|
|
 |
|
"Gazeta Gorlicka" - piątek 11 luty 2011 ("Gazeta Gorlicka" jest regionalnym dodatkiem "Gazety Krakowskiej")
"Żołnierze w historycznych mundurach znów w gorlickich okopach"
Do Sękowej 30 kwietnia przyjedzie około 90 rekonstruktorów z okresu I wojny światowej
Jeżeli się nic nie zmieni, to w ostatnią sobotę kwietnia, rozpoczynającą tradycyjny weekend majowy, do Sękowej zawita około 90 rekonstruktorów w mundurach pruskich, rosyjskich i austriackich z okresu pierwszej wojny światowej.
Z okazji 96. rocznicy Bitwy pod Gorlicami rekonstruktorzy planują zorganizować potyczkę wojenną nawiązującą do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w wielu miejscowościach naszego powiatu 96 lat temu w tym i na ziemi Sękowskiej. W ubiegłym roku członkowie GRH Gorlice przedstawili taką propozycję Małgorzacie Małuch, wójt gminy Sękowa, która bardzo pozytywnie przyjęła pomysł, deklarując jednoczenie dużą pomoc.
- Tworząc rok temu GRH, chcieliśmy aktywnie włączyć się w obchody dziewięćdziesiątej piątej rocznicy Bitwy pod Gorlicami. Dzięki dużej pomocy Kazimierza Sterkowicza, ówczesnego burmistrza, nasz pomysł udało się zrealizować. Wielkimi krokami zbliża się setna rocznica Bitwy pod Gorlicami. Chcemy przygotowywać ziemię gorlicką do tego wielkiego wydarzenia i co roku planujemy organizować rekonstrukcje historyczne upamiętniające dni grozy w miejscach, w których toczyły się walki trzech mocarstw, a takich miejsc w naszym powiecie jest bardzo dużo. W ten sposób chcemy przypominać o tej wielkiej bitwie nie tylko naszym mieszakńcom, ale również całej Polsce - wyjaśnia Piotr Kamiński, prezes GRH Gorlice 1915.
Sękowa nie przypadkowo znalazła się w polu zainteresowania rekonstruktorów. Pierwsza wojna światowa pozostawiła wielkie zniszczenia na tym terenie. W 1915 roku front austriacko-rosyjski utrzymywał się tu przez kilka miesięcy na linii Gorlice-Sękowa-Magura Małastowska-Konieczna. Po obydwu stronach tej linii toczyły się zażarte walki, których pozostałością są widoczne do dzisiejszego dnia ślady okopów i aż 23 cmentarze wojenne.
- Pomysł jest bardzo ciekawy. Już złożyliśmy wniosek o pozyskanie funduszy na ten cel. Myślimy o wspólnej organizacji pikniku historyczno-rekreacyjno-patriotycznego połączonego z występami naszych zespołów, pieśniami patriotycznymi, uroczystą mszą św. za ojczyznę w zabytkowym kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Sękowej, przemarszem grup oraz ich pokazem w rejonie naszego Orlika. Tam mamy nasze tereny, które znakomicie nadają się do tego celu - mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy.
Również i zabytkowy kościół wiąże się nierozerwalnie z historią tamtych czasów. Podczas działań wojennych na przełomie 1914-1915 roku został poważnie zniszczony w trakcie zaciętych walk bitwy pod Gorlicami. Drewniany materiał służył bowiem na budowę okopów i na opał.
- Do współpracy chcemy zaangażować także stowarzyszenia z terenu naszej gminy, strażaków z OSP, którzy bardzo chętnie pomagają przy takich imprezach. Myślę, że pomocy udzielą nam także starosta i urząd marszałkowski, a impreza będzie atrakcją nie tylko dla mieszkańców powiatu, ale też i dla osób przyjezdnych - dodaje Małgorzta Małuch.
Marek Podraza
beskid-niski.pl na Facebooku
|
|
 |
987 Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
|