Góry
  • Turystyka piesza
  • Mapa wydawnictwa PTR Kartografia na podkładzie map WIG
  • Mapa wydawnictwa Compass. Wydanie III z 2005 roku.
Łemkowie i Łemkowszczyzna
  • Łemkowie
Obiekty i miejscowości
  • Miejscowości
  • Cmentarze wojenne
  • Cerkwie i kościoły
  • Tabela obiektów
Przyroda
  • Przyroda
Noclegi
  • Noclegi
  • Jak znaleźć nocleg?
  • Dodaj ofertę
Galerie zdjęć
  • Najlepsze zdjęcia
  • Galerie tematyczne
  • Zdjęcia archiwalne
Informacje praktyczne
  • Przejścia graniczne
  • Komunikacja
  • Pogoda
Sport
  • Rower
  • Sporty zimowe
Portal beskid-niski.pl
  • Wyniki zakończonego konkursu
  • Księga gości
  • Subskrypcja
  • Linki
  • Mapa portalu

 

/ Obiekty / Czarna - dawna cerkiew greckokatolicka
 

Czarna - dawna cerkiew greckokatolicka

Kategoria:Cerkwie i kościoły
Miejscowość:Czarna (foto)

Czarna - dawna cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Dymitra obecnie użytkowana jako kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy będący filią parafii w Brunarach. Cerkiew znajduje się na wzniesieniu za potokiem, po południowej stronie drogi prowadzącej ze Śnietnicy do Uścia Gorlickiego. Nie sposób jej niezauważyć - stoi na terenie otwartym, jest widoczna z drogi i zwraca uwagę swoim pięknym kształtem oraz zadbanym otoczeniem.
Jej dzisiejszy stan techniczny to niewątpliwie zasługa proboszcza parafii Brunary - księdza Franciszka Chodora, dzięki staraniom, którego świątynia prezentuje się tak okazale.
Niestety jest ona rzadko odwiedzana przez turystów wędrujących przez Beskid Niski gdyż nie prowadzi tędy żaden znakowany szlak turystyczny.

Cerkiew w Czarnej powstała w 1764 roku - jest to jedna z najstarszych cerkwi na Łemkowszczyźnie. Jej dzisiejszy wygląd odbiega znacznie od jej stanu pierwotnego. W pierwszej połowie XIX wieku (prawdopodobnie w 1823 roku) przeprowadzono przebudowę cerkwi efektem czego min. znacznie przedłużono prezbiterium przez co dziś trudno pomylić ją z inną cerkwią Beskidu Niskiego. Kolejny remont kapitalny przeprowadzono w 1930 roku. Parafianie sprawują opiekę nad świątynią w sposób wzorowy a ostatni poważny remont miał miejsce z końcem wieku XX-go.

Cerkiew w Czarnej to świątynia drewniana, trójdzielna (charakterystyczne wydłużone prezbiterium, kwadratowa nawa, babiniec) o konstrukcji zrębowej, wieża o konstrukcji słupowo-ramowej, z pochyłymi ścianami z charakterystyczną dla wielu wież cerkiewnych - izbicą. Słupy wieży obejmują babibiec. Jak większość cerkwi na Łemkowszczyźnie, prezbiterium ma skierowane w kierunku wschodnim (cerkiew orientowana). Ściany kryte gontem. Dach o konstrukcji namiotowo-kalenicowej. Nad nawą dach namiotowy, dwukrotnie łamany uskokowo z niewielką kalenicą łaczącą z konstrukcją wieży. Dach kalenicowy znajduje się również nad częścią prezbiterium. Hełm wieży oraz kopuła prezbiterium baniaste z pozornymi latarniami, w nawie i wieży na podstawie czteropołaciowej a nad prezbiterium - ośmiopołaciowej. Całość przykryta blachą.

