Góry
  • Turystyka piesza
  • Mapa wydawnictwa PTR Kartografia na podkładzie map WIG
  • Mapa wydawnictwa Compass. Wydanie III z 2005 roku.
Łemkowie i Łemkowszczyzna
  • Łemkowie
Obiekty i miejscowości
  • Miejscowości
  • Cmentarze wojenne
  • Cerkwie i kościoły
  • Tabela obiektów
Przyroda
  • Przyroda
Noclegi
  • Noclegi
  • Jak znaleźć nocleg?
  • Dodaj ofertę
Galerie zdjęć
  • Najlepsze zdjęcia
  • Panoramy sferyczne
  • Galerie tematyczne
  • Zdjęcia archiwalne
Informacje praktyczne
  • Przejścia graniczne
  • Komunikacja
  • Pogoda
Sport
  • Rower
  • Sporty zimowe
Portal beskid-niski.pl
  • Wyniki zakończonego konkursu
  • Księga gości
  • Subskrypcja
  • Linki
  • Mapa portalu

 

/ Aktualności /
 
"Gazeta Gorlicka" - piątek 5 grudnia 2008
("Gazeta Gorlicka" jest regionalnym dodatkiem "Gazety Krakowskiej")

"Decyzja już zapadła"

Placówka straży granicznej w Koniecznej została rozwiązana

W niedzielę o północy placówka straży granicznej w Koniecznej przestała istnieć. 40 funkcjonariuszy przeszło do innych placówek, ci, którzy nabyli uprawnienie emerytalne - na emeryturę.
Budynek został zamknięty i ma być przekazany Agencji Mienia Rolnego. Teren powiatu gorlickiego będzie patrolowany przez funkcjonariuszy straży granicznej z Piwnicznej.
- Oficjalna decyzja o rozwiązaniu placówki zapadła 18 listopada 2008 roku, ale wiedzieliśmy o tym praktycznie od lipca. Służba biegła normalnym tokiem, przygotowania do rozwiązania zaczęliśmy dopiero w październiku. Wszystkim było żal po tylu latach pracy opuszczać placówkę, ale każdy rozumiał, że są pewne wymogi służby, którym trzeba się poddać - mówi ppłk Jan Ślusarz, były już komendant Placówki Straży Granicznej w Koniecznej.
Informuje, że część pracowników jest przeniesionych do placówki straży granicznej w Tarnowie. Zajmować się tam będą czynnościami analogicznymi jak w Koniecznej, między innymi kontrolą legalności pobytu cudzoziemców, ujawnianiem osób poszukiwanych, przeciwdziałaniem przestępczości związanej z towarami akcyzowymi.
Inni funkcjonariusze zostali przeniesieni do Nowego Sącza, do siedziby Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, gdzie dominuje logistyczne zabezpieczenie i merytoryczny nadzór.
Komendant Ślusarz nie komentuje decyzji, twierdzi, że w służbach zmilitaryzowanych polecenie trzeba wykonać i nie dyskutuje się z przełożonymi.
Można by domniemywać, iż w planach restrukturyzacji wybrano do likwidacji Konieczną, bo teren tutaj jest spokojny, nie ma nasilenia przestępczości, dlatego też tutejsze siły przerzucono do innych placówek.
Czy to była słuszna decyzja? Na efekty tego rozwiązania trzeba poczekać jakiś czas. Dopiero wtedy, po sprawdzeniu, czy nie nasiliła się liczba wykroczeń i przestępstw na tym terenie, będzie można odpowiedzieć.
Zmiany strukturalne służące usprawnieniu ochrony granicy państwowej, zaczęto wprowadzać w życie już w 2003 roku. Wtedy nastąpiło pierwsze łączenie jednostek.
Celem takich działań było dostosowanie funkcjonowania straży granicznej do wymogów unijnych.
W 2003 roku zlikwidowana została Strażnica Straży Granicznej w Gładyszowie. Pracownicy przeszli do jednostki granicznej w Koniecznej, a budynek przekazano do Agencji Mienia Wojskowego.
W 2005 roku nastąpiły kolejne zmiany. Konieczna przejęła odcinek granicy po zlikwidowanej Strażnicy Straży Granicznej w Wysowej-Zdroju. Około 16 funkcjonariuszy przeniesiono do Placówki Straży Granicznej w Koniecznej, budynek został przekazany Komendzie Powiatowej Policji w Gorlicach.
Od poniedziałku placówka straży granicznej w Koniecznej nie istnieje.
Komendant Jan Ślusarz w styczniu 2009 roku odchodzi na emeryturę.
W straży granicznej pracował od 1986 roku, czyli 22 lata w mundurze. Rozpoczynał pracę w nowo budowanych przejściach granicznych, kończy - w likwidowanych placówkach.
