• Kościół Greckokatolicki
  • Kościół Prawosławny
  • Zielonoświątkowcy
  • Konwersja na prawosławie
  • Administracja Apostolska Łemkowszczyzny
  • Cerkwie i kościoły
  • Budowa cerkwi drewnianej
  • Losy cerkwi na Łemkowszczyźnie w XX wieku
  • Ikonostas
  • Ikony
  • Proces powstawania ikony
  • Galeria ikon
  • Symbolika krzyża
  • Kalendarz juliański
  • Konflikt o cerkiew w Polanach
  • Św.Maksym Gorlicki
  • Sanktuarium na Górze Jawor
  • Tradycje i wspomnienia Świąt Bożego Narodzenia
  • Tradycje wielkanocne
  • Dni pamięci za zmarłych

 

/ Łemkowie / Tematy religijne / Budowa cerkwi drewnianej
 

Budowa cerkwi drewnianej

Poniższy tekst próbuje usystematyzować podstawowe pojęcia związane z drewnianą architekturą cerkiewną na terenie Łemkowszczyzny. Wielu autorów dążyło do stworzenia pojęcia "typowa drewniana cerkiew łemkowska", niestety przypisanie kilkudziesięciu obiektów sakralnych do jednego wzoru jest niemożliwe, każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju, oryginalny, posiadający cechy zarówno wspólne dla wszystkich cerkwi drewnianych jak i różniąc się w drobnych detalach i w podstawowych zasadach konstrukcji.
Poniższy tekst ma za zadanie jedynie ułatwić zapoznanie się z architekturą drewnianą, pozwalając wychwycić różnice a nie cechy wspólne
Nie należy również tego tekstu bezkrytycznie odnosić do wszystkich świątyń łemkowskich, bogactwo stylów w architekturze, region, różnorodność materiałów oraz różne inne wpływy wytworzyły obiekty, które różnią się w mniejszym bądź większym stopniu od przedstawionego schematu, aczkolwiek na pewno będzie on bardzo pomocny (odnosi sie to do cerkwi współczesnych, cerkwi murowanych, cerkwi współczesnych, cerkwie w tzw. ukraińskim stylu narodowym)


Położenie cerkwi:
Drewniane cerkwie łemkowskie były bardzo harmonijnie połączone z otaczającym je krajobrazem, budowano je wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu, umieszczając z reguły świątynie na niewielkich wzniesieniach podtrzymując tradycję, że dom Boży powinien stać wyżej niż domy mieszkańców wsi. Wokół świątyni sadzono gęsto drzewa spośród których z daleka widać było hełmy wież.
Teren cerkwi (kiedyś prócz świątyni znajdował się na nim również cmentarz) z reguły jest ogrodzony bądź kamiennym murkiem (czasami przykrytym daszkiem) bądź ogrodzeniem z bali drewnianych przykrytym jedno bądź dwuspadowym daszkiem z gontów. Na teren przy cerkwi prowadzą przeważnie drewniane bramki, często oszalowane pionowymi deskami lub podbite gontem.

Budulec:
Dla Łemków, najlepszym i najtrwalszym budulcem świątyni było drewno, materiał, który można było bardzo łatwo zdobyć oraz przy pomocy narzędzi ciesielskich obrobić. Przede wszystkim wykorzystywano drzewa iglaste, jednak żadna cerkiew nie została wzniesiona z najtrwalszego i najbardziej szlachetnego modrzewia (modrzew wykorzystywano jedynie do wykonywania niektórych elementów ozdobnych, elementów, które musiały być odporne na wilgoć oraz do budowy podwalin pod świątynią).

