowtarzalne krajobrazy.

Do wszystkich rozczarowanych: żadnych zniszczeń - na które tak oczekiwali - nie było. "Garbusy" to nie auta terenowe czy motocykle. Kto nie wierzy jak było, niech zapyta miejscowego podleśniczego i leśniczego z sąsiedniego leśnictwa, którzy towarzyszyli nam podczas spotkania.

Obszerna fotorelacja ze spotkania w Radocynie jest na stronie http://www.garbusy.net

------

2. Ostrzeżenie przed fałszywymi postami!

Nie wszystkich zainteresowała ta relacja, więc teraz komentarz, niestety znacznie dłuższy, ale bliższy niektórym "internetowym turystom".

3 tygodnie temu na liście dyskusyjnej pl.rec.gory i na forum pewnej stronie internetowej, o zbliżonej tematyce, rozpętana została dyskusja przez post zawierający nierzetelne i niesprawdzone informacje. Przypominam linki:
http://niusy.onet.pl/niusy.html?t=watek ... id=8048567
http://www.beskid-niski.pl/forum/viewto ... 75d3e8ab02

Dobre obyczaje, nie mówiąc o tzw. "kodeksie dziennikarskim", który obowiązuje też na stronach internetowych, może nie prawnie, ale na pewno etycznie, wymagają, że jeżeli pisze się tekst krytyczny, to najpierw należy próbować sprawdzić "u źródła". Tymczasem tekst postu został napisany bez sprawdzenia faktów. Co więcej, zacytowany został tylko fragment wygodny do rozpętania dyskusji. Nie sadzę aby z premedytacją, raczej z braku umiejętności. Po mojej odpowiedzi, że post insynuuje nieprawdę, ... cisza, nie licząc nielicznych - ale nie od sprawców zamieszania - wypowiedzi dziękujących za wyjaśnienia, lub dalsze jakby nic fantazjowanie. Gdy się popełni błąd, obojętnie czy świadomie, czy nieświadomie - istnieje w języku polskim słowo "przepraszam". I tego zabrakło. A to nie sprawa nie tylko "kodeksu", to również sprawa kultury i dobrego wychowania.

Opisane zjawisko dotyczy niestety wielu publikacji internetowych, nie tylko na tej liście, czy forum wspomnianej wyżej strony internetowej: każdy może upublicznić każdą informację, nawet fałszywą, a autocenzura i zastanowienie się na tym, co się pisze i jakie tego mogą być skutki zanim kliknie się "wyślij" lub naciśnie "enter", jest bardzo rzadka. Byle szybciej, byle więcej, byle agresywniej, ... byle jak.

Ten tekst chciałem umieścić już 3 tygodnie temu, ale odczekałem, aby moje wzburzenie uspokoiło się, słowa złagodniały, i tak się stało, ale milczeć w takich sprawach nie wolno. Nie pogodzę się nigdy z takimi praktykami.

Piotr Gryglaszewski (Kraków)
vwkaeferWYTNIJTO@gentlemansclub.de

PS. Ten sam post umieszczam na "rec.pl.gory". Ewentualne uwagi proszę kierować bezpośrednio na adres mailowy (po usunięciu wstawki antyspamowej); nie sądzę, aby publiczna dyskusja interesowała większość prawdziwych turystów.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 20-09-2005 20:55 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Nie rozumiem człowieku o co w ogóle ci chodzi ?
Kolejna autoreklama ?
Ledwie przebrnąłem przez te dyskusje które zapodałeś pod linkami - i jaki wyciągam wniosek - normalne dyskusje. Jedni za, inni przeciw. W ogóle sądzę że jak na prywatny zlot to zrobiliście kupę niepotrzebnego szumu i zamieszania wokół swojego spotkania. Przykładowo ja, kiedy umawiam się ze znajomymi że spotkamy się samochodami na publicznej drodze to nie zawiadamiam o tym ani nadleśnictwa ani gazet tylko się spotykamy i nic nikomu do tego. A o znaki drogowe sie nie pytam tylko po prostu patrzę na nie i sie do nich dostosowuję.
Kiedy to wszystko jeszcze raz przemyślałem doszedłem do wniosku że ten cały "szum" został zrobiony specjalnie aby jak najwięcej ludzi dowiedziało sie o waszym "prywatnym" (prywatny to on był przed ogłoszeniem w necie, zawiadomieniem mediów i kogo sie tylko jeszcze dało) zlocie.

