Góry
  • Turystyka piesza
  • Mapa wydawnictwa PTR Kartografia na podkładzie map WIG
  • Mapa wydawnictwa Compass. Wydanie III z 2005 roku.
Łemkowie i Łemkowszczyzna
  • Łemkowie
Obiekty i miejscowości
  • Miejscowości
  • Cmentarze wojenne
  • Cerkwie i kościoły
  • Tabela obiektów
Przyroda
  • Przyroda
Noclegi
  • Noclegi
  • Jak znaleźć nocleg?
  • Dodaj ofertę
Galerie zdjęć
  • Najlepsze zdjęcia
  • Panoramy sferyczne
  • Galerie tematyczne
  • Zdjęcia archiwalne
Informacje praktyczne
  • Przejścia graniczne
  • Komunikacja
  • Pogoda
Sport
  • Rower
  • Sporty zimowe
Portal beskid-niski.pl
  • Wyniki zakończonego konkursu
  • Księga gości
  • Subskrypcja
  • Linki
  • Mapa portalu

 

/ Aktualności /
 
"Gazeta Gorlicka" - piątek 25 lipca 2008
("Gazeta Gorlicka" jest regionalnym dodatkiem "Gazety Krakowskiej")

"Różnorodność kultur łączy wielość - integruje"

W Dominikowicach i Szymbarku po raz kolejny pod patronatem "Gazety Krakowskiej" rozpocznie się Panorama Kultur

Ta doroczna impreza na stałe wrosła już w wakacyjny pejzaż Gorlickiego. Myli się ten, kto sądzi, iż jest to jeszcze jeden letni piknik. Panorama ma znacznie głębsze przesłanie.
- Mieszkamy na obszarze, gdzie od dziesiątków lat ścierają się i wzajemnie przenikają między sobą dwie kultury - łemkowska i pogórzańska. Panorama ma zaprezentować wszystkie odcienie i barwy tradycji, zwyczajów obu kultur. To przede wszystkim integracja społeczna, propagowanie rodzimych wartości - tradycji i kultury regionów oraz przyjaznego rozwoju dialogu międzykulturowego, w tym zachowanie, ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego regionu i całego powiatu gorlickiego - podkreśla zdecydowanie Franciszek Rzeszutek, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice, współorganizator imprezy.
Zgodnie z tymi założeniami każdego roku na scenie w Dominkowicach oraz na terenie szymbarskiego muzeum pojawiają się goście z kraju i z zagranicy. Prezentują folklor, zwyczaje terenów, z których pochodzą. Gościem specjalnym tegorocznej edycji panoramy będzie Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera z Legnicy.
- To grupa prawdziwych entuzjastów, którzy postawili sobie za cel ratowanie i propagowanie kultury łemkowskiej oraz podejmowanie działań mających obalać panujące stereotypy oraz uprzedzenia. Każdy występ zespołu to swoista lekcja wielokulturowości. Na scenie prezentują zarówno autentyczny, jak i stylizowany folklor łemkowski - dodaje dyrektor Rzeszutek.
Drugim godnym uwagi punktem tegorocznej panoramy będzie występ wrocławskiej grupy kabaretowej Aja - Kalambur. "Piosenki stare jak świat" to tytuł programu, jaki zostanie przez nich zaprezentowany. Piosenki Ordonki, Zuli Pogorzelskej, Eugeniusza Bodo, Miry Zimińskiej czy Adolfa Dymszy zna większość z nas.
- Program ten to powrót do okresu międzywojennego. Będzie z pewnością czasem przepełnionym niepowtarzalnym nastrojem, pewnie i nutką nostalgii do tego, co już bezpowrotnie minęło, zwłaszcza wśród dojrzalszej wiekiem części widowni. Warto dodać, że członkinią grupy jest Alicja Marszycka, laureatka Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu - dodaje.
Zwolennicy nieco bardziej współczesnych, choć związanych z folklorem, muzycznych klimatów znajdą w programie tegorocznej panoramy również coś dla siebie. Jednym w wielu gości będzie bowiem folkoworockowy zespół Redlin.
Gmina Gorlice od lat stawia na promocję i rozwój tych właśnie dziedzin. We wszystkich miejscowościach na swoim terenie ma filie ośrodka kultury, w których pracują instruktorzy i bibliotekarze.
- Poprzez różnorodne formy i metody pracy kulturalnej i edukacyjnej, niosą pośrednio bądź bezpośrednio wymierną pomoc w przygotowaniu dzieci i młodzieży oraz całych środowisk lokalnych do uczestnictwa w kulturze - mówi Franciszek Rzeszutek.
Dobrym przykładem na realizowanie tej inicjatywy jest otwarta w styczniu tego roku filia ośrodka Kultury w Bielance. W niepozornym z zewnątrz budynku, choć ciągle remontowanym i modernizowanym, tętni życie kulturalne. Młodzież i dzieci z Bielanki spotykają się właśnie tam kilka razy w tygodniu, by przy wspólnym stole sprawdzić swoje umiejętności malarskie i plastyczne.
- W domu istnieje również pracownia ceramiczna i rzeźbiarska oraz świetlica internetowa. To miejsce ma być dowodem, że jak się chce, to można wiele zdziałać. Dzięki temu młodzi będą mogli uwierzyć, że istnieje piękniejsza strona świata, którą powinniśmy wspólnie budować - podkreśla Rzeszutek. - Wykładnikiem działań w sferze dobrych praktyk, będzie podsumowanie Obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego w Bielance, jakie planujemy zorganizować 28 września - zapowiada.
(HGA)

