Góry
  • Turystyka piesza
  • Mapa wydawnictwa PTR Kartografia na podkładzie map WIG
  • Mapa wydawnictwa Compass. Wydanie III z 2005 roku.
Łemkowie i Łemkowszczyzna
  • Łemkowie
Obiekty i miejscowości
  • Miejscowości
  • Cmentarze wojenne
  • Cerkwie i kościoły
  • Tabela obiektów
Przyroda
  • Przyroda
Noclegi
  • Noclegi
  • Jak znaleźć nocleg?
  • Dodaj ofertę
Galerie zdjęć
  • Najlepsze zdjęcia
  • Panoramy sferyczne
  • Galerie tematyczne
  • Zdjęcia archiwalne
Informacje praktyczne
  • Przejścia graniczne
  • Komunikacja
  • Pogoda
Sport
  • Rower
  • Sporty zimowe
Portal beskid-niski.pl
  • Wyniki zakończonego konkursu
  • Księga gości
  • Subskrypcja
  • Linki
  • Mapa portalu

 

/
 

Konkurs!! 10 lat z beskid-niski.pl

Początek konkursu: 30.09.2013

      www.yeti.com.pl      www.hanzel.pl

www.wropki.pl    www.ropki.com..pl    www.izby.com..pl   

www.barnilka.com    www.debowyjar.pl    www.hyrowa.pl

www.przystanekmagura.pl  http://podroznik.com.pl/wpl/  www.wysowa.com.pl
www.libra.pl    www.bezdroza.com    www.ruthenus.pl   

www.compass.krakow.pl    www.npm.com.pl    www.e-map.pl



Prawidłowe odpowiedzi oraz omówienie konkursu
"10 lat z beskid-niski.pl

Na wstępie chciałbym pogratulować laureatom konkursu a także podziękować wszystkim za udział w konkursie oraz wiele miłych słów.
Konkurs nie był łatwy - przyznaję. Pytania były o bardzo zróżnicowanym stopniu trudności. Spodziewałem się, iż najwięcej problemów sprawią pytania od "przyjaciół portalu" oraz pytanie o przystanki. Przystanki okazały się całkiem proste (tym bardziej, że z pomocą przyszły najnowsze narzędzia Google) ale decydujące karty rozdali pracownicy Magurskiego Parku Narodowego. Z zaskoczeniem przyjąłem fakt, iż najwięcej punktów uczestnicy zabawy potracili na pytaniu nr 5 i pytaniu nr 7.
Prawdziwy popis to jednak pytanie nr 8 (ciągi). Przygotowując to pytanie konsultowałem je z kilkoma osobami by było jak najmniej wątpliwości i możliwych odpowiedzi ale to co przyszło w mailach było niesamowite i zaskakujące. Okazało się, iż do każdego ciągu można znaleźć kilka jeśli nie kilkanaście odpowiedzi (niektóre z nich przytoczę - zarówno te najciekawsze jak i te najbardziej abstrakcyjne).
Uprzedzę fakty, iż wszelkie wątpliwości i nieścisłości, które pojawiały się w pytaniach były rozstrzygane na korzyść uczestników konkursu (np. wskazanie kościoła w Besku jako obiektu w Beskidzie Niskim i poza nim było punktowane).

Na szczęście punktacja czołówki nie budziła żadnej wątpliwości a w przypadku kolejnych uczestników, pojedyncze wątpliwości rozstrzygnięte na ich niekorzyść nie wpłynęły na nagrody gdyż w wiekszości były to nagrody równorzędne (dotyczy nagród książkowych).

Dziękuję za przysłanie tysięcy maili z odpowiedziami.

Bartłomiej Wadas

Pytanie 1
Najwyższym szczytem polskiej części Beskidu Niskiego jest oczywiście oczywiście Lackowa

Pytanie 2
Połącz w pary:
Jasiel - pomnik kurierów beskidzkich AK
Polany Surowiczne - runiy murowanej dzwonnicy
Ropki - Buddyjski ośrodek medytacyjny
Łosie - zagroda Maziarska
Gładyszów - cerkiew p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela
Iwla - wodospad "przy młynie"
Banica - cmentarz wojenny nr 62


Pytanie 3
Proszę o podanie daty powstania Jaśliskiego Parku Narodowego
Oczywiście. Jaśliskiego Parku Narodowego nie ma !! Jest tylko Jaśliski Park Krajobrazowy, który powstał 27 marca 1992 i ta data najczęściej była wybierana w błednych odpowiedziach.

Pytanie 4
a) 1 stycznia 1995 roku rozpoczął działalność Magurski Park Narodowy. Siedzibą Dyrekcji od czasu jego powstania jest Krempna. Fałsz !
W chwili powstania MPN-u, siedzibą Dyrekcji był Nowy Żmigród. Dwa lata poźniej, tj. w 1997 roku przeniesiono Dyrekcję do Krempnej.

b) W lipcu odbyła się kolejna "Łemkowska Watra". Już 31 raz spotkaliśmy się w Zdyni. Fałsz !
Watra odbyła się w lipcu (dużo osób pisało, że Watra odbyła się w sierpniu ale to wynikało z myleniem z Watrą na Obczyźnie, która odbyła się 2-3 sierpnia w Michałowie). Była 31-sza - to też racja ale nie 31-sza w Zdyni. Przypomnę, iż pierwsze Watry odbyły się kolejno w Czarnej koło Uścia, Hańczowej i Bartnem.

c) W czasach Konfederacji Barskiej, na terenie Beskidu Niskiego powstało wiele umocnionych obozów konfederatów. Jeden z nich, w okolicach Izb, służył za bazę wypadową Kazimierzowi Pułaskiemu. Prawda

d) Na przełomie lat 60-tych i 70-tych, do Puław, Wisłoczka oraz Woli Piotrowej sprowadzili się polscy osadnicy z Zaolzia. Tworzą oni gminy zielonoświątkowców. Prawda
Część osób podawała, iż nie jest to zdanie prawdziwe gdyż nie powstają gminy lecz zbory. Uznawałem obie odpowiedzi, gdyż nawet sami zainteresowani (zielonoświątkowcy) w części optowali za używanie tych określeń zamiennie a w częsci stawiali na ich odrębność.

e) W nocy z 27 na 28 sierpnia w Banicy koło Izb został zestrzelony samolot Halifax (JP 295) z polską załogą, który leciał z Brindisi w południowych Włoszech z zaopatrzeniem nad oblężoną Warszawę. Fałsz !
W tym pytaniu zwracano mi uwagę, iż południowo-zachodnie Włocy to nie to samo co południowe, że samolot nie wyleciał z Brindisi tylko z Campo Casale koło Brindisi, że samolot został zestrzelony na lecą nad Warszawę lecz wracając z Warszawy (w sumie prawda) lecz osoby, które tak argumentowały, z reguły nie zauważyły najważniejszego. Banica koło Izb to nie ta sama Banica (koło Gorlic, Gładyszowa, Krzywej) gdzie miała miejsce katastrofa Halifaxa.

