Góry
  • Turystyka piesza
  • Mapa wydawnictwa PTR Kartografia na podkładzie map WIG
  • Mapa wydawnictwa Compass. Wydanie III z 2005 roku.
Łemkowie i Łemkowszczyzna
  • Łemkowie
Obiekty i miejscowości
  • Miejscowości
  • Cmentarze wojenne
  • Cerkwie i kościoły
  • Tabela obiektów
Przyroda
  • Przyroda
Noclegi
  • Noclegi
  • Jak znaleźć nocleg?
  • Dodaj ofertę
Galerie zdjęć
  • Najlepsze zdjęcia
  • Panoramy sferyczne
  • Galerie tematyczne
  • Zdjęcia archiwalne
Informacje praktyczne
  • Przejścia graniczne
  • Komunikacja
  • Pogoda
Sport
  • Rower
  • Sporty zimowe
Portal beskid-niski.pl
  • Wyniki zakończonego konkursu
  • Księga gości
  • Subskrypcja
  • Linki
  • Mapa portalu

 

/ Aktualności /
 
"Gazeta Gorlicka" - piątek 8 sierpnia 2008
("Gazeta Gorlicka" jest regionalnym dodatkiem "Gazety Krakowskiej")

"Blisko 50 tysięcy turystów odwiedzi powiat w tym roku"

"Do naszego regionu chętnie przyjeżdżają mieszkańcy Śląska, okolic Warszawy i Krakowa, ale również goście z Niemiec, Ukrainy, Węgier oraz Słowacji. Właściciele kwater, restauracji i pensjonatów zacierają ręce"

Bez wątpienia najważniejszym czynnikiem, który ma wpływ na wybór Gorlickiego jako miejsca wypoczynku letniego, czy też zimowego, jest nieskażona ludzką ręką przyroda. Obcowaniu z naturą sprzyjają zwłaszcza przepiękne, łagodne pagórki porośnięte starymi lasami oraz krystalicznie czyste strumienie. Zachowaniu przyrody w nienaruszonym stanie służyć ma natomiast, założony w 1995 roku Magurski Park Narodowy. Jednakże powiat gorlicki to nie tylko zagrożone bądź niespotykane nigdzie indziej gatunki fauny i flory.

Atrakcje przyrodnicze na Klimkówce
W naszym powiecie jest wiele okazji do aktywnego wypoczynku. Miłośnicy relaksu nad wodą najchętniej odwiedzają zalew klimkowski. Można na nim wypożyczyć chociażby rowerek wodny i siłą własnych mięśni pokonywać ogromne przestrzenie jeziora.
Klimkówka dzięki swym wyśmienitym warunkom z nieodpartą siłą przyciąga także miłośników windsurfingu i żeglarstwa.
Dla tych, którzy nie przepadają za wodą, proponuje się spacery po okolicznych wzgórzach. Od kilku lat działa już przecież ścieżka spacerowa z Klimkówki do Łosia. Atrakcją tego traktu są nie tylko widoki na całe jezioro, tamę, ale również na nieczynny już kamieniołom w Gorlickich Pieninach.
Warto nadmienić, iż planuje się wytyczyć wokół zalewu kolejne - całoroczne ścieżki spacerowe. Z jednej strony jeziora miałaby to być szeroka, asfaltowa promenada, na której odbywać mogłyby się zawody na nartorolkach. Z drugiej - bite drogi żwirowe, biegnące istniejącymi już leśnymi ścieżkami.
- Myślimy także o wybudowaniu infrastruktury towarzyszącej z sięgaczami - podjazdami do brzegów jeziora. Nad wodą chcemy zaś usytuować parkingi - informuje Bogusław Niedziela, radny powiatowy. - Wszystko jak na razie jednak jest dopiero w fazie ustaleń - zastrzega.
Projekt ten może okazać się częścią większego założenia. Pracującym nad projektem dotyczącym Klimkówki marzy się, by z czasem wybudować ścieżki w pobliżu wszystkich większych rzek powiatu.

Rocznie 40 tys. turystów odwiedza nasze zabytki
Według badań przeprowadzonych na zlecenie Starostwa Powiatowego drugą po przyrodzie najważniejszą atrakcją turystyczną powiatu są zabytki.
Niesłabnącym powodzeniem cieszą się zwłaszcza - renesansowy dwór obronny wraz z towarzyszącym mu skansenem w Szymbarku oraz sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance. Chętnie odwiedzane przez turystów są także liczne muzea zlokalizowane na terenie powiatu oraz odrestaurowane cmentarze z I wojny światowej.
Pamiątkę po "gorączce czarnego złota" stanowią natomiast zabytkowe kiwony i trójnogi, służące niegdyś do wydobywania ropy. Znajdują się one w Kobylance oraz Dominikowicach. Świadectwem minionych czasów, a jednocześnie dodatkową atrakcją turystyczną, ma być także, niedawno otwarty, Karpacko-Galicyjski Szlak Naftowy.
Magnesem przyciągającym turystów jest także zabytkowy wóz maziarski, kursujący na trasie Łosie - Szymbark.
Wartymi bliższego kontaktu, i jak wskazują badania, często odwiedzanymi są zarówno - zbudowany w 1782 roku modrzewiowy kościół Świętego Wojciecha w Szymbarku, stare chaty łemkowskie wraz z prywatnym muzeum w Bielance, a także rodzinne mauzoleum Skrzyńskich i Sobańskich w kształcie piramidy, znajdujące się w Zagórzanach.

