• Beskid Dukielski
  • Pasma graniczne-część wschodnia
  • Pasmo Bukowicy
  • Okolice Iwonicza i Rymanowa
  • Góry Hańczowskie
  • Pasmo Magurskie
  • Dorzecze górnej Wisłoki
  • Góry Grybowskie

 

/ Góry / Beskidy / Pasma górskie / Góry Hańczowskie
 

Góry Hańczowskie

Góry Hańczowskie sąsiadują od zachodu z Przełęczą Tylicką, położone są pomiędzy rzeką Białą i rzeką Ropą z jej dopływem Zdynią. Od północy ogranicza je linia Uście Gorlickie-Smerekowiec-Gładyszów a od południa ogranicza je granica polsko-słowacka.

Region umownie zwany Górami Hańczowskimi jest bardzo zróżnicowany i ze wszystkich części Beskidu Niskiego najbardziej "górski". Tutaj znajdują się najwyższe szczyty całego pasma przekraczające często 900 metrów (Lackowa 997 m), Ostry Wierch (930 m) a tuż za granicą polsko-słowacką znajduje się Busov - najwyższy szczyt całego Beskidu Niskiego - przekraczający granicę 1000 metrów o całe 2 metry.
Strome zbocza oraz duże różnice w wysokości względnej stanowią o atrakcyjności tych gór a jednocześnie o ich trudności. Podejście na Lackową przekraczające niekiedy nachylenie 30 stopni znane jest wśród większości turystów. Nie mniejszych wrażeń dostarczają podejścia na Ostry Wierch, Kozie Żebro (847 m) i Jaworzynę Konieczniańską (881 m).
Cały ten teren to szereg malowniczych i często zamieszkałych dolin biegnących z północnego-zachodu na południowy wschód.

Cały ten teren jest bardzo zróżnicowany. Część zachodnia jest dosyć gęsto zaludniona. Wiele rodzin uniknęło wysiedleń a gopodarstwa tych, których wysiedlono zostały dosyć szybko zagospodarowane. Tak więc okolice Mochnaczki, Stawiszy, Banicy i Śnietnicy to wciąż istniejące wsie, które szlaki turystyczne z reguły omijają.
Część środkowa to położone w cieniu Koziego Żebra i Ostrego Wierchu uzdrowisko Wysowa z drogą dojazdową z Uścia Gorlickiego. Te malownicze tereny są z racji dobrej infrastruktury bardzo często odwiedzane przez turystów. Jednak z gwarnej Wysowej można się bardzo szybko przenieść do zacisznych Ropek czy Blechnarki.
Ten region "skazany" jest na rozwój. Przeżywające swój ponowny rozwój uzdrowisko Wysowa, rozpoczęta budowa stacji narciarskiej na Ostrym Wierchu oraz dobra droga dojazdowa zachęcają coraz większą liczbę turystów do odwiedzin.
Częśc zachodnia to region atrakcyjnych i wyniosłych szczytów a jednocześnie pustej i rzadko odwiedznej doliny Regetowa Wyżnego. Prócz atrakcyjnych turystycznie szczytów Jaworzyny Konieczniańskiej i Koziego Żebra teren ten obfituje w kilka ciekawych cmentarzy wojennych, które wyróżniają się spośród projektów Duszana Jurkovicza. Nie sposób ominąć cmentarzy w Blechnarce, Koniecznej, Regetowie Wyżnych i chyba najbardziej znanego na Rotundzie.
Spośród wszystkich części Beskidu Niskiego ten rejon można uznać za jeden z bardziej atrakcyjnych widokowo. Mimo zarośniętych bądź zarastających szczytów, są miejsca gdzie wyłaniają się przepiękne panoramy. Godnymi polecenia są min. Jaworzyna Konieczniańska, stoki Obycza, Wysoty, Lackowej czy Dzielca.
Teren ten również jest popularny wśród turystów preferujący dwa kółka bądź cztery kopyta.


Wszystkie uwagi kierować proszę na adres bartek@beskid-niski.pl
beskid-niski.pl na Facebooku


 
1836

Komentarze: (0)Dodaj komentarz | Forum
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Imię i nazwisko:
E-mail:
Tekst:
Suma liczb 9 i 2: (Anty-spam)
    ;


e-mail: bartek@beskid-niski.pl
Copyright © 2003 - 2016 Wadas & Górski & Wójcik
Wsparcie graficzne: e-production.pl
praca w Niemczech|prosenior24.pl
Miód
Idea Team
Tanie odżywki
Ogląda nas 19 osób
Logowanie