Pytanie 5
Gdzie została wykonana każda z fotografii ?
a) Cmentarz wojenny nr 51 na Rotundzie (odpowiedź Regetów Niżny również była uznawana)
b) Polany Surowiczne - dzwonnica
c) Zyndranowa - Muzeum Kultury Łemkowskiej
d) Słowacja. Droga Przełęcz Dukielska - Nizny Komarnik. uznawane były odpowiedzi Przęłecz Dukielska, Vysny Komarnik, Nizny Komarnik. Wiele osób pisało, iż dla zmylenia czujności "przemalowałem" gwiazdy z czerwonych na białe - nic bardziej mylnego - tak po prostu padało światło. Tak na marginesie to jest to zdjęcie archiwalne gdyż samolotu już tam nie ma - "odleciał" na konserwację (oby - bardzo często takie eksponaty skupują majętni kolekcjonerzy więc trzeba obserwować czy wróci na miejsce. Póki co, jego miejsce zajęła haubica kaliber 152 mm).
e) Wlot do tunelu kolejowego pod Przełęczą Łupkowską
f) Bramka cmentarza nr 4 z I wojny światowej w Grabiu
g) Cmentarz wojenny nr 6 z I wojny światowej w Krempnej - "Na Łokciu"
h) Kaplica na Górze Grzywackiej
(choć wiele osób pisało coś o górnej stacji wyciągu gdzieś tam.....)
i) Kaplica na Łysej Górze, Wierzchgórze nad Posadą Jaśliską. To zdjęcie sprawiło najwięcej trudności i niestety nie uznawałem odpowiedzi "kapliczka nad Jaśliskami".
j) Młyn wodny z 1938r położony nad Wisłokiem przy zielonym szlaku - Besko. Odpowiedź Mymoń też była uznawana.

Pytanie 6
Tutaj był pogrom. Punktacja była tak skonstruowana, że jeden błąd powodował możliwość zdobycia najwyżej 1 pkt. Zaledwie 8% uczestników konkursu zdobyło w tym pytaniu maksymalne 7 punktów.

a) Kunkowa - cerkiew pod wezwaniem św. Łukasza Ewangelisty - Beskid Niski.
b) Łosie - cerkiew p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - Beskid Niski.
c) Kościół/kaplica na Podchełmiu - kościół położony na stokach Chełmu przy niebieskim szlaku z Grybowa na Chełm - Beskid Niski. Jest to jeden z dwóch obiektów w tym pytaniu, który był najczęście błędnie wskazywany jako położony poza Beskidem Niskim.
d) Krzywa - wnętrze dawnej cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem śś. Kosmy i Damiana, obecnie wykorzystywanej jako kościół filialny parafii w Gładyszowie pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny - Beskid Niski. To zdjęcie również wprowadziło wiele zamieszana.
e) Siemuszowa - dawna cerkiew greckokatolicka p.w. Przemienienia Pańskiego. Obecnie kościół p.w Chrztu Pańskiego - Góry Słonne (okol. Sanoka).
f) Jaśliska - kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej - Beskid Niski. Nietypowe ujęcie ze szlaku żółtego z Lipowca.
g) Jawornik - kaplica wybudowana na miejscu nieistniejącej cerkwi p.w. św. Dymitra - Beskid Niski. Na tym obiekcie "poległo" najwięcej osób. Co ciekawe, wiele osób wskazało, iż jest to Jawornik, lokując go jednak poza Beskidem Niskim. Bieszczady ??
h) Besko - kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Beskid Niski / Doły Jasielsko-Sanockie. Kontrowersyjny przykład. Uznawane za prawidłowe były obie odpowiedzi.
i) Kwiatoń - cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Paraskewy - Beskid Niski. Czy ten obiekt nie pojawił się czasami w jednym z kolejnych pytań ??
j) To nie Kotań to Lwów !! - cerkiew św. Wołodymyra i Olgi w Muzeum Architektury Ludowej i Życia Wiejskiego (skansenie) - Lwów

Pytanie dodatkowe
Jeden z obiektów sfotografowanych poza Beskidem Niskim w szczególny sposób związany jest właśnie z Beskidem Niskim. Jak?

Cerkiew św. Wołodymyra i Olgi z lwowskiego skansenu jest wierną kopią cerkwi z Beskidu Niskiego znajdującej się we wsi Kotań koło Krempnej.

Ale, ale... uznałem jeszcze dwie odpowiedzi, które wcale nie wskazywały na cerkiew z lwowskiego skansenu:
- Siemuszowa - ikonostas autorstwa Józefa Bogdańskiego, przedstawiciela znanego rodu malarzy ikon ,obrazów i polichromii. Ród Bogdańskich pochodził z Jaślisk w Beskidzie Niskim. Bogdańscy wykonali szereg ikon i ikonostasów na terenie Beskidu Niskiego.
- Siemuszowa - powiązanie z Beskidem Niskim poprzez Stowarzyszenie Magurycz, które w 2008 roku, przy współudziale Stowarzyszenia Dziedzictwa Mniejszości Karpackich i Stowarzyszenia "Jeden Świat" odrestaurowało cmentarz przy cerkwi. A jak wiadomo Magurycz jest z Beskidu Niskiego.

Pytanie 7
11 zdjęć wykonanych na terenie Beskidu Niskiego. Co przedstawiają poniższe fotografie?

a) Krywulka - tradycyjna łemkowska biżuteria koralikowa. Odpowiedzi koronka koniakowska nie uznałem.
b) Kiwon - żuraw pompowy. Pompa służąca do pompowania ropy naftowej ze złoża o niskim ciśnieniu złożowym.
Dla dociekliwych - zdjęcie wykonane w Foluszu. Uwaga. Kiwon to nie szyb ! Takich odpowiedzi nie uznawałem.
c) Barszcz sosnowskiego - roślina silnie toksyczna, powodująca oparzenia i długo utrzymujące się blizny. Należy do rodziny selerowatych. Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został rozprzestrzeniony na rozległych obszarach Europy środkowej i wschodniej. Barszcz Sosnowskiego objęty jest prawnym zakazem hodowli, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.
Bywalcy Beskidu Niskiego wiedzą, że barszcz można znaleźć w największej ilości w okolicach Zawadki Rymanowskiej. W odpowiedziach był dosyć często mylony z arcydzięgielem, biedrzeńcem wielkim oraz... koprem włoskim.
d) Bele sianokiszonki. Kto chodzi po Beskidze Niskim jej zapach wyczuje już z daleka. Miłośnikom zapachu kiszonki polecam szczególnie Wisłoczek.
e) Pokazowy mielerz do pozyskiwania dziegciu - Dziegieć wytwarzany jest przez rozpalenie ognia w specjalnie przygotowanych dołach ziemnych, w których ułożone zostają stosy drewna, uszczelnione darnią, mchem i gliną a następnie obsypane ziemią. Proces wytapiania dziegciu trwa wiele godzin, a powstała substancja spływa do glinianego naczynia umieszczonego na dnie dołu (widać tą rurkę na tym zdjęciu).
Ponad 80% osób wskazywało, iż jest to torf. Ten pokazowy mielerz można było zobaczyć na Watrze w Zdyni. Były odpowiedzi, które wskazywały iż jest to pieczenie ziemniaków w ognisku, piec do wypalania gliny, duszonki, pieczone, kociołek :-)
f) Wieża widokowa / krzyż milenijny na Grzywackiej Górze
g) HV Heeres Vermessung - słupek geodezyjny. HV - słupki austro-węgierskiej Geodezji Wojskowowej wyznaczające granice działki - takie słupki napotkać można przy cmentarzach wojskowych z czasów I wojny światowej.
h) Po prostu gont. Odpowiedzi deski na gont nie zostały uznane.
i) "Drzwi do zaginionego świata" Symboliczne drzwi do łemkowskiej chyży. Znajdują się w na terenie pięciu nieistniejący wsi Beskidu Niskiego. Kilkanaście osób napisało, że to kibelek, sławojka, wc.....
j) Dymiące retorty. Wypalanie węgla drzewnego.
k) Nadobnica alpejska (rosalia alpina). Piękny i niezwykle rzadki chrząszcz, występujący na terenie Beskidu Niskiego. Ta piękność sfotografowana została w Wołowcu.

Pytanie 8
Poniżej sześć ciągów logicznych. W każdym z nich jest jeden element, który nie pasuje do pozostałych. Proszę o wskazanie w każdym ciągu jednego elementu oraz podanie przyczyny dlaczego nie pasuje on do pozostałych.

