• Strój męski
  • Strój kobiecy
  • Chyża łemkowska
  • Zajęcia Łemków-dziegciarstwo
  • Zajęcia Łemków-maziarstwo
  • Zajęcia Łemków-kamieniarstwo
  • Krzyże kamienne i ich twórcy
  • W Łemkowskiej kuchni
  • Przepisy z łemkowskiej kuchni
  • Maziarskim szlakiem
  • Język
  • Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej
  • Poezja Władysława Grabana
  • Muzyka
  • Łemkowski zespół "Serencza"
  • Tradycje wielkanocne
  • Wielkanoc w "obiektywie"
  • Krótko o Wielkanocnych pisankach
  • Sztuka tworzenia łemkowskich pisanek
  • "Łemkowskie pisanki"
  • Proces o ustalenie prawdziwej metryki Nikifora
  • "Mój Nikifor" - film Krzysztofa Krauze
  • Samuel Oliner-Ostatni Żyd z Zyndranowej
  • Wyobrażenia śmierci w tradycyjnych wierzeniach Łemków.
  • Filologia rosyjska z językiem rusińsko-łemkowskim - nabór na rok 2005/2006

 

/ Łemkowie / Kultura i etnografia / Sztuka tworzenia łemkowskich pisanek
 

O łemkowskich pisankach

"Pisanki, pisanki, jajka malowane,
nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek.
Pisanki, pisanki, jajka kolorowe,
na nich malowane bajki pisankowe..."Stara legenda mówi, że zwyczaj malowania jaj wprowadziła Maria Magdalena. Gdy płaczącej na grobie ukazał się anioł z nowiną, że Chrystus zmartwychwstał, pobiegła do domu. Tam zobaczyła, że wszystkie jajka zabarwiły się na czerwono. Wzięła je więc i rozdawała apostołom i znajomym na znak radości.
Wśród legend mówiących o pradawnym początku pisanek jest też kilka łemkowskich: gdy Chrystusa przybijano do krzyża z ran pociekła krew, ścinając się w czerwone jajeczka (kraszanki). Stojąca pod krzyżem Matka Boska oblewała je łzami zmieniając w pisanki. Marta pozbierała je, a Matka Boska rozdała dzieciom na pamiątkę i przestrogę, żeby żyły w zgodzie i wzajemnej miłości.
Gdy Chrystus wisiał na krzyżu uklękła przed nim kobieta z koszem jaj, a cieknąca krew pofarbowała jajka.
We wszystkich kulturach jajo jest potężnym amuletem przeciw złym mocom i czarom. Pokryte barwnymi wzorami czczone było i w starożytnym Egipcie, i w Rzymie. W Polsce odkopano ślady pisanek aż z X wieku.
Na Łemkowszczyźnie począwszy od Wielkiego Czwartku kobiety zabierają się do farbowania i zdobienia jaj (pisanek), którymi w czasie świąt dzieli się przy składaniu życzeń, a dziewczęta wykupują się nimi w drugie święto od polewania wodą.
Do malowania używa się przede wszystkim naturalnych barwników. Zieleń daje wywar z widłaka, liści pokrzywy, barwinka, kwiatu fiołka, jemioły, a przede wszystkim z młodego żyta ozimego. Fiolet uzyskuje się z wywaru ciemnej malwy. Na czerwono farbuje się jajka w mieszaninie łupin cebuli i kory dębowej, krokusie, szyszkach olchowych, owocach czarnego bzu, suszonych jagodach lub w odwarze z robaczków zwanych czerwcami. Warto dodać, że to właśnie łuski cebuli dają kolor czerwony symbolizujący krew przelaną przez Chrystusa na krzyżu. Ciemną żółć uzyskuje się, gotując jaja w łupinach cebuli. Jasny odcień żółci daje kora młodej jabłonki, kwiaty majówki błotnej lub suszone płatki jaskra.
Do tradycji Łemkowszczyzny należy odwiedzanie grobów w Święta Wielkiej Nocy. Ksiądz odprawia na cmentarzu uroczystą liturgię za zmarłych, a na grobie lub obok kładzie się święcone jako lub paschę.
Tyle informacji, które wyszperałam tu i ówdzie. Tak się szczęśliwie składa, że w tym roku (2005) dane mi było uczestniczyć w Świętach Wielkiej Nocy na Łemkowszczyźnie. Nie trudno się domyślić, co było ich istotnym elementem - oczywiście malowanie pisanek. Było to niesamowite doświadczenie zważywszy, że przygotowywane były pod okiem i cennymi wskazówkami pani Marii Brylak - Załuskiej - etnografa z nowosądeckiego skansenu. Od samego początku jej wykładu odczułam, że ta czynność to jedna z licznych, własnych sztuk ludowych kobiet Łemkowszczyzny. Pisanki łemkowskie są zaiste perełkami w wielkanocnym świąteczniku, a następnie na łemkowskim stole. Sądzę, że swoimi słowami i fotografiami uda mi się potwierdzić mój zachwyt nad tą misterną sztuką łemkowskich niewiast i zachęcić do ich wykonania.
