|
|
 |
|
"Gazeta Gorlicka" - wtorek 15 grudnia 2009 ("Gazeta Gorlicka" jest regionalnym dodatkiem "Gazety Krakowskiej")
"Cmentarz do remontu"
Drewniana wieża groziła zawaleniem
Cmentarz wojenny numer 46, znajdujący się w pobliżu przejścia granicznego w Koniecznej na wzgórzu Beskidek, byt już wielokrotnie remontowany i porządkowany. Dojść do niego najłatwiej można z przejścia granicznego czerwonym szlakiem słowackim, znajduje się bowiem na granicy polsko-słowackiej.
Pomnik centralny cmentarza stanowi wysoka wieża kamienna. Na cmentarzu pochowanych jest 164 żołnierzy austriackich i 148 rosyjskich. Właśnie drewniana konstrukcja wieży groziła zawaleniem. Była mocno przegnita i już zaczynała się przechylać.
- Niewiele brakowało, aby wieża się przewróciła. Dokonano jej rozbiórki oraz zabezpieczono drewno na okres zimowy. Zdemontowano również żelazny krzyż. Prace wykonaliśmy kilka dni temu. Był problem ze znalezieniem wykonawcy tego zadania. Trzeba było wejść na wieżę i dokonać jej rozbiórki. Dojście, a zwłaszcza dojazd do cmentarza, jest bardzo trudny. Udało się na tę część prac pozyskać fudusze z województwa, część dołożyliśmy ze środków gminnych - mówi Marek Oleś, sekretarz gminy Uście Gorlickie.
Jak wspomina Michał Bołdyś, były wieloletni sołtys Koniecznej, cmentarz był już kilkakrotnie porządkowany i remontowany. - Jak wróciliśmy z wysiedlenia, sam z żoną porządkowałem ten cmentarz. Część żołnierzy jest również pochowanych na cmentarzu przy naszej cerkwi. Cmentarz był mocno zarośnięty i zniszczony. Wieża była widoczna z Koniecznej. Generalny remont wykonano chyba w roku 1993 - Później porządkowaliśmy go jeszcze wspólnie z mieszkańcami za fundusze z gminy. Wiem, że teraz remontem zajęła się nasza gmina i byłoby dobrze, żeby dokonać remontu całego cmentarza - powiedział.
Gmina Uście Gorlickie planuje wykonać remont nie tylko wieży, która obecnie znajduje się w opłakanym stanie. - Złożyliśmy wniosek do urzędu
wojewódzkiego na trzysta tysięcy złotych. Chcemy nie tylko dokonać remontu wieży, ale i całego cmentarza, zwłaszcza grobów poległych żołnierzy. Trzeba również naprawić ogrodzenie. Gmina też przeznaczy część środków na remont cmentarza. Jak tylko dostaniemy odpowiednie środki, w zależności od warunków atmosferycznych ruszymy z dalszymi pracami. Najważniejsze, że udało się dokonać rozbiórki - uzupełnia sekretarz gminy - Marek Oleś.
Marek Podraza
Powyższy tekst pochodzi z Gazety Krakowskiej. Redakcja portalu www.beskid-niski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści w nim zawarte.
Jeśli chcesz być informowany o wszelkich aktualnościach, nowościach, zmianach, planach i wydarzeniach, ktore związane są z Beskidem Niskim oraz działalnością portalu beskid-niski.pl a także otrzymywać raz w tygodniu zestaw linków do poświęconych Beskidowi Niskiem artykułów publikowanych w "Gazecie Krakowskiej" wyślij pusty e-mail na adres
subskrypcja@beskid-niski.pl
Aby zrezygnować z subskrypcji wystarczy wysłać e-mail z tematem "rezygnacja"
beskid-niski.pl na Facebooku
|
|
 |
1132 Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
|