Program imprezy
Dominikowice - 26 lipca 2008 r. (sobota)
godz. 17.00 - Zespół Folklorystyczny BESKIDY z Dominikowic
godz. 17.30 - Pokazy tańców standardowych i latynoamerykańskich w wykonaniu par tanecznych - Akademii Tańca PRESTIGE z Kobylanki (OKGG) godz. 18.00 - Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca KYCZERA z Legnicy
godz. 18.45 - Wrocławska Grupa Kabaretowa A J A - KALAMBUR z Wrocławia
godz. 19.50 - Koncert Orkiestry Dętej OSP z Dominikowic
godz. 21.00 - Zabawa taneczna

Szymbark - 27 lipca 2008 r. (niedziela)
godz. 14 - Bractwo rycerskie zamku w Dębnie/konfraternia rycerska z Krakowa
15.00 - Oficjalne otwarcie PANORAMY KULTUR
15.05 - Spektakl teatralny "DWIE DOROTKI" w wykonaniu zespołu teatralnego z Filii OKGG z Kobylanki
16.00 - Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca KYCZERA z Legnicy
16.40 - Pokazy tańców standardowych i latynoamerykańskich w wykonaniu par tanecznych - Akademii Tańca PRESTIGE z Kobylanki (OKGG)
17.00 - Folkowo-Rokowa Grupa REDLIN z Jastrzębia-Zdroju
18.15 - Kapela Regionalna SIEMIECHOWIANIE z Siemiechowa
18.45 - Wrocławska Grupa Kabaretowa A J A - KALAMBUR z Wrocławia

IMPREZY TOWARZYSZĄCE: Prezentacje dziedzictwa kulturowego: wystawy fotograficzne regionu i świata, pokazy rzemieślnicze, kiermasz wyrobów, kiermasz dziedzictwa kulinarnego regionu, stoiska gastronomiczne, park rozrywki dla dzieci, prezentacja Fundacji dogoterapeutycznej - "Husky-team". Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego. Organizatorami wspierającymi są Starostwo Powiatowe w Gorlicach. Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach oraz sołectwo w Dominikowicach.
Powyższy tekst pochodzi z Gazety Krakowskiej. Redakcja portalu www.beskid-niski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści w nim zawarte.Jeśli chcesz być informowany o wszelkich aktualnościach, nowościach, zmianach, planach i wydarzeniach, ktore związane są z Beskidem Niskim oraz działalnością portalu beskid-niski.pl a także otrzymywać raz w tygodniu zestaw linków do poświęconych Beskidowi Niskiem artykułów publikowanych w "Gazecie Krakowskiej" wyślij pusty e-mail na adres

subskrypcja@beskid-niski.pl

Aby zrezygnować z subskrypcji wystarczy wysłać e-mail z tematem "rezygnacja"

beskid-niski.pl na Facebooku


 
478

Komentarze: (0)Dodaj komentarz | Forum
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Imię i nazwisko:
E-mail:
Tekst:
Suma liczb 4 i 4: (Anty-spam)
    ;


e-mail: bartek@beskid-niski.pl
Copyright © 2003 - 2016 Wadas & Górski & Wójcik
Wsparcie graficzne: e-production.pl
praca w Niemczech|prosenior24.pl
Miód
Idea Team
Tanie odżywki
Ogląda nas 12 osób
Logowanie