Góry
  • Turystyka piesza
  • Mapa wydawnictwa PTR Kartografia na podkładzie map WIG
  • Mapa wydawnictwa Compass. Wydanie III z 2005 roku.
Łemkowie i Łemkowszczyzna
  • Łemkowie
Obiekty i miejscowości
  • Miejscowości
  • Cmentarze wojenne
  • Cerkwie i kościoły
  • Tabela obiektów
Przyroda
  • Przyroda
Noclegi
  • Noclegi
  • Jak znaleźć nocleg?
  • Dodaj ofertę
Galerie zdjęć
  • Najlepsze zdjęcia
  • Panoramy sferyczne
  • Galerie tematyczne
  • Zdjęcia archiwalne
Informacje praktyczne
  • Przejścia graniczne
  • Komunikacja
  • Pogoda
Sport
  • Rower
  • Sporty zimowe
Portal beskid-niski.pl
  • Wyniki zakończonego konkursu
  • Księga gości
  • Subskrypcja
  • Linki
  • Mapa portalu

 

/ Aktualności /
 
"Gazeta Gorlicka" - wtorek 13 listopada 2007
("Gazeta Gorlicka" jest regionalnym dodatkiem "Gazety Krakowskiej")

"Stagnacja czy rozwój"

Gorlice są miastem o kapitalnym położeniu, atrakcyjne i latem, i zimą. I grzechem jest niewykorzystanie tego. Górale zjednoczyli się, nauczyli zarabiać na zimie, w Tatrach powstają całe kompleksy narciarskie z dobrą bazą gastronomiczną i hotelarską. U nas też były ambitne plany, wielkie postulaty rozwoju ośrodków narciarskich, plany inwestycji... a jak jest naprawdę? - pisze EWA BUGNO

Plany goniły plany, samorządowcy i architekci prześcigali się w koncepcjach rozwoju regionu zimą, a życie udowodniło, że to były raczej marzenia, bo nie zostały zrealizowane. Dalej się planuje i marzy, a narciarze z Gorlic jeżdżą na Słowację lub do Krynicy, Bukowiny Tatrzańskiej czy Kluszkowic na narty. Zamiast w Gorlickiem to poza powiatem zostawiają pieniądze. Żyjemy w XXI wieku, minimalny standard zobowiązuje. A Magura i Małastów wypadły z tego minimum.

Plany okazały się marzeniami
Inżynier Andrzej Gajewski opracował koncepcję programowo-przestrzenną rozbudowy stacji narciarskich Magury i Małastowa. W planie był wyciąg krzesełkowy w Małastowie do góry 1100 m, docelowo drugie krzesełko dwuosobowe 1400 m, ono połączyłoby górną stację pierwszego krzesełka z górną stacją Magury. W koncepcji rozbudowy - nartostarda długości około 3 km z Magury do Małastowa, dwa hotele całoroczne po 50 miejsc, jeden ponad domkiem myśliwskim, drugi tzw. górski na stacji przesiadkowej krzesełek, teren pod wioskę turystyczną, domki typu bungalow, ścianka wspinaczkowa, boiska do siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, miejsce grillowe, wypożyczalnia rowerów koło parkingu w Małastowie. Magura i Małastów miały staś się całorocznymi ośrodkami. Krzesełka docelowo funkcjonowałyby zimą i latem, wyposażone byłyby w zaczepy na rowery. Już w 2006 roku mówiło się, że priorytetem na 2006 rok jest dośnieżenie Małastowa i takery jako atrakcja. To narty na rolkach gumowych z normalnym butem narciarskim, w lecie będzie można na nich jeździś w Małastowie na stoku.
Z tego ambitnego planu obecnie realizowane jest jedynie dośnieżanie Małastowa.
Z czasem uznano za priorytet rozwój Małastowa bez połączenia wyciągiem z Magurą. Mówiło się o tym któryś sezon z kolei, dopiero teraz stawiane są pierwsze kroki w tej dziedzinie.
O lodowisku też dyskutowało się ambitnie. Ten obiekt, powstały w 1978 roku, również planowany był do użytku całorocznego. Latem miały tam funkcjonować korty tenisowe ze sztuczną trawą.
- O rozwoju Małastowa informuje się prawie 30 lat. 27 lat temu pisałem pracę magisterską o zagospodarowaniu Małastowa i Magury w urządzenia narciarskie. Irytuje opieszałość w realizacji planów. Koncepcja połączenia Małastowa wyciągiem z Magurą jest nierealna, natomiast sam rozwój Małastowa jest konieczny. Powinny tam byś dwa albo trzy szybkie, nowoczesne wyciągi, porządny parking i ubikacje, potrzebne jest też oświetlenie drugiego stoku. Byłem w Małastowie przedwczoraj, roboty przy śnieżeniu trwają. Jesteśmy daleko w tyle za innymi ośrodkami. Nawet w Smerekowcu potrafiono w ciągu jednego sezonu zrobić piękny kompleks - śnieżenie, ratrak, chałupę z kominkiem, oświetlenie stoku, elektroniczne bramki - mówi Ryszard Cygańczuk, goprowiec, instruktor Polskiego Związku Narciarstwa.