Na Łemkowszczyźnie ozdabiano pisanki szlachetną, batikową techniką. Polega ona na ozdabianiu pisanek woskiem i ścieraniu go. Dawniej używano w tym celu wosku pszczelego, jednak łatwiej przypalał się. Współcześnie zdobi się tego rodzaju pisanki stearyną. Bardzo ładne pisanki wykonuje się na lekko ciepłych jajkach. Wówczas kreseczka wzoru rozpływa się tak ładnie na tej ciepłej skorupce. Jest to szpilkowa technika dająca wzory - łezki. Różni się ona techniką batikową Huculszczyzny tym, że tam pisaczek skręcony był z blaszki w tulejkę (taką, jak końcówka sznurówki). Ta huculska metoda dawała prostą linię i robiło się nią inne, przepiękne, precyzyjne wzory.
Drugą, późniejszą, bardzo rozpowszechnioną techniką ozdabiania pisanek na Łemkowszczyźnie było wyskrobywanie wzorów na zafarbowanym jajku. Pisanka ma wtedy tylko jednokolorowe tło i białe wzory. Aby otrzymać precyzyjne, śliczne wzorki, to trzeba się bardzo napracować. Używa się do tego skalpela. O wiele szybciej wykonuje się pisanki techniką batikową, niż techniką drapaną. Spróbujmy zapoznać się z techniką szpilkową...Pierwsza, istotna zasada jest taka, że ugotowane jajko musi być czyściutkie i odłuszczone. A dlaczego? Jeśli będzie tłuste, to później farba nie przyjmie się na skorupce i będą plamy. Tak więc obowiązkowo po ugotowaniu jaj i osuszeniu ich, przecieramy je ściereczką nasączoną octem. Przy malowaniu pisanek woskiem musimy zachować ostrożność ze względu na temperaturę. Przegrzany wosk potrafi się sam zapalić. Nieustannie należy regulować jego temperaturę, żeby nie był zbyt zimny albo przegrzany. Ważne jest to, że gdzie naniesiemy na skorupkę wosk, to tego miejsca już farba nie przyjmie. W tym miejscu powstanie taki wzorek, jaki nasza ręka naniosła.Czym pracujemy przy pisankach? Pisaczkiem. Pisak jest najprostszy w świecie! Jest to ołówek albo drewienko, do którego wbija się szpileczkę. Szpileczka daje taki wzorek w kształcie łezki. Łezka to inaczej główka i łodyżka. Można robić przeróżne wzory: jodełeczki, kwiatuszki, gronka, listeczki, rozetki etc.Zaczynamy... Trzeba namoczyć szpileczkę w wosku i sprawnym ruchem ręki pokonać drogę do jajeczka. Jeśli ta droga jest zbyt długa, to wosk po prostu zastyga. Jeśli jest za zimny, to wzory wychodzą cienkie, wąskie i słabo się przyklejają do skorupki. Wtedy trzeba poczekać, aż wosk będzie bardziej rozgrzany. Wosk musi być odpowiednio ciepły. Jak się wypraktykuje ten moment, to już się czuje, że dobrze wychodzi. Pamiętajcie... jeśli wosk odstaje od pisanki, sterczy na niej, nie przylega a w farbie odpada oznacza to, że wosk był zbyt zimny.A co nanosimy na wzorach? Mogą być kwiatuszki, winogrona, słoneczka, listeczki, kropeczki, rozetki...Chcecie kwiatuszek? Jedna kreseczka obok drugiej... i tak dookoła obracamy jajeczko w palcach i rysujemy kwiatuszek czy rozetkę.A może winogronka? Jedna kropka, druga kropka, trzecia kropka w jednym rzędzie, a w kolejnym dwie kropeczki między tymi powyższymi i na dole jeszcze jedna kropeczka. I już mamy taki trójkącik, takie winogronko. Po drugiej stronie jajeczka malujemy to samo! Jeszcze można dodać takie wachlarzyki między tymi gronkami. A jak? Kreseczkami - dookoła...Mogą być też cudne kropelki, gwiazdeczki, kółeczka, mysie ogonki. Możliwości jest całe mnóstwo. Co nam w duszy gra, nanieśmy na pisankę.
Farbowanie. Najpierw trochę historii. Najwcześniejsze, anilinowe barwniki pozyskiwano w XIX wieku w ten sposób, że na kramach w mieście kupowano kolorowe bibuły. Te kolorowe bibuły moczyło się w wodzie i puszczały kolor. I właśnie w tej farbce farbowano jajka. Tak więc pierwsza farbka była właśnie z bibuły.