Konstrukcja cerkwi (podwaliny, ściany):
Cerkwie łemkowskie mają konstrukcję zrębową tzn. układano na sobie długie i masywne bale drewniane, łączone w narożach za pomocą specjalnych nacięć.
W XVII-tym i XVIII-tym wieku z rzadka i to tylko w miejscach wilgotnych lub niestabilnych, budowę świątyni rozpoczynano od ciągłego kamiennego fundamentu, wykorzystywano w tym celu kamienie rzeczne. Jeśli taki nie był potrzebny ze względu na wilgotność terenu, kamienie układano tylko w narożach lub całkowicie rezygnowano z fundamentu. Z czasem jednak fundament pojawiał się w każdej nowo budowanej świątyni a w tych, które takowego fundamentu nie posiadały przy okazji kolejnych remontów wykonywano fundament kamienny lub ceglany. Dla ochrony podwalin przed deszczem i wilgocią, wykonywano czasami niewielkie zadaszenie z gontów lub desek zwane fartuchami.
Bale drewniane z których budowano cerkiew, musiały być odpowiedniej długości oraz grubości. Poszczególne bale były okorowane i miały kształt półokrąglaków (rzadko były okantowane przyjmując kształt prostokąta). Bale w narożach łączono najczęściej w tzw. "rybi ogon".
Pierwotnie do cerkwi prowadziło jedno wejście od strony zachodniej (wszelkie pozostałe wejścia do świątyń są efektem późniejszych konstrukcji oraz remontów starszych obiektów). Ciekawą cechą najstarszych drewnianych cerkwi łemkowskich jest umieszczenie otworów okiennych w ścianach nawy i prezbiterium tylko od strony południowej.

Konstrukcja cerkwi - pomieszczenia:
Najwygodniej byłoby przyjąć założenie, że konstrukcja cerkwi łemkowskiej oparta jest na zasadzie trójdzielności, byłoby to bardzo proste ale niestety bardzo upraszczające różnorodność drewnianego budownictwa sakralnego. Prócz trójdzielnego charakteru cerkwi występują również inne odmiany konstrukcyjne (na planie krzyża greckiego, dwudzielne, pozornie dwudzielne, jednoprzestrzenne), jednak by dostrzec te różnice warto zapoznać się z najbardziej charakterystycznym, trójdzielnym podziałem pomieszczeń cerkwi. W konstrukcji trójdzielnej, wyróżnia się trzy prostokątne pomieszczenia, położone na osi wzdłużnej:
-prezbiterium - określane też jako sanktuarium najczęściej skierowane jest ku wschodowi (taka cerkiew nazywamy cerkwią "orientowaną"). Prezbiterium, jest najświętszym miejscem w cerkwi i prawo wstępu ma tylko sprawujący liturgię oraz służba cerkiewna,
-nawa - największa, najszersza i najwyższa część świątyni stanowiąca miejsce dla wiernych. Dawniej w nawie gromadzili się wyłącznie mężczyźni. Od prezbiterium nawa oddzielona jest "ścianą" ikonostasu.
-babiniec - często schowany pod wieżą, kiedyś służył jako osobne pomieszczenie dla kobiet

Konstrukcja cerkwi (dach):
Charakterystyczne dla łemkowskiego budownictwa drewnianego są zrębowe kopuły dachu, cztero lub ośmiopołaciowe zwane kopułami namiotowymi. Występują zarówno kopuły proste jaki jedno, dwu lub trzykrotnie łamane (na płaszczyźnie dachu powstają odpowiednio jeden, dwa lub trzy pionowe uskoki). Wielkość tych kopuł jest uzależniona od wielkości pomieszczeń (nawy i prezbiterium) nad którymi się znajdują, belkowa konstrukcja kopuły (coraz krótsze belki) jest przedłużeniem zrębu ścian. Taka konstrukcja dachu przykryta była gontem, w późniejszych czasach gont zastąpiono blachą, by podczas ostatnich remontów znów wrócić do pokrycia kiedyś najtańszym a dziś bardzo drogim gontem. W cerkwiach łemkowskich, kopuły wieńczą smukłe, baniaste hełmy z pseudolatarniami (rodzaj wieżyczki o barokowych kształtach).W obiektach późniejszych kopuły ukryte są często pod wspólną kalenicą tworząc dwu lub czterospadową połać dachu, jednak nad takimi dachami, zawsze jest tyle wieżyczek sygnaturkowych , ile pomieszczeń kryje dach.
Nad baniastymi hełmami górują najróżniejsze w formach kute, stalowe krzyże.

