|
|
|
/ Obiekty / Złota Studzienka pod Cergową
|
 |
|
Złota Studzienka pod Cergową
Tekst poniższy jest fragmentem książki "Leśne ślady wiary. Kapliczki i cmentarze na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie", której autorem jest Edward Marszałek
Nadleśnictwo Dukla
Złota Studzienka pod Cergową
Najbardziej charakterystycznym rysem krajobrazu okolic Dukli jest potężna sylwetka góry Cerowej (716 m). Na jej północno zachodnim zboczu, w lesie państwowym Nadleśnictwa Dukla, w obrębie rezerwatu "Tysiąclecia" znajduje się tzw. "Złota Studzienka". Bijące ze skały źródło obudowane jest kamienną cembrowiną, na której stoi drewniana kapliczka. W tym właśnie miejscu - jak głosi miejscowa tradycja - była pierwsza pustelnia św. Jana z Dukli. Zamieszkał tu jako młodzieniec jeszcze przed ślubami zakonnymi. Według legendy, gdy po kilku miesiącach spędzonych w samotności odwiedził dom rodzinny, matka go nie poznała. Wkrótce ciekawscy pasterze zaczęli zakłócać spokój Pustelnika, co zmusiło go do szukania bardziej odludnej pustelni na słynnym teraz Zaśpicie.
O tym miejscu wspomina Wincenty Pol w swym wierszu "Z pustyńki św. Jana z Dukli:
(...) Po sławnych niegdyś przebrzmiała już sława,
Po sprawiedliwych pozostały prawa,
Po możnych pamięć pozostała zbytku...
Ale jak bije na Cergowej źródło,
Co było w Bożej miłości poczęte,
Tu jeszcze dzisiaj w sercach nie wychudło,
I wiecznie żywe jest w pamięci - Święte!
O i nie do tych duch się w dziejach garnie,
Co żyli w złocie, a dziś śpią w marmurze
Ale co żyli dla świata nie marnie,
A dziś czuwają, jak Anieli-Stróże
Nad ową ziemia, co im rodzicielka,
Którą miłością kochali tak wielką,
Że na jej skrzydłach i za jej przyczyną
I dziś ku niebu jeszcze serca płyną.
Błogosławiony żył tu sługa Boży,
Niegdyś Jan z Dukli i wierna Cergowa,
W świętej pustynce ślady jego chowa.
Gdzie obok źródła sypiał na rogoży
I święte źródło bije tam wieczyście,
I w mrokach starych buków uroczyściej,
I wiecznie żywa tam serca prostota
Odnawia pamięć świętego żywota
Pamięć owego "świętego żywota" jest rzeczywiście żywa. "Złota Studzienka" od lat pozostaje celem pielgrzymek; zaś w trzecią niedzielę lipca odbywają się tu msze święte ze specjalnym błogosławieństwem dzieci. Tradycją staje się też obchodzenie w tym miejscu turystycznego "sylwestra". U podnóża Cergowej, w niesamowitej zimowej scenerii odprawiana jest wówczas msza święta, zaś o północy kanonadą sztucznych ogni ze szczytu góry turyści witają Nowy Rok. Działacze z krośnieńskiego oddziału PTTK w pierwszą niedzielę nowego roku organizują też tutaj tradycyjny turystyczny opłatek, będący imprezą otwierającą sezon górskich wędrówek.
W pobliżu studzienki bardzo często można spotkać salamandrę plamistą, największego krajowego płaza. Przy samej kapliczce znajduje się stanowisko języcznika zwyczajnego, jedynej paproci o pełnym liściu i stożki ostrokrężnej z klasy wątrobowców. Poniżej można znaleźć zarośla kłokoczki południowej.
Sama kapliczka stoi przy żółtym szlaku - stąd już tylko pół godziny stromego podejścia na szczyt. Prowadzi tu również ścieżka przyrodnicza wykonana przez Nadleśnictwo Dukla, zaczynająca się w Zakluczynie, przysiółku wsi Cergowa.
Nie jest to jednak jedyne źródło z kapliczką w Beskidzie, które tradycja wiąże ze św. Janem z Dukli. W Nadleśnictwie Rymanów, na zachodnim stoku góry Piotruś (728 m) znajduje się bowiem źródło nazywane "Święta Woda". Mieszkańcy Jaślisk i okolicznych wsi uważają, że to właśnie tu św. Jan szukał sobie miejsca na pustelnię. Zresztą stoki tej góry są niezwykle malownicze. Od grzbietu zwieńczonego wychodniami skalnymi schodzą w stronę kapliczki gołoborza, wśród których można spotkać poosuwiskowe jeziorka. Od lat na potężnym jaworze, wyrastającym niemal nad samym źródłem, wisiała niewielka nadrzewna kapliczka. W 2005 roku leśnicy z Nadleśnictwa Rymanów wznieśli nad kamienną cembrowiną źródła metalowy krzyż i drewnianą kaplicę, którą w czerwcu 2006 roku poświęcił ks. Józef Konieczko.
W uroczystości wzięli udział pracownicy Nadleśnictwa Rymanów wraz z rodzinami. Miejsce to pozostaje wciąż jeszcze znane tylko wytrawnym turystom.
Natomiast inne leśne źródło św. Jana z Dukli bije na stoku góry Zaśpit nad Trzcianą. Zbudowana w tym miejscu świątynia i dom rekolekcyjny jest obecnie jednym z najliczniej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w Beskidzie Niskim.
WACŁAW TUREK
Przy złotej studzience
Odchodząc w przyszłość
nie potrafię zliczyć
ile zwiędło marzeń
w mych dojrzałych latach
Przechadzam się po czasach
kiedy moi przodkowie
rozmawiali z niebem
gładkością różańca
Teraz przy złotej studzience
w cieniu starej kapliczki
uczę się pieśni jodeł
i chłodu źródlanej głębi
Los tu cichszy
troska przemija raźniej
stłumione westchnienie
o łaskę w środku lasu prosi
Liczba zdjęć: 2  | Złota studzienka pod Cergową |
|  | Złota studzienka pod Cergową |
|
|
Aktualizacja: 2014-01-02
beskid-niski.pl na Facebooku
|
|
 |
871 Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
|