Na Łemkowszczyźnie, jak już wspomniałam wcześniej, używano naturalnych barwników: cebuli, wywaru z kory różnych drzew, świeżych kiełków żyta i owsa (one barwiły na seledynowo!). Robiono też wywary z kory dębu, kory orzecha, kory kruszyny, a nawet z wygotowanego kminku, otrzymując śliczny, beżowy kolor. Wywary z gotowanych ziółek dawały gamę kolorystyczną naturalną: od jasnej zieleni do kolorów ziemi, a więc przepiękne beże, ugry, sepię, ciemny brąz...Nasze jajeczko jest już "napisane", a więc bierzemy je na łyżeczkę i zanurzamy do farbki. Farbki rozpuszczamy w gorącej wodzie. Jednak nasze jajeczko wkładamy do ostudzonej, bo w przeciwnym razie nasz wzór rozprzestrzeni się na całej skorupce i się rozmaże. Miejsce, gdzie jest wosk na skorupce nie zostanie uchwycone przez farbkę. To będzie nasz wzór. Wosk jest masą izolacyjną tłustą, która nie dopuszcza płynu.Dodam jeszcze, że można wykonywać pisanki wielokolorowe w ten sposób, że obmyślamy sobie wzorek i nakładamy go etapami. Najpierw maluje się na skorupce jajka tylko te wzory, które mają być białe. Jajko wkładamy na przykład do żółtej farbki. Po ostygnięciu i wyschnięciu jajka z tej żółtej farbki robimy kolejne wzory, które mają być żółtego koloru, bo tło jest żółte. Jajeczko znów wysycha. Znów rysujemy woskiem na przykład na czerwonym tle i po skończeniu wkładamy jajko do granatowej farbki.. Jak oczyścimy taką pisankę to są: białe, żółte, czerwone wzory na granatowym, ciemnym tle. Zasada jest jednak taka przy wykonywaniu pisanek wielokolorowych, że zawsze rozpoczynamy od barwy najjaśniejszej a kończymy na najciemniejszej. Wówczas pisanka jest taka śliczna, wielokolorowa. Zawsze przed jej wykonaniem trzeba sobie zaplanować wzory - w jakim będą kolorze i etapami od barwy najjaśniejszej do najciemniejszej realizować ten zamysł.Jak jajeczko jest już ufarbowane, to czeka na usunięcie wosku nad płomieniem, świeczki. Nadchodzi etap oczyszczenia pisanki z wosku. Po farbce nasze jajeczko musi dobrze obeschnąć... A my przygotowujemy świeczkę, najlepiej wąską. Trzymamy jajeczko z boku płomienia świeczki (nie nad płomieniem, bo zacznie się brzydko kopcić!), a wosk (nasz wzór) na skorupce zaczyna się pięknie błyszczeć, niemal jakby jajko było wodą polane... Sprawnym ruchem ręki wycieramy chusteczką ten rozgrzany wosk, w przeciwnym razie znowu nam zastygnie. Grubość usuniętego wosku wyczuwa się palcem... (jak i wosku, który czeka jeszcze na usunięcie z naszej pisanki). Podczas tej czynności trzeba jajeczkiem ruszać a nie trzymać w miejscu. Może się zdarzyć, że pisanka przegrzeje nam się od świeczki. Dzieje się tak wówczas, gdy nie obracamy jajkiem nad płomieniem. Wtedy łupka się przegrzewa i pęka...
Ostatnią, niemal kosmetyczną czynnością wykonywaną nad naszą pisanką jest natłuszczenie jej masełkiem lub słoninką, aby pięknie błyszczała i uśmiechała się barwnymi wzorami.Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak włożyć nasze dzieła sztuki do koszyka i w Niedzielę Wielkanocną zanieść do poświęcenia w cerkwi. Tak. Nasze świąteczniki święci się w cerkwi w niedzielę. Całą liturgię oczekują pod ikonami Carskich Wrót na poświęcenie.
A wiecie jak się kiedyś chłopcy bawili pisankami na Łemkowszczyźnie? Była taka gra w pisanki... Siedzieli przy stole, rysowali sobie kreskę po środku... Jeden miał swoje pisanki z jednej strony, drugi z drugiej i turlali nimi po stole. I który - któremu zbił najwięcej pisanek poza linię, to zabierał je... Albo brali też pisanki w dłonie i stukali. Który - któremu stłukł więcej, to wygrywał w zabawie...
Był też taki zwyczaj na Łemkowszczyźnie, że dziewczyny, panny robiły pisanki i wręczały je chłopcom na Wielkanoc. Który otrzymał więcej pisanek, to oznaczało, że więcej dziewcząt do niego lgnęło, że ma u nich większe powodzenie.
Wiadome było też to, że w Wielką Sobotę kobiety wypraszały wszystkich mężczyzn z kuchni i zabierały się do misternego malowania pisanek. Była to czynność typowo kobieca. Mężczyźni szli pewnie do karczmy