Jak się okazało to pytanie dało ogromne pole do popisu. Do każdego ciągu proponowano kilkanaście rozwiązań (czasami prawidłowych, czasami naciąganych a czasami... śmiesznych). Wszystkich nie przytoczę ale te najbardziej charakterystyczne (prawidłowych jest zdecydowanie więcej) jak i niektóre odrzucone.

a) Uherec, Jaworzynka, Kornuta, Mareszka, Nad Tysowym, Bania Szklarska
Ten ciąg "położyli" wszyscy, którzy nie zauważyli, że Kornuta (nad Małastowem) to nie to samo co Kornuty !!
- Bania Szklarska jako jedyna jest punktem widokowym,
- Mareszka - jedyny szczyt spośród wymienionych, przez który przebiega jakikolwiek szlak - narciarski,
...i jedno genialnie proste - uznać należy
- Jaworzynka - 777 m n.p.m. tylko przez ten szczyt o wysokości 777 m przechodzi znakowany pieszy szlak turystyczny (niebieski), przez inne wymienione w pytaniu szczyty nie przechodzą znakowane piesze szlaki turystyczne

b) Lipowiec, Szklary, Ożenna, Mszana, Moszczaniec, Ropki, Wola Wyżna
- Ropki - w Ropkach nigdy nie było PGR-u
- Ropki - w tej chwili tylko cerkiew z Ropek istnieje (muzeum w Sanoku), cerkwie we wszystkich pozostałych miejscowościach już nieistnieją.
- Ożenna - tylko w tej miejscowości znajduje się cmentarz wojenny, w pozostałych miejscowościach ich nie ma
- Moszczaniec - potok górski, pozostałe nazwy to nazwy wsi

c) Rymanów Zdrój, Horbki Sabaryniackie, Surowica, kapliczka kurierska, Chałupa elektryków, pomnik poległych żołnierzy WOP, Wołtuszowa
- Surowica - poza trasą kurierską JAGA-KORA, którą w części pokrywa nowo wyznakowany szlak pieszy
- tylko pomnik poległych żołnierzy WOP leży na terenie Jaśliskiego Parku Krajobrazowego

d) Zyndranowa, Uście Gorlickie, Kamień nad Jaśliskami, Pasmo Bukowicy, Polany Surowiczne
- Polany Surowiczne - tutaj nie ma (a bynajmniej jeszcze nie odkryto) żadnej mogiły żołnierskiej,
- Uście Gorlickie - przez pozostałe punkty przebiegają szlaki konne
- masyw Kamienia nie jest w całości w zlewisku Bałtyku
- Uście Gorlickie - znajduje się poza obszarem działań bieszczadzkiego GOPR
Tych odpowiedzi nie uznałem: - Uście Gorlickie - tylko z tego miejsca nie ma relacji z wyprawy Długiego na forum
- Uście Gorlickie - jedyne miejsce do którego poza dniami nauki szkolnej można dojechać PKS-em

e) Bartne - cerkiew gr-kat p.w. śś Kosmy i Damiana, Śnietnica - cerkiew p.w. św. Dymitra, Hańczowa - cerkiew p.w. Opieki Matki Bożej, Kunkowa - cerkiew p.w. św. Łukasz Ewangelisty, Świątkowa Wielka - cerkiew p.w. św. Michała Archanioła, Skwirtne - cerkiew p.w. śś. Kosmy i Damiana
- cerkiew w Bartnem jako jedyna jest obiektem muzealnym - nie odbywają się nabożeństwa,
- Śnietnica - jedyna cerkiew gdzie ściany zrębu od zewnątrz są oszalowane a nie obite gontem
- Świątkowa Wielka - brak ikonostasu
- Świątkowa Wielka - jedyna z grupy świątynia, która nie leży na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce
- Śnietnica - cerkiew p.w. św. Dymitra - obecnie jest dwudzielna
- Kunkowa - cerkiew p.w. św. Łukasza Ewangelisty-jako jedyna z wymienionych nie ma ogrodzenia
- Śnietnicy - jako jedyna ma murowaną bramkę (wejście) a pozostałe drewniane.

Uście Gorlickie - cmentarz wojenny nr 57, Zdynia - cmentarz wojenny nr 52, Smerekowiec - cmentarz nr 56, Banica - cmentarz wojenny nr 62, Konieczna - cmentarz wojenny nr 47, Radocyna - cmentarz wojenny nr 43, Czarne - cmentarz wojenny nr 53, Desznica - cmentarz wojenny nr 7
- Banica - jako jedyny nie sąsiaduje z cmentarzem "cywilnym"
- Desznica - na cmentarzu nr 7 pochowani są oprócz żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich także żołnierze niemieccy, na pozostałych tylko autro-węgiercy i rosyjscy.
- Smerekowiec - wszystkie cmentarze łączy to, że są na planie wieloboku (kwadrat, prostokąt, bliżej nieokreślony wielokąt), natomiast cmentarz w Smerekowcu jest na planie owalu
- Konieczna - jedyny cmentarz gdzie nie ma grobów pojedynczych a jedynie mogiła zbiorowa

Pytanie 9
Proszę o nazwanie każdej z dolin lub wskazanie wsi/miejscowości, która znajduje się bądź znajdowała w dolinie.
a) dolina Czeremchy
b) dolina Krzywej i Banicy - zdjęcie wykonane ze zboczy Kamiennego Wierchu
c) Surowica - dolina Wisłoka
d) Nieznajowa - nietypowe ujęcie doliny w miejscu gdzie Zawoja wpada do Wisłoki
e) Dolina potoku Krempna widziana z Wysokiego. Żydowskie/Krempna
f) Dolina Ciechani widziana z niebieskiego szlaku
g) Gładyszów - zdjęcie wykonane z podejścia na cmentarz nr 61
h) Stawisza
i) Widok klasyczny - dolina Wołowca widziana z drogi z Banicy
j) Dolina Ryjaka - Grab/Ożenna ze starej drogi z Żydowskiego (zielony szlak)
k) Jasiel / Rudawka Jaśliska
l) Uście Gorlickie widziane z drogi z Kunkowej.

Pytanie 10
Gdzie wykonane zostały zdjęcia przedstawiające beskidzkie... przystanki autobusowe.
a) Banicka Górka - Banica koło Krzywej
b) Krzywa
c) Moszczaniec
d) Pętna - początek szlaku do cmentarza nr 63
e) Olchowiec
f) Grab / Ożenna
g) Szklary
h) Wola Niżna
i) gdzieś zniknęło...
j) Wola Wyżna

Pytanie 11
I. Magurski Park Narodowy
1. Co ta za gatunek? Podaj nazwę polską, łac. i status prawny w Polsce. Gdzie zrobiono zdjęcie? Określ dokładną lokalizację.
Zimowit jesienny, Colchicum autumnale, objęty ochroną gatunkową, zdjęcie zrobione z drogi powiatowej na Żydowskim, w połowie terenu objętego dawnym Państwowym Gospodarstwem Rolnym (pod koniec zabudowań)
2. Określ miejsce skąd zrobiono zdjęcia. Podaj dokładną lokalizację.
- zdjęcie po lewej stronie wykonano z zielonego szlaku z punktu widokowego na Wysokim
- zdjęcie po prawej wykonano z czerwonego szlaku na granicy państwa, prowadzącego ze szczytu Czeremcha do Przełęczy Beskid nad Ożenną między głównymi słupkami granicznymi nr I/193 a I/194
3. Co to jest? Do czego służy? Gdzie się znajduje?
„Ścieżka Fakira” jest atrakcją dla turystów w powstającym Ogrodzie Dydaktycznym przy Ośrodku Edukacyjnym wraz z Muzeum MPN, służy do chodzenia boso i naturalnego masażu stóp.
4. Na szlakach i ścieżkach przyrodniczych powstała nowa infrastruktura w ramach projektu POIS.05.01.00-00-160/09. Podaj które zdjęcie zostało zrobione na którym szlaku, bądź na której ścieżce.
- zdjęcie po lewej stronie - ścieżka przyrodnicza „Folusz”
- zdjęcie środkowe - ścieżka przyrodnicza „Kiczera”
- zdjęcie po prawej stronie - ścieżka przyrodnicza „Hałbów”

