Góry
  • Turystyka piesza
  • Mapa wydawnictwa PTR Kartografia na podkładzie map WIG
  • Mapa wydawnictwa Compass. Wydanie III z 2005 roku.
Łemkowie i Łemkowszczyzna
  • Łemkowie
Obiekty i miejscowości
  • Miejscowości
  • Cmentarze wojenne
  • Cerkwie i kościoły
  • Tabela obiektów
Przyroda
  • Przyroda
Noclegi
  • Noclegi
  • Jak znaleźć nocleg?
  • Dodaj ofertę
Galerie zdjęć
  • Najlepsze zdjęcia
  • Panoramy sferyczne
  • Galerie tematyczne
  • Zdjęcia archiwalne
Informacje praktyczne
  • Przejścia graniczne
  • Komunikacja
  • Pogoda
Sport
  • Rower
  • Sporty zimowe
Portal beskid-niski.pl
  • Wyniki zakończonego konkursu
  • Księga gości
  • Subskrypcja
  • Linki
  • Mapa portalu

 

/ O ciekawych ludziach w Beskidzie Niskim / Włodzimierz Rubicz - maziarz z Łosia
 
Niniejszy tekst jest pierwszym z tekstów zawartych w publikacji wydanej z inicjatywy Stowarzyszenia "Pogranicza" z siedzibą w Ropie - "Rzemieślnicy Beskidu Niskiego"
Publikacja ma na celu promocję kultury ludowej Beskidu Niskiego. Stowarzyszenie "Pogranicza" chce przybliżyć i przekazać informacje o ludowych rzemieślnikach zachodniej Łemkowszczyzny oraz części Pogórza.
Przedstawiamy kamieniarza z Bartnego, łyżkarza z Nowicy, dziegciarzy z Bielanki, maziarzy z Łosia, kowali i konstruktora wiatraków z Ropy. Prezentacja nie wyczerpuje pełnej listy osób wykonujących ginące zawody, niemniej stanowi przyczynek do refleksji nad potrzebą chronienia ludowego rzemiosła przed zapomnieniem oraz wykorzystania tego dziedzictwa w tworzeniu lokalnego produktu turystycznego.
Większość zaprezentowanych osób nie ma następców w swym fachu, równocześnie osoby te są w starszym wieku, jest to więc "ostatni moment", aby udokumentować ich pracę i tajniki rzemiosł.
Prezentujemy współczesne fotografie rzemieślników oraz zapisy przeprowadzonych z nimi w sierpniu i wrześniu 2007 r. wywiadów. W publikowanych tekstach zachowane zostaly oryginalne wypowiedzi osób, które zostały przytoczone dosłownie.
W każdej z miejscowości, w których mieszkają rzemieślnicy, prowadzona jest działalność agroturystyczna. Osoby prowadzące bazę turystyczną nie wykorzystują jeszcze lokalnego rzemiosła jako atrakcji turystycznej. Chcemy, aby lektura zainicjowała takie zmiany a publikacja na stronie www.beskid-niski.pl promowała lokalne rzemiosło jako dodatkową atrakcję turystyczną.

Wywiady przeprowadził oraz zdjęcia wykonał: Tomasz Zając

MAZIARZ - WŁODZIMIERZ RUBICZ
Mieszkaniec Łosia


Niestety, podczas przygotowywania niniejszego materiału dotarła do mnie informacja, iż dnia 18.06.2008 zmarł w wieku 86 lat Pan Włodzimierz Rubicz


