Góry
  • Turystyka piesza
  • Mapa wydawnictwa PTR Kartografia na podkładzie map WIG
  • Mapa wydawnictwa Compass. Wydanie III z 2005 roku.
Łemkowie i Łemkowszczyzna
  • Łemkowie
Obiekty i miejscowości
  • Miejscowości
  • Cmentarze wojenne
  • Cerkwie i kościoły
  • Tabela obiektów
Przyroda
  • Przyroda
Noclegi
  • Noclegi
  • Jak znaleźć nocleg?
  • Dodaj ofertę
Galerie zdjęć
  • Najlepsze zdjęcia
  • Panoramy sferyczne
  • Galerie tematyczne
  • Zdjęcia archiwalne
Informacje praktyczne
  • Przejścia graniczne
  • Komunikacja
  • Pogoda
Sport
  • Rower
  • Sporty zimowe
Portal beskid-niski.pl
  • Wyniki zakończonego konkursu
  • Księga gości
  • Subskrypcja
  • Linki
  • Mapa portalu

 

/ Aktualności /
 
"Gazeta Gorlicka" - wtorek 6 stycznia 2009
("Gazeta Gorlicka" jest regionalnym dodatkiem "Gazety Krakowskiej")

"Marszałkowska kasa szczodra dla powiatu"

