• Historia ratownictwa
  • Struktura i oddziały
  • Jak wstąpić do GOPR
  • GOPR w Beskidzie Niskim
  • GÓRSKI NUMER RATUNKOWY!

 

/ Góry / GOPR / Jak wstąpić do GOPR
 

Jak zostać ratownikiem GOPR

Każdy chętny, młody, sprawny fizycznie, bez lęku wysokości człowiek, który pokochał góry i ludzi w nich działających, o ustabilizowanej sytuacji finansowej (ratownicy o pieniądzach nie rozmawiają, ale w pierwszym okresie cała działalność w GOPR opiera się na sprzęcie indywidualnym ), z dużą wewnętrzną potrzebą poświęcania swojego cennego wolnego czasu dla niesienia pomocy innym - powinien sprostać regulaminowym wymaganiom. I tak:

  • ratownikiem może zostać każdy niezależnie od płci ( w stosunku do kobiet są wymagania identyczne jak do mężczyzn ), musi mieć ukończone 18 i nie przekroczone 35 lat
  • najlepiej jak mieszka na terenie działania Grupy z którą chciałby się związać na dobre i na złe, będąc w pełni dyspozycyjnym , posiada bardzo dobrą znajomość topografii gór z rejonu działania swojej Grupy GOPR. Pozostałe góry polskie nie powinny być mu obce - wszak mamy zostać ratownikiem górskim,
  • musi mieć opanowaną jazdę na nartach na poziomie kursu kwalifikacyjnego (dawny P1), przy czym ten wymóg zależy od indywidualnych wymagań w poszczególnych Grupach
  • powinien znać budowę i anatomię ciała ludzkiego i wiedzę z zakresu podstawowego ( około 10 godzinnego ) kursu pierwszej pomocy przedlekarskiej ,

Ostatnie trzy wymogi są potwierdzone egzaminem przed Komisją Egzaminacyjną. Powyższe wymagania należy traktować jako ramowe. Każda z Grup regionalnych może je rozszerzyć.

Kiedy spełni już te warunki i nadal będzie chciał być członkiem braci spod znaku "Błękitnego Krzyża", musi w gronie ratowników znaleźć dwie bratnie dusze, które tak jak on uważają, że może spróbować zostać ratownikiem górskim i potwierdzą to jako członkowie wprowadzający na stosownym kwestionariuszu..

Po spełnieniu tych niewielu wymagań zostaje się ratownikiem kandydatem. Staż kandydacki trwa minimum dwa lata i nie można go skracać. W trakcie stażu należy pełnić dyżury ratownicze ( pod nadzorem doświadczonych ratowników ), nie mniej jak 120 godzin rocznie i zaliczyć szereg krótkich 2 - 3 dniowych kursów doszkalających . Zwieńczeniem jest kurs I stopnia, na którym kandydat poznaje podstawy ratownictwa górskiego. Kurs kończy się naprawdę trudnym egzaminem.

Po zakończeniu stażu na wniosek Naczelnika Grupy, Zarząd Grupy uchwałą przyjmuje kandydata w poczet członków rzeczywistych (ratowników) GOPR. Dopełnieniem jest złożenie uroczystego przyrzeczenia na ręce Naczelnika Grupy i założenie służbowej odznaki tzw. "blachy".

Myślę, że te krótkie wyjaśnienia pozwolą przybliżyć początki trudnej, aczkolwiek zaszczytnej drogi ratownika górskiego GOPR.

Tekst pochodzi ze strony www.gopr.pl Dziękuję za zgodę na udostępnienie

Wszystkie uwagi kierować proszę na adres bartek@beskid-niski.pl
beskid-niski.pl na Facebooku


 
2801

Komentarze: (0)Dodaj komentarz | Forum
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Imię i nazwisko:
E-mail:
Tekst:
Suma liczb 0 i 5: (Anty-spam)
    ;


e-mail: bartek@beskid-niski.pl
Copyright © 2003 - 2016 Wadas & Górski & Wójcik
Wsparcie graficzne: e-production.pl
praca w Niemczech|prosenior24.pl
Miód
Idea Team
Tanie odżywki
Ogląda nas 20 osób
Logowanie