Dlaczego się nie inwestuje?
- Od kilku lat przymierzamy się do modernizacji lodowiska. Obecnie czynnikiem chłodzącym jest amoniak, ponieważ odparowuje, to jest go coraz mniej, mamy go na pograniczu używalności. Nie ma sensu dokupowaś amoniak, przewozić i dopompowywać skoro w planach jest modernizacja i mrożenie najprawdopodobniej glikolem, a więc trzeba byłoby pozostający amoniak neutralizować. Dlatego poza drobnymi naprawami czy zakupem łyżew do wypożyczalni, nie było inwestycji. Stan techniczny lodowiska obecnie oceniam jako dostateczny, sprawy BHP są w porządku, zbiorniki z amoniakiem są terminowo przeglądane i legalizowane - mówi Stefan Maryńczak, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gorlicach.
Bieżący sezon zimowy na Magurze Małastowskiej pod kątem inwestycji można nazwać - zerowym.
- Sytuacja Magury jest skomplikowana. Trudno było o szybkie i radykalne decyzje, bo strona formalno-prawna terenu jest zróżnicowana. Część gruntów była pod trwałym zarządem miasta, pozostałą część wiąże umowa dzierżawy do 2014 roku. Wszystkie naniesienia - dolna stacja, wyciąg, ujęcie wody z systemem dośnieżania i oświetlenie stoku należy do miasta. Obecnie do nas należy grunt. Między samorządami mamy dobrosąsiedzkie relacje - nadrzędnym przesłaniem gminy i miasta jest to, by na Magurze powstała stacja na miarę naszych oczekiwań, w tym jesteśmy zgodni i to determinuje wszystkie nasze kroki, mimo rozdźwięków w kwestii interesów. Miasto podjęło decyzję, że Małastów prowadzą samodzielnie i tam też kierują wszystkie środki finansowe. My mamy trzech poważnych inwestorów krajowych. Byli oni skłonni wejść w tym sezonie, ale skoro nie mamy rozstrzygnięcia, to bezcelowe byłoby, by ktoś z zewnątrz administrował stok. Tegoroczna zima jest więc stracona dla Magury pod katem inwestycji - mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.
Jeszcze w tym tygodniu Małgorzata Małuch wyśle list otwarty do inwestorów z prośbą o deklaracje odnośnie wstępnej koncepcji zagospodarowania stoku. Znaczące będą ich odpowiedzi na pytania - co zamierzają zrobić? W jakim terminie? Za jakie pieniądze i w jakiej formule prawnej? Z tych ofert Rada Gminy wybierze "ścieżkę", którą będzie dalej podążać. Na złożenie koncepcji inwestorzy będą mieć dwa tygodnie, tak więc końcem listopada powinniśmy mieć odpowiedź - kto i co chce zrobić na Magurze.
W tym sezonie zimowym Magurę administruje jeszcze OSiR, wyciąg technicznie jest przygotowany, z końcem listopada będzie odbiór przez Transportowy Dozór Techniczny.