Przyjeżdżają do wód i borowin
Równie chętnie co zabytki odwiedzane są położone w przepięknym terenie uzdrowiska. Wapienne-Zdrój i Wysową- Zdrój odwiedza rocznie łącznie około 40 tysięcy kuracjuszy.
Pierwsze z nich słynie zwłaszcza z uzdrawiających zabiegów borowinowych oraz kąpieli w wodach siarkowych, drugie - z leczniczych wód mineralnych - dobrych na wszelkie dolegliwości układu pokarmowego, ale i na... kaca. Większość turystów wyjeżdża z uzdrowiska z maksymą "Wczoraj kieliszek, dzisiaj Franciszek".
Wysowa kusi dodatkowo pijalnią wód mineralnych odbudowaną zgodnie z wyglądem tej zabytkowej, która spłonęła przed laty.

Gorlickie atrakcyjne również zimą
Wszystkie wymienione atrakcje odwiedzane są zazwyczaj latem, a przecież także zimą powiat gorlicki ma wiele do zaoferowania. Mowa o trasie narciarskiej na Magurze Małastowskiej, w Małastowie, Regietowie, Smerekowcu.
Narciarstwo to jednak także biegi. Z tego też powodu planowana jest rozbudowa obecnie istniejących tras przeznaczonych do tego celu. Miałyby się znajdować w okolicy Jaworzynki oraz wspomnianej już Magury Małastowskiej. Szlaki biegowe latem przekształcone zostaną w trasy rowerowe, co ucieszyć powinno zwłaszcza turystów preferujących ten sposób spędzania wolnego czasu.
W rozbudowie swej infrastruktury zimowej przoduje zwłaszcza gmina Sękowa, która planuje niebawem wybudować dwie skocznie narciarskie długości 15 i 40 metrów.

Trzeba zakasać rękawy
Wszystkie te atrakcje nie oznaczają jednak, że nie zostało już nic do zrobienia. Turyści odwiedzający nasz region po raz pierwszy skarżą się zwłaszcza na niewystarczające oznakowanie tras oraz zabytków.
Wysoce nieefektywna wydaje się być także działalność promocyjna, "owocująca" między innymi niewielką ilością wydawnictw. Zwykle to niewielkie broszury, mapy i foldery.
Włodarze powiatu powinni pomyśleć nie tylko o rozbudowie infrastruktury drogowej. Trzeba zadbać o rozwój bazy turystycznej z prawdziwego zdarzenia. Taka przydałaby się zwłaszcza w okolicy Klimkówki. Latem nad wodą doskonale sprawdziłaby się np. wiata na ogniska, place zabaw dla dzieci, zaciszne miejsca z ławkami i stolikami, wypożyczalnia leżaków, materacy...
Bez wątpienia piękne tereny powiatu gorlickiego skrywają w sobie ogromny potencjał. Miejmy nadzieję, że zostanie on należycie wykorzystany.
(ASY)
Powyższy tekst pochodzi z Gazety Krakowskiej. Redakcja portalu www.beskid-niski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści w nim zawarte.Jeśli chcesz być informowany o wszelkich aktualnościach, nowościach, zmianach, planach i wydarzeniach, ktore związane są z Beskidem Niskim oraz działalnością portalu beskid-niski.pl a także otrzymywać raz w tygodniu zestaw linków do poświęconych Beskidowi Niskiem artykułów publikowanych w "Gazecie Krakowskiej" wyślij pusty e-mail na adres

subskrypcja@beskid-niski.pl

Aby zrezygnować z subskrypcji wystarczy wysłać e-mail z tematem "rezygnacja"

beskid-niski.pl na Facebooku


 
377

Komentarze: (0)Dodaj komentarz | Forum
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Imię i nazwisko:
E-mail:
Tekst:
Suma liczb 2 i 2: (Anty-spam)
    ;


e-mail: bartek@beskid-niski.pl
Copyright © 2003 - 2016 Wadas & Górski & Wójcik
Wsparcie graficzne: e-production.pl
praca w Niemczech|prosenior24.pl
Miód
Idea Team
Tanie odżywki
Ogląda nas 13 osób
Logowanie