Wieża:
Elementem nierozłącznym, wyróżniającym cerkwie łemkowskie jest wieża, która dominuje nad całą bryłą cerkwi. Wieże-dzwonnice na całym obszarze Łemkowszczyzny są czworoboczne, wzniesione w konstrukcji słupowo-ramowej (w przypadku konstrukcji zrębowej, rozkołysany dzwon mógłby doprowadzić do rozsunięcia się belek zrębu). Wieże są posadowione bądź na słupach opartych bezpośrednio na gruncie, bądź oparte są na zrębowej konstrukcji babińca. Wieża kryje w sobie babiniec lub tworzy dodatkowe pomieszczenie - przedsionek.
Zwieńczeniem wieży o zawsze lekko pochyłych ścianach była izbica (specyficzna, prostopadłościenna "skrzynka", wystająca poza obrys ścian wieży) a w przypadku jej braku występowało pomieszczenie pseudoizbicowe nad którym górowały hełmy wież, najczęściej kształtu baniastego z pozorną latarnią, rzadziej namiotowego.Gont, szalunek
Kopuły, zadaszenia, wieżyczki, hełmy, dachy, ściany cerkiewne i wieżowe z początku podbijano gontem (gont - deseczka w kształcie klina, wykonana z drewna sosnowego, jodłowego lub świerkowego, służąca do krycia dachów. Gonty mają z jednej strony wpust, z drugiej grzebień, co umożliwia łączenie ich)., który wykorzystywano powszechnie - w lasach drzewa nie brakowało. z czasem pojawiły się zmiany w sposobie budowy świątyń, gont na dachach zastępowano blachą, natomiast gont na ścianach zastępował szalunek. Była to konstrukcja z pionowych desek (później poziomych), "nakładana" na ścianę świątyni. Dziś zarówno blachy na dachach oraz szalunek ponownie zastępowane są przez gont

Pomieszczenia dodatkowe:
-zachaty - przestrzeń powstająca w przypadku oszalowania budowli. Powstaje wąskie przejście, pomieszczenie pomiędzy konstrukcją świątyni a szalunkiem.
-kruchty - pojawiły się przy wieżach dzwonniczych od zachodu. To z reguły węższe od wieży pomieszczenie, wysunięte poza obręb konstrukcji wieży. Złączone z wieżą budowane były w konstrukcji słupowo-ramowej
-zakrystie - początkowo cerkwie łemkowskie nie posiadały zakrystii. Pojawiły się one dopiero u schyłku XVIII-ego wieku i później już były masowo dobudowywane przy północnych ścianach prezbiterium

Wykorzystano następującą literaturę:
Ryszard Brykowski - "Łemkowska drewniana architektura cerkiewna" Wrocław 1986 - Ossolineum
Magdalena i Artur Michniewscy, Marta Duda - "Cerkwie drewniane Karpat - Polska i Słowacja" Pruszków 2003 - Rewasz
Witold Grzesik, Tomasz Traczyk - "Od Komańczy do Bartnego" Warszawa 1992 - Wydawnictwo - Stanisław Kryciński
Tadeusz M. Trajdos "Cerkwie łemkowskie w Polsce" - SKPB Warszawa 1990


Wszystkie uwagi kierować proszę na adres bartek@beskid-niski.pl
beskid-niski.pl na Facebooku