A teraz pokażę Wam, jakie opowieści snują pisanki, jajka malowane. Zwróćcie uwagę na ich kolorystykę i ornamentykę, w tym ich wielobarwność. Zadziwiająca jest ich ornamentyka, bo gdy się dobrze przyjrzycie, to...

Zobaczycie jakie śliczne mogą być jasnowłose babyPoznacie, jakie beczułeczki, dzbaneczki i inne naczynia używa Łemkini w swojej kuchni...Możesz na nich ujrzeć korę jabłoni...albo korę kruszyny...czy też baby w tańcu...Przekonacie się, jakiego kwiatu paproci szukały dziewczęta na Święto KupałyRozdroża na Łemkowszczyźnie do dzisiaj są barwne i ciekaweI porastają je przeróżne rośliny, w tym ozimina - żytoA koronkowy wzór babuni. Czy nie był śliczny...?A takie były dziecięce i weselne dzbanki...Ścieżka do lasu była krętaA zaraz za wodospadem była kwiecista łąka...Mocno świeciło słoneczko w jodłowej gęstwinie i chowało w niej swe promienie, by posłuchać o czym opowiada las...
Ufam, że zachęciłam Was do wyrażenia swoich uczuć poprzez "pisanie" pisanki swoimi barwnymi opowieściami podczas kolejnych Wielkanocy... A wówczas bajania z Łemkowyny będą niosły się daleko, daleko w przestrzeń ludzkich serc.

Moją opowieść zawdzięczam i bardzo za nią dziękuję:
- Julii Dosznie za zaproszenie na Święta Wielkiej Nocy i możliwość uczestniczenia w jakże bogatej obrzędowości,
- Marii Brylak - Załuskiej za wprowadzenie w świat misternej sztuki łemkowskiej pisanki,
- Walterowi Maksimovichowi za większą część fotografii,
- Teodorowi Goczowi za możliwość ich wykonania.

oprac. Bogusia Gruszczyńska-Kozan
beskid-niski.pl na Facebooku


 
19937

Komentarze: (14)Dodaj komentarz | Forum

Imię i nazwisko:
E-mail:
Tekst:
Suma liczb 4 i 9: (Anty-spam)
    ;

ppvmomlupaa (aafrlw@dsggza.com) - 2020-05-10 00:13:16
zK1rVR egqozumrjnex, [url=http://lapqjldiywqj.com/]lapqjldiywqj[/url], [link=http://dhsxofixhffd.com/]dhsxofixhffd[/link], http://bqxioevombta.com/
 
seo plugin (jqhmddncp@gmail.com) - 2016-10-17 16:33:29
Hello Web Admin, I noticed that your On-Page SEO is is missing a few factors, for one you do not use all three H tags in your post, also I notice that you are not using bold or italics properly in your SEO optimization. On-Page SEO means more now than ever since the new Google update: Panda. No longer are backlinks and simply pinging or sending out a RSS feed the key to getting Google PageRank or Alexa Rankings, You now NEED On-Page SEO. So what is good On-Page SEO?First your keyword must appear in the title.Then it must appear in the URL.You have to optimize your keyword and make sure that it has a nice keyword density of 3-5% in your article with relevant LSI (Latent Semantic Indexing). Then you should spread all H1,H2,H3 tags in your article.Your Keyword should appear in your first paragraph and in the last sentence of the page. You should have relevant usage of Bold and italics of your keyword.There should be one internal link to a page on your blog and you should have one image with an alt tag that has your keyword....wait there's even more Now what if i told you there was a simple Wordpress plugin that does all the On-Page SEO, and automatically for you? That's right AUTOMATICALLY, just watch this 4minute video for more information at. Seo Plugin seo plugin http://www.SEORankingLinks.com/
 
Nogood87 (rayfordcdw@lycos.com) - 2016-10-11 08:33:58
Do you know the address? precio de la pastilla misoprostol en argentina "Think of it as stepping on a garden hose," Wong said. "The thinner the hose, the easier it is to shut off the flow." In theory, this combination of efficient conductivity and low-power switching make carbon nanotubes excellent candidates to serve as electronic transistors. what is sandoz tamsulosin cr used for Automatic Renewal Program: Your subscription will continue without interruption for as long as you wish, unless you instruct us otherwise. Your subscription will automatically renew at the end of the term unless you authorize cancellation. Each year, you'll receive a notice and you authorize that your credit/debit card will be charged the annual subscription rate(s). You may cancel at any time during your subscription and receive a full refund on all unsent issues. If your credit/debit card or other billing method can not be charged, we will bill you directly instead. pristiq or lexapro That strategy blew up, however, after SNY-TV’s ‶Daily News Live” first reported that the New Jersey Attorney General’s office had reprimanded Gross in February for ‶failing to adequately supervise proper patient treatment involving the prescription of hormones including steroids.” New Jersey officials said Gross, who was fined $40,000, had allowed an unlicensed associate to participate in the care and treatment of patients. bimatoprost krople cena Bernanke's comments in late May, which raised the prospect of trimming the Fed's $85 billion in monthly stimulus, triggered a brief selloff and interrupted this year's rally. The S&P 500 is still up 17.5 percent since December 31. phenytoin sodium iv infusion The statement did not provide any specific details on thegovernment's concerns, but it noted that MTS Allstream operatesa national fiber optic network that provides critical telecomservices to businesses and governments, including the Canadiangovernment. review of xantho 5x Police said today that DNA from Albert DeSalvo, the longtime suspect in the string of rapes and murders committed by the Strangler, matched that of evidence left at the crime scene of the Strangler's final victim.
 