5. Na szlakach i ścieżkach przyrodniczych powstała nowa infrastruktura w ramach projektu POIS.05.01.00-00-160/09. Podaj które zdjęcie zostało zrobione na którym szlaku, bądź na której ścieżce.
- zdjęcie pierwsze z lewej - Polana Świerzowska, czerwony szlak
- zdjęcie drugie z lewej - pod Ostryszem na styku szlaku żółtego z czerwonym
- zdjęcie trzecie z lewej - przełęcz Mazgalica, węzeł żółtego szlaku ze szlakiem granicznym niebieskim i czerwonym
- zdjęcie pierwsze z prawej - granica państwa, schron przy głównym słupku granicznym I/165, na szlakach granicznych niebieskim i czerwonym

6. Co to za gatunek drzewa? Gdzie się znajduje?
Jabłoń domowa Malus domestica, rośnie przy ścieżce przyrodniczej „Kiczera”

II. Redakcja internetowego radia łemkowskiego lem.fm
Jaką funkcję publiczną pełnił budynek Ruskiej Bursy w Gorlicach po wysiedleniach, zanim zaczęto nadawać audycje pierwszego łemkowskiego radia lem.fm?
Szpital Powszechny w Gorlicach

III. Walter Maksimovich - założyciel strony internetowej www.lemko.org
Kto to był Wanio Hunianka? Jakie było jego prawdziwe nazwisko? Z jakiej wioski pochodzi?
Dymitr Wisłocki, łemkowski publicysta, autor, poeta, redaktor gazety „Łemko”, pochodził ze wsi Łabowa.

IV. Ks. Roman Dubec
Co to za cerkiew?
Kwiatoń - cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Paraskewy

V. Bohdan Gocz
Gdzie znajduje się grób nieznanego Honweda z I wojny światowej, pochowanego bez głowy?
Zyndranowa

VI. Wydawnictwo Czarne
1. Kto jest autorem tego tekstu? W jakiej dolinie ma miejsce zdarzenie? Kto jest jego bohaterem?
2. Z jakiej książki pochodzi ten fragment?
Andrzej Stasiuk, dolina potoku Zawoja - Wołowiec, Ryś
"Nie ma ekspresów przy żółtych drogach", za prawidłową uznawałem też odpowiedź - feleton „Z drogi: dzikie”; opublikowany na: dwutygodnik.com

VII. Bartłomiej Wadas
1. Pstrążne
2. Szymbark Doliny - cerkiew p.w. Narodzenia Bogurodzicy

Lista laureatów

(W każdej kategorii kolejność laureatów przypadkowa)

1. Dariusz Zając - wysokiej jakości śpiwór puchowy firmy "Yeti"
2. Bożena Jurkowska - obuwie trekkingowe firmy "Hanzel

Oboje laureaci uzyskali lidentyczną liczbę punktów i do wyniku 100% zabrakło 1 punktu

2. Magdalena Kuś - weekend dla 2 osób w gospodarstwie agroturystycznym "Swystowy Sad" w Ropkach. W związku, iż jest to 3 miejsce ze stratą do zwycięzców zaledwie 1 punktu, dodatkową nagrodą jest najnowska książka Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach"
3. Tomasz Polak - weekend dla 2 osób w gospodarstwie agroturystycznym "Dom na Łąkach" w Izbach
4. Grzegorz Lega - weekend dla 2 osób w gospodarstwie agroturystycznym "Pod Chyrową" w Chyrowej
5. Grzegorz Kowalik - weekend dla 2 osób w pensjonacie "W Ropki" w Ropkach
6. Elżbieta Rogala - weekend dla 2 osób w domu agroturystycznym "Barnilka" w Klimkówce
7. Krzysztof Lubas - weekend dla 2 osób w osadzie turystycznej "Dębowy Jar" w Uściu Gorlickim
8. Anna Lega - weekend w gospodarstwie agroturystycznym "Pod Magurą" w Pętnej

1. Andrzej Dylewski - roczna prenumerata miesięcznika "NPM"
2. Jakub Bogusz - roczna prenumerata miesięcznika "NPM"
3. Henryk Bielamowicz - Restauracja "Stary Dom Zdrojowy" - bon gastronimczny
4. Waldemar Rygiel - Atlas Gór Polski
5. Radosław Mikuła - Panoramy Gór Polski
6. Mariusz Tomasik - W krainie Pogórzy. Wybór tekstów
7. Magdalena Badowska - W krainie Pogórzy. Wybór tekstów
8. Jadwiga Bogdan - Bieszczady. Tam gdzie oczy poniosą
9. Krzysztof Wdowiarz - Bieszczady. Tam gdzie oczy poniosą
10. Agata Bechtold - Od Komańczy do Wysowej
11. Dariusz Opaliński - Od Komańczy do Wysowej
12. Bogusław Bargieł - Od Komańczy do Wysowej
13. Paweł Bunarowski - Od Komańczy do Wysowej
14. Radosław Okuch - Od Komańczy do Wysowej
15. Monika Rucka-Woźniak - Od Komańczy do Wysowej
16. Rafał Dziadosz - Od Komańczy do Wysowej
17. Stanisław Krzysztoń - Od Komańczy do Wysowej
18. Wojciech Belka - Od Komańczy do Wysowej
19. Sławomir Szela - Od Komańczy do Wysowej
20. Konrad Szewczyk - Góry Rumunii
21. Bartłomiej Janusz - Góry Rumunii
22. Jan Pająk - Góry Rumunii
23. Miłosz Muzyka - Wędrówki Alpejskie
24. Bohdan Kuliński - Wędrówki Alpejskie
25. Piotr Kuźniarowicz - Wędrówki Alpejskie
26. Roman Klara - Wędrówki Alpejskie
27. Mateusz Glista - Trylogia Tatrzańska
28. Maria Klara - Trylogia Tatrzańska
29. Grzegorz Czubaj - Trylogia Tatrzańska
30. Natalia Małecka - W dolinie górnego Wisłoka i od Rymanowa po Jaśliska - Przewodnik historyczny z legendami
31. Anna Figas-Smoleń - W dolinie górnego Wisłoka i od Rymanowa po Jaśliska - Przewodnik historyczny z legendami
32. Anna Śliwa - W dolinie górnego Wisłoka i od Rymanowa po Jaśliska - Przewodnik historyczny z legendami
33. Małgorzata Antosik - W dolinie górnego Wisłoka i od Rymanowa po Jaśliska - Przewodnik historyczny z legendami
34. Marian Bunarowski - Bieszczady. Góry Sanocko-Turczańskie
35. Agata Lidwin - Bieszczady, Beskid Niski wyd. Bezdroża
36. Anna Osika - Bieszczady, Beskid Niski wyd. Bezdroża
37. Arkadiusz Woźniak - Bieszczady, Beskid Niski wyd. Bezdroża
38. Bożena Bunarowska - Osobliwości Beskid Niskiego
39. Bartłomiej Cisowski - Osobliwości Beskid Niskiego
40. Jadwiga Palowska - Osobliwości Beskid Niskiego
41. Julia Obrzut - Osobliwości Beskid Niskiego
42. Joanna Zaworska - Osobliwości Beskid Niskiego
43. Krzysztof Smoleń - Osobliwości Beskid Niskiego
44. Tomasz Florczak- album "Beskid Niski"
45. Katarzyna Krzystoń-Gajecka - album "Beskid Niski"
46. Marcin Puc - album "Beskid Niski"
47. Piotr Fiejdasz - album "Beskid Niski"
48. Przemysław Gnat - album "Beskid Niski"
49. Agata Smagała - album "Beskid Niski"
50. Monika Parafiniuk - "Od Komańczy do Wysowej"