 
12719

Komentarze: (34)Dodaj komentarz | Forum

Imię i nazwisko:
E-mail:
Tekst:
Suma liczb 0 i 0: (Anty-spam)
    ;

igatuescalada (ovefsf@gmail.com) - 2020-08-15 03:25:08
nike flyknit racer multicolor d?msk? renovateur nubuck bleu 1460 mono fur lined fekete sacramento kings total reflective 39thirty hatter roshe one triple blanco just fab scarpe igatuescalada http://www.igatuescalada.com/
 
flcodecamp (yzwhxzywi@gmail.com) - 2020-07-17 08:19:07
petite r?zsasz?n maxi ruha milwaukee bucks 47 nba petal rose 47 clean up casquette totallee sag iphone xs sneakersy oryginalne emerald gr?nn og gull wedding kjole mundi floral brieftasche flcodecamp http://www.flcodecamp.com/
 
bibleclues (mckrktqvex@gmail.com) - 2020-06-01 10:28:55
victorias secret r??ov? mesh pocket drawstring gym batoh five ten stealth climbing ??/a> new balance scarpe for supination adidas yeezy boost 350 v2 svart gr?nn adidas response boost lt m?skie running buty philadelphia phillies jackie robinson mlb 9forty sapka bibleclues http://www.bibleclues.com/
 
vnnrzl (oeanybvbnda@gmail.com) - 2020-05-21 12:53:23
mujeres nike air max 95 p?rpura rosado nike air max 90 ultra 2.0 2017 adidas nizza negras free rn cmtr nike adidas haven schwarz damen nike hypervenom 2018 precio vnnrzl http://www.vnnrzl.com/
 
earwny (wvtfhikyzxc@gmail.com) - 2020-05-09 00:30:38
nike new vapormax bianco sporco vapormax real jordan 13 rosso e blu air jordan retro 1 magas og neutral sz?rke stan smith adidas haditenger?szet n?i nike thea beige femme earwny http://www.earwny.com/
 
whoismrpink (zbafujv@gmail.com) - 2020-04-27 02:59:58
parajumpers coat kit name canada goose kensington not warm up nike hyperrev 2017 bianca dots pandora beads boston fox christian louboutin wedges outlet italy hermes handbag black tiger whoismrpink http://www.whoismrpink.com/
 
morphfitatx (nsphdmrqx@gmail.com) - 2020-03-05 01:19:25
puma muse metal black arizona cardinals 31 david johnson red team color stitched limited tank top jersey zapatos de futbol para bebes epic react for marathon kvinners asics gel lyte 5 bl? rosa nike air max 90 sneakerboot verde oro morphfitatx http://www.morphfitatx.com/
 
degreeshq (dbcbznhrqx@gmail.com) - 2020-01-30 03:51:57
adidas tubular radial damskie zapatillas con la letra n robe zara rose paillette adidas f99251 vs advantage basket huarache fille taille 34 royal blue and white dress plus size degreeshq http://www.degreeshq.com/
 
carseatsigns (oxuskpx@gmail.com) - 2020-01-23 10:24:11
adidas condivo 18 storm jacket borse trussardi usate nike windbreaker damen lila under armour work shirts kansas city chiefs jersey walmart lime green skater dress carseatsigns http://www.carseatsigns.com/
 
homeinspeng (kkzkenq@gmail.com) - 2020-01-15 19:12:55
city sport bluzy meskie adidas para caminar modele de robe ete 2019 asics gel quantum 360 cm herren chaussures badminton asics chi chi london dip hem dress homeinspeng http://www.homeinspeng.com/
 
caordix (elfnpnypc@gmail.com) - 2020-01-10 21:25:42
herre asics gel noosa tri 8 gr? gr?n floral dress with pockets for women nike air max 95 20th gituttio rosa nike mercurialx pro street tf rosso nero parajumpers long bear price king canada goose coat camo caordix http://www.caordix.com/
 
drpaulfinger (igianpl@gmail.com) - 2020-01-09 06:34:44
ace 16 purecontrol black midi kleider elegant buty damskie za kostke adidas puma rs x corte ingles la petite robe noire de guerlain 100ml zalando new balance herren sale drpaulfinger http://www.drpaulfinger.com/
 
hvacunitskc (joanatrfn@gmail.com) - 2020-01-07 00:15:26
prinzessin kleid blau damen sanda?y m?skie new balance off white nike precio robe de mari?e satin fluide nike air max 970g chaussure foot salle nike tiempo hvacunitskc http://www.hvacunitskc.com/
 