Arthur (behappy@yahoo.com) - 2016-10-11 08:33:56
How much does the job pay? carvedilol (coreg) is classified as a All this hoo hah about summer football moving because it is too hot is just nonsense, everyone knows that scotland will excel in this environment and will be favorites too win the cup. And what has greg dyke got to do with it anyway isnt he the guy from eastenders? enalapril 10 mg 20 tablet The Greens, the world's most successful pro-environment party after sharing power with the SPD in Europe's largest economy from 1998 to 2005, are eager to get back into government after helping legislate Germany's historic exit from nuclear energy despite their long and bitter rivalry with the CDU/CSU. excitol customer reviews "From that, I think you'll start getting a much better sensefor the context of some of the things that are in the indictmentand how solid the proof is," said defense lawyer Andrew Wise, apartner at Miller Chevalier. ciprofloxacino 500 mg y cistitis   Livingston teaches at Rutgers’ flagship campus in New Brunswick and lives in Manhattan. Her most recent book, Improvising Medicine: An African Oncology Ward in an Emerging Cancer Epidemic, describes the struggles of patients, families and hospital staff in a cancer ward in Botswana as they come to terms with the disease in an environment of limited resources. maxalt and excedrin migraine Automatic Renewal Program: Your subscription will continue without interruption for as long as you wish, unless you instruct us otherwise. Your subscription will automatically renew at the end of the term unless you authorize cancellation. Each year, you'll receive a notice and you authorize that your credit/debit card will be charged the annual subscription rate(s). You may cancel at any time during your subscription and receive a full refund on all unsent issues. If your credit/debit card or other billing method can not be charged, we will bill you directly instead. beli ginseng korea di jakarta China's 4G licences are expected to be based on TD-LTEtechnology, rather than FDD-LTE, which is more widely usedglobally. However, analysts said there was a chance that theChinese government could award FDD-LTE licences in the future. permethrin for scabies instructions "Ingallls Shipbuilding continues to perform well in buildingthe composite products for the DDG 1000 program. We demonstratedconsiderable improvement from the first set of class products tothe second set and we are confident this trend would havecontinued on DDG 1002," said Beci Brenton, a spokeswoman for theshipbuilder. vasotec precio Len Duvall, the London Assembly Labour Group leader, said mayor Boris Johnson spent more time on "jokes about cucumbers than he did addressing the serious problems hitting Londoners" during his Conservative conference speech. buy accutane online uk The 12 who were executed were singers, musicians or dancers with the Hyon's band,, the Unhasu Orchestra or the Wanghaesan Light Music Band and were accused of making videos of themselves performing sex acts and then selling the recordings.
 
Santiago (adolpheot@lycos.com) - 2016-10-11 08:33:53
Could you transfer $1000 from my current account to my deposit account? benicar hct 40 12.5 price But some traders said the decline went too far consideringthe Fed remains likely to be the first among central banks toscale back stimulus. U.S. data next week will likely show a risein retail sales and consumer inflation, supporting expectationsof a Fed move in coming months. lidocaine poedervorm kopen "Much has been written about untruths, rumors and speculation. The fact is that the supervisory board had to decide whether my predecessor should remain in office, and if not, who should succeed him. Those are two completely separate processes," Kaeser told Nuernberger Nachrichten in his first interview after being named CEO. dulcolax constipation dosage I really don’t care what gift he gives her — that is personal between the two of them. But I hope she does something about that long scraggly hair. No baby wants a bunch of hair in its face! how much does finasteride cost at cvs Along with giving buyers and sellers promises that none would know who they are in the real world, Silk Road required deals to be consummated with Bitcoins, an Internet Age version of cash. The four-year old currency is increasingly used to make payments in online transactions. cipralex 10 mg kullananlarn yorumlar Spain, which is on the brink of recovery after the 5-yearslump, has high levels of private sector debt compared withcountries such as Italy and Germany. Corporate and householddebt amounts to 207 percent of economic output, according toMorgan Stanley, compared with a European average of 165 percent. synthroid dosage .112 mg Pemex's Floating Production, Storage and Offloading (FPSO)vessel located in the Ku Maloob Zaap oil field, Mexico'sbiggest, has been closed since Friday morning, according to thetransport and communications ministry. When operating normally,the FPSO directly exports crude to docking oil tankers.
 