Mówi, że lata służby to okres wielkich przemian. Wymienia liberalizację przepisów dotyczących przekraczania granicy - zlikwidowanie zaproszeń na Słowację, wprowadzenie możliwości przekraczania granicy na podstawie dowodów osobistych, uruchamianie nowych przejść granicznych i miejsc do przekraczania granicy.
Przemiany te przyniosły też likwidację kontroli granicznej na przejściach granicznych położonych na granicy wewnętrznej po wejściu Polski do strefy Schengen, w minionym roku - nocą z 20 na 21 grudnia 2007.
Konieczna ma swoją historię. W latach 2005-2006 na ochranianym odcinku granicy państwowej notowano usiłowania przekroczenia granicy wbrew przepisom z Polski na Słowację.
Średnio w ciągu roku około 100 uchodźców czeczeńskich, zamierzało nielegalnie przedostać się do Austrii. Przybywali do Polski jako uchodźcy i po uzyskaniu prawa pobytu kombinowali jak dostać się do Austrii.
Wysiadali z autobusu lub taksóweki usiłowali przejść lub przejechać granicę słowacką. Byli zaopatrzeni w mapy, kompasy, latarki, które umożliwiały im podróżowanie nocą.
Dzisiaj można przekraczać granice nieskrępowanie. Całkowicie zamarła nielegalna migracja uchodźców rosyjskich pochodzenia czeczeńskiego.
Największy udaremnimiony przemyt w historii Koniecznej to rok 2005. Przez granicę przejeżdżał bus z ukrytymi papierosami o wartości 48 tysięcy złotych.
Inicjatywa kontrolera i podjęte przez niego działania ujawniły przemyt. Sprawa znalazła finał w sądzie. Towar uległ przepadkowi - został zarekwirowany przez Urząd Celny.
U podstaw decyzji restrukturyzacyjnych, tzn. likwidowania mniejszych jednostek straży granicznej, leży usprawnienie realizacji zadań oraz oszczędności budżetowe. Ale pozostaje druga strona medalu. Oszczędności na utrzymywaniu jednostek to jedno, a niszczenie i brak zagospodarowania budynków po straży granicznej to drugie. Wystarczy się przyjrzeć lokalom na ziemi gorlickiej od początków restrukturyzacji.
Rok 2003. Budynek po strażnicy w Gładyszowie - murowany, piętrowy, został przekazany Agencji Mienia Wojskowego. Agencja usiłowała znaleźć na niego kupca, organizowane były przetargi, ale nie udało się budynku sprzedać.
Minęło pięć lat. Stoi zamknięty. Nieużywany. Niszczeje.
W 2005 roku zlikwidowano strażnicę w Wysowej-Zdroju.
Dwupiętrowy budynek został przekazany Komendzie Powiatowej Policji w Gorlicach. Minęło trzy lata. Do dzisiaj stoi pusty.
Budynek straży granicznej w Koniecznej jest własnością wojewody.
Został oddany do użytku w 1997 roku. Ma ponad 1500 metrów powierzchni, przewidziany był dla czterech służb: polskiej straży granicznej, polskiego urzędu celnego, słowackiej policji granicznej i słowackiego urzędu celnego. Ma być przekazany Agencji Mienia Rolnego.
Czy agencja wykorzysta go na cele handlowe, turystyczne czy sprzeda ? - tego jeszcze nie wiadomo.
Miejmy nadzieję, że nie podzieli losów poprzednich budynków - tzn. nie będzie stać niewykorzystany i niszczeć.
Ewa Bugno
Powyższy tekst pochodzi z Gazety Krakowskiej. Redakcja portalu www.beskid-niski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści w nim zawarte.Jeśli chcesz być informowany o wszelkich aktualnościach, nowościach, zmianach, planach i wydarzeniach, ktore związane są z Beskidem Niskim oraz działalnością portalu beskid-niski.pl a także otrzymywać raz w tygodniu zestaw linków do poświęconych Beskidowi Niskiem artykułów publikowanych w "Gazecie Krakowskiej" wyślij pusty e-mail na adres

subskrypcja@beskid-niski.pl

Aby zrezygnować z subskrypcji wystarczy wysłać e-mail z tematem "rezygnacja"

beskid-niski.pl na Facebooku


 
538

Komentarze: (0)Dodaj komentarz | Forum
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Imię i nazwisko:
E-mail:
Tekst:
Suma liczb 5 i 8: (Anty-spam)
    ;


e-mail: bartek@beskid-niski.pl
Copyright © 2003 - 2016 Wadas & Górski & Wójcik
Wsparcie graficzne: e-production.pl
praca w Niemczech|prosenior24.pl
Miód
Idea Team
Tanie odżywki
Ogląda nas 7 osób
Logowanie