"Beskid Niski" - mapy Wydawnictwa "Compass"

1. Agnieszka Chachuła
2. Anna Samborska-Janura
3. Anna Skiendziel
4. Anna Sobolewska
5. Wojciech Szymański
6. Tomasz Bujoczek
7. Barbara Kurdybowicz
8. Bartosz Piekaruś
9. Bogusław Lenard
10. Paweł Tkacz
11. Grzegorz Kuciera
12. Ewa Trzcionkowska
13. Ewa Waszkiewicz
14. Ewelina Toropiła
15. Małgorzata Różowicz
16. Jadwiga Warchałowska
17. Helena Maskiewicz
18. Jarosław Iwan
19. Jan Waliszko
20. Łukasz Zaremba
21. Marcin Łaba
22. Marek Kliś
23. Marek Węglarz
24. Stanisław Pepera
25. Michał Ners
26. Michał Sokalski
27. Zuzanna Guzik
28. Mirosław Uliasz
29. Małgorzata Siwek-Kotucha
30. Natalia Zimna
31. Oliwer Kucharzyk
32. Patrycja Klimczak
33. Paweł Bartczak
34. Paweł Demaj
35. Paweł Ziółkowski
36. Piotr Palich
37. Przemysław Janura
38. Beata Uliasz
39. Roman Szubrycht
40. Sabina Niedzielska
41. Stefan Gorzała
42. Zygmunt Augustowski
43. Sylwia Tokarz
44. Szymon Pernal
45. Szymon Wnuk
46. Tomasz Pojnar
47. Tomasz Stopkowicz
48. Waldemar Węgrzyn
49. Maciej Warchałowski
50. Zbigniew Smajdor

Mapy Wydawnictwa "ExpressMap"
1. Zbigniew Guzik
2. Michał Handzel
3. Tomasz Bochenek
4. Andrzej Palich
5. Aleksandra Pająk-Gałęza
6. Monika Morawska

Nagrody specjalne - książki Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach" ufundowane przez Wydawnictwo Czarne
1. Piotr Pietrzak - za to, że został pominięty wśród laureatów, którzy otrzymali nagrody książkowe
2. Karolina Wójcik - za to, że została pominięta wśród laureatów, którzy otrzymali nagrody książkowe
3. Jaś Tokarz - za to, że "przeszkodził" swoim przyjściem na świat dokończyć Mamie konkursu
4. Wojciech Szymański - aby tą nagroda udobruchał żonę

Konkurs uważam za zakończony. Dziękuję wszystkim za udział - jestem pod wrażeniem Waszej wiedzy.
Ja też sobie zafundowałem nagrodę - jadę w piątek w Beskid Niski

Bartłomiej Wadas


Laureatów proszę o przesyłanie danych adresowych do wysłki na adres
konkurs@beskid-niski.pl
Laureaci, którzy jako nagrody uzyskali pobyty weekendowe o sposobie realizacji nagrody zostaną poinformowani w odrębnej korespondencji.

PYTANIA KONKURSOWE


30.09.2013
1. Najwyższym szczytem polskiej części Beskidu Niskiego jest:
a) Cergowa
b) Busov
c) Kamień nad Jaśliskami
d) Lackowa

03.10.2013
2. Połącz w pary, przypisując obiekt do nazwy miejscowości np. Siary - Pałac Władysława Długosza
a) Zagroda maziarska, Buddyjski ośrodek medytacyjny, cmentarz wojenny nr 62, wodospad "przy młynie", runiy murowanej dzwonnicy, pomnik kurierów beskidzkich AK, cerkiew p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela
b) Jasiel, Polany Surowiczne, Ropki, Łosie, Gładyszów, Iwla, Banica

(2 pkt za wszystkie prawidłowo połączone pary)

3. Proszę o podanie daty powstania Jaśliskiego Parku Narodowego
a) 27 marca 1992
b) 1 stycznia 1995
c) 1 stycznia 2013
d) żadna odpowiedź z powyższych nie jest prawidłowa

(1 pkt za prawidłową odpowiedź)

06.10.2013
4. Poniżej przedstawionych zostało 5 krótkich informacji związanych z Beskidem Niskim. Są zgodne z prawdą bądź zawierają błąd rzeczowy. Proszę o określenie, które zdania są prawdziwe a które fałszywe (jeśli takowe są) oraz podać ewentualnie jak powinna brzmieć prawidłowa informacja.

a) 1 stycznia 1995 roku rozpoczął działalność Magurski Park Narodowy. Siedzibą Dyrekcji od czasu jego powstania jest Krempna

b) W lipcu odbyła się kolejna "Łemkowska Watra". Już 31 raz spotkaliśmy się w Zdyni.

c) W czasach Konfederacji Barskiej, na terenie Beskidu Niskiego powstało wiele umocnionych obozów konfederatów. Jeden z nich, w okolicach Izb, służył za bazę wypadową Kazimierzowi Pułaskiemu.

d) Na przełomie lat 60-tych i 70-tych, do Puław, Wisłoczka oraz Woli Piotrowej sprowadzili się polscy osadnicy z Zaolzia. Tworzą oni gminy zielonoświątkowców

e) W nocy z 27 na 28 sierpnia w Banicy koło Izb został zestrzelony samolot Halifax (JP 295) z polską załogą, który leciał z Brindisi w południowych Włoszech z zaopatrzeniem nad oblężoną Warszawę.

- za każdą prawidłową odpowiedź prawda/fałsz - 1 pkt.
- za wskazanie błędu i prawidłową odpowiedź - 1 pkt.

09.10.2013
5. Poniżej 10 zdjęć zrobionych na terenie Beskidu Niskiego. Proszę o wskazanie gdzie została zrobiona każda z fotografii. Po "kliknięciu" w miniaturkę - ukaże się zdjęcie w rozmiarze wystarczającym do identyfikacji obiektu.

a)  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5716  b) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5717    c) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5718 

d)  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5719  e) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5720    f) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5721 

g)  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5722  h) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5723    i) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5724 

j)  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5725 


Za każdą prawidłową odpowiedź - 0,5 pkt.

12.10.2013
6. Poniżej 10 zdjęć, spośród których być może dwa, być może trzy a być może cztery nie zostały wykonane na terenie Beskidu Niskiego. Zadanie wysoko punktowane lecz składa się aż z trzech części
1. Proszę wskazać, które zdjęcia nie zostały zrobione na terenie Beskidu Niskiego (za prawidłowe wskazanie wszystkich zdjęć - 3 punkty).
2. Po wyeliminowaniu powyższych zdjęć pozostają nam już tylko fotografie zrobione na terenie Beskidu Niskiego. Gdzie zostały wykonane? (za prawidłowe określenie wszystkich lokalizacji - 3 punkty)
Pytanie dodatkowe
3. Jeden z obiektów sfotografowanych poza Beskidem Niskim w szczególny sposób związany jest właśnie z Beskidem Niskim. Jak? (1 punkt)

Po "kliknięciu" w miniaturkę - ukaże się zdjęcie w rozmiarze wystarczającym do identyfikacji obiektu.

a)  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5736  b) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5738    c) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5740 

d)  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5742  e) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5744    f) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5746 

g)  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5748  h) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5750    i) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5752 

j)  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5754 


15.10.2013
7. Poniżej 11 zdjęć wykonanych na terenie Beskidu Niskiego. Co przedstawiają poniższe fotografie?

