|
|
 |
|
Muzyka cerkiewna w Beskidzie Niskim 2007
Chór Kameralny Cappella Musicae Antiquae Orientalis z Poznania oraz dyrygent, Leon Zaborowski zapraszają w dniach 8-11 lipiec 2007 na cykl koncertów "Muzyka cerkiewna w Beskidzie Niskim 2007", które odbędą się w uroczych, beskidzkich cerkwiach i kościołach.
Miejsca, daty oraz program koncertów:
Niedziela 8 lipca 2007
Pętna - godz. 13.00 - Cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy
Krynica - godz. 16.00 - Cerkiew pod wezwaniem Równego Apostołom Świętego Włodzimierza Wielkiego
Sękowa - godz. 19.30 - Kościół pod wezwaniem św. Jakuba i Filipa
Poniedziałek 9 lipca 2007
Gorlice - godz. 17.30 - Cerkiew pod wezwaniem św. Trójcy
Wysowa - godz. 20.00 - Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła
Wtorek 10 lipca 2007
Hańczowa - godz. 18.00 - Cerkiew pod wezwaniem Opieki Bogarodzicy
Uście Gorlickie - godz. 20.00 - Cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy
Środa 11 lipca 2007
Gładyszów - godzina 17.00 - Cerkiew pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego
Łosie - godzina 19.00 - Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Nowica - godzina 21.00 - Cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy
Wykonawcy:
Chór Kameralny CAPPELLA MUSICAE ANTIQUAE ORIENTALIS Poznań oraz dyrygent Leon Zaborowski
Leon Zaborowski
W 1978 ukończył Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie w klasie dyrygentury chóralnej (dyplom z wyróżnieniem). Tam też w 1985 obronił pracę doktorską. Po ukończeniu studiów podjął pracę na Katedrze Chóralistyki Akademii Muzycznej w Poznaniu jako: asystent (1978), starszy asystent (1979), adiunkt (1985), adiunkt II stopnia (1992), profesor nadzwyczajny uczelni (1998), profesor tytularny (2002).
Prowadzi klasę dyrygowania i czytania partytur.
W latach 1978-1986 prowadził Chór Mieszany Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest uczelnianym koordynatorem do spraw organizacyjnych oraz kontaktów z zagranicą. Jest także kierownikiem organizacyjnym Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych Katedry Chóralistyki AM w Poznaniu.
W 1984 założył Chór Kameralny Cappella Musicae Antiquae Orientalis, którego kierownikiem artystycznym jest do dziś. CAPPELLA specjalizuje się w muzyce cerkiewnej zdobywając liczne nagrody krajowe i międzynarodowe.
Prowadzi wykłady o muzyce rosyjskiej (w języku rosyjskim) dla studentów Instytutu Filologii Rosyjskiej UAM w Poznaniu i dla studentów Kulturoznawstwa Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
W latach 1987- 1998 był kierownikiem Chóru Teatru Wielkiego w Łodzi, przygotowując z chórem między innymi premiery takich oper, jak: "Borys Godunow" M. Musorgskiego, "Traviata" G. Verdiego, "Tosca" G. Pucciniego, "Nabucco" G. Verdiego i inne.
Zebrał, opracował i wydał w Polsce i w Rosji zbiory polskich i rosyjskich pieśni chóralnych a także (na użytek Katedry Chóralistyki) kilka zeszytów metodycznych materiałów nutowych do przedmiotu dyrygowanie.
Uczestniczy w pracach jury konkursów chóralnych w kraju i za granicą. Od roku 1995 konsultant szkolnictwa artystycznego I i II stopnia Centrum Edukacji Artystycznej, od roku 2001 ekspert Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.
Twórca i dyrektor festiwalu Dni Muzyki Cerkiewnej w Rydzynie, którego pierwsza edycja odbyła się w roku 2004.
Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.
Chór Kameralny
Cappella Musicae
Antiquae Orientalis
Chór Kameralny CAPPELLA MUSICAE ANTIQUAE ORIENTALIS powstał w 1984 roku z inicjatywy absolwenta Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie - prof. dr Leona Zaborowskiego - profesora Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Skupiając przedstawicieli różnych środowisk i pokoleń, ten poznański zespół specjalizuje się w muzyce cerkiewnej mistrzów rosyjskich XVIII-XX wieku (D.Bortnianski, M.Bieriezowski, A.Archangielski, M.Ippolitow-Iwanow, P.Czajkowski, S.Rachmaninow, P.Czesnokow).
Chór jest wielokrotnym zdobywcą nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach i festiwalach chóralnych (m.in. dwa razy został laureatem I Nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce). W ciągu 20 lat działalności CAPPELLA dała ponad 350 koncertów w kraju i za granicą.
Zespół 31 razy wyjeżdżał na zagraniczne tournee artystyczne, prezentując swój repertuar w Rosji, we Włoszech, Watykanie, Austrii, na Łotwie, w RFN, Holandii, Hiszpanii, Francji, Czechach, Grecji, Danii, Luksemburgu, Belgii, Estonii i na Litwie. Chór brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach za granicą (Włochy, RFN, Hiszpania, Łotwa, Czechy, Grecja, Luksemburg, Estonia) oraz w festiwalach krajowych (Bydgoszcz, Inowrocław, Szczecin, Włocławek, Radom, Lądek-Zdrój, Warszawa, Międzyzdroje, Częstochowa, Kielce, Łódź, Katowice, Cieszyn, Kraków).
Znaczącym wydarzeniem w historii CAPPELLI była współpraca z Teatrem Wielkim w Łodzi. Chór został zaproszony do udziału w operze M. Musorgskiego "Borys Godunow" (1987).
Organizatorem imprezy jest ASES FOR Warszawa, sponsorami: Centrum Konferencyjno-Hotelowe GLIMAR w Wysowej Zdrój oraz firma szkoleniowa Schenk Instytut.
beskid-niski.pl na Facebooku
|
|
 |
912 Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
|