|
|
|
|
Szlak niebieski Gorlice-BartneKategoria: | pieszy | Oznaczenie: | niebieski |
|
Szlak niebieski Gorlice-Bartne
Szlak znakowany kolorem niebieskim
Szlak niebieski z Gorlic przez Magurę Małastowską do Bartnego jest najlepszym szlakiem, który w ciągu kilku godzin przeniesie nas z zatłoczonego miasta w serce Beskidu Niskiego
Gorlice-Siary-Magura Małastowska-Przełęcz Małastowska-Banica-Bartne (bacówka)
W Gorlicach niebieski szlak można odnaleźć w okolicach dworca PKS. W początkowym biegu prowadzi przez miejską zabudowę Gorlic (warto skrócić ten odcinek podjeżdżając autobusem komunikacji miejskiej do wsi Siary). Ulicą Słowackiego docieramy do wiszącego mostu na Ropie, mijamy park miejski i wzdłuż potoku Sękówka, pośród peryferyjnych zabudowań Gorlic docieramy do wsi Siary. Po drodze mijamy zabudowania secesyjnego pałacu, należącego niegdyś do naftowego przemysłowca Władysława Długosza. Przechodząc przez główną drogę z Gorlic do Małastowa obowiązkowo trzeba zejść ze szlaku by zobaczyć piękny drewniany kościół w Sękowej (zaledwie 300 metrów od szlaku).
Idąc za z rzadka wyznaczonymi znakami niebieskimi, mijamy ostatnie wiejskie zabudowania rozpoczynając podejście pod szczyt Obocza. Warto podczas podejścia od czasu do czasu spojrzeć przez ramię na ciekawy widok kotliny, w której znajdują się Gorlice. Podchodząc pod szczyt Obocza mijamy przysiółek Puste Pole, który był najwcześniej eksploatowanym na Podkarpaciu stanowiskiem pokładów ropy naftowej. Do dziś pozostały ślady urządzeń kopalnianych, które działały jeszcze krótko po II-giej wojnie światowej.
Po minięciu kulminacji Obocza, szlak wytyczony jest skrajem łąk nad wsią Owczary (dawny Rychwałd), tutaj też na przełęczy, szlak krzyżuje się ze starą drogą z Owczar do Małastowa (bardzo dogodne zejście ze szlaku do obu tych wsi). Po minięciu tego łagodnego odcinka rozpoczyna się ostre podejście pod szczyt Ostrego Działu (jako, ze jest to droga wykorzystywana do transportu drzewa z reguły jej stan nie pozwala na swobodne poruszanie się po niej, o niebieskich znakach również możemy zapomnieć - ale raczej nie ma co obawiać się zbłądzenia). Po osiągnięciu szczytu rozpoczyna sie bardzo monotonny, prawie płaski odcinek trasy, prowadzący szeroką ścieżką przez bukowy las (wprawny obserwator znajdzie w pobliżu szlaku ślady okopów z pierwszej wojny światowej). Ten wygodny trakt, z czasem zamienia sie w wąską ścieżkę, którą wspiąć się trzeba na szczyt Magury Małastowskiej 813 m. n.p.m. - w pobliżu warto odnaleźć po przeciwnej stronie grzbietu (choć trudno!!) cmentarz wojenny nr 58. Tuż za szczytem niebieski szlak łączy się ze szlakiem zielonym z Szymbarku do Wysowej. Idąc w stronę schroniska, po lewej stronie mijamy górną stacje wyciągu orczykowego z Małastowa - tutaj jeden z nielicznych punktów widokowych na Magurze Małastowskiej w stronę doliny potoku Sękówka. (Uwaga!! na każdej mapie Beskidu Niskiego odcinek szlaku niebieskiego, usytuowanie innych szlaków oraz umieszczenie wyciągu narciarskiego nie pokrywa się z rzeczywistością - na szczęście trudno się tutaj zgubić) Stąd już tylko 15 minut, szeroką, utwardzoną drogą do schroniska PTTK. Pod schroniskiem spotkany na Magurze zielony szlak oddala się w kierunku południowym, wraz z zaczynającym się tutaj żółtym szlakiem do Uścia Gorlickiego.
Od schroniska PTTK na Przełęcz Małastowską prowadzi szeroka i bardzo często uczęszczana droga. Po 10 minutach osiągamy przełęcz z szosą Gorlice - Konieczna (dzieki niej schronisko jest bardzo popularne), parkingiem i przystankiem PKS. Po drugiej stronie drogi, jeden z okazalszych cmentarzy wojennych - cmentarz nr 60.
Wzdłuż masywnego, drewnianego płotu cmentarza zagłębiamy się za niebieskimi znakami, w bukowo-jodłowy las. Mało ciekawym odcinkiem, przez Wierch Wirchne dochodzimy do szosy nad Banicą. Za znakami niebieskimi udajemy się wzdłuż szosy, po minięciu skrzyżowania dróg z Pętnej i Wołowca (koło przystanku PKS), po minięciu żółtego szlaku z Wołowca do Bartnego (tym szlakiem można dojść do skrytego za wzgórzem świeżo wyremontowanego prywatnego schroniska w Banicy), na skraju lasu opuszczamy asfalt, skręcając w lewo w wygodną nową drogę wspinającą się na zbocza Magurycza Dużego. Trawersując szczyt, idziemy wpierw utwardzoną drogą, która wkrótce zamienia się w zniszczoną przez transport drzewa ścieżkę, którą dochodzimy do przełęczy pod Mareszką, gdzie z prawej strony dochodzi czerwony Główny Szlak Beskidzki z Wołowca. Stąd juz tylko 10 minut marszu do bacówki PTTK w Bartnem.
Czasy przejścia: Gorlice-Magura Małastowska 6godz15min / 5godz45min
Magura Małastowska-Przełęcz Małastowska 30min / 45min Przełęcz Małastowska-Banica 1godz30min / 1godz45min Banica-Bartne 45min / 45min
Punktacja GOT: Gorlice-Magura Małastowska 17/12
Magura Małastowska-Przełęcz Małastowska 2/4 Przełęcz Małastowska-Banica 6/6 Banica-Bartne 4/4
Warto zobaczyć na trasie szlaku:
Gorlice, Siary-pałac Długosza, kościół w Sękowej, Przełęcz Małastowska, Banica, Bartne
Warto zboczyć ze szlaku aby zobaczyć:
Cmentarze wojenne w Sękowej, Owczary, Małastów, Ropica Górna, Banica, Krzywa
Wszystkie uwagi kierować proszę na adres bartek@beskid-niski.pl
beskid-niski.pl na Facebooku
|
|
|
5163 Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
|