|
|
 |
|
"Gazeta Gorlicka" - piątek 20 listopada 2009 ("Gazeta Gorlicka" jest regionalnym dodatkiem "Gazety Krakowskiej")
"Uroczysty kermesz w cerkwi w Blechnarce"
Tegoroczny kermesz miał wyjątkowy charakter, spotkali się na nim wszyscy mieszkańcy wsi
W Blechnarce koło Wysowej-Zdroju, miejscowości położonej tuż przy granicy ze Słowacją, odbył się w cerkwi pod wezwaniem św. Kośmy i Damiana uroczysty kermesz z okazji święta patronów cerkwi.
To jedno z większych świąt religijnych w Kościele prawosławnym. Kermesz związany jest z czczeniem patronów cerkwi danej miejscowości.
Wieś licząca obecnie czternaście gospodarstw jest wyznaniowo zróżnicowana. Obecną cerkiew wzniesiono w 1801 roku. Wówczas miejscowość liczyła dziewięćdziesiąt trzy numery. Cerkiew funkcjonowała nieprzerwanie do 1947 roku. W okresie wysiedleń w ramach akcji "Wisła" miejscowość opustoszała, a świątynia stała się magazynem i stajnią dla owiec.
W 1957 roku do Blechnarki powróciło kilka rodzin. Po ponownym osiedleniu się ludzie ci przystąpili do porządkowania cerkwi i z czasem zaczęli w niej spotykać się na nabożeństwach.
W tegorocznym uroczystym nabożeństwie wzięło udział około 70 wiernych z Blechnarki, Wysowej, Gorlic i okolicznych miejscowości - prawoŹsławnych, katolików obrządków greckiego i rzymskiego. Mszę odprawili duchowni prawosławni z Wysowej, Hańczowej i Komańczy.
- Po mszy i procesji spotkaliśmy się w domu Adama i Edyty Sulimskich na poczęstunku przygotowanym przez wszystkich mieszkańców Blechnarki i ich rodziny. Było to pierwsze wspólne spotkanie. W jego organizacji pomógł nam Gminy Ośrodek Kultury w Uściu Gorlickim i Zjednoczenie Łemków.
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie spotkania - mówi Irena Szwec-Pasternak.
Państwo Sulimscy kilka lat temu przybyli do Blechnarki. Pokochali tutejszy krajobraz i miejscową ludność, prowadzą nawet stronę internetową poświęconą Blechnarce.
Marek Podraza
Powyższy tekst pochodzi z Gazety Krakowskiej. Redakcja portalu www.beskid-niski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści w nim zawarte.
Jeśli chcesz być informowany o wszelkich aktualnościach, nowościach, zmianach, planach i wydarzeniach, ktore związane są z Beskidem Niskim oraz działalnością portalu beskid-niski.pl a także otrzymywać raz w tygodniu zestaw linków do poświęconych Beskidowi Niskiem artykułów publikowanych w "Gazecie Krakowskiej" wyślij pusty e-mail na adres
subskrypcja@beskid-niski.pl
Aby zrezygnować z subskrypcji wystarczy wysłać e-mail z tematem "rezygnacja"
beskid-niski.pl na Facebooku
|
|
 |
1151 Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
|