- Pana ojciec był maziarzem?
- Tato się tym nie zajmował.
- Dziadek?
- Dziadek tak, Jan Doliński, jeździł na Węgry, na Słowację.
- Niech Pan opowie o maziarstwie, jak to Pan pamięta. Pan jeździł jeszcze przed wojną, skąd się wzięło maziarstwo w Łosiu?
- W Łosiu były kopanki, była kopalnia ropy w Łosiu i z tego powodu Łosianie robili tą maź. Teraz to zaginęło.
- Czyli była ropa naftowa i co dalej?
- Przetwarzano ją na maź.
- A jak to dokładnie łosianie robili?
- W beczce gotowali ropę, ale ja głównie handlowałem smarowidłem fabrycznym. Może Pietrek Szlanta wie, o mazi, jak robić. On więcej jeździł tu po góralach.
- Gdzie zaopatrywał się Pan w maź? - W Gorlicach u Dutki. On handlował na Kujawach i tam zrobił interes. Najpierw Żyd Samuel Spitz miał maziarnię i smary w Gorlicach. Za okupacji Żyda skonfiskowali i on przejął fabrykę.
- W którym to miejscu było w Gorlicach?
- Na Zawodziu.
- Skąd miał Pan wóz?
- Wozów było bardzo dużo, bo przecież z jednego domu jeździły dwa i trzy wozy. Jeśli w domu było dwóch synów to i trzech maziarzy jeździło - ojciec jeździł i synowie też jeździli. Takich wozów było dużo, i specjalnie był tu taki rzemieślnik co robił te wozy.
- Jak się nazywał?
- Miron Łukaszyk a jego najlepszym uczniem był Antek Chowaniec ze Szklarek. Kowal też był w Łosiu, Wacławski się nazywał. On okuwał łosianom całe wozy i robił wszystko co trzeba było.
- A beczki?
- Beczki przed wojną były jeszcze drewniane.
- Czyli był potrzebny kolejny rzemieślnik obsługujący maziarza - bednarz?
- Tak. W Ropicy Polskiej był bednarz, ale bednarzy było więcej. Robili nie tylko beczki, ale i rozmaite koryta, cebrzyki i inne drewniane rzeczy.
- Zaopatrywał się Pan w maź, był wóz, konie, beczki i jechał Pan handlować...
- Jak nabrałem towaru u Dutki, to jechałem w stronę Lublina i w tamtych okolicach sprzedawałem towar. Tam natomiast była fabryka Arona Kapelmana. Żyd taki, w dzielnicy Czwartek miał przed wojną fabrykę smarów. Sprowadzał wago­nami rozmaite oliwy. Przed wojną to była największa firma handlowa oliw i materiałów towotnych - firma "Karpaty". Tam kupowałem nowy towar. Oprócz tej firmy w Lublinie był łosian, który handlował na terenach Rosji. Zrobił interes, miał dużo pieniędzy więc w Lublinie kupił plac, wybudował duży dom i założył fabrykę smarów. U niego też żeśmy brali towar.
- Jak się nazywał?
- To właściwie byli bracia, Wacław i Mikołaj Gal. Raz gdy braliśmy u niego też sieczkę dla koni był dziurawy worek, a on mnie uczył jak się naprawia taki worek. Zginął w Krośnie, z kuzynem Janem Dudrą, gdy poszli kupić konie. Znaleziono ich martwych w hotelu i do dzisiaj jest to niewyjaśniona sprawa, czy złodzieje ich otruli a pieniądze zabrali czy to był wypadek. Obydwaj pocho­wani są w Łosiu. To oni mieli tę fabrykę w Lublinie, jak się idzie na Majdanek po prawej stronie duży budynek, tam mieszkają dziś potomkowie łosian. Jeździłem w lubelskie - Żelechów, Łuków, Siedlce, jechałem na Garwolin, Sobolew, Maciejowice, po drugiej stronie Wisły, aż do samej Warszawy - Karczew, Otwock, Garwolin, Miłosna. Jak brakło mi towaru, to kupowałem w Warszawie na Radzymińskiej, u Borkiewicza. Była też firma żydowska w Warszawie, ale myśmy kupowali przeważnie u Borkiewicza. Tam były, tak jak i w Lublinie - mieszkania, pomieszczenia dla przyjezdnych, była stajnia dla koni, można było stać jeden dzień czy dwa dni. Brało się towar na wóz i znowu wracaliśmy w stronę Lublina.
- Kim byli odbiorcy towaru?
- Największymi odbiorcami naszych towarów były majątki i dwory. Przed wojną było bardzo dużo koni, wozów, więc zużywano dużo smarów, tranu do konserwacji uprzęży.
- Tranem je konserwowano?
- Tak i dużo brali od nas też rymarze, do konserwacji skór.
- A tran skąd braliście?
- Ludzie pytali: "skąd bierzecie i skąd bierzecie, ja jeździłem i nie mogłem nigdzie zdobyć tranu..." Jeśli tranu nie było, braliśmy po firmach oliwę i przetwarzaliśmy ją sami swoim sposobem. Brało się oliwę przepalało kwasem. Przed wojną oliwy były numerowane. Numer 32 to była bardzo dobra oliwa, która nadawała się do kręcenia skór, czar­na, rymarze przeważnie jej używali - bo w lubelskiem czy koło Warszawy uprząż konna to wszędzie były szleje, a w Małopolsce chomąta, kantary.
- Ilu maziarzy jeździło przed wojną?
- Łosianie przez całą zimę szykowali wozy, żeby wóz był porządny, mocny i sprawny przez całe lato, aż do zimy. Gdy nadchodził marzec to łosianie już wyjeżdżali w świat. Każdy w swój rejon, w bydgoskie, lubelskie, warszawskie. Każdy miał swój teren, ale byli tacy co jeździli wszędzie.
- Wchodziliście sobie w drogę?
- Niekiedy wchodziliśmy, bo to była konkurencja. Tym bardziej, że jeszcze handlowali Żydzi. Przychodzę ja raz do mojego majątku, a tam Żyd reklamuje swój towar. Konkurencję robili nam Żydzi, którzy też kupowali towar w hurtowniach. Po majątkach, dworach, cegielniach, młynach, tartakach oprócz tranu do uprzęży, mazi do wozów, brano dużo oliwy. Przed wojną po majątkach nie było tak jak teraz traktorów, tylko były lokomobile parowe opalane drewnem, węglem, torfem, i tam używano oliwy cylindrowej, takiej gęstej. Jak zlikwidowano folwarki, dwory to maziarstwo podupadło. Nastały traktory, maszyny, no to wtedy jeszcze bardzo dużo oliwy sprzedawaliśmy po PGR-rach.
- Jak maziarze wyjechali wiosną, to kiedy wracali?
- Jak wyjechali na wiosnę to wracali w grudniu, a byli i tacy łosianie co wozem nie wracali wcale. Jeździli przez zimę, albo konie zostawiali w majątku, dawali towar za przezimowanie koni i konie stały w majątku maziarze do domu wracali pociągiem. Ponieważ na Boże Narodzenie nigdy nie przyjechali wszyscy łosianie do domu powiadano że "Jak wszyscy łosianie zjadą to będzie koniec świata". I nigdy tak nie było, żeby wszyscy wrócili do domu i spotkali się.
- Ile mogło być wozów maziarskich w Łosiu, 30?
- Więcej. W Łosiu było 300 domostw, teraz we wsi są miejsca niezabudowane, bo puste domy porozbierano po wysiedleniu w 1947. W Łosiu nie było ani jednego domu pod słomianą strzechą - wszystkie pod blachą albo kryte gontami. Po wojnie bardzo dużo domów rozbierano, z uwagi na blachę.
- Maziarstwo dawało spory dochód...
- Łosianie, nie tylko byli bogaci, dużo więcej wiedzieli o świecie niż mieszkańcy innych wsi. Odróżniali się obyciem, kulturą, które to było już inne niż w sąsiednich wsiach. W Łosiu budowano budynki murowa­ne, kryte blachą. Jak mężczyźni wyjeżdżali to gospodarstw pilnowały żony. Do pracy w domu, w zagrodzie i w polu przyjmowały na służbę szukających pracy. Jak do jakiejś roboty trzeba było kogoś nająć, to wychodzono na szlabant 2, gdzie szukający zarobku ludzie z gór czekali na pracę. Gdy gospodyni potrzebowała kosiarza albo do innej pracy, to przychodziła na szlabant i wybierała robotnika, a byli tam też miejscowi, biedniejsi, którzy też tam czekali na zarobek. Maziarz pieniądze przysłał to kobieta miała za co nająć stałą pomoc domową, a jak było więcej roboty, to najmowała robotników sezonowych. Przed wojną Łosie się powiększało. Były sklepy, był cieśla, kowal. W Ropie był pałac i majątek. Gdy właściciel sprzedawał ziemię to łosianie pokupili w Ropie pola, nazywali je folwark. Dwór sprzedawał lasy więc łosianie pokupili je. To były tzw. wiejskie lasy. Ja mam też 8 hektarów lasu.
- Czyli inwestowali pieniądze w lasy, budynki, ziemię...
- To była jedna taka wyróżniająca się wieś na całe góry, na Łemkowszczyźnie, ubiorem, kulturą, zamożnością, wszystkim. Wyjściowy zimowy ubiór łosiana to dopasowana kurtka z dragonem, bryczesy kangarowe - z najlepszej materii z Bielska Białej. Każdy jeden kawaler nosił eleganckie oficerki.
- Mówi się, że maziarze znali obce języki...
- Jeździli po świecie to i znali. Mój dziadek handlował na Węgrzech, on jeździł tam, a moja babka dowoziła mu towar. Oni dużo umieli mówić po węgiersku, kowal co był u nas też umiał po węgiersku. Gdy chcieliśmy żeby klient, który przyszedł do wozu nie rozumiał co mówimy między sobą, to używaliśmy słów węgierskich. Na przykład mówiło się: "daj mu tam kici" czyli mniej. Języki przydawały się w handlu w Polsce. Wóz maziarski po węgiersku to seker. Handlowaliśmy całą okupację za Niemców, w 1942 jeździłem w Warszawie z kuzynem, jeździliśmy do Węgrowa, Sokołowa Podlaskiego, Broku, Sterdyni, na Karc­zew, Otwock, Sródborów, aż do Góry Kalwarii. Ja jeździłem do lat 70-tych, ale to był inny handel. Dawniej przeważnie szła maź, oliwa, nafta. Po wojnie maszyny były inne.
- Było niebezpiecznie?
- Było niebezpiecznie, bo był towar, którym w czasie okupacji nie wolno nam było handlować. Z Warszawy końmi do Łosia jechałem cały tydzień, dwa razy jechałem przez Wisłę z takim dużym ciężarem, że gdy sobie teraz pomyślę o zagrożeniu, to nawet teraz cierpnie mi skóra. Raz to było z Karczewa do Góry Kalwarii, a drugi raz w Dęblinie jechałem przez dużą rzekę. Przyjechałem wtedy końmi do Łosia. Jak już przyjechałem to zacząłem handlować z bratem. Jan miał na imię, rocznik 1917. On miał bardzo szczęśliwą rękę do handlu. Jemu handel szedł dobrze i szybko zarabiał znaczne pieniądze. Tak się wybił. Jeszcze przed wojną pojechał za pomocnika z Dudrą do Lublina i rozeznał okolicę. Na drugi rok poszedł do wojska do Sącza, do I. pułku Strzelców Podhalańskich, w czynnej służbie. Tato dał konie i ja już sam handlowałem w Lublinie. Za Niemców już handlowaliśmy obaj z Janem, ale to był już inny handel. Niemcy dali zezwolenie na produkty ropopochodne, ale nie wolno nam było handlować ropą, naftą i benzyną. Tylko smar i surowce. Nafty nie było, a interes był na nafcie straszny. Więc szło się na kopalnię, umówiliśmy się z robotnikami, którzy ropę wlewali do beczek. Nocą jeździliśmy po nią krótszymi drogami. Wszystkie kopalnie jakie były: Magdalena, Kryg, Kobylanka, Puste Pole znaliśmy i znaliśmy robotników. Od nich kupowaliśmy ropę, braliśmy do lasu, mieliśmy swój aparat do destylacji. Była to beczka 400 albo 300 litrowa ustawiona na podwyższeniu, pod nią paliliśmy i wytwarzaliśmy naftę. Najpierw szła leciutka benzyna, później szła cięższa, później nafta, zostawał smar, czarna ciecz, też się sprzedawało, do smarowania płotów. Benzyna i nafta to były produkty potrzebne Niemcom na front. Za handel nimi groziła kara śmierci, były rozwieszane obwieszczenia, że nie wolno było tym handlować pod karą śmierci. Jednak nas to kusiło, bo pieniądze szły bardzo duże, 7 złotych za litr nafty, to były pieniądze straszne, więc nie zważaliśmy na karę śmierci. Meldowali nas ludzie, że robimy naftę, musieliśmy uciekać, kryć się do potoku w Łosiu. Woziliśmy beczki żelazne z naftą, bywało, że beczkę żelazną skurczybyk siekierą przebił, albo pokradli, albo niszczyli..