Jest tam gdzieś wśród tych wypowiedzi że na forum BN wątek o tym zlocie rozpoczął kto inny niż B.Wadas - jakieś głupawe toto jest - kto może mieć dostęp do konta administratora...

Nie wiem - może jeszcze komuś potrzeba troszkę poleżeć - przetrzeźwieć.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 20-09-2005 22:46 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Forum i grupy dyskusyjne wymyślił ktoś kiedyś jako miejsce w którym można wymienić poglądy, informacje i zaprezentować własne zdanie.
Później powstał termin nazwany neologizmem „netykieta” określający po prostu zwyczajowo przyjęty regulamin dyskusji, jedną z jego zasad jest wyrażanie poglądów w taki sposób by nie urażać innych.
Na forum beskid-niski.pl ścierają się czasami osoby o różnych poglądach ale jak dotychczas umiar i rozsądek został zachowany.
Jak widać do czasu…

Proponuję powrócić do postu rozpoczynającego dyskusję, którego potwierdzam… ja jestem autorem.
Proponuję raz jeszcze przeczytać post i zastanowić się ponownie nad użyciem następujących pojęć „tekst krytyczny”, „tekst postu bez sprawdzenia faktów”, ” post zawierający nierzetelne i niesprawdzone informacje”
Jak można używać takich sloganów w przypadku postu, który był cytatem z Wasze strony. Więc co było nierzetelne i niesprawdzone?? Mój post czy informacje z Waszej strony?
A to że ostrzegam… mam do tego prawo… jak napisałem, forum służy wymianie informacji i poglądów… A jeśli ty to traktujesz tak osobiście i personalnie… to jest to problem Twój i Twojego towarzystwa (widocznie nie pierwszy raz)
Jako że kulturę i dobre wychowanie postrzegam według innych standardów niż ty… użycie słowa przepraszam byłoby hipokryzją.

Strzeżmy się fałszywych postów – wróg czuwa

Cytuj:
Ten tekst chciałem umieścić już 3 tygodnie temu, ale odczekałem, aby moje wzburzenie uspokoiło się, słowa złagodniały, i tak się stało, ale milczeć w takich sprawach nie wolno. Nie pogodzę się nigdy z takimi praktykami.

Szkoda, że tego nie zrobiłeś.


Bartłomiej Wadas
Autor i administrator portalu
Autor wszystkich postów podpisanych "Bartek Wadas"[/quote]


Na górę
 Tytuł:
Post: 20-09-2005 23:15 
Nie upoważniłem Pana do zwracania się do mnie "Ty". Obojętne ile ma Pan lat, a ile ja (ja dokładnie 50). Inny standard wychowania? Bo wnioskuje z wypowiedzi wyżej, że mogą być różne. Jestem zszokowany. Za dobre rady dziękuję. Pozostanę przy moich staroświeckich zasadach.
I obiecuję, że nigdy nie zabiorę więcej głosu na tym forum.

Piotr Gryglaszewski (Kraków)
(opuszczam tytuły i stopnie naukowe, stanowiska, autorstwa, itp. i itd.)
vwkaeferWYTNIJTO@gentlemansclub.de
www.gryglaszewski.com | www.garbusy.net


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 20-09-2005 23:20 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Piotr Gryglaszewski pisze:
Nie upoważniłem Pana do zwracania się do mnie "Ty".


I za to mogę przeprosić.

Piotr Gryglaszewski pisze:
(opuszczam tytuły i stopnie naukowe, stanowiska, autorstwa, itp. i itd.)


hm... wydaje mi się, że też je pominąłem.


Na górę
 Tytuł:
Post: 21-09-2005 09:22 
Offline

Rejestracja: 06-01-2005 16:20
Posty: 42
Jednak jest różnica między samochodziażami w górach a turystami pieszymi. Własnie padła deklaracja, że już nigdy ten Pan się tu nie wpisze. Obrażanie się za byle co :?: Nie takie tu ogniste dyskusje były a jakoś nikt się nie obraża na amen, że już nigdy, itp. Widać zwiedzanie gór na własnych nogach bardziej utwardza i uczy zdolności do wymiany poglądów, i nie obrażania się.
..........
........
........
ale teorię wysmażyłem :D :D :D mimo moich wątpliwych tytułów i stopni naukowych, stanowisk, autorstw, itp. i itd.


Na górę
 Tytuł: Ciekawedyskusje
Post: 21-09-2005 15:24 
Cze! Uroloki ma chyba racje, trochę tu za dużo halasu o nic.
Pozdro!


Na górę
   
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl