Góry
  • Turystyka piesza
  • Mapa wydawnictwa PTR Kartografia na podkładzie map WIG
  • Mapa wydawnictwa Compass. Wydanie III z 2005 roku.
Łemkowie i Łemkowszczyzna
  • Łemkowie
Obiekty i miejscowości
  • Miejscowości
  • Cmentarze wojenne
  • Cerkwie i kościoły
  • Tabela obiektów
Przyroda
  • Przyroda
Noclegi
  • Noclegi
  • Jak znaleźć nocleg?
  • Dodaj ofertę
Galerie zdjęć
  • Najlepsze zdjęcia
  • Panoramy sferyczne
  • Galerie tematyczne
  • Zdjęcia archiwalne
Informacje praktyczne
  • Przejścia graniczne
  • Komunikacja
  • Pogoda
Sport
  • Rower
  • Sporty zimowe
Portal beskid-niski.pl
  • Wyniki zakończonego konkursu
  • Księga gości
  • Subskrypcja
  • Linki
  • Mapa portalu

 

/ Aktualności /
 
"Gazeta Gorlicka" - piątek 27 marca 2009
("Gazeta Gorlicka" jest regionalnym dodatkiem "Gazety Krakowskiej")

"Atrakcyjna wieś"

Dużą satysfakcję sprawia im praca na rzecz Krzywej

Uczą się tańczyć, śpiewać, grać na flecie, jeździć konno, malować, a nawet potrafią sami napisać scenariusz i nakręcić film. Nie jest to wyjątkowo uzdolniona grupa artystyczno-sportowa, która ma dostęp do wszystkich atrakcji. Chodzi tu o dzieci i młodzież z Krzywej i Jasionki, która ma własną świetlicę i dostęp do wielu atrakcji, o których nawet gorlickie dzieci nie marzą.
To właśnie dzięki Stowarzyszeniu Rozwoju Sołectwa Krzywa dzieci mają wspaniałe dzieciństwo, a wioska istnieje i tętni życiem przez cały rok.
Stowarzyszenie powstało w 2001 roku z inicjatywy Moniki Sznajderman-Pasierskiej i Andrzeja Stasiuka. Monika jest prezesem stowarzyszenia. Obydwoje w ramach wydawnictwa Czarne zrobili i robią dla stowarzyszenia bardzo dużo. Dzięki wydawnictwu ukazał się album "Świat" i "Przewodnik po naszym podwórku".
- Teraz stowarzyszeniem zajmuje się pani Ania, ona jest tam wszystkim i wszystko robi. My tylko czasem pomagamy, proszę zadzwonić do niej - mówi bardzo skromnie Andrzej Stasiuk, podając namiary do wiceprezes stowarzyszenia.
Anna Dobrowolska,bo o niej mowa, została laureatką Mostów Starosty oraz znalazła się wśród osób nominowanych na Człowieka Roku 2008 w plebiscycie "Gazety Krakowskiej".
Nie pochodzi z tych terenów. Do Krzywej trafiła aż z ziemi warmińsko-mazurskiej. Ze skromnością mówi o tym, co robi.
- Mąż dostał tutaj pracę w lesie i tak się zaczęła moja przygoda z Krzywą, a później ze stowarzyszeniem. Głównym powodem powstania stowarzyszenia były zamiary likwidacji szkoły. Wspólnie z innymi postanowiliśmy stworzyć coś dla dzieci i młodzieży. O tym, że jest tu biednie i pracy nie ma, to chyba wszyscy wiedzą - mówi wiceprezes stowarzyszenia.
I faktycznie stworzyli. Było to pierwsze stowarzyszenie w gminie, a może i w powiecie.
W połemkowskiej chacie zwanej Puchatą Chatą, zakupionej za własne pieniądze przez Annę, powstała świetlica, w której znajduje się bogato wyposażona biblioteka z ponad trzema tysiącami książek, pracowania komputerowa, jest sprzęt muzyczny, fotograficzny i wiele innych rzeczy przydatnych do edukacji i rozwoju dzieci i młodzieży.
W świetlicy jest nawet aneks kuchenny, gdzie można przyrządzić ciepłą herbatę czy kawę.
- Jedyną niedogodnością naszej chatki jest to, że mamy ogrzewanie piecowe i jeszcze brakuje ubikacji wewnątrz świetlicy. Mam nadzieję, że z czasem uda się nam pozyskać środki na ten cel - uzupełnia Anna.
A środków pozyskują wiele. Centralne ogrzewanie w szkole, toalety, przyszkolny plac zabaw, boisko sportowe, szkolne centrum multimedialne, dożywianie dla dzieci - to tylko część dokonań stowarzyszenia.
Co roku dostają dofinansowanie od fundacji Pro Bono.
Realizacja projektu "Przystanek", warsztatów dziennikarskich, teatralnych, muzycznych, garncarskich, "białych dni", warsztatów fotograficznych w Berlinie czy wyjazdu do Londynu na naukę języka angielskiego - to tylko część osiągnięć.
Zajęcia w świetlicy są codziennie od 15 do 20. W poniedziałek mają informatykę, we wtorek - flety. W pozostałe dni zajęcia muzyczne, pływanie, zajęcia plastyczne, tańce, a w niedzielę naukę jazdy konnej. Dochodzi do tego jeszcze nauka języka angielskiego, odrabianie lekcji czy warsztaty fotograficzne.
Świetlicowym dzieckiem jest Marysia Jawor z Krzywej.
- Gdy miałem trzy lata, przyszłam do świetlicy. Wszyscy się ze mną bawili, bo byłam najmniejsza. Lubię grać na gitarze, jeżdżę na pływanie, maluję, uczę się tańczyć. Byliśmy na wycieczce w Krakowie, przychodzę tutaj codziennie - wylicza teraz już 11-letnia uczennica klasy czwartej Szkoły Podstawowej w Sękowej.
Miejsce Marysi zajął 5-letni Bartek Hryc. On teraz jest najmłodszy i najbardziej lubiany w świetlicowej grupie.
- Lubię malować i pożyczać dużo bajek, które czyta mi mama - chwali się Bartek.
Stowarzyszeniu pomaga wiele osób i wolontariuszy - Alżbieta i Marcin Wójcikowie, którzy kilka lat temu założyli hodowlę koni w Krzywej, użyczają koni do nauki jazdy.
Alżbieta z pochodzenia jest Czeszką - uczy dodatkowo gry na flecie. Z Gładyszowa przyjeżdża Aleksandra Kania, instruktor jazdy konnej, która ścigała się na Służewcu. Dodatkowo uczy w świetlicy języka angielskiego. Z Kobylanki przyjeżdża Małgosia Przybyłowicz, aby prowadzić zajęcia plastyczne. Synowie Anny - Michał i Maciej prowadzą zajęcia z informatyki i fotografii. Mirek Bogoń prowadzi muzykę, Jerzy Szczepkowski w okresie letnim warsztaty ceramiczne itd. Dużo pomaga Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa, która od dwóch lat dofinansowuje stowarzyszenie i wspiera wszelkie jego inicjatywy. W prace włączają się również rodzice podopiecznych świetlicy - Jaśkiewiczowie, Izabela Floryan, Katarzyna Gawlik.
Długa jest lista sponsorów i osób zaangażowanych na rzecz stowarzyszenia z terenu powiatu oraz z całej Polski, a nawet z zagranicy. Wśród nich są między innymi Biblioteka Wojewódzka w Krakowie, Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży w Warszawie, "Gazeta Wyborcza", "Tygodnik Powszechny", "Głos Wielkopolski", Polska Akcja Humanitarna, Łódzka Drukarnia Wydawnictw Naukowych i wiele innych.
Nie sposób wymienić wszystkich dokonań stowarzyszenia. Robią bardzo dużo. Od pięciu lat dla mieszkańców organizują Dni Krzywej, gdzie dzieci i młodzież prezentują swój dorobek artystyczny. Plany bardzo ciekawe i realne. Już złożono dokumenty do fundacji Pro Bono na projekt ekologiczny o nazwie "Dzień z życia bobra".
Od listopada realizowany jest projekt "Z koniem na TY". Urząd Marszałkowski przyznał fundusze na projekt "Krótkie spodenki dziadka", który ma na celu zebranie wspomnień i fotografii z sołectwa Krzywa oraz ich wydanie w formie albumu, a jednocześnie przybliżenie historii sołectwa najmłodszym.
Maria Reuter
Powyższy tekst pochodzi z Gazety Krakowskiej. Redakcja portalu www.beskid-niski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści w nim zawarte.Jeśli chcesz być informowany o wszelkich aktualnościach, nowościach, zmianach, planach i wydarzeniach, ktore związane są z Beskidem Niskim oraz działalnością portalu beskid-niski.pl a także otrzymywać raz w tygodniu zestaw linków do poświęconych Beskidowi Niskiem artykułów publikowanych w "Gazecie Krakowskiej" wyślij pusty e-mail na adres

subskrypcja@beskid-niski.pl

Aby zrezygnować z subskrypcji wystarczy wysłać e-mail z tematem "rezygnacja"

beskid-niski.pl na Facebooku


 
511

Komentarze: (0)Dodaj komentarz | Forum
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Imię i nazwisko:
E-mail:
Tekst:
Suma liczb 0 i 2: (Anty-spam)
    ;


e-mail: bartek@beskid-niski.pl
Copyright © 2003 - 2016 Wadas & Górski & Wójcik
Wsparcie graficzne: e-production.pl
praca w Niemczech|prosenior24.pl
Miód
Idea Team
Tanie odżywki
Ogląda nas 13 osób
Logowanie