- Niemcy?
- Nie zazdrośnicy!, tu z Łosia. Do tego kusił w lubelskiem handel tytoniem, stamtąd tytoń wieźliśmy, liście i sprzedawaliśmy od razu w Rzeszowie. W Biłgoraju zatrzymują nasz wóz Niemcy ...
- Handel tytoniem był zakazany?
- Tak. Szczęście, że nie kontrolowali wozu, sprawdzili tylko papiery i więcej nic. Pojechaliśmy dalej, ale za nim ta kontrola minęła, to czapka tak urosła mi na głowie. Handlowaliśmy cały czas. Z krakowskiego i zza Wisły też tytoń woziliśmy, ja nie paliłem, szwagier palił. No to pewnego razu musiał uciekać przez okno, bo milicja strzelała za nim. Jeździliśmy całą okupację. Nie raz dostałem w twarz. Jechałem do Lublina, a ja nie znałem przepisów drogowych, tak jak teraz. Niemcy jechali od Lublina, ja do Lublina. Po prawej stronie stał niemiecki samochód. Ja miałem obowiązek zaczekać, przepuścić Niemca, a ja jadę, nie patrząc na Niemców i że samochód jedzie z prawej. Mijam samochód, a ten przejechał koło mnie, stanął i Niemiec mówi, że "źle jechał" i lu mnie w twarz. Drugi raz z Krakowa pojechaliśmy w interesach. Jechaliśmy pociągiem i Niemcy wygnali nas z wagonu, mówili że "tylko dla Niemców". Jechaliśmy na Tarnów, Niemiec uderzył mnie po twarzy, a ja uciekłem pod wagon i wsiadłem do drugiego wagonu. l dojechałem do Tarnowa. Tak się udawało, aż dwóch moich braci Niemcy złapali w Ciężkowicach, z towarem, z naftą. Skonfiskowali wóz i towar i zatrzymali w majątku po drugiej stronie rzeki Białej, a ich zabrali do Grybowa. Obaj w Grybowie siedzieli. Tam był młyn i w tym młynie był obóz, i tam nie tylko oni byli, dużo Polaków. Trzymali tam rozmaity­ch ludzi i brali ich na roboty. Ja wtenczas robiłem w Brunarach w okopach. Od Brunar do Florynki były kopane okopy, robiłem tam 8 miesięcy. Ja przyjechałem przebrać się do domu i po jedzenie, a tu powied­zieli mi, że bracia są aresztowani i że są w lagrze w Grybowie. Tato umiał rozmawiać po niemiecku bardzo dobrze, bo był przy austriackiej żandarmerii, to umiał czytać i pisać po niemiecku. Poszedł do starosty niemieckiego i wyprosił zgodę na wykupienie koni i wozu, zapłacił 4 tysiące złotych. Niemcy oddali wóz i konie, a towar został skonfiskowany. Szwagier mówi do mnie: "Są konie, jest wóz, towar zrychtuję, ale ja nie pójdę handlować, bo mam żonę i dzieci. Boję się, nie pójdę nigdzie. Jak chcesz to idź ty, sprzedaj, pohandluj". Uciekłem z okopów, siadłem na wóz z towarem i pojechałem. Najpierw zajrzałem do Grybowa, do braci. Tam zobaczyłem jak żyją, jak ich robactwo gryzie. Wszy było tam co niemiara, tak że butelkami na podłodze je gnietli, tak było tego robactwa. Jak to ujrzałem zdecydowałem się ostatecznie. Niech się dzieje co chce, pojechałem za Wisłę, towar sprzedałem, przywiozłem pieniądze i dałem bratu, żeby wykupił braci. W taki sposób obaj bracia wrócili do domu. Rozmaite przeżycia miałem.
- Po wojnie jak Pan jeździł też było ciężko? Władza przeszkadzała?
- Nie było problemu, każdy wykupił kartę na "rozwoźny handel smarami na całą Polskę". Był podatek, posterunkowi niekiedy zatrzymywali, ale handlowało się... Ja handlowałem do lat 70 - tych. Gospodarze mieli już traktory i rozmaite maszyny. Handlowałem w okolicach Płocka, Wyszogrodu, Płońska, aż do Nowego Dworu Mazowieckiego, tam zapotrzebowanie było: cegielnie, PGR-ry, młyny, gospodarstwa, bardzo dużo tego szło towotu, oliwy, nafty, gospodarstwa były duże, zdarzyło się, że do jednego gospodarza sprzedałem beczkę oliwy, beczkę towotu i 16 beczek ropy.
- Tyle się mogło zmieścić na wóz?
- Ale ja już wtedy nie takim wozem sekerem jeździłem. Mieliśmy wóz na gumowych oponach i grube deski.
- Konie ciągnęły?
- Konie miałem porządne, duże, ostre konie, że hej. Trzy tony to na nie mogłem ładować, ale miałem kłopot, bo w tamtych okolicach było dużo cukrowni. Do cukrowni szły kolejki wąskotorowe, konie się bały, co chwile dyszel był złamany, musiałem uważać, jak gdzieś była kolejka.
- Czyli łosian oprócz domów, strojów, pieniędzy, majątków wyróżniały konie, w innych wsiach takich koni chyba nie było?
- U nas były trzy konie, dwoma jeździłem ja, a trzeci pracował na gospodarstwie, w domu.
- A skąd sprowadzano konie?
- Jeździliśmy do Starego Sącza, Nowego Sącza, do Krosna, tam były największe targi koni.
- Ciekawostki maziarskie?
- Łopatki były używane do brania smaru z beczki. Klientowi nakładało się do puszki najczęściej bez ważenia. Kiedyś klient mówił: "Panie, ale ja będę ważył". Kiedy zważył i waga się zgadzała idealnie, mówi: "ale pan ma dobre oko". Panie jak się jeździ tyle lat, sprzedaje się, to taką rękę miałem, że jak nakładałem bez wagi, choć mieliśmy wagę sprężynową, to waga zawsze się zgadzała. Gdy klient kupował większą ilość towaru, to szedłem z gospodarzem i tarowało się naczynie. Też z wprawą. Dla drobniejszego handlu miałem zrobioną beczkę drewnianą z otworem zatykaną drewnianym korkiem. Beczkę obracało się otworem w dół, wyjmowało się korek i nalewało bezpośrednio do maźnicy, bez lejka, bo potrafiłem nalać nawet do butelki bez rozlania. Panny kradły nam z wozów łopatki, bo było przekonanie, że jak zdobyła dziewczyna maziarską łopatkę to wkrótce wyjdzie za mąż. Miały też inne wróżby na zamążpójście. Wrzucały nam kłębek nici do wozu, te nici się wlokły za wozem. Tak było w lubelskiem.
- A panny sprowadzaliście do Łosia?
- Jeden maziarz przywiózł sobie elegancką panią, śliczną, zgrabną, akuszerką była. Ale to był wyjątek, prawie że tylko ona jedna była spoza Łosia, bo łosianie żenili się w swojej wsi. Wszyscy we wsi byli sobie rodziną. Jedna panna była wydana w Dębicy i jedna do Krynicy.
- Trudno dzielić się majątkiem.
- Przed wojną 500 dolarów dawali na wiano dziewczynie, a dolar był po 5 złotych. Całe wesele kosztowało mnie. Oprócz wyprawy był zwyczaj, że jak było wesele, to nikt niczego nikomu nie dawał, ani od nikogo nie brał - goście nie przynosili żadnych prezentów. Jakby ktoś z Łosia przyniósł prezent, to ambicja i honor nie pozwałały tego przyjąć obdarowanemu.
- Co Pan myśli o tym, czy w Łosiu trzeba utworzyć muzeum maziarstwa?
- Trzymam oficerki, porządne oficerki do muzeum.
- Jest wóz, mogłaby być zagroda, żeby ludzie przyjezdni mogli zobaczyć taką atrakcję...
- Jak ja już, nie daj Bóg umrę, no to już żywego maziarza nie będzie, który by sam opowiadał o maziarstwie. Ja jeździłem z bratem, jeździłem z kuzynem i z innymi, ze szwagrem. Byłem w lubelskiem, bydgoskim, warszawskim, krakowskim, na Śląsku, na Orawie. Raz sklepikarz poczęstował mnie śliwowicą, nalał kieliszek tom wypił. Co to jest dla młodego chłopa, wypiłem drugi, "wypij Pan trzeci", siadłem na wóz czapkę zgubiłem, bat zgubiłem, taki byłem pijany od tej śliwowicy, ale szczęście, że miałem pomocnika to on musiał jechać końmi, a ja tylko siedziałem na wozie. Taka była mocna ta śliwowica.
- Pan w ostatnich latach był wozem maziarskim na rynku w Krakowie?
- W Krakowie, co opowiadałem o maziarstwie, to dużo starszych ludzi pamiętało takie wozy i maziarzy, mówiło: "tak, tak, pamiętam"
- Jak współcześnie wykorzystać maziarstwo dla turystyki - bo drugiej takiej wsi jak Łosie nie było?
- Taki wczasowicz co przyjedzie, przecież bardzo dużo ich po Łosiu chodzi, dobrze by było, żeby mógł iść do stajni, sobie wóz pooglądać i móc pojeździć po okolicy. Jak byłem w Zdyni to warszawiakom mówiłem o dziegciu.
- Handlowaliście dziegciem?
- Tak, jak się jeździło to mieliśmy też dziegieć.
- A z Bielanki?
- Sama Bielanka tyle by nie nastarczyła.
- Skąd braliście?
- Z fabryki Szczebrzeszyn, albo w Małopolsce z Dęby, a na północy z Hajnówki.
- Okazuje się, że handlowaliście, oprócz smarów, oliwą, terpentyną, ale i tytoniem, dziegciem...
- Braliśmy też sodę kaustyczną z fabryki, handlowałem tym w Krakowie, terpentyną, kalafonią, ultramaryną. Syn gospodarza u którego nocowałem, pracował w fabryce. Było tam dużo ultramaryny, na którą nie mieli zbytu. Strasznie dużo wywieźliśmy ultramaryny, robiliśmy zamówienia do sklepów, woziłem do Tarnobrzegu. Po kalafonię i terpentynę jeździłem do Szczebrzeszyna.
- Wóz maziarski to był taki prawdziwy wóz kupiecki ...
- Od mazi się zaczęło. W Małopolsce nazywali nas maziarzami. W lubelskiem to na nas wołali smolarze, a na Śląsku śmirkosy. W Warszawie, dziegciarze. W Gorlicach byłem u pani doktor - prześwietlenie. Coś mi tam nie bardzo wykazało, pani doktor popatrzyła na papiery popatrzyła na mnie:
- Pan nie wygląda na te lata, Pan dobrze wygląda.
- Pani doktor ja się dobrze trzymam, bo jestem dobrze zakonserwowany.
- Jak to?
- Ano Pani, ja piłem dużo nafty, ropy, benzyny.
- Jak to Pan pił?
- Pani doktor, ja tym handlowałem. Jak chciałem sprzedać, szlauch miałem do beczki i by nalać do naczynia, musiałem ustami zassać szlauchem z beczki, a nigdy nie było tak, żeby mi nic nie zostało w ustach. Bardzo dużo nieraz się napiłem i dlatego jestem dobrze zakonserwowany. Dlatego dobrze wyglądam. I trochę jej opowiedziałem o tym handlu.
- Ropą naftową ludzie leczą, na bazie ropy naftowej powstają lekarstwa...
- Dawniej jak dziecko zachorowało, chore było na anginę, wyleczyli naftą. Doktora nie było, tak jak teraz. Na łyżeczkę dziecku nafty dali i pomogło. To lekarstwa były, nie tak jak teraz, tylko pigułki i pigułki.