Ava (willian8c@lycos.com) - 2016-10-11 08:33:50
I saw your advert in the paper renova tretinoin cream 0.02 acne treatment Natural gas bills are projected to climb 13% to $679 for the season, according to the Energy Department’s annual outlook for heating costs. The amount is 4% below the average for the past five winters, but it’s still a big bill for cash-strapped families to afford. promethazine 25 mg tablet high "We feel good about these numbers," Tidjane Thiam told CNBC, saying that the group had hit four out of six of its financial targets in the first half. "Overall [it was] a very good performance," he said, with much of it coming from its Asia business. buy isotretinoin tablets uk Fitzpatrick on Sunday night called it ‶categorically false” that the governor’s office was dictating what subpoenas could go out, although he acknowledged that some were pulled back or modified on advice of staff. zeagra spray The No. 2 U.S. mobile service provider said it added more than 550,000 contract customers in the quarter, slightly ahead of its target for about 500,000 and an improvement from its 320,000 net additions in the year-ago quarter. cost of atorvastatin 10 mg at walmart Rose Bowl officials eventually agreed to Carrido’s proposal that he use 1,800 feet worth of 52-inch wide rolls of paper to spell out the words, “Jenn Will You Marry Me.”  The event planners hired by Carrido to pull off the stunt had to use 500 sandwich bags filled with sand to hold down the paper because Rose Bowl officials who did not want spikes in the field. fenofibrate 160mg High-frequency harmonic tremors have been recorded before other volcanic eruptions, as well as in the collision of icebergs. Usually, these tremors cannot be heard by people. In the case of the Redoubt eruption, however, the shaking was just barely audible as a hum, according to study authors.
 
Foster (raymondtrf@lycos.com) - 2016-10-11 08:33:46
International directory enquiries medicamento generico clorhidrato de metformina Andrew Krystal, a sleep researcher at Duke University and lead author of the study, says this is a "novel" finding because that type of sleep has never been recorded in animals during hibernation and that it provides strong evidence of a link between sleep and body temperature regulation. venlafaxine hcl er 37.5 mg cap reviews Partly snow covered mountains are seen near Enisried, southern Germany, on January 3, 2013. Meteorologists forecast rainy weather with temperatures around six degrees for southern Germany. (Karl-Josef Hildenbrand, AFP / Getty Images) doxepin for insomnia side effects Juarez and his sister, who is now dead, carried the cooler out of the apartment and took a black livery cab to Manhattan, where they dumped the icebox along a wooded stretch of the Henry Hudson Parkway. efectos secundarios del atorvastatin 20 mg LLX's star project is the A?§?? Superport, part of anindustrial complex that is 1 1/2 times the size of Manhattan andhome to an iron ore terminal and dock where Anglo American Plc plans to ship its output next year. The Anglo Americanterminal is a joint venture between LLX and Anglo American. buy dapoxetine new zealand Friends called to ask if I was in Nairobi and if I was OK, knowing that I am frequent traveller and often fly into Jomo Kenyatta International Airport either going to and from Kenya itself, or on the way to Addis Ababa, Kampala, or Lusaka.
 
Ava (marcelyml@yahoo.com) - 2016-10-11 08:33:42
I can't get through at the moment can i buy amitriptyline over the counter Khodorkovsky's arrest a decade ago and prosecution for fraud cleared the way for a raft of tax bills against his $40 billion oil firm, Yukos, whose prime assets ended up being nationalized at cut-price bankruptcy auctions. para que esta indicado el ciprofloxacino Ms Deen added: "They will get to the top, and the police will make their decision about will be prosecuted or not. But these women have committed themselves to that because this is an issue they feel incredibly strongly about. all orlistat prezzo O'Mara dismissed the prosecution's contention that Zimmerman was a "crazy guy" patrolling his town house complex and "looking for people to harass" when he saw Martin. O'Mara also disputed prosecutors' claim that Zimmerman snapped when he saw Martin because there had been a rash of break-ins in the neighbourhood, mostly by young black men. dapoxetine yahoo Crawford won his job security by winning the Stanley Cup last season. He signed a six-year contract extension during the summer, and the Blackhawks can finally say with certainty that they have their No. 1 guy. clindamycin phosphate and benzoyl peroxide gel expire Morgan Pressel and Jessica Korda put the first red number on the board for the U.S., beating Catriona Matthew and Jodi Ewart-Shadoff 3&2, before Europe ended a memorable morning with Azahara Munoz and Karine Icher upsetting Cristie Kerr and Paula Creamer 2&1. lovrub ingredients "Today was a good game," Beltran said in an interview after his winning hit and the Cards' celebration on the diamond as their red-clad fans rejoiced in the stands. "That's what it's all about. We didn't want to lose, they didn't want to lose."
 
