Góry
  • Turystyka piesza
  • Mapa wydawnictwa PTR Kartografia na podkładzie map WIG
  • Mapa wydawnictwa Compass. Wydanie III z 2005 roku.
Łemkowie i Łemkowszczyzna
  • Łemkowie
Obiekty i miejscowości
  • Miejscowości
  • Cmentarze wojenne
  • Cerkwie i kościoły
  • Tabela obiektów
Przyroda
  • Przyroda
Noclegi
  • Noclegi
  • Jak znaleźć nocleg?
  • Dodaj ofertę
Galerie zdjęć
  • Najlepsze zdjęcia
  • Galerie tematyczne
  • Zdjęcia archiwalne
Informacje praktyczne
  • Przejścia graniczne
  • Komunikacja
  • Pogoda
Sport
  • Rower
  • Sporty zimowe
Portal beskid-niski.pl
  • Wyniki zakończonego konkursu
  • Księga gości
  • Subskrypcja
  • Linki
  • Mapa portalu

 

/ Obiekty / Siary - pałac Władysława Długosza
 

Siary - pałac Władysława Długosza

Kategoria:Pałace i dworki
Miejscowość:Siary

Wyjeżdżając z Gorlic w kierunku Koniecznej, pierwszą miejscowością za miastem jest niepozorna wieś Siary. Nowo wyremontowana droga do Koniecznej, rozrzucone wzdłuż drogi zabudowania i niepozorna, odrapana wręcz odpychająca brama wjazdowa do "jakiegoś" parku. Większość odwiedzających te strony lekceważy ten sygnał myśląc "... stare, odrapane, pewnie nic nie warte... " i wygląda, że gospodarzom obiektu udaje się osiągnąć to co było ich celem...spokój i brak zainteresowania obiektem. Warto jednak na przekór, zatrzymać sie przy drodze i przekroczyć bramę wjazdową...by znaleźć się w innym świecie. Piękna, opadająca lekko w dół aleja parkowa, zadbany park z e strumieniem, oczkami wodnymi, fontannami, rzeźbami... a na końcu pałac, pałac jakby z innej epoki, z innego miejsca; całkowicie nie pasujący do wszystkiego co jest nam znane w Beskidzie Niskim.

Na końcu alejki, w całkiem niezłej kondycji, prezentuje nam się pałac wybudowany około 1900 roku przez Władysława Długosza - magnata naftowego, działacza PSL, posła na Sejm Galicyjski w Wiedniu, senatora II Rzeczpospolitej. Od czasu powstania na przełomie wieków przez następne lata ciągle rozbudowywany i przebudowywany. W kolejnych latach powstawały: kordegarda (pomieszczenie dla straży pałacowej, odwach, zazwyczaj w pobliżu głównej bramy), brama, fontanna w parku, oranżeria a w 1920 roku powstała przed pałacem okazała pergola z rzędem słupów, na których dzięki mało widocznej konstrukcji pnie sie kilka gatunków roślin. Pergolę przyozdabiają liczne, wzorowane na antyku rzeźby. W ten sam sposób przyozdobiono też mur oraz parkowe sadzawki z rzeźbami Neptuna. Zadbanych parkowe alejki zdobione są pięknymi wazonami, kolumnami pokrytymy wypukłymi reliefami przedstawiającymi sceny rodzajowe, antyczne postacie i częste motywy roślinne. Inspiracją, widoczną w tej obfitej dekoracji architektonicznej, częstym stosowaniu stylizowanych roślin oraz częstym stosowaniu płynnych, wijących się linii na elewacji był barok, rokoko i secesja wiedeńska. Wnętrza to bardzo bogato zdobione pokoje o nieco eklektycznym charakterze.
Budowla jest obiektem unikatowym w skali kraju i poprzez osobę byłego gospodarza zwiazana z historią przemysłu naftowego.

Podczas wojny służył Niemcom, jako kwatera dla jednostek Wehrmachtu a po II wojnie światowej obiekt upaństwowiono (a jakże!) i przekazano stadninie koni w Siarach, która w latach następnych została przeniesiona do Gładyszowa a dziś do Regetowa. Jednak ten okres to upadek całego kompleksu. Zarośnięty park, dziurawy, nieremontowany dach, oszczędne ogrzewanie, doprowadziły ten kompleks na skraj ruiny. W latach 80-tych w pałacu mieścił się ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy dla pracowników rolnych oraz filia sanatorium z Wapiennego. Od 1996 roku nowi właściciele rozpoczęli remont generalny i mimo burzliwych dziejów tych ostatnich 8-miu lat, śmiałych planów i dziwnych ludzi przewijających sie przez aleje parkowe, dziś obiekt prezentuje sie całkiem okazale i co najważniejsze jeszcze jest dostępny... choć by zobaczyć wnętrza trzeba sporo się naprosić gospodarza obiektu.