Ostatnie tygodnie 2008 roku były dla naszego powiatu okresem finansowej passy

Hojne dla Gorlickiego było ostatnie w ubiegłym roku rozdanie pieniędzy z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Niemal pięć milionów złotych trafiło do gminy Uście Gorlickie na odnowę centrum Wysowej-Zdroju. Kolejne 850 tys. złotych pozyskała Moszczenica. Natomiast władze gminy Lipinki otrzymały ponad 3,3 mln na budowę kanalizacji sanitarnej w Lipinkach i Krygu. Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwały dotyczące zatwierdzenia wspomnianych wyżej projektów tuż przed Nowym Rokiem.
Radości i satysfakcji z pozyskanej dotacji nie ukrywają władze Uścia Gorlickiego. Wniosek gminy dotyczący odnowy centrum uzdrowiska zyskał po ocenie merytorycznej i strategicznej niemal maksymalną liczbę punktów. Zadowolenie jest tym większe, że do programu odnowy centrów wsi zgłoszone zostało 116 projektów z całej Małopolski. Ostatecznie pieniądze na realizację inwestycji otrzymało 17 z nich. Ten uściański znalazł się na czwartym miejscu!
- Podczas pracy nad projektem staraliśmy się połączyć w całość kilka ważnych funkcji miejscowości - historycznej, rekreacyjnej, wypoczynkowej, przyrodniczej, nie zapominając o tej podstawowej, uzdrowiskowej i zdrowotnej - wyjaśnia Dymitr Rydzanicz, wójt gminy.
Jednym z priorytetów było zaprojektowanie dużego parkingu z zapleczem sanitarnym. W zamyśle ma on pomieścić ponad 80 samochodów, miejsce dla swoich pojazdów znajdą na nim również rowerzyści. Równie ważnym elementem koncepcji stało się zagospodarowanie terenu bezpośrednio sąsiadującego z Rozlewnią Wód Mineralnych. Porośnięty dotychczas drzewami i krzakami obszar wymaga wprowadzenia zmian, zwłaszcza że nieopodal nad potokiem Szumniak znajduje się swego rodzaju trawiasta plaża.
- Można powiedzieć, że stworzyli ją kuracjusze i goście, którzy odwiedzają Wysową. Po prostu doskonale nasłonecznione miejsce jest idealne do opalania, co wykorzystali. I tak to zostało - wyjaśnia dalej wójt.
Nie zapomniano również o najmłodszych gościach. Dla nich mają powstać trzy place zabaw z huśtawkami, wieżami do wspinaczki, zjeżdżalniami i tak zwanymi przeplotniami. W projekcie znalazły się również miejsca do grillowania oraz altany wypoczynkowe. Zmodernizowana zostanie parkowa scena, wybudowane ogólnodostępne toalety. W pobliżu Pijalni Wód zaś ma się pojawić fontanna. Nie byle jaka jednak, bowiem zwykłemu pluskaniu wody ma towarzyszyć światło, a być może i muzyka. Wokół niej rozlokowane zostaną ławki, posadzone kwiaty. Zresztą ukwiecony zostanie cały niemal park, bowiem plany przewidują, że kwieciste klomby zajmą około 300 metrów kwadratowych.
W ramach wniosku wykonane będzie dodatkowo około 3,5 km chodników oraz nowych nawierzchni asfaltowych. Chodniki powstaną od skrzyżowania koło cerkwi w kierunku Glinika i przez całą tak zwaną obwodnicę sanatoriów aż do drogi powiatowej przy wjeździe do Wysowej.
Drugi z planowanych do budowy odcinków, około 1,1 km, wiódł będzie w kierunku Doliny Łopacińskiego, trzeci zaś od drogi powiatowej w centrum Wysowej do Parku Zdrojowego. Wartość całej inwestycji to około siedmiu milionów złotych.
Swoje sugestie co do planów mają zarówno mieszkańcy Wysowej, jak i goście.
- Przydałoby się więcej tablic informacyjnych o szlakach turystycznych, więcej ławek i koszy na śmieci w samym parku. Wydaje mi się również, że potrzebny jest punkt informacji turystycznej, tak by goście mogli bez kłopotów dowiedzieć się o wolnych kwaterach, miejscach noclegowych. Potrzebne jest także lepsze oświetlenie osiedlowych uliczek Wysowej - proponuje Katarzyna Kołtko, właścicielka jednego z pensjonatów.
Goście zaś zwracają uwagę przede wszystkim na brak toalet w Parku Zdrojowym.
- Są tylko w lokalach. Gdy człowieka dopadnie potrzeba, musi wracać do pensjonatu czy do kwatery. Poza tym przydałoby się więcej ławek i może jakieś stoliki, by z innymi spacerowiczami rozegrać partyjkę szachów - mówi Roman Walczak, gość uzdrowiska.
Kilkumiesięczne starania o pieniądze z MRPO przyniosły korzyści również dla Moszczenicy. Ponad 800 tys. złotych dotacji pozwoli na zmianę wyglądu centrum wsi.
- Nasz pomysł obejmuje kilka zadań, między innymi remonty wszystkich chodników przy drodze powiatowej w centrum miejscowości, budowę nawierzchni asfaltowej na placu pomiędzy Urzędem Gminy a cmentarzem z adaptacją terenu na potrzeby placu targowego i parkingu, remont ogrodzenia cmentarza - wylicza Jerzy Wałęga, wójt gminy.
Wykonane zostaną również roboty na drodze dojazdowej do placu parkingowego, pojawi się nowa wiata przystankowa oraz toalety. Podczas prac nad projektem władzom gminy przyświecała przede wszystkim idea poprawy bezpieczeństwa i estetyki w centrum wsi.
Wójt Wałęga zapewnia, że gmina jest organizacyjnie i finansowo przygotowana do realizacji zadania jeszcze w tym roku, choć inwestycja jest zaplanowana na dwa lata. Pierwsze pieniądze na ten cel są zapewnione w tegorocznym budżecie.
Z kolei władze gminy Lipinki deklarują, że zaraz po podpisaniu umowy z Urzędem Marszałkowskim ogłoszony zostanie przetarg na budowę kolejnych odcinków kanalizacji w Lipinkach i Krygu.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze prace ruszą wiosną tego roku.
Plan budowy zakłada poprowadzenie sieci kanalizacyjnej z Lipinek do granicy z Rozdzielem oraz na terenie przysiółków Zagumnie i Busiówka.
Czesław Rakoczy, wójt gminy Lipinki, podkreśla, że pieniądze z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego to korzyść nie tylko dla mieszkańców, ale również dla gminy, bowiem inwestycje wykonane z ich wykorzystaniem są łatwiejsze do rozliczenia niż w innych programach.
Prognozy zapowiadają, że 2009 rok będzie trudny dla gospodarki. Wydaje się, że nie dotyczy to naszego powiatu. Blok operacyjny, sala sportowa w Bieczu, drogi - to już nie marzenia, a plany, które wkrótce się ziszczą.
Nie zapominajmy, że za sukcesem gminy czy powiatu stoi praca wielu ludzi, którzy poświęcili niejednokrotnie swój prywatny czas po ty, byśmy wszyscy mogli jeździć po lepszych drogach, wypoczywać w pięknym otoczeniu, a w razie konieczności leczyć się w profesjonalnym oddziale szpitala.
Halina Gajda
Powyższy tekst pochodzi z Gazety Krakowskiej. Redakcja portalu www.beskid-niski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści w nim zawarte.Jeśli chcesz być informowany o wszelkich aktualnościach, nowościach, zmianach, planach i wydarzeniach, ktore związane są z Beskidem Niskim oraz działalnością portalu beskid-niski.pl a także otrzymywać raz w tygodniu zestaw linków do poświęconych Beskidowi Niskiem artykułów publikowanych w "Gazecie Krakowskiej" wyślij pusty e-mail na adres

subskrypcja@beskid-niski.pl

Aby zrezygnować z subskrypcji wystarczy wysłać e-mail z tematem "rezygnacja"

beskid-niski.pl na Facebooku


 
355

Komentarze: (0)Dodaj komentarz | Forum
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Imię i nazwisko:
E-mail:
Tekst:
Suma liczb 0 i 5: (Anty-spam)
    ;


e-mail: bartek@beskid-niski.pl
Copyright © 2003 - 2016 Wadas & Górski & Wójcik
Wsparcie graficzne: e-production.pl
praca w Niemczech|prosenior24.pl
Miód
Idea Team
Tanie odżywki
Ogląda nas 8 osób
Logowanie