Góry
  • Turystyka piesza
  • Mapa wydawnictwa PTR Kartografia na podkładzie map WIG
  • Mapa wydawnictwa Compass. Wydanie III z 2005 roku.
Łemkowie i Łemkowszczyzna
  • Łemkowie
Obiekty i miejscowości
  • Miejscowości
  • Cmentarze wojenne
  • Cerkwie i kościoły
  • Tabela obiektów
Przyroda
  • Przyroda
Noclegi
  • Noclegi
  • Jak znaleźć nocleg?
  • Dodaj ofertę
Galerie zdjęć
  • Najlepsze zdjęcia
  • Panoramy sferyczne
  • Galerie tematyczne
  • Zdjęcia archiwalne
Informacje praktyczne
  • Przejścia graniczne
  • Komunikacja
  • Pogoda
Sport
  • Rower
  • Sporty zimowe
Portal beskid-niski.pl
  • Wyniki zakończonego konkursu
  • Księga gości
  • Subskrypcja
  • Linki
  • Mapa portalu

 

/ Komunikacja / Przejścia graniczne
 

Przejścia graniczne na terenie Beskidu Niskiego

Drogowe przejścia graniczne

Barwinek - Vysny Komarnik
Drogowe przejście graniczne w Barwinku jest przejściem międzynarodowym. Należy do największych przejść granicznych na granicy południowej. Położone jest przy drodze międzynarodowej E9 i przeznaczone jest do całodobowej odprawy: pieszych, samochodów osobowych, autokarów, samochodów ciężarowych, małego ruchu granicznego.
BARWINEK (0-13) 43-77-400

Konieczna - Becherov
Przejście graniczne drogowe, przeznaczone dla międzynarodowego, całodobowego ruchu osobowego i towarowego pojazdów o ciężarze całkowitym do 7,5 t. Położone na terytorium RP - powiat gorlicki, gmina Uście Gorlickie. Znajduje się na trasie : Tarnów - Gorlice - granica państwa - Becherov - Koszyce - Bukareszt - południe Europy. Drogi dojazdowe do przejścia po obu stronach granicy są w bardzo dobrym stanie technicznym. Położone jest w atrakcyjnym turystycznie paśmie Beskidu Niskiego. W zakresie obsługi podróżnych funkcjonuje kantor wymiany walut.
KONIECZNA (0-18) 351-00-54

Radoszyce - Palota
Przejście drogowe, przeznaczone dla międzynarodowego, całodobowego ruchu osobowego i towarowego pojazdów o ciężarze całkowitym do 7,5 t. Położenie - województwo podkarpackie, powiat sanocki, gmina Komańcza.
RADOSZYCE (0-13) 46-56-420

Przejścia graniczne na szlakach turystycznych

Radoszyce - Palota - znak graniczny I/100/1
Miejsce przekraczania granicy na szlaku turystycznym przecinającym granicę państwową przeznaczone dla turystów poruszających się pieszo, rowerzystów oraz narciarzy. Czynne w okresie od 01.IV do 30.IX w godz. 8.00 - 20.00 oraz w okresie od 01.X do 31.III w godz. 9.00 - 16.00.

Czeremcha - Certiżne - znak graniczny I/141
Miejsce przekraczania granicy na szlaku turystycznym przecinającym granicę państwową przeznaczone dla turystów poruszających się pieszo, rowerzystów oraz turystów na wózkach inwalidzkich. Przejście graniczne położone jest w odległości 10 km od drogi głównej Tylawa - Komańcza. Do przejścia granicznego prowadzi droga z Jaśliska do Lipowca o nawierzchni utwardzonej a od Lipowca do samej granicy państwowej droga polna częściowo utwardzona. Do przejścia dojechać można jedynie samochodem terenowym lub skuterem śnieżnym zimą. Czynne w okresie od 01.IV do 30.IX w godz. 8.00 - 20.00 oraz w okresie od 01.X do 31.III w godz. 9.00 - 16.00.

Ożenna - Niżna Polianka - znak graniczny I/198
Miejsce do przekraczania granicy przeznaczone dla turystycznego ruchu pieszego, rowerowego i narciarskiego. Czynne od 1 kwietnia do 30 września w godz. 8.00 - 20.00. W porze zimowej od 1 października do 31 marca w godz. 9.00 - 16.00.

Regetów Wyżny - Regetovka - znak graniczny I/223
Miejsce do przekraczania granicy przeznaczone dla turystycznego ruchu pieszego, rowerowego i narciarskiego, czynne w okresie 1.VI - 31.X w godz. 7.00 - 19.00, w pozostałym okresie w godz. 9.00 - 16.00. Położenie - powiat gorlicki, gmina Uście Gorlickie.