Daren (leigh1a@lycos.com) - 2016-10-11 08:33:40
I don't like pubs when do you start feeling side effects of accutane You’ll need to consider at what cost your happiness needs to come at and what expense you are willing to pay in order to obtain a happy relationship. Your self respect shouldn’t be one of the things that you forgo in order to be with someone else. It may not be fun to be alone, but it is surely better to be alone and maintain your dignity than be with someone who degrades or mistreats you. If you’re past the point of no return in your relationship it’s time to ditch the excuses and create an exit strategy. diovan hct 320 preco The buildings — including the plant with the iconic ‶Watchtower” sign — would be worth far more than that, but they remain zoned for commercial or manufacturing use only — and some would-be buyers doubted they could get a residential rezoning. l arginine 5000 mg gnc Some 500,000 Israeli settlers live in the West Bank and East Jerusalem, areas captured in the 1967 Middle East war, amid 2.5 million Palestinians. Israel withdrew in 2005 from the Gaza Strip, which is now governed by Hamas Islamists opposed to permanent co-existence with the Jewish state. how often can you use permethrin for scabies The SEC inquiry is related to GreenTech’s use of a U.S. visa program commonly known as EB-5, which provides visas to foreign investors who invest more than $500,000 in American companies. The SEC also subpoenaed bank records of Gulf Coast Funds Management LLC, the company that tried to get visas for investors in GreenTech. comprar zyprexa While Planned Parenthood initially sought a preliminarycourt order blocking the laws, Yeakel on Oct. 8 set the case fora trial before him yesterday on the constitutional issues. Bothsides waived their right to a jury. acheter cipralex Many students will also ask because they're thinking of studying overseas themselves. I'm currently hosting a Berkeley student who's visiting England for a semester, and she's already amazed by the amount of free time she has.  best price avapro 300 mg Rajapaksa has a majority of more than two-thirds in parliament and controls the eight other provinces. He appears determined to win in the north, where campaign posters for the ruling coalition plastered the walls.
 
Darin (mylesn56@aol.com) - 2016-10-11 08:33:38
Best Site good looking comprar neem en polvo Zimmerman's lawyers put a concrete slab and two life-size cardboard cutouts in front of the jury box in one last attempt to convince the panel Zimmerman shot the unarmed black 17-year-old in self-defense while his head was being slammed against the pavement. madrid la habana baratos You'd have to be totally uninterested in fashion not to know that there's a floral obsession this season. And it's perfect timing as it's the time of year when there are weddings, Christenings and garden parties a-plenty to attend. Florals are always a good choice for events like these, as Pippa Middleton demonstrated at the Queen's Coronation Festival last night. gabapentin 300 mg for pain in back Their deployment under a U.N. mandate helped avert a U.S. strike against President Bashar al-Assad and marked an unusual step into the limelight for a group more used to working behind the scenes overseeing the destruction of chemical weapons worldwide. sporanox precio peru The discovery of a plague-infested ground squirrel forced the closure of three campgrounds in the Angeles National Forest Wednesday and prompted health officials to warn the public to take precautions against the disease, Los Angeles county health officials said. when will generic nexium be available in the united states ''The issue was raised, I can say, by Russia and the question was also raised by Ukraine, whether [the commission] really has the competence of establishing [marine protected areas],'' Mr Lobach said at a news conference. onde eu compro xytomax The Internet and social media in Kenya, which played a central role in this year's elections by allowing Kenyans to question candidates, took on a new function Tuesday—spreading messages of peace to avert new bloodshed. bula do ibuprofeno comprimido 600 mg (At the time of publication, Reuters columnist James Saft did not own any direct investments in securities mentioned in this article. He may be an owner indirectly as an investor in a fund. For previous columns by James Saft, click on) spermaceti cove sandy The derivatives market is nearing a deadline next week thatwill kick-start a trading regime in which the majority of themarket is expected to gradually shift to new electronic tradingplatforms which are meant to help promote price transparency anddraw in new market entrants.
 
Benton (bradley2h@aol.com) - 2016-10-11 08:33:37
Could I order a new chequebook, please? prozac 10 mg uses But executives at the top four weapons makers - LockheedMartin Corp, Boeing Co, General Dynamics Corp and Northrop Grumman Corp - said the outlookremains hazy given lingering uncertainty over defense budgets inthe United States and abroad. Raytheon Co is due toreport earnings on Thursday. ys organic bee farms royal jelly review Scherzer blossomed with a stunning 21-3 record and 2.90 earned run average, Sanchez went 14-8 and led the league in ERA at 2.57, while Verlander, the 2011 AL MVP and Cy Young winner, picked up after a mediocre start to finish 13-12 and 3.46. stellar-rosuvastatin vs. atorvastatin pravastatin simvastatin across dose ranges It had been that way all day for the Yankee lefthander. While driving to the stadium during the afternoon he'd thought about so many of the good times, including how Girardi had been with him for so much of the journey, first as his catcher and lately as his manager. hajar jahanam asli di jogja When questioned on how teachers’ pay should be decided, 61 per cent of those polled said they agreed that ‘schools should be able to set the pay of individual teachers based on the quality of their performance as determined by an annual appraisal’, as opposed to 28 per cent who believe teachers should receive the same amount, based on time served and not performance. 40 per cent also stated pay should be based on an annual assessment — similar to other public sector jobs — and not pupils’ exam results. himplasia cena Mr Carmichael said: ‶We need to realise that if we are going to consolidate our position in this debate then there’s going to need to be a range of skills and approaches taken, and I would regard Alistair Darling from Labour, David Mundell from the Conservative party, colleagues in the Scottish parliament and colleagues in London as all being part of a team. amoxicillin generic and trade name The entry-level Roku LT aside, the company decided to simplify the naming of its boxes. The Roku 1 replaces the Roku HD, and the Roku 2 will take the place of the Roku 2 XD. In March, the company replaced the Roku 2 XS with the Roku 3. does zoloft insomnia go away That glazed look in the flight attendant’s eyes is probably one of exhaustion, not fear. Nervous flyers are prone to envision some silently impending disaster, with distressed crew members pacing the aisles and whispering to each other in secret. In reality, passengers will be told about any emergency or serious malfunction.
 