beskid-niski.pl na Facebooku


 
3063

Komentarze: (20)Dodaj komentarz | Forum

Imię i nazwisko:
E-mail:
Tekst:
Suma liczb 7 i 6: (Anty-spam)
    ;

Andres (diegoysg@gmail.com) - 2016-10-05 01:51:40
Jonny was here vicerex 10 capsules Deposed President Mohamed Mursi alienated all but ahard-core constituency by devoting his energy to seizing controlof Egypt's institutions rather than implementing policies torevive its paralysed economy and heal political divisions,analysts say. levitra orodispersibile costo Has Zimmerman even been a bit remorseful about the events that happened. I don’t think so. He thinks he got a way with murder. But did he. In the state of Florida he’ll probably get off. If it occurred anywhere else. Probably not. does libido max increase size The world's fastest man stopped short of condemning fellow Jamaican sprinters Asafa Powell and Sherone Simpson or American rival Tyson Gay, whose failed doping tests have left the sport in turmoil ahead of worlds. diovan 160 mg hinta ‶He’s a guy that doesn’t want to get touched,” Thomas said. ‶In all fairness, I thought we did a great job on him. . . . I thought our game plan against Jackson two weeks ago worked really well, and hopefully we can carry that through.” nexium patent expiry uk The nation's third-largest public school district blamed the mounting red ink on an expected sharp rise in annual pension payments for teachers, because the state of Illinois has failed to curb ballooning pension costs. 200 mg viagra too much King, oblivious to the fact that he had just made the best argument against his own radical obstructionism, tweeted a triumphant message — with a photo of him holding hands with a vet: ‶Proud of Story Co, IA #WWII veteran at the Memorial. They were locked out. We opened it 4 God Bless Them.” buy tretinoin gel .025 Domingo, 72, was hospitalized on Monday in his hometown and is expected to make a full recovery in about three to four weeks, publicist Nancy Seltzer said. "He's doing very well and responding very well to treatment," she said. amoxicillin clavulanate potassium tablets usp side effects Positive news about consumer spending could give the marketsome upward momentum, which has lagged since stocks wrapped up astrong July. The S&P 500 fell 1.1 percent this week - itsworst weekly performance since June.
 
Rufus (teddyz20@lycos.com) - 2016-10-05 01:51:36
How long are you planning to stay here? where can i buy fluticasone propionate ointment Founded in 2012 by a mohawk-wearing, Nazi-saluting 29-year-old Russian named Maxim ‶Slasher” Martsinkevich, the vigilante organization aims to combat pedophilia, which it believes is closely related to homosexuality, with such tactics as beating gay and bisexual men with everything from fists to dildos, publicly outing them and sometimes forcing them to drink urine. diclofenac 10 plo gel side effects Turlington made her Calvin Klein debut when she walked the runway for the fashion house in 1987. Her first ad campaign for the brand followed in 1988, the same year she became the face of its Eternity fragrance. kamagra gel haltbarkeit The investigation was launched following complaints by parents after children took home two creationist books, How Do You Know God is Real?, and Exposing the Myth of Evolution, which they had been given at assembly. ibuprofen or paracetamol for dental pain Medicare pays pioneers differently. If an ACO saves money, it can split the savings with Medicare -- as long as it hits 33 quality and performance measures -- or share in any losses. As a result, the five Boston-area health care systems have stopped scrapping for market share. Instead of filling hospital beds, the ACOs are working to reinvent patient care to reduce barriers rife in the current fee-for-service system, including widely varying experiences and issues that older patients face in skilled nursing facilities (SNF), home health services, rehabilitation hospitals and other sub-acute settings. ACOs are one of the ways Medicare, commercial and other payers nationwide are trying to make care better and less expensive. order cheap erexanol "Short-term interest rates are going to remain at zero forlonger than you ever would have imagined," should Yellen get thechair, said Chris Rupkey, chief financial economist at Bank ofTokyo-Mitsubishi UFJ. alprostadil online "The people who do that, they're not clowns. I can swear on my mother's grave it wasn't a clown," Tomas Morales, whose stage name is Clown Llantom, told Associated Press news agency. buy lisinopril online uk Some 70 per cent of the island is recognised by Unesco as a protected marine park, a rich breeding ground for turtles, tuna, shark and marine mammals. It is also the western Atlantic resting post for an array of tropical seabirds. cout du lithium Separately, a White House official said President Obama will not likely announce a decision about who will lead the Federal Reserve until the fall. Current Chairman Ben Bernanke's term expires next January.
 
Lioncool (cedrickz99@usa.net) - 2016-10-05 01:51:33
One moment, please how much does celexa cost in ontario canada The appeals court has not yet ruled on whether to require Argentina to pay the holdouts. A ruling in their favor would put Argentina on the hook for more than $1.3 billion in payments and risk another default. alendronate sodium trihydrate dosage Asked whether it was the calf or hamstring – Rodriguez has played with injuries to his right calf and left hamstring recently – Girardi replied, ‶He just told me his legs weren’t great and he was going to go take care of them and I said, ‘OK, go take care of them.’” cipro antibiyotik fiyat nedir And the young Panamanian righthander was in his first year occupying the Bombers’ closer role, fresh off his lights-out pairing with John Wetteland during the Yankees’ 1996 Series win over heavily-favored Atlanta. zyprexa lawsuit settlement Under the Investment Canada Act, the federal government has wide ranging powers to veto any foreign takeover of a Canadian asset or company, if it deems that such a deal would not bring a "net benefit" to the country, or if it believes that such a deal may pose a threat to national security. harga cialis tadalafil 80 mg This visually similar Continental GT of almost half a century later is the most powerful and glamorous bike yet from Royal Enfield’s new factory in Chennai, India. But it’s still a simple, air-cooled single-cylinder roadster that produces less than 30bhp and costs just over ?5,000.
 