Blechnarka - Stebnicka Huta - znak graniczny I/230
Miejsce do przekraczania granicy przeznaczone dla turystycznego ruchu pieszego, rowerowego i narciarskiego, czynne w okresie 1 VI - 31 X w godz. 7-19, natomiast w okresie 1 XI - 31 V w godz. 9-16. Na terenie Polski prowadzi do niego szlak żółty z Wysowej, a potem na terenie Słowacji także szlak żółty do Stebnickiej Huty.

Wysowa Zdrój - Cegielka - znak graniczny I/241/2a
Przeznaczone dla ruchu pieszego, rowerowego i narciarskiego. Czynne w okresie 01.04. do 30.09. w godzinach 08:00-20:00, w okresie 01.10. do 31.03 w godzinach 09:00-16:00. Miejsce zlokalizowane jest w powiecie gorlickim, Gmina Uście Gorlickie.

Zasady przekraczania granicy na szlaku turystycznym
Podstawą przekroczenia granicy na szlakach turystycznych jest ważny paszport lub dowód osobisty. Do przekraczania granicy na szlakach turystycznych przecinających granicę państwową uprawnieni są nie tylko obywatele Polski i Słowacji, ale także obywatele 33 innych państw, w tym m.in. Czech, Austrii, Niemiec, Francji, USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Belgii, Norwegii, Grecji, Danii, Izraela, Japonii, Estonii, Litwy, Łotwy, Finlandii, Irlandii, Islandii, Szwecji, Węgier.

W zgodzie z umową poruszać się można tylko po wyznaczonych szlakach turystycznych prowadzących do 22 wyznaczonych miejsc przekraczania granicy, nie wolno z nich schodzić z wyjątkiem zaistnienia sytuacji szczególnych i przypadków losowych.

Czas pobytu turysty na szlaku turystycznym przecinającym granicę państwową nie jest ograniczony, ale przekroczenie granicy może nastąpić tylko w godzinach wyznaczonych postanowieniami umowy. Turysta może więc nocować w schronisku i w dowolnym innym dniu (lecz także tylko w godzinach wyznaczonych umową) powrócić szlakiem turystycznym przecinającym granicę państwową przez to samo miejsce do przekraczania granicy na szlaku turystycznym, inne spośród 22 wyznaczonych takich miejsc lub w dowolnym czasie przez pobliskie drogowe przejście graniczne.

Umowa nie dopuszcza przenoszenia przez granicę żadnych towarów poza lekami oraz rzeczami osobistego użytku potrzebnymi na czas podróży i pobytu. Można przenosić lub przewozić sprzęt do uprawiania turystyki i sportu, pod warunkiem powrotnego ich wywozu.

Małoletni mogą podróżować po krajach Unii Europejskiej na podstawie ważnego paszportu, wpisu do paszportu rodzica, z którym dziecko przekracza granicę lub własnego dowodu osobistego
Uchwalona w dniu 16 kwietnia 2004 r. nowelizacja "Ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych" przewiduje możliwość wydania dowodu osobistego dzieciom poniżej 13 roku życia. Warunkiem wydania dowodu dla małoletniego jest zgodne pisemne oświadczenie obojga rodziców złożone w obecności urzędnika. Granicę do państw UE mogą również przekraczać dzieci (do 16 roku życia) wpisane do paszportu rodzica i w jego towarzystwie.
Osoba małoletnia nie może przekroczyć granicy na podstawie wpisu w książeczkowym dowodzie osobistym (stary typ dowodu osobistego) jego rodzica

Wszystkie uwagi kierować proszę na adres bartek@beskid-niski.pl
beskid-niski.pl na Facebooku


 
56234

Komentarze: (2)Dodaj komentarz | Forum

Imię i nazwisko:
E-mail:
Tekst:
Suma liczb 0 i 5: (Anty-spam)
    ;

Grzesiek (bepsu@int.pl) - 2022-10-17 02:23:22
Sprzed ilu lat są te informacje? Przejście Konieczna - Becherov - jaki kantor? Tam nic nie ma :)
 
Grzesiek (bepsu@int.pl) - 2022-10-17 02:23:12
Sprzed ilu lat są te informacje? Przejście Konieczna - Becherov - jaki kantor? Tam nic nie ma :)
 

e-mail: bartek@beskid-niski.pl
Copyright © 2003 - 2016 Wadas & Górski & Wójcik
Wsparcie graficzne: e-production.pl
praca w Niemczech|prosenior24.pl
Miód
Idea Team
Tanie odżywki
Oglądają nas 43 osoby
Logowanie