Po "kliknięciu" w miniaturkę - ukaże się zdjęcie w rozmiarze wystarczającym do identyfikacji obiektu.

Punktacja:
11 prawidłowych odpowiedzi - 6 punktów
10 prawidłowych odpowiedzi - 4 punkty
9 prawidłowych odpowiedzi - 3 punkty
8 prawidłowych odpowiedzi - 1 punkt


a)  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5756  b) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5758    c) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5760 

d)  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5762  e) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5764    f) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5766 

g)  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5768  h) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5770    i) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5772 

j)  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5774    k) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5776 

18.10.2013
8. Poniżej sześć ciągów logicznych. W każdym z nich jest jeden element, który nie pasuje do pozostałych. Proszę o wskazanie w każdym ciągu jednego elementu oraz podanie przyczyny dlaczego nie pasuje on do pozostałych. Jest to pytanie, które w przeciwieństwie do poprzednich pytań, wymaga nie tylko znajomości Beskidu Niskiego ale też zdolności kojarzenia faktów i...fantazji.

Przykład:
Jasiel, Flasza, Wysowa Zdrój, Ożenna - cmentarz nr 3, Zyndranowa - Skansen Kultury Łemkowskiej
Odpowiedź:
Zyndranowa - Skansen Kultury Łemkowskiej - nie leży na trasie niebieskiego szlaku "granicznego" z Grybowa do Łupkowa

Domyślam się, że pojawią się odpowiedzi inne niż przyjęte przy układaniu pytań - jeśli zostaną rozsądnie uzasadnione - zostaną uznane za prawidłowe a jeśli będą nieprawidłowe, niejasne, naciągane i abstrakcyjne - niestety nie zostaną uznane za prawidłowe.

Uwaga !!
Nie bierzemy pod uwagę kryteriów związanych z podziałem administracyjnym

a) Uherec, Jaworzynka, Kornuta, Mareszka, Nad Tysowym, Bania Szklarska

b) Lipowiec, Szklary, Ożenna, Mszana, Moszczaniec, Ropki, Wola Wyżna

c) Rymanów Zdrój, Horbki Sabaryniackie, Surowica, kapliczka kurierska, Chałupa elektryków, pomnik poległych żołnierz WOP, Wołtuszowa

d) Zyndranowa, Uście Gorlickie, Kamień nad Jaśliskami, Pasmo Bukowicy, Polany Surowiczne

e) Bartne - cerkiew gr-kat p.w. śś Kosmy i Damiana, Śnietnica - cerkiew p.w. św. Dymitra, Hańczowa - cerkiew p.w. Opieki Matki Bożej, Kunkowa - cerkiew p.w. św. Łukasz Ewangelisty, Świątkowa Wielka - cerkiew p.w. św. Michała Archanioła, Skwirtne - cerkiew p.w. śś. Kosmy i Damiana

f) Uście Gorlickie - cmentarz wojenny nr 57, Zdynia - cmentarz wojenny nr 52, Smerekowiec - cmentarz nr 56, Banica - cmentarz wojenny nr 62, Konieczna - cmentarz wojenny nr 47, Radocyna - cmentarz wojenny nr 43, Czarne - cmentarz wojenny nr 53, Desznica - cmentarz wojenny nr 7

Punktacja:
5 punktów - 6 prawidłowych odpowiedzi
3 punkty - 5 prawidłowych odpowiedzi
1 punkt - 4 prawidłowe odpowiedzi


21.10.2013
9. Poniżej 12 zdjęć przedstawiających najładniejsze beskidzkie doliny, które z pewnością każdy miłośnik Beskidu Niskiego odwiedzał wielokrotnie.
Proszę o nazwanie każdej z dolin lub wskazanie wsi/miejscowości, która znajduje się bądź znajdowała w dolinie.

Po "kliknięciu" w miniaturkę - ukaże się zdjęcie w rozmiarze wystarczającym do identyfikacji obiektu.

Punktacja:
12 prawidłowych odpowiedzi - 8 punktów
10 prawidłowych odpowiedzi - 5 punktów
9 prawidłowych odpowiedzi - 4 punkty
8 prawidłowych odpowiedzi - 3 punkty
7 prawidłowych odpowiedzi - 2 punkty
6 prawidłowych odpowiedzi - 1 punkt


a)  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5817  b) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5819    c) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5821 

d)  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5823  e) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5825    f) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5827 

g)  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5829  h) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5831    i) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5833 

j)  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5835    k) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5837    l) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5839 

24.10.2013
10. W każdym z dotychczasowych konkursów było jedno pytanie, które zaskakiwało i przyprawiało o uśmiech. Były już beskidzkie sklepy, były PGR-y a teraz do rozszyfrowania gdzie wykonane zostały zdjęcia przedstawiające beskidzkie... przystanki autobusowe.

Po "kliknięciu" w miniaturkę - ukaże się zdjęcie w rozmiarze wystarczającym do identyfikacji obiektu.

Punktacja:
8 prawidłowych odpowiedzi - 6 punktów
7 prawidłowych odpowiedzi - 3 punkty
6 prawidłowych odpowiedzi - 1 punkt

Pytanie dodatkowe - 1 punkt (odpowiedź na pytanie dodatkowe zostanie uznana tylko tym osobom, które prawidłowo określą miejsce wykonania zdjęć

Uwaga !!
Ostatnia 10 seria pytań pojawi się w poniedziałek 28.10 w godzinach przedpołudniowych.

a)  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5841  b) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5843    c) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5845 

d)  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5847  e) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5849    f) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5851 

g)  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5853  h) http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5855

Pytanie dodatkowe:

j)  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5857


28.10.2013
Szczęśliwie dotarliśmy do końca konkursu. Przed nami ostatnia seria pytań, które na moją prośbę przygotowali "Przyjaciele portalu".
Seria pytań to świetne sformułowanie gdyż tych pytań a także punktów do zdobycia jest naprawdę wiele.
Pytania łatwe i bardzo trudne lecz patrząc na liczbę prawidłowych odpowiedzi nie mam skrupułów by je zaprezentować.

I. Magurski Park Narodowy

1. Co ta za gatunek? Podaj nazwę polską, łac. i status prawny w Polsce. Gdzie zrobiono zdjęcie? Określ dokładną lokalizację.

Punktacja:
Nazwa polska, łacińska, status prawny - 1 pkt. Lokalizacja - 1 pkt.


  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5859 


2. Określ miejsce skąd zrobiono zdjęcia. Podaj dokładną lokalizację.
Podpowiedź: obydwa zrobione na szlaku turystycznym, jedno zrobione z terenu MPN, jedno z otuliny MPN

  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5861   http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5863

Punktacja:
Każde prawidłowo wskazane miejsce - 1 pkt.


3. Co to jest? Do czego służy? Gdzie się znajduje?

  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5865 


Punktacja:
Prawidłowa odpowiedź - 1 pkt.


4. Na szlakach i ścieżkach przyrodniczych powstała nowa infrastruktura w ramach projektu POIS.05.01.00-00-160/09. Podaj które zdjęcie zostało zrobione na którym szlaku, bądź na której ścieżce.

  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5867   http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5871     http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5869 

Punktacja:
Każde prawidłowo wskazane miejsce - 1 pkt.


5. Na szlakach i ścieżkach przyrodniczych powstała nowa infrastruktura w ramach projektu POIS.05.01.00-00-160/09. Podaj które zdjęcie zostało zrobione na którym szlaku, bądź na której ścieżce.