Frankie (waylone32@aol.com) - 2016-10-05 01:51:32
I'm a housewife spermaceti cove sandy hook nj However, another transportation expert warned that the costs involved in installing the equipment meant it was less practical than other schemes which involved vehicles wirelessly charging at specific locations or using overhead cables. can you buy extenze in stores So, demand trends are changing, but supply is changing too. With the depletion of oil and gas reserves energy companies are being forced to explore in harder-to-reach unconventional locations as well as to focus on non-conventional production, like shale oil and gas. tadacip vs kamagra Greece's lenders, which have bailed it out twice with 240billion euros in aid, have grown impatient with the slowprogress it has made in streamlining a 600,000-strong publicsector widely seen as corrupt and inefficient. skelaxin pregnancy category Greeks staged protests and the government ordered a crack-down on the party, including an investigation of any possible link to the murder. Athens fired senior police officers suspected of protecting Golden Dawn members. viagra generic name mycoxafloppin As it has for decades, the region’s unique combination of repressive regimes, energy bounties, intra-Islamic rivalry and pent up popular frustrations explodes in violence. That rocks global markets, sends the price of oil sky high and prompts navies half a world away to put to sea.
 
Rocky (maxwell8k@gmail.com) - 2016-10-05 01:51:30
Pleased to meet you tofranil 25 mg para que sirve Heavy rains have been battering Mexico for the past two weeks. Widespread destruction remains evident in western parts of the country hit by Hurricane Manuel and eastern areas affected by Tropical Storm Ingrid. adcirca pah This season has been filled with bad losses, though Tuesday’s defeat comes on the heels of concerning words from both the Yanks’ general manager and manager. ‶We’re digging ourselves a hole, no doubt about it,” Brian Cashman said before the game. ‶It’s not something that we want, and hopefully tonight we can start climbing right back out of that hole. It’s a pretty obvious circumstance right now. We have to win games, simple as that. We have to play better baseball with what we have, and this has been a terrible road trip.” where to buy female rx plus "The pot is huge and most retail growth, and the fastest growth, is going to be in e-commerce," said Boaz Rottenberg, managing director of China-based market researcher Maverick China. "If you look at all consumer spending, a big chunk is online. It's disproportionate compared to other countries." precio betnovate Jordan, a six-time NBA champion and considered by many the greatest basketball player ever, has had a sponsorship deal with 2K Sports since 2011, when he first appeared on the cover of the popular game. James, 6-8, 250 pounds, has averaged 25.1 points, 6.6 rebounds and 6 assists during his first 10 seasons in the league. viagran hinta "This area is very important to both sides," said a rebel fighter in the area known as Anas. "Control over Jaramana means control over the airport road, and control over the airport road means destroying an important supply route for the regime."
 
Lightsoul (horacewtw@lycos.com) - 2016-10-05 01:51:29
this is be cool 8) can you use ibuprofen gel when pregnant When asked if the prince was treated just like any other team member, she said: "Oh God, absolutely. We wouldn't let it be any other way and he wouldn't want it to be any other way." flagyl suspension precio As the sun dips behind the wondrous Chrysler building, I am watching another motorcade drive through the gates. It is a limousine sandwiched between two NYPD squad cars and accompanied by a black station wagon with marksmen leaning out the windows. ibuprofen dosage weight based Others disagree, saying the rollout may do well in the 16 states that have their own healthcare marketplaces, including California, but that things might not go as well in conservative "Red" states such as Texas. ofloxacin tinidazole The stock gave back most of those gains on Thursday,however, when the Newport Beach, California, company said itwould be the first to commercially distribute a natural gasvehicle fuel made from waste streams, such as landfills, dairiesand sewage plants. cephalexin side effects dry skin "I didn't dress down my coach. I didn't dress down a teammate. I fully believed in my abilities," she said. "So that was confidence. That's what it was. It wasn't putting down a teammate, it wasn't putting down a coach." albendazole price canada The city's first ice bar is now open at the New York Hilton Midtown on Sixth Avenue. The $20 admission includes Eskimo-style gloves and a parka for the privilege of drinking cocktails in the freezing Minus5 Ice Bar. purchase robaxin Conservative Republicans have signaled they will take thesame tactic on the debt limit this year as they did ongovernment funding by seeking to dismantle or put off the healthcare law. The president has refused to negotiate over raisingthe debt limit.
 
Hiram (damian2b@lycos.com) - 2016-10-05 01:51:26
Some First Class stamps recipe of stuffed karela by sanjeev kapoor The racial battles of Birmingham, Alabama, had caught the nation’s attention in May 1963, and Martin Luther King hoped that a March on Washington would embolden JFK to propose serious civil rights legislation. It did. aciclovir actavis 200mg tab. n20 kaina E2open has, on average, signed up 17 enterprise customers in each of the last two years. In total, it has 76 enterprise customers - those which buy E2open's software as well as pay for access to its network of suppliers and trading partners. motilium pdiatrie 1 mg/ml Former world medallists Andy Turner, Jenny Meadows and Lisa Dobriskey are among a host of well-known athletes who have been axed from Lottery support following a tightening of the rules by UK Sport. xenical discount coupons With this as her introduction, bean collecting and growing became an obsession and Caroline now has ‘Gigantes’ from the southern Mediterranean, pea beans from West Dean (beautiful cream and deep red bicolour beans), black and white from Slovenia, dark red ones from Mexico, borlotti beans of three types, all from Italy, as well haricots, navy beans, flageolet beans, black, shiny Cherokee “Trail of Tears” beans (so called because the Cherokee tribe took the beans with them when they were thrown off their land), and some brown and white ones, which are particularly creamy, soft and delicious, from Croatia. ciprofloxacino penicilina A further 900 million euros a year is to be obtained byincreasing consumer prices, with the remaining 900 million euros- equivalent to half of the cost of providing power to remoteislands - covered directly by the state's annual budget. cena prinivil Despite other priorities, namely Syria, Obama spent 45 minutes with Rousseff at a September 5 summit in Russia to try to ease her concerns. He also made a last-minute plea by phone for 20 minutes on Monday. androgel joke Again, Obama’s position is inconsistent. He is requesting congressional support for a Tomahawk missile strike in Syria but continues to argue he has the authority to maintain a ‶kill list” of people — Americans included — whom the president can target in drone missile strikes worldwide. There is no public review of the “kill list,” the legal rational behind it or standards of evidence used to determine who will die. bazooka pills uk review Mobile operators have not done a good job of explaining how 4G can help in people’s lives, relying on technical terms such as ‘LTE’ and ‘megabits per second’ to explain benefits, said Ekholm. “At the moment it’s acronym soup.”
 
Rueben (valentin4l@gmail.com) - 2016-10-05 01:51:23
How do I get an outside line? order elimite cream The Senate advanced a Medicaid expansion plan that would have provided coverage to an additional 1 million Floridians. House leaders rejected a Medicaid expansion and advanced a more limited state-funded plan that would have covered 116,000 Floridians. lamictal for treatment of bipolar disorder The eight were selected from a group of more than 6,100 applicants, the second-largest application pool ever. According to NASA, the group will "receive a wide array of technical training at space centers around the globe to prepare for missions to low-Earth orbit, an asteroid and Mars." motrin ibuprofeno infantil Nevertheless, it’s useful to understand the history that brought Section 4 into being. Its story has parallels to the political situation in the United States today, almost a century and a half after the 14th Amendment was adopted. purchase provera Manukainiu played football at Trinity High and was part of the Aggies' 2012 signing class. He was a recreation, parks and tourism science major, the school said, and is survived by his mother, Lima Uhatafe of Euless. alli weight-loss aid orlistat 60mg capsules starter pack But Russia's critics say it has never made good on itsobligations, and the car levy, introduced nine days after Russiabecame a member, is one of a slew of non-compliant policies ongoods ranging from alcoholic drinks to combine harvesters. does paxil make you wake up out your sleep sweating Castro was sentenced on Aug. 1 to life in prison plus 1,000 years after pleading guilty to 937 counts, including kidnapping and rape, in a deal to avoid the death penalty. "I'm not a monster. I'm sick," he told the judge at sentencing. ibuprofen and tylenol 3 together It will be the first Cosmos game since 1984, and for defender Carlos Mendes, it will have added meaning. The 32-year-old grew up in Mineola and graduated in 1998 from Wheatley High School, where he played varsity soccer. phenergan dm for cough The FARC's ranks have been halved to about 8,000 fighters by a decade-long U.S.-backed government offensive, but its continued deadly attacks against the armed forces and country's infrastructure show it is still a force to be reckoned with. keflex capsulas 500 mg precio Freelancing, on the other hand, focuses on hiring one person to handle a particular job or project. Rawson notes, "This could be for design work, such as creating a logo. These are usually fairly small projects, for example the average project is $200 on Elance." Rawson explains that the international market affects the price paid for projects. For example, a project that may take weeks to complete and only pays $200 may not appeal to the U.S. labor market. "In countries such as the Philippines, where an average monthly wage is $279, a project paying $200 is a big deal and is worth spending two weeks to complete."
 
