• Historia ratownictwa
  • Struktura i oddziały
  • Jak wstąpić do GOPR
  • GOPR w Beskidzie Niskim
  • GÓRSKI NUMER RATUNKOWY!

 

/ Góry / GOPR / GOPR w Beskidzie Niskim
 

GOPR w Beskidzie Niskim


Teren Beskidu Niskiego ze względu na swoją rozległość jest strefą działalności dwóch grup regionalnych; Grupy Krynickiej i Grupy Bieszczadzkiej. Osią rozgraniczającą ich kompetencje terytorialne jest szosa asfaltowa Żmigród-Krempna

Grupa Krynicka Stacja Centralna
(0-18)
fax 47 77 444
adres: ul. Halna 18, 33-380 Krynica
Naczelnik - Marek Wiater
W sezonie letnim i zimowym działa kilka dyżurek przy schroniskach i wyciągach. Szczegółowy ich wykaz można uzyskać w Stacji Centralnej tel. (018) 477 74 44.

Grupa Krynicka GOPR powstała w 1952 roku jako jedna z 3 pierwszych Grup w ramach struktur GOPR. Grupa (Krynicka GOPR) obejmuje swoim działaniem rozległy teren Beskidu Sądeckiego z jego pasmami Radziejowej, Jaworzyny, zachodnią nawyższą częścią Beskidu Niskiego oraz pograniczne pasmo Zimnego i Dubnego. Jest to powierzchnia około 2011 km2 na długości 150 km głównego szlaku beskidzkiego.Obecnie zabezpieczając opisany teren działa w Grupie 171 ratowników ochotników i 72 kandydatów na ratowników oraz 7 ratowników etatowych koordynujących działalność ratowniczą i szkoleniową. Ratownicy skupieni są w pięciu sekcjach operacyjnych umiejscowionych w: Krynicy-Zdroju, Gorlicach, Nowym Sączu, Starym Sączu i Piwnicznej-Zdroju. Działalność odbywa się w oparciu o nowoczesną bazę lokalową i sprzętową tj. Stację Centralną w Krynicy-Zdroju z całodobowym dyżurem, dyżurki w terenie oraz sprzęt transportowy, sieć radiołączności i sprzęt specjalistyczny.
W okresie sezonu narciarskiego ratownicy Grupy Krynickiej zabezpieczają znane stacje narciarskie takie jak: Jaworzyna Krynicka, Wierchomla, Sucha Dolina, Magura Małastowska oraz wiele innych miejsc o dużym nasileniu ruchu narciarskiego.
Corocznie ratownicy przeprowadzają około 700 akcji i interwencji, w tym wiele wypraw ratunkowych. Poza działalnością polegającą na niesieniu pomocy turystom i narciarzom, ratownicy zajmują się propagowaniem szeroko pojętej profilaktyki bezpieczeństwa w górach, między innymi poprzez: organizację pokazów ratownictwa, spotkania z młodzieżą, współpracę z mediami w zakresie informacji o warunkach pogodowych i stanie szlaków turystycznych.


Grupa Bieszczadzka

Rejonem działania Grupy jest teren polskiej części Bieszczadów oraz wschodnia część Beskidu Niskiego od drogi Żmigród Krempna. Grupa Bieszczadzka powstała we wrześniu 1961 roku., liczyła 29 ratowników pełniących dyżury w Komańczy, Wetlinie i Ustrzykach Górnych.
W chwili obecnej w Grupie Bieszczadzkiej pełni dyżury 148 ratowników ochotników, w tym 18 instruktorów, 8 ratowników zawodowych oraz 34 kandydatów.
Dysponują oi: 3-samochodami terenowymi (w tym 2 Land Rovery), 4-pojazdami Honda TRX, 4-skuterami śnieżnymi oraz różnorodnym sprzętem transportowym letnim i zimowym. Ratownicy oprócz działalności w górach biorą udział w akcjach likwidacji klęsk żywiołowych (powodzie, pożary), katastrof drogowych, poszukiwań zaginionych ludzi jak również pełnią rolę punktów medycznych dla miejscowej ludności. Wypełniając te zadania aktywnie współpracują z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Strażą Pożarną, Służbą Leśną i Parkową, Strażą Graniczną i Policją.
Podczas dotychczasowej 40-letniej działalności wzięli udział w ponad 1100 akcjach i wyprawach ratunkowych, zanotowali ponad 17 000 interwencji, przepracowali społecznie ponad 600 000 godzin.


Wykaz stacji ratunkowych
  1. Rogi - ratownik Stanisław Gołąbek tel. 013-4353308
  2. Komańcza- rat. Jerzy Żak tel. 013-4677063
  3. Stacja Ratunkowa przy schronisku na Magurze Małastowskiej tel 0-18 351-80-57

Dyżurki
  1. Dyżurka przy wyciągu na Magurze Małastowskiej sezon zimowy - godziny pracy wyciągów
Tekst pochodzi ze strony www.gopr.pl Dziękuję za zgodę na udostępnienie

Wszystkie uwagi kierować proszę na adres bartek@beskid-niski.pl
beskid-niski.pl na Facebooku


 
3545

Komentarze: (0)Dodaj komentarz | Forum
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Imię i nazwisko:
E-mail:
Tekst:
Suma liczb 9 i 4: (Anty-spam)
    ;


e-mail: bartek@beskid-niski.pl
Copyright © 2003 - 2016 Wadas & Górski & Wójcik
Wsparcie graficzne: e-production.pl
praca w Niemczech|prosenior24.pl
Miód
Idea Team
Tanie odżywki
Oglądają nas 34 osoby
Logowanie