  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5873   http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5875     http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5879     http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5877 

Punktacja:
Każde prawidłowo wskazane miejsce - 1 pkt.


6. Co to za gatunek drzewa? Gdzie się znajduje?

  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5881 


Punktacja:
Prawidłowa odpowiedź - 2 pkt.


II. Redakcja internetowego radia łemkowskiego lem.fm

Jaką funkcję publiczną pełnił budynek Ruskiej Bursy w Gorlicach po wysiedleniach, zanim zaczęto nadawać audycje pierwszego łemkowskiego radia lem.fm

Punktacja:
Prawidłowa odpowiedź - 2 pkt.


III. Walter Maksimovich - założyciel strony internetowej www.lemko.org

Kto to był Wanio Hunianka? Jakie było jego prawdziwe nazwisko? Z jakiej wioski pochodzi?

Punktacja:
Prawidłowa odpowiedź - 2 pkt.


IV. Ks. Roman Dubec - proboszcz Parafii Świętej Trójcy w Gorlicach, dyrektor Ośrodka Kultury Prawosławnej w Gorlicach

Co to za cerkiew?

  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5883 


Punktacja:
Prawidłowa odpowiedź - 2 pkt.


V. Bohdan Gocz - Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej

Gdzie znajduje się grób nieznanego Honweda z I wojny światowej, pochowanego bez głowy?

Punktacja:
Prawidłowa odpowiedź - 1 pkt.


VI. Wydawnictwo Czarne

1. Kto jest autorem tego tekstu? W jakiej dolinie ma miejsce zdarzenie? Kto jest jego bohaterem?
2. Z jakiej książki pochodzi ten fragment?

Dzikie
Było późne popołudnie i miałem już nie jechać, ale się zmobilizowałem. Dopompowałem tylne koło i ruszyłem. Jak zwykle w dół do drogi, w lewo na koniec wsi, do pierwszego brodu. I potem z biegiem ...... Przeprowadziłem rower po kamieniach. Dawno nie padało i było płytko. Ostatni dom został z tyłu i teraz miałem przed sobą tylko opustoszałą dolinę. Rozpędziłem się na płaskim, prostym odcinku, ale zaraz zwolniłem, bo po lewej, za rzeką, usłyszałem psy: wysokie, skowytliwe ujadanie. Tak szczekają, gdy chwytają trop zwierzyny albo ją osaczają. To były psy Janka. Janek ma kilkadziesiąt sztuk bydła, które pasie się na rozległych łąkach graniczących z lasem, więc te psy muszą być. Rzuciłem rower, przeszedłem przez rzekę i odnalazłem je na niskiej, bagiennej łące wśród wierzb. Stały w trójkącie i zanosiły się tym ni to szczekiem, ni to skowytem. Rwały do przodu na przykulonych łapach, ale jednocześnie trzymał je jakiś niewidzialny postronek, niematerialna obroża. Albo powstrzymywało sprężyste powietrze. Trzy czarne podpalane kundle trochę mniejsze od owczarków niemieckich. W trójkącie o bokach długości pięciu, może sześciu metrów. Rwały się ku środkowi tej geometrii i zarazem cofały. Przyczajone, wyszczerzone, drżące.

Pomiędzy nimi stał on. Ciemnorudy, cętkowany i nieruchomy. Wyższy od nich o kilkanaście centymetrów. Smukły i królewski. ........ . Chwilami poruszał się lekko, tak by mieć je wszystkie na oku, co było trudne, bo przecież trzeci zawsze pozostawał gdzieś z tyłu, w martwym polu. Ale widać tego trzeciego wyczuwał instynktownie, bo cały czas zajmował pozycję w centrum trójkąta, nie zbliżając się zanadto do żadnego z psich wrogów. Stałem oddalony o dziesięć metrów, może bliżej. Oczywiście dostrzegł mnie, ale nie wykonał żadnego lękliwego, pochopnego ruchu. On, drapieżnik, który być może pierwszy raz widział człowieka, nie okazywał ani lęku, ani zaskoczenia. Był piękny. Niskie słońce wydobywało każdy szczegół sylwetki. Miał wielkie marzycielskie oczy osadzone w stosunkowo niewielkiej czaszce. Tułów wydawał się drobny, niemal kruchy. Ale łapy za to potężne. Chwilami postępował pół kroku w stronę tego lub tamtego, jakby badał ich determinację, sprawdzał odwagę albo prowokował do nierozważnego gestu. Ale to były właśnie półkroki, półgesty. Psy piekliły się, szalały, zawodziły, rzucały w przód i odbijały od niewidzialnej szyby. On przy nich wyglądał na niewzruszonego mistrza energetycznej kalkulacji. Jakby miał wyliczoną każdą kalorię, każdy ułamek sekundy i każdy centymetr. .......... są słabymi biegaczami. Szybko się męczą. Psy, sfora psów, tak jak wilki polują w biegu, zabijają z marszu. Gdyby zaczął uciekać, prawdopodobnie by zginął. Skąd o tym wiedział? Nie wiem. Ale wyglądał tak, jakby wiedział wszystko. Złocisty w tym późnym słońcu, świetlisty niczym zjawa wśród szarzejącej zieleni kończącego się lata. Gdy kundle chwilami milkły, gdy traciły głos, słychać było niski, monotonny pomruk. Zjawa była jednak z ciała, z naprężonego do granic mięsa. W końcu któryś pies zaatakował. Stało się to niewiarygodnie szybko. Właściwie nawet tego nie zauważyłem. Ułamek sekundy później ........ leżał na grzbiecie, przednimi pazurami przyciągał psa do siebie, a tylnymi próbował rozpruć mu brzuch. Ale te dwa następne też zaatakowały i wśród łopianów turlał się czarno-rudy kłąb. Po paru sekundach drapieżnik stał znowu nieruchomo, a odrzucone na boki psy przyczaiły się z brzuchami przy ziemi. Dyszały z wywalonymi jęzorami. Po nim nie było nic widać. Znowu obliczał odległości, siły i ułamki sekund. Jak piękna, ciepła, żywa maszyna. Stałem o parę kroków i kompletnie nie liczyłem się w rozgrywce. Przez długie minuty mogłem patrzeć na wolne, dzikie zwierzę w, można by rzec, kulminacji jego wolności i dzikości.


Punktacja:
Pytanie 1 - 1 pkt.
Pytanie 2 - 1 pkt.


VII. Na zakończenie dwie foto-zagadki mojego autorstwa:

1. Gdzie znajduje się cmentarz przedstawiony na zdjęciu?

  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5885 


2. Która z beskidzkich cerkwi jest "pięknie" oznaczona?

  http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5887 


Punktacja:
Każde prawidłowo wskazane miejsce - 1 pkt.

Uwaga !!
Ostateczny termin udzielania odpowiedzi - 30.10.2013 godz. 23.59


Odpowiedzi na pytania konkursowe proszę nadsyłać na adres
konkurs@beskid-niski.pl

Nagrody !!!