Manual (jefferey8z@lycos.com) - 2016-10-05 01:51:19
I do some voluntary work zyrexin new zealand U.S. employers slowed their pace of hiring in July, with jobgrowth of 162,000, the Labor Department said on Friday. That wasbelow the median forecast in a Reuters poll of 184,000. Thejobless rate fell to 7.4 percent. coq10 high blood pressure "Depending on the final outcome of local governmentbankruptcies, such as Detroit, we could see more stressed localgovernments turn to bankruptcy as a tool for reducing orrestructuring their debt or pension obligations," they said. alli costco 2015 Everyone agreed that Rivera’s presence — in the bullpen, on the mound and in the clubhouse — might have been the Yankees' most powerful weapon. ‶You can tell by the adjustments of certain hitters: Carlos Baerga batting righthanded, people using smaller bats; all of a sudden after using white bats all game a black bat comes out,” Posada mused. viarex results The next day, Graham reported to park officials that she had spotted Johnson's body. A ranger thought that was unusual, but Graham explained, "'It was a place he wanted to see before he died," authorities said. is there a generic for keflex Protests, which police had feared could turn violent, were muted, but the rhetoric was impassioned and often framed around the issue of race. Zimmerman, 29, is a white Hispanic and Martin, 17, was black. nexium injection price The pontiff will meet young prisoners. After that, he will deliver the Angelus prayer and blessing from the palace balcony and meet youngsters from the organising committee of World Youth Day for lunch.
 
Burton (rhettxph@usa.net) - 2016-10-05 01:51:16
I'm not interested in football taking clomid after miscarriage You remember what happened in 2008, the last time the Yankees missed the playoffs, right? They went on a spending spree, signing CC Sabathia, A.J. Burnett and Mark Teixeira to a guaranteed $423.5 million worth of contracts that produced a World Series title a year later. peak vitality I'm sure this will be a hit for kids Xmas presents. Parents wont have to worry about their iPads/Nexus tablets getting damaged by the kids. Plus, CNET, so what if it's "only" running Android v4.2.2, it's not like its running v2.2! Its not like there such a huge difference between 4.2 and 4.3 anyway. Of course I cant rate it on quality or performance, although it probably wont be close to my 2013 Nexus 7 medrol pack and yeast infection That means thrashing out a policy slate with Merkel’s party is likely to take some time so the betting is an administration won’t be in place until late November at the earliest. SPD chairman Sigmar Gabriel said the aim was to have a functioning government by Christmas. avanafil della menarini Technology providers and airline industry analysts say theysoon will be, and that real-time shopping in the sky is soongoing to be as routine as the availability of the SkyMallcatalog. How services will be delivered and whether you'll bedrawn into spending freely, as the airlines and serviceproviders hope, is still up in the air. nizoral creme 30 g preisvergleich BP is one of the largest suppliers of fuel to the U.S. government, including to the military, holding contracts worth more than $1.34 billion, according to the suit. The suspension only effects new contracts, not existing deals. prix coregravel The IMF forecasts showed emerging markets still accounting for much of global growth, with their economies forecast to expand nearly four times as fast this year as advanced economies. But the IMF said the heady expansions some have enjoyed may be a thing of the past. prostin gel for induction of labour But don't get too excited. Funding for Lending has been extended until the end of 2014 - and banks have only used a small portion of the ?80bn so far, anyway. While this cheap cash is available, it will act as a rock solid ceiling to hold rates down. glycomet sr 250 mg The opening event at the LSWF makes this point by inviting Donald McRae and Duncan Hamilton to talk about their work on a panel chaired by Michael Atherton (no slouch with the pen himself) and Alyson Rudd. where to buy phenergan suppositories French Foreign Minister Laurent Fabius speaks to the United Nations Security Council after it voted unanimously in favor of a resolution eradicating Syria's chemical arsenal during a Security Council meeting at the 68th United Nations General Assembly in New York on September 27, 2013.
 
Ambrose (lawerence5k@lycos.com) - 2016-10-02 01:41:07
Can you hear me OK? dostinex 0.5 mg tablets cabergoline A bird, the Northern Jacana, has a rust-colored body, yellow beak and wide-spread feet stalking atop water plants. Turkey vultures soar overhead, their gigantic wing spans like wavy punctuation marks in the sky. precio de cozaar 50 mg She has been in prison since 1987. She was convicted for the murders of 24 people. She was charged with many more dozens of attempted murders, and for causing grievous bodily harm, and for terrorism. All of the sentence added up to more than 3,000 years. But Spanish law capped the maximum at 30, and allowed nine years to be taken off for work done in prison and for cooperative behaviour – remission. That would have seen her walk free in 2008. But in 2006, Spain’s Supreme Court changed the interpretation of the time-off rule, saying it should be subtracted from the independent total (more than 3,000 years) – not the maximum serveable. This was called the Parot Doctrine. buy lithium carbonate powder NEW YORK - Stock index futures were higher on Thursday, indicating that equities would rebound following three straight days of losses, though steep gains may be hard to come by with few market catalysts. keflex for mrsa Luna Rossa can wrap up the series as early as Saturday. The Italians were always overwhelming favourites to beat Artemis, which suffered a fatal training accident in May and missed the entire round-robin phase. can amitriptyline and tramadol be taken together And they are clever at it, too. One particularly ingenious trick is a practice known as “clickjacking”. People are enticed on to a website by sensationalist headlines such as “Lady Gaga found dead in hotel room”, and “Japanese tsunami launches whale into building”. Users believe they are clicking on a video or article but have actually released a worm on to their computer which then searches for passwords and other identity information. betnovate c cream images United Technologies Corp, which makes Sikorskyhelicopters and other items for the military, said it would beforced to furlough as many as 4,000 employees, if the U.S.government shutdown continues through next week, due to theabsence of government quality inspectors.
 
Stewart (angelz21@gmail.com) - 2016-10-02 01:40:58
Until August tretinoin cream 0.05 pregnancy The denouncement was posted shortly after the Egyptian military announced it was ousting Morsi, who was Egypt's first freely elected leader but drew ire with his Islamist leanings. The military says it has replaced him with the chief justice of the Supreme Constitutional Court, called for early presidential election and suspended the Islamist-backed constitution. precio de micardis plus en mexico Place the wine, sugar, orange and lemon peel and vanilla pod in a deep pan and bring to the boil. Cook for two minutes or so to drive off some of the alcohol, then add about three quarters of the blackberries and three quarters of the peaches. Turn the heat down to a simmer and cook the fruit gently for two to three minutes. Take the pan off the heat, then stir in all the reserved raw fruit. Have a taste and check that it’s sweet enough. is motrin ibuprofen yahoo Mr Kilcoyne said that among complaints that are formally submitted, he expected a settlement rate of around 75%. However, he added that as this is a voluntary service, ‘recommendations are not binding and patients or dentists can opt out at any point'. precio de allegra 180 With the U.S. economy now on a somewhat steady, if tepid, recovery path and unemployment falling, policymakers have said the time was drawing near to begin ratcheting back their bond buying with an eye toward ending the program around mid-2014. cara penulisan resep amoxicillin Apple should just take its time and get everything in order. I’m sure the hedge funds will be upset because Apple doesn’t move as fast as Google or Amazon and won’t meet lower purchase price expectations. However, Apple is only trying to ensure the best possible product for its customers and whatever time it takes Apple will work towards that end. Apple stays under a news media and analyst’s microscope and any little thing that goes wrong will be magnified at least ten times more than any other company. amitriptyline for headaches during pregnancy Yet after weeks of addled traffic, missed flights and other mayhem covered feverishly by the national media, many Mexicans might well side with the president against the protesters. That's what happened when Lopez Obrador's supporters occupied the capital's iconic artery, the Paseo de la Reforma, for months after the 2006 elections they insist he'd lost through fraud.
 