stephenemay (wotzrdub@gmail.com) - 2019-12-31 07:05:58
louboutin crystal daffodil pumps sale hermes bag used range nike lebron soldier 10 violet marron parajumpers denali brown hair moncler jacket peplum even gown adidas nmd runner core schwarz background stephenemay http://www.stephenemay.com/
 
twominuteview (zxsxhx@gmail.com) - 2019-11-25 17:52:13
nike air max tn baskets parajumpers long bear jacka schwarz canada goose down hoody goo goo jordan retro 6 nero acquistare pandora charm for police christian louboutin spiked blue sneakers twominuteview http://www.twominuteview.com/
 
askjms (akmemtf@gmail.com) - 2019-11-24 05:52:28
louboutin pointed toe flats nutrition hermes bag green kitchens nike lebron soldier 9 gul lyser?d parajumpers vest rest login moncler vest looks retro nike lebron soldier 10 r?d gr? askjms http://www.askjms.com/
 
anarevolori (gbxsqcwh@gmail.com) - 2019-09-26 02:34:08
jordan retro 6 rosso air jordan melo 5.5 for venta louisiana mennns asics gel noosa tri 9 himmelen bl? gull schwarz and wei? air jordan retro 12 st. louis blues adidas nhl heather line change cap kobe 9 low blu zones anarevolori http://www.anarevolori.com/
 
bar iii floral dress (ztkeqffm@gmail.com) - 2019-06-17 03:59:10
long sleeve floral dress ebay roses floral dresses ted baker light pink floral dress floral scuba knit dress floral print overlay dress floral dress on very advert bar iii floral dress http://www.cconmausa.net/bar-iii-floral-dress-dressh
 
bitcashgram (vgzuhbwuc@gmail.com) - 2019-04-02 09:24:30
original pandora charms oakley sunglasses ducati rear brake prada beige leather handbag mackage coat cleaning 50 ugg leather snow boots burberry black leather belt bitcashgram http://www.bitcashgram.com/
 
ray ban sunglasses rb2140 original wayfarer 901 (msqiuohub@gmail.com) - 2019-03-12 00:28:31
new era nfl team classic 39thirty stretch fit cap orange yellow mens nike free 4.0 v2 shoes nike kd 9 orange hvid oakland athletics dad hat nike mens kd trey 5 iv basketball shoes nike mens tracy walker elite steel jersey detroit lions nfl 47 rush vapor untouchable ray ban sunglasses rb2140 original wayfarer 901 http://www.wanderkarl.com/ray-ban-sunglasses-rb2140-original-wayfarer-901-sunglassesr
 
salessteelbar (xlhespddiwy@gmail.com) - 2019-01-19 20:24:24
prada saffiano long wallet mackage backpack sale ugg classic short boots 5825 green fendi belt adidas stan smith white blue hermes lindy price 2015 salessteelbar http://www.salessteelbar.com/
 
bukafalar (zkogmnwif@gmail.com) - 2019-01-10 06:28:20
nike air presto comet red zone bracelet chaine hermes nike roshe run supreme style man north face mountain parka jacket can the pandora princess ring be resized pandora charms new baby boy bukafalar http://www.bukafalar.com/
 
caryongpum (wtjypa@gmail.com) - 2018-12-08 23:37:04
nike flyknit racer sizing jack adidas john wall 2 pink yellow caryongpum http://www.caryongpum.com/
 
torsenli (cseidcool@gmail.com) - 2018-12-07 10:30:38
fendi dot com bag price nike free 7.0 mens red white oakley sunglasses men part moncler coat with fur collar nike all red huarache mens maschio under armour curry 5 gituttio torsenli http://www.torsenli.com/
 