Małastów goni za cywilizacją
Wyciągi narciarskie w Małastowie są własnością miasta. Z budżetu miasta przeznaczono w 2007 roku 570 tys. złotych dla Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gorlicach na inwestycje w Małastowie. Zakupiono dwie armaty śnieżne po remoncie kapitalnym, rozpisano przetarg na dostawę systemów wpuszczających na wyciągi narciarskie, odbędzie się on 14 listopada, zamówiono komplet gąsienic do ratraka, z dostawą do 20 listopada. Obecnie trwają prace przy sztucznym śnieżeniu: wykonano dokumentację, zakupiono i ułożono instalację dośnieżającą, jutro będzie przeprowadzona instalacja dośnieżająca pod drogą wojewódzką, między 21 a 25 listopada zamontowane zostaną pompy oraz sterownia. Planowany termin zakończenia inwestycji sztucznego śnieżenia w Małastowie to 30 listopada 2007 roku.
- Jak będzie śnieżna zima, to Małastów zarobi na siebie i na obiekty sportowe. Pieniądze, które wypracuje, powinny iść na rozwój Małastowa, na kolejny wyciąg, poszerzenie stoku, zwiększenie przepustowości. Może to przyciągnie inwestorów miejsc hotelowych niskiego standardu. Na drodze do Koniecznej brak stacji paliw, wystąpiliśmy do Urzędu Gminy o zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego i usytuowanie stacji w pobliżu wyciągu narciarskiego. Prowadzimy rozmowy z Miejskim Zakładem Komunikacyjnym w celu uruchomienia tzw. białej linii - dodatkowych autobusów kursujących zimą z Gorlic do Małastowa. To stok rodzinny, oświetlony, będzie dośnieżony, doskonale wpisuje się w rekreację, na którą miasto może wydawać pieniądze. Kolejną konieczną tam inwestycją byłoby wydłużenie wyciągu - mówi Janusz Fugiel, wiceburmistrz Gorlic.
- Wiosną tego roku skierowaliśmy wniosek do miasta o doinwestowanie Małastowa. Dostaliśmy pieniądze i kończymy inwestycje sztucznego śnieżenia w Małastowie. Sugerowałem jeszcze w tym samym wniosku, by przy dolnej stacji wyciągu w Małastowie sprzedać część terenu na budynek wielofunkcyjny: gastronomiczno-hotelowy, by ogłosić przetarg, bo to nie jest zadanie ani miasta ani OSiRu. Do budżetu 2008 zaproponowaliśmy zakup wyciągu nowoczesnego o dużej przepustowości i modernizację jednego z istniejących - dodaje Stefan Maryńczak.
Ma rację Stefan Maryńczak, ma rację wiceburmistrz Fugiel, ma rację Ryszard Cygańczuk - Małastów musi się rozwijać, sztuczne śnieżenie to wciąż mało. Potrzebne bezwzględnie jest oświetlenie drugiego stoku, potrzebny jest budynek z kominkiem i ubikacją, potrzeby jest też prawdziwy parking. Dobrze, że w Małastowie coś się dzieje, ale tempo zmian w stosunku do upływu czasu jest zbyt wol- ne.
Z czego to wynika? Czy byli radni uważali Małastów za "nie ich problem" i nie czuli zimowych klimatów? A może by obecnych radnych skierować na kurs jazdy na nartach? Zapewniam, że gdyby postali zmarznięci w namiocie gastronomicznym z plastikowym kubkiem herbaty w ręce bądź musieli skorzystać z oszronionej toy-toyki to szybko zrozumieliby dlaczego narciarze wybierają inne, cywilizowane stoki i dlaczego Małastów ciągle jeszcze jest w tyle.
Powyższy tekst pochodzi z Gazety Krakowskiej. Redakcja portalu www.beskid-niski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści w nim zawarte.Jeśli chcesz być informowany o wszelkich aktualnościach, nowościach, zmianach, planach i wydarzeniach, ktore związane są z Beskidem Niskim oraz działalnością portalu beskid-niski.pl a także otrzymywać raz w tygodniu zestaw linków do poświęconych Beskidowi Niskiem artykułów publikowanych w "Gazecie Krakowskiej" wyślij pusty e-mail na adres

subskrypcja@beskid-niski.pl

Aby zrezygnować z subskrypcji wystarczy wysłać e-mail z tematem "rezygnacja"

beskid-niski.pl na Facebooku


 
432

Komentarze: (0)Dodaj komentarz | Forum
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Imię i nazwisko:
E-mail:
Tekst:
Suma liczb 0 i 4: (Anty-spam)
    ;


e-mail: bartek@beskid-niski.pl
Copyright © 2003 - 2016 Wadas & Górski & Wójcik
Wsparcie graficzne: e-production.pl
praca w Niemczech|prosenior24.pl
Miód
Idea Team
Tanie odżywki
Ogląda nas 13 osób
Logowanie