Molly (ramon1h@lycos.com) - 2016-10-02 01:40:48
Why did you come to ? clopidogrel stada 75 mg precio The surveys are exhaustive. “Essentially, we ask about their whole life,” Croft said. Children are weighed and measured. Parents report the number of children who have been born and died within the last five years. How long had babies been breastfed? Had any children recently suffered from fever, cough or diarrhea? What vaccinations had they been given? nuovo nexium control prezzo The Mariel terminal, which will have an initial 765 yards(700 meters) of berth, is ideally situated to handle U.S. cargoif the American trade embargo is eventually lifted, and willreceive U.S. food exports already flowing into the country undera 2000 amendment to sanctions. can you use clindamycin for acne while pregnant Earlier this week, Apple sent out invitations to a media event in San Francisco on 22 October, where the company is expected to unveil its iPad 5 and iPad Mini 2. The new models are likely to feature hardware upgrades, new processors and better cameras. comprar baclofeno "The UK is blighted with unimaginative, poor quality houses that people don't want to live in but have little other choice, so I am delighted to see two amazing and highly original housing projects on this year's shortlist. achat voltarene gel Vasiliauskas said banking union was "about 50 percent"completed, with legislation pending to enable the EuropeanCentral Bank to take over bank supervision and politicalagreement on common rules on how each country should sharelosses amongst creditors of its failing banks.
 
Jasper (heribertoagg@yahoo.com) - 2016-10-02 01:40:38
This is the job description cheap phenergan tablets "(We) have made significant strides in improving our unityof effort. But this is an issue that clearly needs further work," said W. Montague Winfield, the deputy assistant secretary ofdefense for POW/Missing Personnel Affairs, in written testimony. venlafaxine withdrawal itchy skin It’s funny just how deeply they’ve bought into the right-wing narrative of “only democrats, only “urban” people, are lazy, are on welfare, etc.” Most food-stamp recipients are in the south; they are hurting their own base and they don’t even know it – and what’s more, their base won’t know it either! They are able to somehow delude themselves into believing that those statistics don’t apply to them. THEY are the only ones that really need them; it’s those mino- er – people in Chicago and California and New York, they are the ones who abuse the program! cymbalta testosterone Trade-in values for comparable Apple and Samsung models — the  iPhone 5 versus Galaxy S4 and iPhone 4S versus Galaxy S3 — showed that Apple’s phones held their value better, Sacconaghi said after examining resale data at Verizon, T-Mobile, Gazelle, Amazon, and Best Buy in the U.S. He also collected price data in China, India and Brazil. comprar confidor 1 litro If indeed the explosion is linked to the North Caucasus region of the Russian Federation and its troubled republics of Dagestan, Chechnya and Ingushetia, it is a reminder of how easy it is for a single suicide bomber to cause multiple deaths in any part of Russia. bupropion wellbutrin zyban Drawing from Alison Bechdel’s autobiographical graphic novel, composer Jeanine Tesori (‶Caroline, or Change”) and book writer and lyricist Lisa Kron (‶Well”) have made something special. The show is unconventional in its subject matter and uncompromising in its intelligence and emotionality. Songs are revealing and personal — whether it’s a break-your-heart ballad (there are a few) or fantasy numbers to lift the mood. ofloxacin eye drops Blond be gone! That's the choice Blake Lively made recently when it came to her flowing, golden locks. The actress, well-known for her enviable sunny head of hair, showed off a shiny red 'do at the Time 100 Gala in Manhattan on April 26.
 
Kyle (hassanu91@gmail.com) - 2016-10-02 01:40:37
A book of First Class stamps endep 25 overdose Parcells still stays in touch with Pryor, who intends to make the trip from Jonesboro, Ark. to Canton this weekend. The message that Pryor preached about giving players a chance to win never left Parcells. where can i buy acticin The Salamander, one of several tourist trains operated byDurbin & Greenbrier Valley Railroad, travels through "some ofthe wildest mountain wilderness you will ever experience,"according to the railroad website. how often should ibuprofen 600 mg be taken With wage costs rising in China and concerns about safetystandards in Bangladesh, where 1,129 people died in amulti-storey factory collapse in April in the worst accident inthe global garment industry's history, Lukminto expectedretailers to look at Indonesia as an alternative. keppra barato The DOJ said it would allow a five-year injunction rather than a 10-year term, as well as staggered negotiations with book publishers. But it declined to back off requests regarding an external auditor and the ability to purchase e-books from rivals like Amazon within the iOS ecosystem. meloxicam tablets bp 15mg The judge said just because there was evidence the Liborrate had been manipulated did not make a loan void. But he saidthe terms of the swap agreement and its specific link to a Liborcontract were more contentious. singulair 4 mg tabletas masticables precio But it has decided that backers need to commit $600 on day one or $830 on the remaining days of the crowdfunding campaign to secure one of its forthcoming Ubuntu Edge handsets. That is roughly double the cost of LG's Nexus 4 mobile, which supports its software. wellbutrin pulled off shelf Mark Eger's attorney, Jacqueline Phillips Murray, said the board did its job. She said the state found no significant visual impacts of the current towers when they went up in the early `90s and there does not need to be another review for this replacement tower of the same height in the same location.
 
Marvin (aubreyk73@lycos.com) - 2016-10-02 01:40:31
Best Site good looking azithromycin saft kaufen Contractors led by CGI Group Inc and QualitySoftware Services Inc have built and will operate much of theinformation technology (IT) underpinning the exchanges. Even ifthe data hub is allowed to operate during a government shutdown,"it needs continuous maintenance," said Michael Marchand,spokesman for Washington Health Plan Finder, that state's ACAmarketplace. can you get high methocarbamol 750 mg The strike – the first after the summer period has hit transport links with no trains running for four hours. Schools have been shut across the country, hospitals working with reduced staff numbers. can you take naproxen and metaxalone together A federal appeals court in 2011 upheld a lower court ruling that left protections in place for Yellowstone grizzlies because the government had discounted the impact of climate changes. An assessment of climate factors is expected in coming months, along with a possible renewed push to remove bears as protected and open the way for hunting. synthroid generic or brand Angry residents objected to the ceremony being held in the town, which is 20 km (12 miles) from the caves on the outskirts of Rome where the massacre was carried out in reprisal for a partisan attack that killed 33 German troops in the city. doxycycline dosage for malaria treatment Way back in "Speed," there was Bullock, getting truthful laughs out of the dumbest thriller premise ever. "Gravity" may not have much more on its mind than "Speed," but it's a relief to see an unconventional big-budget studio movie that doesn't hew to the same old pounding action beats, or person-to-person physical violence. maximum dosage 800 mg ibuprofen The exploration project intends to extract approximately 300 tons of gold and 1,600 tons of silver by excavating four mountain peaks. It has been held up since 1997, waiting to receive an environmental permit. is tylenol the same as ibuprofen High frequency echo sounders are often used to map the ocean floor and can be dangerous to smaller whales and dolphins, while the air gun blasts that follow are lower frequency and may endanger large whales, according to Oceana. venlafaxine reviews weight gain Sadly, Rivera’s past was riddled with tragedy as the singer known as ‶La Diva de la Banda” revealed in her autobiography ‶Unbreakable” about being raped by three men during her first marriage and attempting suicide at 19. She reportedly wanted to write her book, which was released on her 44th birthday on July 2, 2013, in order to inspire and empower women with similar struggles. bactrim na recept czy nie The parents of the woman, who cannot be identified under Indian law, had tears in their eyes as the verdicts were read. The mother, wearing a pink sari, sat just a few feet from the convicted men in a tiny courtroom jammed with lawyers, police and reporters. The hearing lasted only a few minutes, and the four men were quickly led from the courtroom by policemen after the verdicts were read.
 