Nagrody I-ego stopnia (nagrody za miejsce 1 i 2)

- "Yeti" - jeden z największych producentów odzieży, ekwipunku i akcesoriów branży puchowej. - ufundował jako główną nagrodę w konkursie "10 lat z beskid-niski.pl" wysokiej jakości śpiwór puchowy.

http://www.yeti.com.pl/pl/o-firmie 
- "Hanzel" - producent najwyższej jakości obuwia trekkingowego - ufundował jako główną nagrodę w konkursie "10 lat z beskid-niski.pl" jedną parę obuwia trekkingowego (z serii 003) wykonanego na specjalne życzenie laureata konkursu, z użyciem najlepszych materiałów (min. najwyższej jakości skóra, podeszwa VIBRAM, izolacja CORDURA).

http://www.gorskie.pl/?p=productsMore&iProduct=85&sName=003-SK 

Nagrody II-go stopnia (nagrody za miejsca 3-9)

- Pensjonat "W Ropki" zaprasza 2 osoby na weekend (nocleg + wyżywienie) w uroczych Ropkach koło Wysowej w terminie wcześniej uzgodnionym.
http://www.wropki.pl 

- Gospodarstwo agroturystyczne "Swystowy Sad" zaprasza 2 osoby na weekend (nocleg + wyżywienie) do Ropek w terminie wcześniej uzgodnionym.
http://www.ropki.com.pl 

- Gospodarstwo agroturystyczne "Dom na Łąkach" zaprasza 2 osoby na weekend (nocleg + wyżywienie) do pięknego domu położonego u stóp Lackowej.
http://www.izby.com.pl 

- Dom agroturystyczny "Barnilka" zaprasza 2 osoby na weekend (nocleg + wyżywienie) do domu położonego nad uroczą Klimkówką w terminie uprzednio uzgodnionym.
http://www.barnilka.ocm/ 

- Osada turystyczna "Dębowy Jar" zaprasza 2 osoby na weekend (nocleg + wyżywienie) do domu położonego w Uściu Gorlickim w terminie uprzednio uzgodnionym.
http://www.debowyjar.pl 

- Gospodarstwo agroturystyczne "Pod Chyrową" zaprasza 2 osoby na weekend (nocleg + wyżywienie) do domu położonego w poddukielskiej Chyrowej w terminie uprzednio uzgodnionym.
 

- Gospodarstwo agroturystyczne "Przystanek Magura" zaprasza 2-5 osoby na weekend (nocleg) do domu położonego w malowniczej Pętnej w terminie uprzednio uzgodnionym.
http://www.przystanekmagura.pl/ 

Nagrody III-go stopnia

- Magazyn turystyki górskiej "NPM" ufundował dwie roczne prenumeraty miesięcznika "NPM"

http://www.npm.com.pl 

- Wydawnictwo Sklepu Podróżnika ufundowało 20 książek: "Beskid Niski. Od Komańczy do Wysowej" (10 szt.), "Góry Rumunii" (3 szt.), "Wędrówki alpejskie " (4 szt.), "Trylogia tatrzańska " (3 szt.),

http://podroznik.com.pl/wpl/oferta/krajoznawstwo/beskid-niski-witold-grzesik-tomasz-traczyk-bartlomiej-wadas/  http://podroznik.com.pl/wpl/oferta/trekking/inne-przewodniki-trekkingowe/gory-rumunii-t-1-james-roberts/  http://podroznik.com.pl/wpl/oferta/beletrystyka-gorska/w_gorach/trylogia-tatrzanska-wawrzyniec-zulawski/  http://podroznik.com.pl/wpl/oferta/beletrystyka-gorska/w_gorach/wedrowki-alpejskie-wawrzyniec-zulawski/ 

- Wydawnictwo "Libra" ufundowało 16 ciekawych pozycji książkowych: "Osobliwości Beskidu Niskiego" (6 szt.), album "Beskid Niski" (6 szt.), "Bieszczady. Tam gdzie oczy poniosą" (2 szt.), "W krainie Pogórzy. Wybór tekstów" (2 szt.)

http://libra.pl/?wpsc-product=osobliwosci-beskidu-niskiego  http://libra.pl/?wpsc-product=beskid-niski  http://libra.pl/?wpsc-product=bieszczady-tam-gdzie-oczy-poniosa  http://libra.pl/?wpsc-product=w-krainie-pogorzy-wybor-tekstow 

- Wydawnictwo "ExpressMap" ufundowało 3 ciekawe pozycje książkowe: "Atlas Gór Polski" (1 szt.), "Panoramy Gór Polski (1 szt.), "Bieszczady, Beskid Niski, Góry Sanocko-Turczańskie - przewodnik " (1 szt.)

http://www.e-map.pl/index.php?map=195  http://www.e-map.pl/index.php?map=542&EMAPCLI=s2gct18qo5r1iq0rig5m9over2  http://www.e-map.pl/index.php?map=441&EMAPCLI=bjnd7it7paef7h7b9f2cth0kb1 

- Wydawnictwo "Bezdroża" ufundowało 3 przewodniki "Bieszczady, Beskid Niski"
http://bezdroza.pl/ksiazki/bieszczady-beskid-niski-przewodnik-z-gorskiej-polki-wydanie-2-natalia-figiel-pawel-klimek,bevbn2.htm 

- Wydawnictwo "Ruthenus" ufundowało 4 książki "W dolinie górnego Wisłoka i od Rymanowa po Jaśliska — Przewodnik historyczny z legendami"

http://ruthenus.pl/main.php?podstr=sklep_opis&id_produktu=99 
- Restauracja "Stary Dom Zdrojowy" w Wysowej ufundowała bon na usługi gastronomiczne o wartości 150 zł

http://www.wysowa.com.pl/ 

Nagrody IV-go stopnia

- Wydawnictwo kartograficzne "Compass" ufundowało 50 - uznanych za najlepsze na rynku - map Beskidu Niskiego

http://compass.krakow.pl/katalog-produktow/5/Beskid-Niski/ 


- Wydawnictwo kartograficzne "ExpressMap" ufundowało 6 map Beskidu Niskiego w skali 1:70 000

http://www.e-map.pl/index.php?map=547&EMAPCLI=v3m8e8po5vbcfkbc1b58nqdks7 


Regulamin konkursu "Dziesięć lat z beskid-niski.pl"


1. W konkursie nie mogą brać udziału osoby związane z portalem beskid-niski.pl
2. Termin rozpoczęcia konkursu - 30.09.2013
3. Termin zakończenia konkursu - 30.10.2013
4. Ogłoszenie wyników nastąpi dnia 03.11.2013
5. Począwszy od 30.09.2013 co trzy dni prezentowane będzie pytanie (czasami dwa), zagadka o różnym stopniu trudności (30.09, 03.10, 06.10, 09.10, 12.10, 15.10, 18.10, 21.10, 24.10, 27.10
6. Za każdą prawidłową odpowiedź zostaną przyznane dwa punkty, za odpowiedź błędną - punktów brak
7. Za każdą prawidłową odpowiedź udzieloną do chwili publikacji kolejnej zagadki, przyznane będzie dodatkowe pół punktu.
8. Nagrody zostaną przyznane po zakończeniu konkursu osobom z największą ilością punktów
9. W przypadku równej ilości punktów, laureaci zostaną wyłonieni w drodze losowania
10. Przy podliczaniu głosów będą brane pod uwagę tylko osoby, które spośród wszystkich odpowiedzi przynajmniej jedną podpisały imieniem i nazwiskiem
11. Nagrody zostaną wysłane na koszt organizatorów konkursu lub ich realizacja zostanie uzgodniona bezpośrednio z fundatorami.
12. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie przyznania punktów za udzieloną odpowiedź, dotrzymania terminów udzielenia odpowiedzi czy przypisania konkretnych nagród laureatom, decyzję ostateczną podejmuje organizator konkursu.
13. Osoby biorace udział w konkursie, wyrażają zgodę na umieszczenie ich adresu mailowego w "newsletterze strony"

beskid-niski.pl na Facebooku


 
54784

Komentarze: (0)Dodaj komentarz | Forum
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Imię i nazwisko:
E-mail:
Tekst:
Suma liczb 2 i 7: (Anty-spam)
    ;


e-mail: bartek@beskid-niski.pl
Copyright © 2003 - 2016 Wadas & Górski & Wójcik
Wsparcie graficzne: e-production.pl
praca w Niemczech|prosenior24.pl
Miód
Idea Team
Tanie odżywki
Ogląda nas 17 osób
Logowanie