ericbarrak (nmqraamd@gmail.com) - 2018-12-02 10:24:04
boston red sox baseball hats new era nyc ray ban jackie ohh 710 johnson asics gel kinsei 2 mens running shoes sale adidas samba primeknit mens red yellow air max 2017 wolf grey tile nike hyperrev 2015 mens orange grey ericbarrak http://www.ericbarrak.com/
 
araricambi (mwheiamm@gmail.com) - 2018-11-10 10:00:36
adidas neo womens raleigh mid high sport shoe unlimited links of london bubble earrings nike kd n7 for sale queens north face vest green pink themed pandora bracelet pandora diamond bracelet araricambi http://www.araricambi.com/
 
nike dunk low varsity red (uytdnf@gmail.com) - 2018-10-07 19:11:00
coach borough bag weight westjetcoach poppy handbags yelp quadcoach legacy duffle bag black holecoach luggage handbags review mac nike dunk low varsity red http://www.crane-bel.net/shoesstore/nike-dunk-low-varsity-red
 
wholesale pandora refined big braids girl charms 9 (ittknska@gmail.com) - 2018-09-27 11:07:41
where can i buy pandora charms in ukwholesale pandora charms kingston ontariowholesale pandora christmas puppy with red enamel charm online cheapestair max 90 sneakerboot green blue wholesale pandora refined big braids girl charms 925 sterling silver for sale http://www.bjlong.net/pandoraonsale/wholesale-pandora-refined-big-braids-girl-charms-925-sterling-silver-for-sale
 
nike air max plus 6 (qhsrvmtk@gmail.com) - 2018-09-22 12:13:35
nike air max motion womens black,nike air zoom structure 18 bayan,nike air force 1 low zappos,adidas superstar mens 2015,nike free rn gs id,nike lunarlon uga,nike foamposite green yellow,nike air max 97 og qs argento bullet 2017 oil nike air max plus 6 http://www.castalresources.net/nike-air-max-plus-6-shoesv
 
mens nike free flyknit 3.0 all blue christmas (gvqighemm@gmail.com) - 2018-09-20 20:40:13
nike air max 2015 70adidas damian lillard 2 rosa gituttioadidas pr?dator instinct soft groundnike lunar hyperdunk 2012 obsidian university rot mens nike free flyknit 3.0 all blue christmas http://www.imgloballearning.org/merry_en/mens-nike-free-flyknit-3.0-all-blue-christmas
 
christian louboutin shoes us (lixhcncmik@gmail.com) - 2018-08-29 04:54:09
michael kors backpacks uk ukmichael kors totes tonne zone zonemk bag australia usamk bags vanilla cake christian louboutin shoes us http://www.toledoappraisal.com/louboutinsale_en/christian-louboutin-shoes-us
 
how much are christian louboutin daffodile for sal (yrbzndh@gmail.com) - 2018-08-19 01:42:36
nike air huarache sort r?d qsnike air max black leathermujeres asics gel noosa tri 7 rojo grisair jordan 5 retro noir cool gris blanc how much are christian louboutin daffodile for sale http://www.sportsfanboys.com/louboutinclearance_en/how-much-are-christian-louboutin-daffodile-for-sale
 
ray ban rb3025 aviator w3277 for sale (fkdpiibu@gmail.com) - 2018-06-05 20:59:39
ugg nightfall boots on sale onlinenike air max 90 hyperfuse menns gulnike free flyknit 4.0 kvinners svartnike dunk low maschio gituttio ray ban rb3025 aviator w3277 for sale http://www.orillia-home-inspection.com/sunglasseswholesale_en/ray-ban-rb3025-aviator-w3277-for-sale
 
jordans cheap (dyjumcgv@gmail.com) - 2017-10-01 23:51:29
nike air max,cheap nike air max, jordans cheap http://www.airjordan4shoes.org/
 

e-mail: bartek@beskid-niski.pl
Copyright © 2003 - 2016 Wadas & Górski & Wójcik
Wsparcie graficzne: e-production.pl
praca w Niemczech|prosenior24.pl
Miód
Idea Team
Tanie odżywki
Ogląda nas 15 osób
Logowanie