Władysław Długosz - urodził sie w 1864 roku w Krakowie gdzie w 1882 roku ukończył Wyższą Szkołę Realną. Z Krakowa wyjechał na studia techniczne do Pragi. Dzięki praktykom, które odbywał w kopalniach uzyskał dyplom kierownika kopalń naftowych. Kolejne praktyki odbywał w nowoczesnych jak na owe czasy kopalniach znanego kanadyjskiego przemysłowca Mac Garveya. Mimo podjetej próby pracy na własny rachunek (nieudanej) od 1893 roku staje się dyrektorem technicznym w spółce, w której niedawno odbywał praktykę nadzorując wiercenia w okolicach Borysławia. Jego praca dzięki jego uporowi i determinacji przynosiła spore efekty spółce. W 1905 roku rozpoczął pracę na własny rachunek, założył kilka spółek, które skutecznie wierciły w okolicach Gorlic. W tym czasie brał udział w odwiercie około 30 szybów na terenie całej Galicji.
Sukcesy zawodowe przysporzyły mu popularności, która przełożyła sie na zdobycie w 1908 roku mandatu do Sejmu Krajowego we Lwowie, startując jako polityk bezpartyjny. Mimo obowiązków służbowych był aktywnym działaczem społecznym działajacym na wielu płaszczyznach. W 1911 roku został zdobył mandat deputowanego do Parlamentu w Wiedniu a w kilka miesięcy później został mianowany na stanowisko Ministra dla Galicji (zrezygnowal z niego dobrowolnie w 1914 roku po konflikcie z oponentami politycznymi). W latach Wielkiej Wojny bardzo aktywnie działał jako obrońca praw ludności Galicji przed prześladowaniami, szykanami i zbrodniami armii austriackiej. W 1917 roku wystaral się w Wiedniu o olbrzymią dotację na odbudowę zniszczonych działaniami wojennymi Gorlic. W czasch II Rzeczpospolitej działał również bardzo aktywnie, był min. senatorem RP z terenu województwa krakowskiego oraz prezesem Krajowego Towarzystwa Naftowego. Zmarł w Krakowie w 1937 roku. Jego pogrzeb w Sękowej był bardzo okazały i wzięły w nim udział szerokie rzesze wdzięcznego mu społeczeństwa oraz przedstawiciele dziesiątków urzędów i instytucji. Spoczywa na cmentarzu w Sękowej w okazałym mauzoleum. Miasto Gorlice nadało mu honorowe obywatelstwo.

Liczba zdjęć: 14
Siary
Siary
Siary
Siary
Siary
Siary
Siary
Siary
Siary
Siary
Siary
Siary
Siary
Siary

Aktualizacja: 2005-11-10
beskid-niski.pl na Facebooku


 
2817

Komentarze: (4)Dodaj komentarz | Forum

Imię i nazwisko:
E-mail:
Tekst:
Suma liczb 1 i 8: (Anty-spam)
    ;

Beraxody (berre7@hotmail.com) - 2016-12-11 12:49:30
clonazepam 3mg colanapins pills . max dose clonazepam clonazepam 2mg high order clonazepam online side effects for clonazepam 0.5 mg buy condylox rivotril 2mg buy online . price of clonazepam clonazepam 2mg tablets order tramadol 4 mg clonazepam. rivotril 2mg clonazepam buy tramadol online order clonazepam online no rx clonazepam without prescription .
 
GreddAdvic (grtdd65@klerom.in) - 2016-11-19 12:40:45
clonazepam tab 2mg how to get clonazepam prescribed . clonazepam pregnancy colnazepam clonazepam review clonazepam weight gain high on clonazepam clonazepam 3mg . clonazepam normal dosage clonazepam 0.25 mg where to buy clonazepam normal dose of clonazepam. kpins effects clonotril 0.5 mg uses clonazepam .5 mg for sleep is clonazepam addictive .
 
AderPom (ader54@klerom.in) - 2016-11-17 11:18:14
diazepam forum diazepam online uk . diazepam 5 mg injection 20mg diazepam 8 mg diazepam drugs diazepam what is diazepam used to treat diazepam effects . percocet without a prescription diazepam 5mg buy online synthesis of diazepam diazepam sleeping tablet. diazepam withdrawl dizapan diazepam 10 diazepam xanax .
 
Nujtasut (nujj76@klerom.in) - 2016-10-25 14:46:50
cheap xanax overnight delivery buy cheap xanax bars . is it legal to buy alprazolam online side affects of xanex purchase xanax online what does xanax make you feel like xanax addiction symptoms alprax side effects . can i buy xanax online alprazolam use xanax cheap xanax delivery. alprazolam online without prescription tetracyline xanax addiction signs alprazolam tab 1mg .
 

e-mail: bartek@beskid-niski.pl
Copyright © 2003 - 2016 Wadas & Górski & Wójcik
Wsparcie graficzne: e-production.pl
praca w Niemczech|prosenior24.pl
Miód
Idea Team
Tanie odżywki
Oglądają nas 23 osoby
Logowanie