W cerkwi znajduje się kompletny, barokowy ikonostas pochodzący prawdopodobnie z okresu budowy cerkwi. Całość w bardzo dobrym stanie, jego konserwacji dokonano pod koniec lat 90-tych XX-go wieku.
W ikonostasie są jednak ikony, które powstały zanim powstała świątynia. Warto zwrócić szczególną uwagę na ikonę namiestną przedstawiającą św. Dymitra z Salonik, która datowana jest na rok 1689. Z tego samego roku pochodzi również ikona świętego Mikołaja, która wyróżnia się spośród innych ikon przedstawiających tego popularnego na Łemkowszczyźnie świętego, z niespotykanie szerokim, na dodatek bladoczerwonym omoforionem narzuconym na szaty świętego. Z tego okresu pochodzi też rząd ikon świąteczych oraz ikony apostołów w rzędzie Deesis.
Warte zainteresowania są carskie wrota, które posiadają bardzo dekoracyjną oprawę. Na carskich wrotach w ramach w kształcie serca, znajdują się ikony przedstawiające czterech ewangelistów oraz Zwiastowanie z Archaniołem Gabrielem i Marią. Ikony te oplecione są winoroślą z zielonymi i czerwonymi winnymi gronami.

Przy północnej ścianie nawy znajduje się ołtarz boczny z ikoną Matki Bożej z Dzieciątkiem (Hodegetria) powstałą na początku XVI-go wieku. W XVIII wieku przemalowano ikonę i dopiero podczas prac konserwatorskich udało się na powrót przywrócić jej stan pierwotny. W górnych rogach ikony namalowane są postacie archanioła Michała i archanioła Gabriela, na dole ikony przedstawieni są święty Joachim i święta Anna.

Wnętrze świątyni zdobi polichromia ornamentalna i architektoniczna pochodząca z pierwszej połowy XIX wieku (według Ryszarda Brykowskiego datowana jest na rok 1823). Odnawiana gruntownie w 1930 roku przez S. Tenerowicza a jej ostatnią konserwację przeprowadzono w latach 90-tych XX-go wieku.

W świątyni znajduje się również wiele obrazów współczesnych - bł. Jana Pawła II, św.Faustyny Kowalskiej czy zamontowane na ścianach stacje drogi krzyżowej a jedna z ikon pochodząca z Czarnej (przedstawiająca św. Dymitra) znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
W babińcu chór muzyczny z ozdobnie pomalowaną balustradą.

Cerkiew otacza mur z kamieni. Do świątyni z parkingu prowadzi wybetonowana ścieżka z trzema współczesnymi, drewnianymi bramkami. Kolejna skromniejsza bramka (o konstrukcji metalowo-drewnianej) znajduje się od strony południowej i poprzez betonową ścieżkę prowadzi na cmentarz wiejski na którym znajdują się zarówno nagrobki współczesne jak i z początku XX-go wieku. W najstarszej części cmentarza znajduje się kilka nagrobków z przełomu XIX i XX wieku.

Msza święta: niedziela godzina 9.30
W 2012 roku świątynia umieszczona na Szlaku Architektury Drewnianej udostępniana jest zwiedzającym od połowy kwietnia do połowy października (poniedziałek-piątek). W pozostałych terminach klucze od cerkwi znajdują się u mieszkańca Czarnej - Jana Jelińskiego.



Tryb pełnoekranowy - niebieski button na panoramie (koniecznie !),
SHIFT - przybliżenie, CTRL - oddalenie


Tryb pełnoekranowy - niebieski button na panoramie (koniecznie !),
SHIFT - przybliżenie, CTRL - oddalenie


Tryb pełnoekranowy - niebieski button na panoramie (koniecznie !),
SHIFT - przybliżenie, CTRL - oddalenie


Liczba zdjęć: 19
Czarna
Czarna
Czarna
Czarna
Czarna
Czarna
Czarna
Czarna
Czarna
Czarna
Czarna
Czarna
Czarna
Czarna
Czarna
Czarna
Czarna
Czarna
Czarna

Aktualizacja: 2012-11-04




beskid-niski.pl na Facebooku


 
5164

Komentarze: (1)Dodaj komentarz | Forum

Imię i nazwisko:
E-mail:
Tekst:
Suma liczb 6 i 4: (Anty-spam)
    ;

Realistic Newborn Baby Dolls (yohgrf@gmail.com) - 2023-08-04 06:13:47
Provide you with some general guidance on "wwwsentro-knittingmachinecom_2024" using a 48-pin knitting machine or knitting loom: Realistic Newborn Baby Dolls https://www.amazon.com/qooarker-Lifelike-Reborn-Baby-Dolls/dp/B0C6XFKYNF
 

e-mail: bartek@beskid-niski.pl
Copyright © 2003 - 2016 Wadas & Górski & Wójcik
Wsparcie graficzne: e-production.pl
praca w Niemczech|prosenior24.pl
Miód
Idea Team
Tanie odżywki
Ogląda nas 13 osób
Logowanie