Nathanial (randolphf21@lycos.com) - 2016-10-11 08:33:36
Wonderfull great site ciproxin kaufen According to Sandra Pizzarello, ‶The analyses of meteorites never cease to surprise you … and make you wonder. This is a meteorite whose organics had been found altered by heat and of little appeal for bio- or prebiotic chemistry, yet the very Solar System processes that lead to its alteration seem also to have brought about novel and complex molecules of definite prebiotic interest such as polyethers.” vermox plus tabletas indicaciones "It's pretty remarkable that they are selling as many phones as they are, given that it's not a new product," said Michael Yoshikami, chief executive of Destination Wealth, which owns Apple shares. "That's really the key for them; they've got to come up with a new product." vialafil kaufen Before the Civil War, state-chartered private banks issued paper bank notes. But these notes were notoriously unreliable. They were easy to counterfeit and often worth less than their face value. When issuing banks went belly-up, the holders of their notes were stuck with useless paper. Small wonder that working people favored hard coin. can buy effexor online The National Weather Service issued a heat advisory for southern Michigan, including metro Detroit, extending through Wednesday night as temperatures were expected to climb to 96 degrees Fahrenheit (36 degrees Celsius), above the record for this date of 94 degrees Fahrenheit set in 1983, said Matt Mosteiko, a weather service meteorologist in Michigan. diclofenaco sin receta precio The company, controlled by Brazilian billionaire Eike Batista, suspended the development of the Tubar??o Tigre, Tubar??o Gato and Tubar??o Areia offshore areas northeast of Rio de Janeiro, the company said in a securities filing on Monday. nexium tablet dosage The implementation of Obamacare's impending state insuranceexchanges is a far more onerous challenge than implementing theemployer insurance coverage requirement. Does this failure atthe easier job suggest that the exchanges, due to be online onOctober 1, will also be delayed, contrary to the repeatedpromises of the Obama administration? Or will the exchanges besaved by the fact that responsibility for them rests not withTreasury but with the people who run Medicare and Medicaid (andwho I think do a great job)?
 
seo (cddfuprzrgx@gmail.com) - 2016-10-10 15:25:44
Hello Web Admin, I noticed that your On-Page SEO is is missing a few factors, for one you do not use all three H tags in your post, also I notice that you are not using bold or italics properly in your SEO optimization. On-Page SEO means more now than ever since the new Google update: Panda. No longer are backlinks and simply pinging or sending out a RSS feed the key to getting Google PageRank or Alexa Rankings, You now NEED On-Page SEO. So what is good On-Page SEO?First your keyword must appear in the title.Then it must appear in the URL.You have to optimize your keyword and make sure that it has a nice keyword density of 3-5% in your article with relevant LSI (Latent Semantic Indexing). Then you should spread all H1,H2,H3 tags in your article.Your Keyword should appear in your first paragraph and in the last sentence of the page. You should have relevant usage of Bold and italics of your keyword.There should be one internal link to a page on your blog and you should have one image with an alt tag that has your keyword....wait there's even more Now what if i told you there was a simple Wordpress plugin that does all the On-Page SEO, and automatically for you? That's right AUTOMATICALLY, just watch this 4minute video for more information at. Seo Plugin seo http://www.SEORankingLinks.com/
 
seo (wtuwxuof@gmail.com) - 2016-09-28 23:42:28
Hello Web Admin, I noticed that your On-Page SEO is is missing a few factors, for one you do not use all three H tags in your post, also I notice that you are not using bold or italics properly in your SEO optimization. On-Page SEO means more now than ever since the new Google update: Panda. No longer are backlinks and simply pinging or sending out a RSS feed the key to getting Google PageRank or Alexa Rankings, You now NEED On-Page SEO. So what is good On-Page SEO?First your keyword must appear in the title.Then it must appear in the URL.You have to optimize your keyword and make sure that it has a nice keyword density of 3-5% in your article with relevant LSI (Latent Semantic Indexing). Then you should spread all H1,H2,H3 tags in your article.Your Keyword should appear in your first paragraph and in the last sentence of the page. You should have relevant usage of Bold and italics of your keyword.There should be one internal link to a page on your blog and you should have one image with an alt tag that has your keyword....wait there's even more Now what if i told you there was a simple Wordpress plugin that does all the On-Page SEO, and automatically for you? That's right AUTOMATICALLY, just watch this 4minute video for more information at. Seo Plugin seo http://www.SEORankingLinks.com/
 

e-mail: bartek@beskid-niski.pl
Copyright © 2003 - 2016 Wadas & Górski & Wójcik
Wsparcie graficzne: e-production.pl
praca w Niemczech|prosenior24.pl
Miód
Idea Team
Tanie odżywki
Oglądają nas 3 osoby
Logowanie