Elvin (wendell2k@yahoo.com) - 2016-10-02 01:40:29
Could I borrow your phone, please? prevacid online canada The Jamaican, by his own admission "race rusty" coming into the championships after being dogged by a hamstring injury in the early part of the season, and suffering a rare defeat to Gatlin in Rome in early June, said he felt no pressure in the Russian capital. atorvastatin vs rosuvastatin comparison MCV is the leading trade news and community site for all professionals working within the UK and international video games market. It reaches everyone from store manager to CEO, covering the entire industry. MCV is published by Intent Media, which specialises in entertainment, leisure and technology markets. flagyl 400 mg tab Former President Laurent Gbagbo, whose refusal to accept defeat in a late 2010 presidential runoff triggered a brief war in Ivory Coast, is currently in the ICC's custody awaiting trial for crimes committed during the post-election crisis. amitriptyline hcl generic elavila Across the group, Â?185.8m was received from airlines that pay for landing slots. That rose from Â?169.6m in 2012, with airport chiefs having encouraged airlines to launch new routes, such as the easyJet service to Moscow and United Airlines’ Washington DC flight. montelukast sod 10 mg uses Orr has said city workers and retiree could face reductionsin pensions and health benefits. Attorneys spent most of thedeposition asking Orr about whether Michigan's stateConstitution prohibits him from reducing pension benefits. zyprexa expected outcomes The bill protects journalists and their employers from having to reveal information, including the identity of sources, that a reporter gets under a promise of confidentiality and while gathering news. propranolol recepta An ‶out” vote in a referendum would therefore probably trigger a political crisis and a long period of economic uncertainty. In the intervening period, many businesses based in Britain would stop investing. That would be bad for the economy. If the divorce negotiations got particularly acrimonious, financial investors might even decide to stop buying government bonds – leading to a sterling crisis.
 
Wilfredo (ricky3d@lycos.com) - 2016-10-02 01:40:25
What company are you calling from? finasteride 1mg price costco Regardless of which partner Merkel ends up with, thedeparture of the FDP may also make it easier for Berlin to backEU plans to withhold some CO2 trading permits. Brussels hopesthis idea, known as 'backloading', will save the EmissionsTrading Scheme, the EU's main tool to fight climate change. taking ibuprofen before a dentist appointment TDK's passive component division, which includes SAW filters, turned a profit in the April to June period for the first time in six quarters. The company as a whole is forecasting a 13 billion yen ($132 million) profit this financial year, after barely breaking even last year and slipping into the red the year before. murad vitamin c toner review ‶I’m not going to put any parameters on what this player needs to show or anything else,” Ryan said Thursday. ‶I think obviously it’s an evaluation process still that we’re going through. I don’t want to say, ‘Look, he’s got to look like Phil Simms in the Super Bowl.’ ” differin bez recepty Fire authorities have a statutory responsibility to provide alternative plans in the event of industrial action by their staff. Durham and Darlington Fire and Rescue Service has an emergency response plan prepared from strategic locations across the area. clonamox 500 mg amoxicillin alcohol The world’s greatest wicket-thief Shane Warne retorted with the ball of the (new) century to bowl Andrew Strauss behind his legs as he shouldered arms and hoodwinked five other batsmen to give Australia a victory target of 282. alendronate 70 mg tab side effects * Aviation equipment supplier Rockwell Collins Inc,seeking a larger presence in the growing global market foradvanced air traffic control systems and in-flight connectivity,on Sunday announced a $1.39 billion deal to buy closely heldARINC Inc from the investment firm Carlyle Group LP. () omeprazole dr 40 mg cap apo Southport, Conn.-based Sturm, Ruger said Tuesday it will open a new factory in Mayodan, North Carolina, to meet firearm demand that has spiked since Congress and some states sought to toughen gun controls. The community is already headquarters to Freedom Group Inc., which owns Bushmaster, Remington and other firearms brands. tretinoin or retin a creams Maduro said he was grateful for the support he had receivedfrom "decent and patriotic" Venezuelans for his plans to seekthe fast-track powers, and said that the government wanted adebate on the issue to be broadcast by all local media.
 
Darwin (lynwoodyvz@gmail.com) - 2016-10-02 01:40:21
I'd like to withdraw $100, please bupropion xl mfg mylan Dr. Hans-Otto Portner added further, the study team considered “metabolism, growth, calcification or behavior change in high carbon dioxide concentrations.” To determine the fitness of the species the team used physiological features. efectos secundarios del lamisil tabletas NonOECD oil demand is now forecast to overtake that of thedeveloped OECD nations in the third quarter of 2013, the IEAsaid. (Additional reporting by Christopher Johnson in London; Editingby Dale Hudson) buy orlistat capsules 120mg San Francisco 49ers' Vernon Davis (left) endures a jarring hit by Seattle Seahawks' Kam Chancellor during a game in December. Dwayne Bray, a a senior coordinating producer for ESPN, defended the network's coverage of violence in the sport during a panel promoting the upcoming investigative special, "League of Denial: The NFL's Concussion Crisis." zoloft price cvs Nevertheless, it is tempting to think that Tremadog and the Llyn were influential in the development of the young boy, the area where the future Lawrence of Arabia first became enthralled by wild countryside and remote places. bupropion 75 mg mylan side effects The silver lining in a tragic case like this is that number one — she is alive. She can look forward to walking again in the future and is lucky the injury was not higher on the leg or involving the head and spine. Most likely, she will be looking at up to a year of rehabilitation. pantoprazole 20 mg tabletas The Yankees’ third baseman, who hasn’t played since last October because of January hip surgery, was 0-for-3 at the plate with an RBI. In the field, he started a double play, but couldn’t quite get to a ball in the hole between third and short. It was the first time he had played four games in four days and he reported no discomfort, which he called ‶a good sign.” hydroxyzine 25 mg for anxiety Just weeks before the school tragedy in Bihar state, the Indian government advised farmers via text message to use monocrotophos to kill borer pests in mandarin fruits and rice, records on the agricultural meteorology division's web site show. apo clarithromycin xl 500mg and alcohol Former San Diego Mayor Bob Filner, right, sits with counsel in court before he pleads guilty on state charges of felony false imprisonment Tuesday, Oct. 15, 2013 in San Diego. Filner pleaded guilty to one criminal count of false imprisonment by violence, fraud, menace and deceit and two misdemeanor counts of battery. The charges involve three unnamed women victims. Filner, 71, resigned in late August, succumbing to intense pressure after at least 17 women brought lurid sexual harassment allegations. (AP Photo/UT-San Diego, John Gibbins, Pool) legal order nolvadex Binz would replace Jon Wellinghoff, a Nevada attorney whoremains with FERC pending the confirmation of a successor. IfWellinghoff were to leave, the normally five-member commissionwould be left in a 2-2 tie between Democrats and Republicans.
 
Serenity (billie7c@lycos.com) - 2016-10-02 01:40:20
Do you like it here? zyban tablete cijena One such insight: Augemberg found he was spending 20 percent of his paycheck on going out to eat (a common weakness of New York City residents). Alarmed by those outlays, he has since reduced that spending to 6 percent. cara pakai dulcolax bisacodyl 10 mg ‶Today’s practice was sloppy. That’s the best way to describe it. Both sides of the ball, it was not our best day. Offensively, coming out, we had three false starts on offense, had a safety. It’s not acceptable,” Ryan said. ‶And then to top it off, the defense was horrible in the last team period. So not a whole lot going for us, I hope we’re playing great on (special) teams.” isotretinoin tablets buy uk Educational programs cost about $1,400 to $1,744 per inmate each year, according to the report, and can save prisons between $8,700 and $9,700 per inmate, the costs associated with incarcerating them again. Put another way, each dollar spent on funding prison education programs reduces incarceration costs by $4 to $5 during the first three years after an individual is released, the period when those leaving prison are most likely to return. doxycycline 300 mg acne The massive police investigation, which will have cost 38.8 million pounds ($57.5 million) by 2015, has led to 126 arrests, with six people convicted and a further 42 charged with a variety of offences. Police said they now believed there were 5,500 potential victims of phone-hacking. why am i ovulating on clomid but not getting pregnant Seeking relief from the devastation the 2007-09 recessioncaused in their budgets, many cities are sending missions toother countries in the hopes of boosting trade and attractingemployers. While exports accounted for 37 percent of growth inoutput nationally from 2009 to 2012, they contributed 54 percentof output growth for the 100 largest metropolitan areas,according to Brookings. can i buy metformin over the counter in spain In order to examine the relationship between glucose levels and the risk of dementia, researchers from the University of Washington involved in a Group Health study analyzed average measurements of glycated hemoglobin levels and glucose levels over a period of 6.8 years. dapoxetine not working See below for the exact questions asked within the survey that feature in this release. Please note the results presented here are based on all women with breast cancer who underwent surgery as part of their treatment. isotretinoin price at walmart In France, which has some five million Muslims, the Great Mosque of Paris intervened to settle a disagreement over the start date for Ramadan. There was no such debate over the end as thousands turned out for Eid.
 

e-mail: bartek@beskid-niski.pl
Copyright © 2003 - 2016 Wadas & Górski & Wójcik
Wsparcie graficzne: e-production.pl
praca w Niemczech|prosenior24.pl
Miód
Idea Team
Tanie odżywki
Ogląda nas 14 osób
Logowanie